English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > «جامعه و فرهنگ اريتره»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«جامعه و فرهنگ اريتره»

«جامعه و فرهنگ اريتره» عنوان کتابی است که امیربهرام عرب‌احمدی، آن را در سال 1393 و به سفارش  مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به رشته تحریر درآورده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کتاب «جامعه و فرهنگ اريتره» را گروه انتشاراتی بین‌المللی الهدی وابسته به اين سازمان، در 346 صفحه و شمارگان 500 نسخه، وارد بازار نشر کرده است.

این کتاب که از مجموعه کتاب‌های مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در معرفی جامعه و فرهنگ کشورهای مختلف است، در دوازده فصل «جغرافیای طبیعی و انسانی»، «تاریخ»، «جامعه»، «سیاست و حکومت»، «فرهنگ»، «ادیان و مذاهب»، «فرهنگ عامه»، «زبان و ادبیات»، «هنر»، «نظام آموزشی»، «رسانه و وسایل ارتباط جمعی» و «روابط اریتره و جمهوری اسلامی ایران»، به معرفی جنبه‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اریتره می‌پردازد.

«جامعه و فرهنگ اریتره» در مجموع پژوهشی است که کلیه بخش‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این کشور را مورد بررسی قرار داده است. با این همه توجه اصلی نویسنده به شاخصه‌های مهم فرهنگی و اجتماعی این سرزمین متمرکز بوده و نهایت سعی خود را انجام داده تا جدیدترین اطلاعات موجود در مورد جامعه و فرهنگ اریتره را در اختیار خوانندگان قرار دهد. روش تحقیق در این پژوهش، روش تحقیق تاریخی متکی بر منطق توصیف و تحلیل است و اطلاعات ارايه شده نیز تا حد امکان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.

در بخشی از مقدمه این کتاب به قلم مؤلف آمده است: «کشور تاریخی اریتره یکی از کشورهای واقع در شاخ آفریقاست که به رغم آن که بخش کوچکی از این منطقه را به خود اختصاص داده است با این حال از نقطه نظر سیاسی از کشورهای مهم شاخ آفریقا محسوب می‌شود. اریتره از معدود کشورهای آفریقایی است که علاوه بر حضور ده‌ها ساله استعمار ایتالیا در این کشور؛ نزدیک به سه دهه توسط نظامیان اتیوپی اشغال شد و حکمرانان اتیوپیایی گستاخانه این کشور تاریخی را ضمیمه خاک خود ساختند. از این روی مردم اریتره با اتحاد و انسجام دست به اسلحه برده و برای بیرون راندن همسایه متجاوز خود نبرد بی‌امانی را آغاز کردند که نزدیک به سی سال به طول انجامید و سرانجام با برجای ماندن ده‌ها هزار کشته و زخمی و وارد آمدن خسارات بسیار سنگین بر پیکره اقتصادی این سرزمین منجر به استقلال اریتره در سال 1993 میلادی گردید.

اریتره پس از استقلال دو دوره متفاوت را پشت سر نهاد. دوره اول که می‌توان آن را دهه سازندگی و انسجام نام نهاد تا سال 2000 میلادی به طول انجامید. در طی این دهه مردم این کشور فقیر و دردمند با اتحاد و وحدت دست به دست یکدیگر داده و با عشق و علاقه در مسیر رفع مشکلات اقتصادی و ویرانی‌های بسیار گسترده ناشی از جنگ داخلی سی ساله سرزمین خود گام برداشتند. اواخر این دهه نیز مصادف بود با جنگ مستقیم نظامی با کشور اتیوپی که دو سال به طول انجامید و در حالی که کشور اریتره همچنان از مشکلات گسترده ناشی از جنگ‌های استقلال رنج می‌برد این جنگ دو ساله که با هزینه‌های بسیار گزافی همراه بود لطمات بسیار سنگینی را بر اقتصاد کشور تازه استقلال‌یافته اریتره وارد آورد و اریتره را به یکی از فقیرترین کشورهای جهان مبدل ساخت. در دوره دوم که سال 2001 میلادی آغاز شد و کماکان ادامه دارد، رشته‌های علقه و مودت بین دولتمردان و مردم به تدریج کمرنگ شده و در نتیجه دوری رهبران اریتره از شعارها و اهداف انقلابی خود و در پیش گرفتن رویه‌ای مبتنی بر استبداد و خودکامگی توأم با سرکوب آزادی‌های فردی، فاصله عمیقی بین طبقه حاکمه و بدنه کشور پدید آمد که در نتیجه آن وجهه اریتره در سطح قاره آفریقا به عنوان کشوری انقلابی نیز مخدوش گردید. این در حالی است که مردم صمیمی و خونگرم اریتره با وجود انبوه مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی موجود از دوره جنگ‌های استقلال سی ساله این کشور همچنان با افتخار یاد کرده و برای قهرمانان این جنگ‌ها احترام خاصی قائلند.»

