English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ فروردين ١٣٩٧
اخبار > بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر»


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت برگزاري روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان؛

بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر»

كتاب «حكايت سه شهر؛ اوگنج، نسا و ابيورد» نوشته ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي مي‌باشد كه در سال 1381 به رشته تحرير درآورده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كتاب «حكايت سه شهر؛ اورگنج، نسا و ابيورد» از جمله منشورات رايزني فرهنگي ايران در تركمنستان در سال 1381 است كه ابوذر ابراهيمي‌تركمان، آن را در 117 صفحه نگارش كرده است.

در فهرست اين كتاب مطالبي همچون «شهر اورگنج و آثار تاريخي آن»، «موقعيت جغرافيايي اورگنج»، «حكومت سلسله خوارزمشاهيان در اورگنج»، «توصيف تاريخي اورگنج در منابع تاريخي»، «آثار تاريخي برجاي مانده در شهر اورگنج»، «برخي مشاهير اورگنج»، «نساي پارتي»، «محدوده جغرافيايي نساي خراسان»، «نسا در منابع تاريخي»، «نساي قديم و جديد»، «كاوش‌هاي انجام گرفته در نسا»، «اماكن و آثار كشف‌شده در نسا»، «برخي از مشاهير نساي خراسان»، «ابيورد»، «موقعيت جغرافيايي ابيورد»، «توصيف ابيورد در متون تاريخي»، «توابع ابيورد»، «وضعيت كنوني ابيورد» ، «مشاهير ابيورد» و ... به چشم مي‌خورد.

نويسنده در صفحات 54 تا 56 اين كتاب در مطلب «نسا در منابع تاريخي» آورده است: «مورخان نسا را زادگاه «پادشاه پارت» مي‌نامند، همچنين اين منطقه خاستگاه سلسله اشكانيان بوده است اين سلسله از نژاد «اشك» مي‌باشند.

پارتها در حدود سال 247 م. با سرنگون ساختن فرمانرواي سلوكي، كانون امپراتوري خود را در شمال شرقي خراسان بنياد نهادند. و ارشك يكم سرسلسله اشكانيان به فرمانروايي رسيد و پس از او نيز برادرش تيرداد با شكست دادن سلوكوس دوم (سال 237 م.) خود را شاهنشاه خواند و نسا و ابيورد را براي مقر و مركز خويش برگزيد بنابراين بناي شهر «نساي» پارتي را بايستي از همان تاريخ (اواسط سده 3 م.) دانست.

بر اساس كتيبه داريوش منطقه عمومي كپت داغ مركز قدرت پارتي بوده است كه تا پيش از حمله اسكندر يكي از ولايات ايران هخامنشي بود.

در منابعي كه در دسترس است به اين بسنده شده است كه قبور پادشاهان پارتي در نسا واقع شده است و به موقعيت آن به ظور مبهم اشاره شده است به طوري كه آن را تا مدت‌ها در «درگز» يا «طبرك خراسان» جستجو مي‌كردند تا اينكه كاوش‌هاي باستان‌شناسي ثابت كرد كه اين پايتخت پارتيان همان شهري است كه تا همين اواخر به اين نام خوانده مي‌شد.

بعد از مرگ اسكندر، امپراتوري او از طرف شرق رو به اضمحلال گذارد و حدود 250 م. ساتراپ سلوكي بلخ «دي يو توتوس» پادشاهي خود را اعلام نمود و به تأسيس قلمرو يوناني بلخي همت گماشت بلافاصله بعد از آن همانگونه كه پيشتر گفته شد ايالت غربي مجاور، يعني «پارتيا» از حكومت سلوكي سرباز زد و «آندراگوراس» پادشاه سلوكي توسط دو تن ديگر از برادرانش يعني «اشك» و «تيرداد» واژگون گرديد. ابتدا اشك به پادشاهي رسيد و تاجگذاري كرد و بعد از مرگ او در جنگ، برادرش «تيرداد» اقدام به برقراري نيروي نظامي مقتدر در پارتيا كرد و به تأسيس قلعه‌ها و شهرهاي تدافعي همت گماشت اصلي‌ترين پايتختي كه انتخاب كرد نسا بود. انتخاب اين شهر به عنوان پايتخت ابتدا از آن جهت بود كه سه طرف اين شهر با كوه‌هاي كپت داغ محاصره شده است و در طرف مقابل نيز كوير بزرگ قره قوم قرار دارد.»


٠٩:٣٧ - 1396/11/08    /    شماره : ٦٩٧٢٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.