English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٧
اخبار > «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی»

«اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی»، نوشته نسرين دانائي، به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» را در 118 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در 2 بخش «کليات و مفاهيم نظري» (شامل فصل «معنا و تعريف تشريفات») و «تشريفات در عمل» (شامل فصل‌هاي «رايزن فرهنگي در ميدان عمل»، «تقدم و تأخر شخصيت‌ها در تشريفات»، «رايزن فرهنگي و مذاکره»، «مکاتبات در يك رايزني فرهنگي»، «مصونيت و مزايا در كشور ميزبان»، «تشريفات مراسم و ميهماني‌ها»، «جشن‌ها و عزاداري‌ها» و «كاربرد و استفاده از پرچم و عکس») تدوين و نگارش شده است.

در معرفي اين كتاب آمده است: مهارت در ارتباطات يکي از مهم‌ترين شروط موفقيت در زندگي اجتماعي است، به خصوص در مناسبات بين‌المللي و بين فرهنگي دستيابي به اهداف حکومت‌ها را تسريع مي‌کند. در مناسبات بين‌المللي براي برقراري بهتر ارتباط، آداب و تشريفات رسمي نمايندگان کشورها را به سمت و  سوي رفتارهاي رسمي مشابه هدايت مي‌کند و آنان را براي دستيابي به اهدافشان ياري مي‌رساند.

موضوع کتاب «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی»  که در مورد تشريفات و مناسبات فرهنگي بين‌المللي است به رايزنان فرهنگي کمک مي‌کند تا مهارت‌هاي مفيد و مهمي را در مناسبات بين‌المللي فرا گيرند، چرا که رايزنان فرهنگي به‌ عنوان نمايندگان فرهنگي مسئوليت خطيري در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي و علمي خود به عهده دارند و به دليل آن که با شخصيت‌هاي علمي، فرهنگي و بين‌المللي، نهادها و سازمان‌هاي فرهنگي و علمي منطقه‌اي و بين‌المللي و گونه‌هاي مختلف انساني و گروه‌هاي مرجع در ارتباط قرار مي‌گيرند، نياز به انواع مهارت‌هاي ارتباطي دارند. همان گونه كه همتايان رايزنان فرهنگي در کشورهاي ديگر آشنايي و آگاهي کافي پيرامون اصول و روش‌هاي تشريفات در مناسبت‌هاي رسمي و غيررسمي كشور ميزبان را دارند، شايسته است كه رايزنان فرهنگي به عنوان سفيران فرهنگي جمهوري اسامي ايران نيز از اين اصول و روش‌هاي پذيرفته شده در عرف بين‌الملل آگاه و به طور دقيق تمامي زوايا و جنبه‌هاي آن را بدانند.

رايزناني كه با اين اصول و روش‌ها در كار تشريفات ناآشنايند، نمي‌توانند مأموريت مهم خود را به شايستگي ايفاء كنند، زيرا آنان در طول مأموريت با صدها مراسم و مناسبت مهم در جامعه ميزبان مواجه‌اند و به ضرورت عرف و اصول تشريفات بايد ظرایف تشريفاتي را رعايت كنند.

در صفحه 23 اين كتاب ذيل عنوان «آداب ديپلماسي در ايران باستان» مي‌خوانيم: فرهنگ ايراني از ديرباز در مورد آيین ديپلماتيک اهميت به خصوصي قائل بوده است. در واقع نماينده‌اي که از طرف دولتي به خارج از کشور نزد دولتي ديگر فرستاده مي‌شد، فردي عادي نبود و نمي‌توانست باشد؛ بلکه داراي ويژگي‌هايي بسيار مهم و حساس بود. در ايران باستان، نماينده بين دولت‌ها چهار ويژگي اساسي داشت:

1. دروغ نگويد، 2. چيزي را که از او نپرسند، پاسخ نگويد که دليل بي‌خردي و بي‌ادبي است، 3. شاه را روبه‌رو به چيزي نستايد که با کردار او موافق نباشد، 4. او را بر ضد رعيت برنيانگيزد، زيرا امور مردم به نيک‌انديشي و خيرخواهي بيشتر نياز دارد.

تاريخ ديپلماسي ايران در دوره باستان شاهد حضور سياستمداران و تدبيرگراني است که با خردمندي مي‌کوشيدند تا با پاسداري از منافع کشور خود، از وقوع جنگ ميان ابرقدرت‌هاي آن زمان جلوگيري کرده و با قدرت ديپلماسي کار يک سپاه نيرومند را انجام دهند.

در روزگار اشکانيان «اُرُباز» مذاکره‌کننده اشکاني که با «سولا» فرمانده نامدار رومي مذاکره مي‌كرد، به علت عدم رعايت شأن و جايگاه نماينده ايران، به دستور مهرداد دوم اشکاني از زندگي محروم شد (پلوتارک، 1336: 6) اما ديپلمات ديگر اشکاني، «ويسگس» به خوبي از عهده مسئوليت خود برآمد و در پاسخ به فرمانده رومي‌ها «کراسوس» که به او گفت: «پاسخ شما را در تيسفون مي‌دهم»، کف دست خود را نشان داد و گفت: «اگر در کف دست من مويي مي‌بيني، تيسفون را هم خواهي ديد.»


٠٨:٢٣ - 1396/09/25    /    شماره : ٦٩٣٨٧٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.