در صفحات 61 تا 63 اين كتاب ذيل بخش « نظام اجتماعی» مي‌خوانيم: «نظام اجتماعی در كشور اریتره مجموعه‌ای درهم تنیده از اقوام و قبایل مختلف و دارای سنت‌ها و آداب و رسوم خاص خود است که در دو بخش شهری و روستایی اقامت دارند. بر این مبنا بافت اجتماعی كشور اریتره را می‌توان متشكل از دو بخش شهری و روستایی دانست. در كنار این دو قشر گروهی از مردمان این كشور نیز به صورت طوایف كوچ‌نشین در فصول مختلف به طور مرتب در بخش‌هایی از كشور اسكان گزیده و در زمره اقشار كوچ‌نشین جای می‌گیرند.

روستايیان مهم‌ترین بخش از نظام اجتماعی این كشور را تشكیل می‌دهند و در حدود 60 درصد از مردم اریتره هم‌اكنون در روستاهای كوچك و بزرگ این سرزمین اقامت دارند. روستانشینان در واقع ستون فقرات جامعه سنتی اریتره به شمار می‌روند و دهكده‌های اریتره كه بر اساس نوع قبایل و معماری دارای تفاوت‌هایی هستند فرهنگ و آداب و رسوم سرزمین اریتره را طی قرن‌ها حفظ كرده و نسل به نسل انتقال داده‌اند. شغل اصلی مردمان روستایی اریتره همچون سایر كشورهای آفریقایی كشاورزی و نگهداری از دام و طیور است و علاوه بر آن برخی روستايیان به ساخت صنایع دستی مختلف نیز اشتغال دارند. زندگی در روستاهای اریتره ساده و بدون تشریفات بوده و مناسبات صمیمانه‌ای بین اهالی روستاها وجود دارد. در عین حال با توجه به گستردگی فقر عمومی و بروز مشكلاتی طبیعی همچون خشكسالی و حملات ملخ‌ها روستايیان مناطق مختلف اریتره معمولاً با مشكلات معتنابهی دست به گریبان هستند. روستايیان معمولاً برای کشت محصولات خود به باران وابسته‌اند و هر چند از آب رودخانه‌های محلی نیز برای آبیاری اراضی خود بهره می‌گیرند ولی ریزش باران نقش بسیار مهمی در تولیدات کشاورزی دارد. از این روی بروز خشکسالی بارها خسارات سنگینی بر کشاورزان مناطق روستایی وارد آورده و موجب فروش اجباری حیوانات آنها برای تأمین غلات مورد نیاز شده است.

طوایف کوچ‌نشین اریتره که عمدتاً در کوهستان های شمالی و در جلگه‌های ساحلی وانکالیای جنوبی زندگی می‌کنند عمیقاً به حیوانات خود وابسته‌اند و از طریق فرآورده‌های دامی نظیر شیر، ماست و کره گاو و گوشت حیوانات خود امرار معاش می‌کنند. آنها که همواره در جستجوی چراگاه‌های مناسب به مناطق مختلف اریتره اعم از شمال، جنوب، غرب و شرق سفر می‌کنند از زندگی سختی در مقایسه با روستاییان، برخوردارند و از نظر معیشتی در زمره فقیرترین اقشار جامعه اریتره محسوب می‌شوند.

پدیده شهرنشینی در این کشور از حدود سه قرن پیش و از زمان استقرار عثمانی‌ها در مناطق ساحلی این كشور آغاز شد. در این راستا نخستین شهرهای اریتره که نقش مهمی در تجارت و تأسیس مراکز اداری قدرت‌های استعماری داشتند نیز در دوره حاکمیت امپراتوری عثمانی در کرانه دریای سرخ تأسیس شدند و این وضعیت سبب شکل‌گیری شهرهایی نظیر اسمره، عصب و مساوا گردید. پس از ورود ایتالیایی‌ها به اریتره، شهرنشینی در این كشور گسترش یافت و اسمره كه مورد توجه خاص ایتالیایی‌ها قرار گرفته بود به سرعت به شهری بزرگ مبدل گشت به گونه‌ای که جمعیت این شهر در دهه 1930 از یکصدوبیست هزار نفر نیز تجاوز کرد. دیگر شهرهای اریتره نیز در این دوره گسترش یافتند. در حال حاضر در حدود 40 درصد از جمعیت اریتره در شهرهای بزرگ و کوچک کشور زندگی می‌کنند. اکثر شهرهای اریتره بر اساس الگو و استانداردهای شهرسازی احداث شده و از نظر خیابان‌کشی و میادین در سطح آفریقا ممتاز محسوب می‌گردند. از این روی نوع و سبك شهرهای اریتره با شهرهای کوچک و بزرگ شرق و غرب آفریقا تفاوت کلی دارند. شهرنشینان اریتره نیز همچون روستايیان بیشتر با كشاورزی ارتباط داشته و بسیاری از مردمان شهری به خرید و فروش محصولات كشاورزی و دام زنده اشتغال دارند. كار در كارخانجات و كارگاه‌های دولتی و خصوصی و تجارت از دیگر مشاغل شهرنشینان این كشور به حساب می‌آید.»


١٨:١٥ - 1396/10/11    /    شماره : ٦٩٥٠٨١    /    تعداد نمایش : ١٣١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.