English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > «جامعه و فرهنگ سیرالئون»


  چاپ        ارسال به دوست

برشی از يك کتاب؛

«جامعه و فرهنگ سیرالئون»

کتاب «جامعه و فرهنگ سیرالئون» در سال 1393 توسط گروه انتشارات بین‌المللی الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در 424 صفحه و با شمارگان 500 نسخه وارد بازار نشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کتاب «جامعه و فرهنگ سیرالئون» نوشته امیربهرام عرب‌احمدی، از مجموعه کتاب‌های معرفی جامعه و فرهنگ کشورهای مختلف است که به همت مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر می‌شود.

«کلیات»، «تاریخ»، «جامعه»، «سیاست و حکومت»، «فرهنگ»، «دین و مذهب»، «فرهنگ عامه»، «زبان و ادبیات»، «هنر»، «نظام آموزشی»، «رسانه و وسایل ارتباط جمعی» و همچنین «روابط با جمهوری اسلامی ایران»، فصول دوازده‌گانه اين كتاب براي معرفی جنبه‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه سیرالئون هستند.

همان گونه كه از نام اين كتاب مشخص است؛ مسأله مورد بررسي در اين پژوهش، عمدتاً در ارتباط با جامعه و فرهنگ سيرالئون است. كشور سيرالئون با طبيعتي بسيار زيبا و دل‌انگيز و ارزشمندترين مواهب طبيعي نظير جنگل‌هاي زيبا و هميشه سبز، سواحل دلپذير با انبوه گونه‌هاي ماهي‌هاي كمياب، خاك بسيار حاصلخيز و استعدادهاي بالقوه كشاورزي، بدون شك يكي از كشورهاي زيباي دنيا محسوب مي‌شود. اين كشور در زمره كشورهاي غني آفريقا است و داراي مردماني مهربان، صميمي، خونگرم، صبور و صادق است. متأسفانه كشور سيرالئون از دوره حاكميت استعمار بريتانيا و به ويژه از زمان استقلال، هيچگاه نتوانسته است از اين مواهب طبيعي در راستاي توسعه و پيشرفت سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي خود بهره گيرد.

در صفحات 73 تا 75 اين كتاب ذيل عنوان «جادو و جادوگری» آمده است: «یکی از شاخص‌ترین سنت‌های مردم سیرالئون اعتقاد آنها به جادو و جادوگری است. عموم مردم این کشور اعم از مسلمانان، مسیحیان و پیروان آیین‌های سنتی، براساس سنت‌های بر جای مانده از اجداد و پیشینیان خود به جادو و جادوگری اعتقاد دارند که البته در این میان پیروان آیین‌های سنتی جادو را بخشی از زندگی خود می‌دانند. جادو و جادوگری در کشور سیرالئون به عبارت کلی یکی از شیوه‌های تجلی و بروز قدرت است و جادوگران و افرادی که مدعی ارتباط با عالم ارواح می‌باشند در نزد مردم و حتی رؤسای قبایل از احترام زیادی برخوردارند و جدای از افراد عامی و بی‌سواد، حتی دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری نیز در بسیاری از موارد و برای رفع مشکلات خود به جادوگران مراجعه می‌کنند. جادوگران تحت عناوینی نظیر «پزشک جادوگر»، «پیشگو » و «شفادهنده» بخشی از زندگی مردم به شمار می‌روند و در مواقع بروز سختی و مشکلات پناهگاه مردم شهری و روستایی محسوب می‌شوند. در این کشور نیز نظیر دیگر کشورهای آفریقای سیاه، دو نوع جادوگر وجود دارد که شامل جادوگران شرور و موذی و پزشک جادوگران است. جادوگران شرور افرادی ترسناک هستند که با ارواح شریر در ارتباط بوده و معمولاً در مکان‌هایی دور از انظار عمومی و در قلب کلبه‌های جنگلی زندگی می‌کنند.

این قبیل جادوگران عمدتاً پیرزنانی زشت‌روی و ترشرو هستند که از طریق ارتباط با ارواح موذی زندگی انسان‌ها را دچار مخاطراتی جدی می‌سازند و به زعم بومیان موجب بروز سختی‌ها و مصائبی همچون قحطی، وبا و خشکسالی می‌شوند. این جادوگران مخوف از شناسایی خود به مردم پرهیز دارند و در صورتی که فرد یا افرادی به عنوان جادوگران شرور معرفی شوند، توسط مردم شهری و روستایی به طرز فجیعی به قتل می‌رسند. داستان‌های بسیار ترسناکی از این جادوگران در فرهنگ شفاهی مردم سیرالئون وجود دارد و در محافل و شب‌نشینی‌های شهریان و روستاییان، این داستان‌ها با شاخ و برگ فراوان نقل می‌شود. گروه دوم جادوگران را پزشک جادوگران یا پزشکان سنتی تشکیل می‌دهند. این افراد که از دانش وسیعی در زمینه شناسایی داروهای گیاهی برخوردارند و معمولاً داروهای گیاهی مختلفی را از پوست و ریشه درختان و علف‌های خودرو تهیه می‌کنند، با ارواح اجداد خود که انسان‌های خوبی بوده‌اند در ارتباط بوده و از این طریق تلاش می‌کنند مشکلات مردم را رفع کنند. این پزشک جادوگران معمولاً به عنوان واسطه‌ای بین انسان‌ها و ارواح در نظر گرفته می‌شوند و علاوه بر تجویز داروهای گیاهی عهده‌دار مشاغلی همچون پیشگویی، روح‌گیری، رفع چشم‌زخم، تهیه تعویذ و معرفی افراد جنایتکار و دزد هستند و از این طریق به مردم شهری و روستایی کمک می‌کنند. این پزشک جادوگران البته دارای تخصص‌هایی بوده و هر یک در زمینه خاصی تخصص دارند. افرادی که عهده‌دار روح‌گیری و جن‌زدگی مردم می‌باشند با دیگر پزشک جادوگرانی که با استفاده از اشیاء مختلف چشم‌زخم تهیه کرده و از این طریق ارواح موذی را از زندگی انسان‌ها دور می‌کنند کاملاً متفاوت می‌باشند.


١٨:٢٥ - 1396/10/20    /    شماره : ٦٩٥٧٥١    /    تعداد نمایش : ١٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.