English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦
اخبار > «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی»

كتاب «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» نوشته محمد اماني، به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» را در 112 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در پنج فصل «بررسی نظری مفهوم گفتگو و ضرورت آن»، «بررسی شرایط و الزامات گفتگو»، «مهارت‌های يك گفتگوی اثربخش»، «موانع گفتگوي فرهنگی» و «ويژگي‌هاي مذاکره‌کننده موفق»، تدوين و نگارش شده است.

در مقدمه اين كتاب به قلم نويسنده آمده است: «گفتگو به عنوان یک ابزار ارتباطی در همه لایه‌ها و سطوح مختلف زندگی انسان‌ها مورد توجه است. گفتگو نیز مانند نفس کشیدن، به عنوان یکی از نیازهای ضروری و اولیه انسان محسوب می‌شود. انسان از بدو تولد تا وارد شدن به محیط اجتماعی برای رفع نیازهای روانی و واقعی خود از گفتگو استفاده می‌کند. به موازت افزایش سطح نیازها و وابستگی‌های متقابل انسان‌ها به یکدیگر، نقش و اهمیت گفتگو نیز به مراتب افزایش می‌يابد. بنابراین توجه به مهارت و هنرگفتگو، می‌تواند در کیفیت مدیریت وابستگی متقابل و بهبود زندگی اجتماعی، تأثیر به سزایی داشته باشد.

گفتگو میان ملل مختلف دنیا از گذشته تا کنون مورد توجه بوده است ولی با توجه به شرایط جهانی و افزایش تکنولوژی ارتباطی، گفتگو و ارتباط میان ملل و فرهنگ‌های مختلف بیش از گذشته احساس می‌شود. بنابراین استفاده از هنر و مهارت گفتگو برای شناختن و شناساندن خود به ملل و فرهنگ‌های دیگر می‌تواند کارآمدتر و مناسب باشد.

با هدف افزایش مهارت گفتگوي فرهنگی، مطالب کتاب «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» در پنج فصل تنظیم شده است. فصل اول به بررسی مفهوم گفتگو، ضرورت آن، انواع گفتگو و تفاوت آن با مذاکره پرداخته شده است. در فصل دوم شرایط اولیه و الزامات گفتگوی اصولی از منظر روان‌شناسی ارتباطی مورد توجه است. فصل سوم به مهارت سخن گفتن و گوش دادن و فصل چهارم به موانع فرهنگی گفتگو اختصاص یافته است. ویژگی‌های يك مذاکره‌کننده موفق موضوع فصل پنجم است كه در آن اصول و مهارت‌هايي كه يك رايزن فرهنگي براي مذاكره با مخاطبان خود بايد آنها را رعايت كند، آورده شده است.»

در صفحه 22 اين كتاب ذيل عنوان «تفاوت گفتگو با مذاکره» مي‌خوانيم: ممکن است در یک نگاه کلی و اجمالی در مورد تفاوت‌های مفهومی و کارکردی دو لغت «گفتگو» و «مذاکره» چیزی به ذهن خطور نکند و این دو کلمه را هم معنی و مترادف هم به کار ببریم و یا اینکه ضرورتی برای آگاهی این تفاوت‌ها در خود احساس نکنیم. در حالی که مراحل و فرایند و همچنین هدف «گفتگو» و «مذاکره» متفاوت از هم هستند. اهمیت این مسأله زمانی آشکار می‌شود که گفتگو جنبه فرهنگی و بین‌المللی پیدا کند. همانطور که می‌دانیم گفتگو دارای حوزه‌های وسیعی است مانند گفتگوهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و یا فرهنگی.

مراحل و فرایند گفتگوی فرهنگی به مراتب حساس‌تر و ظریف‌تر از دیگر حوزه‌های گفتگو است. وقتی از گفتگوهای فرهنگی صحبت می‌کنیم یعنی با ارزیابی و بررسی مجموعه‌ای از باورها، ارزش‌ها و هنجارهای یک ملت و یا جامعه سر و کار داریم. ادوارد تایلر، در تعریف فرهنگ می‌گوید: فرهنگ زمانی خودش را نشان می‌دهد که ما همه چیز را فراموش کرده‌ایم. این بدین معناست که فرهنگ جزو ضمیر ناخودآگاه ما محسوب می‌شود و بدون آنکه ما از چگونگی آن مطلع باشیم همه فعل و انفعالات را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؛ لذا وارد شدن به این حوزه، مهارت و بصیرت بالایی می‌طلبد.

 


١٨:٢٦ - 1396/09/26    /    شماره : ٦٩٣٩٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.

 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.