English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧
اخبار > «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی»

«رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي، منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» را در 104 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در 7 فصل «ایران‌شناسی و گونه‌های مختلف آن»، «مراکز و مؤسسات ایران‌شناسی»، «ایران‌شناسان و کارنامه آنها»، «جایزه‌های ایران‌شناسی در خارج از کشور»، «نشريات و مؤسسات انتشاراتي ايران‌شناسي در جهان»، «قلمرو موضوعي و همايش‌ها و نشست‌هاي ایران‌شناسی» و «رايزن فرهنگي و ايران‌شناسي؛ از آشنايي تا تعامل»، به قلم فاطمه اميرخاني‌فراهاني به رشته تحرير درآمده است.

كتاب «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» كه با عنوان مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» نشر يافته، كوششي جمعی در جهت دانش‌افزايي و تقويت توانمندي‌هاي رايزنان فرهنگي برای ايفاي رسالت و مأموريت ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان است. اين ابتكار كه با هدف تقويت توان فني و بهره‌گيري از تجربيات درون و برون‌سازماني مديران و رايزنان باسابقه فرهنگي صورت پذیرفته، با رويكرد جامع‌نگر و بر اساس نيازسنجي علمي ـ كاربردي سفيران فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تهيه شده تا امكان دانش‌افزايي، مهارت‌آموزي و توان‌بخشي به قابليت‌ها و مهارت‌های اجرايي مديران و مأموران فرهنگي را بيش از پيش فراهم آورد.

فصل چهارم اين كتاب با عنوان «جایزه‌های ایران‌شناسی در خارج از کشور»، از صفحه 63 و اينگونه آغاز مي‌شود: «اعطاي جايزه به پژوهشگران و نويسندگان كتاب، مقاله و پايان‌نامه دانشجويي برتر در زمینه ایران‌شناسی يکی از پدیده‌های علمی و فرهنگی سه دهه اخیر است. هدف از اعطاي اين گونه جوايز، تشويق و بزرگداشت ایران‌شناسان و دانشجویان رشته‌های ایران‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی و ترغيب ديگران به كوشش در اين راه است. اينگونه جوايز و جوايز مشابه آن مانند كتاب سال سلطنتي در سال‌هاي قبل از انقلاب رواج داشت. با پيروزي انقلاب اسلامي و استقرار نهادهاي فرهنگي و تأسيس نظام جديد، اندك اندك مسأله جايزه كتاب به نويسندگان و نوشته‌هاي برتر مطرح گرديد. این جایزه با عنوان «جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران» از سال 1362 با هدف «ارتقاي فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی و حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان و مصححان كشور» آغاز شده و تاكنون ادامه یافته است.

همزمان با اين حركت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در داخل، گروهي از استادان ايراني كه به خارج از كشور رفته و در آنجا انجمن و مركز فرهنگي براي مطالعه و تحقيق درباره فرهنگ و تاريخ ايران راه‌اندازي كرده بودند، يا با انگيزه مقابله با اين اقدام يا با انگيزه تقويت مطالعات ايران‌شناسي در خارج از كشور يا انگيزه‌هاي ديگر دست به ايجاد جايزه ايران‌شناسي زدند. نخستين جایزه ايران‌شناسي در سال 1984، تقريباً همزمان با جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، از سوي بنیاد مطالعات ایران براي برترین پایان‌نامه دکترای ایران‌شناسی اعلام شد. پس از آن برخي نهادها و انجمن‌هاي ايراني و مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي ايران‌شناسي در آمريكا و كشورهاي اروپايي كه ايرانيان در آنها نفوذ دارند، نيز به فكر اعطاي جايزه به كتاب‌ها، پايان‌نامه‌ها و ترجمه‌هاي برتر در زمينه فرهنگ و تاريخ ايران و زبان و ادبيات فارسي افتادند. در دو دهه گذشته، علاوه بر اين مراكز و انجمن‌ها، برخي از ايرانيان متمول نيز به صورت فردي وارد ميدان شده و جايزه‌اي به نام خود، همسر يا يكي از دوستان يا يك نويسنده ايراني يا خارجي ايران‌دوست راه انداخته‌اند.

نظر به اهميت اين جوايز در پيشبرد و ارتقا سطح علمي مطالعات ايراني و نيز جهت‌دهي به مطالعات ايراني در داخل و خارج از كشور و نيز تقويت برخي گرايش‌ها و موضوعات در زمينه ايران‌شناسي و مغفول نهادن برخي زمينه‌ها و موضوعات ديگر، لازم است رایزنان فرهنگی با اين جوايز، كميته‌هاي اعطاي جوايز، شخصيت‌هاي ايراني و غيرايراني دست‌اندركار آن و كتاب‌ها و پايان‌نامه‌هاي برگزيده شده، كه بخشي از كارنامه ايران‌شناسي است، آشنا شوند.»


١٨:٢٥ - 1396/09/21    /    شماره : ٦٩٣٥٥١    /    تعداد نمایش : ١٧٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.