English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
اخبار > «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی»

«رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي، منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» را در 104 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در 7 فصل «ایران‌شناسی و گونه‌های مختلف آن»، «مراکز و مؤسسات ایران‌شناسی»، «ایران‌شناسان و کارنامه آنها»، «جایزه‌های ایران‌شناسی در خارج از کشور»، «نشريات و مؤسسات انتشاراتي ايران‌شناسي در جهان»، «قلمرو موضوعي و همايش‌ها و نشست‌هاي ایران‌شناسی» و «رايزن فرهنگي و ايران‌شناسي؛ از آشنايي تا تعامل»، به قلم فاطمه اميرخاني‌فراهاني به رشته تحرير درآمده است.

كتاب «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» كه با عنوان مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» نشر يافته، كوششي جمعی در جهت دانش‌افزايي و تقويت توانمندي‌هاي رايزنان فرهنگي برای ايفاي رسالت و مأموريت ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان است. اين ابتكار كه با هدف تقويت توان فني و بهره‌گيري از تجربيات درون و برون‌سازماني مديران و رايزنان باسابقه فرهنگي صورت پذیرفته، با رويكرد جامع‌نگر و بر اساس نيازسنجي علمي ـ كاربردي سفيران فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تهيه شده تا امكان دانش‌افزايي، مهارت‌آموزي و توان‌بخشي به قابليت‌ها و مهارت‌های اجرايي مديران و مأموران فرهنگي را بيش از پيش فراهم آورد.

فصل چهارم اين كتاب با عنوان «جایزه‌های ایران‌شناسی در خارج از کشور»، از صفحه 63 و اينگونه آغاز مي‌شود: «اعطاي جايزه به پژوهشگران و نويسندگان كتاب، مقاله و پايان‌نامه دانشجويي برتر در زمینه ایران‌شناسی يکی از پدیده‌های علمی و فرهنگی سه دهه اخیر است. هدف از اعطاي اين گونه جوايز، تشويق و بزرگداشت ایران‌شناسان و دانشجویان رشته‌های ایران‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی و ترغيب ديگران به كوشش در اين راه است. اينگونه جوايز و جوايز مشابه آن مانند كتاب سال سلطنتي در سال‌هاي قبل از انقلاب رواج داشت. با پيروزي انقلاب اسلامي و استقرار نهادهاي فرهنگي و تأسيس نظام جديد، اندك اندك مسأله جايزه كتاب به نويسندگان و نوشته‌هاي برتر مطرح گرديد. این جایزه با عنوان «جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران» از سال 1362 با هدف «ارتقاي فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی و حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان و مصححان كشور» آغاز شده و تاكنون ادامه یافته است.

همزمان با اين حركت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در داخل، گروهي از استادان ايراني كه به خارج از كشور رفته و در آنجا انجمن و مركز فرهنگي براي مطالعه و تحقيق درباره فرهنگ و تاريخ ايران راه‌اندازي كرده بودند، يا با انگيزه مقابله با اين اقدام يا با انگيزه تقويت مطالعات ايران‌شناسي در خارج از كشور يا انگيزه‌هاي ديگر دست به ايجاد جايزه ايران‌شناسي زدند. نخستين جایزه ايران‌شناسي در سال 1984، تقريباً همزمان با جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، از سوي بنیاد مطالعات ایران براي برترین پایان‌نامه دکترای ایران‌شناسی اعلام شد. پس از آن برخي نهادها و انجمن‌هاي ايراني و مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي ايران‌شناسي در آمريكا و كشورهاي اروپايي كه ايرانيان در آنها نفوذ دارند، نيز به فكر اعطاي جايزه به كتاب‌ها، پايان‌نامه‌ها و ترجمه‌هاي برتر در زمينه فرهنگ و تاريخ ايران و زبان و ادبيات فارسي افتادند. در دو دهه گذشته، علاوه بر اين مراكز و انجمن‌ها، برخي از ايرانيان متمول نيز به صورت فردي وارد ميدان شده و جايزه‌اي به نام خود، همسر يا يكي از دوستان يا يك نويسنده ايراني يا خارجي ايران‌دوست راه انداخته‌اند.

نظر به اهميت اين جوايز در پيشبرد و ارتقا سطح علمي مطالعات ايراني و نيز جهت‌دهي به مطالعات ايراني در داخل و خارج از كشور و نيز تقويت برخي گرايش‌ها و موضوعات در زمينه ايران‌شناسي و مغفول نهادن برخي زمينه‌ها و موضوعات ديگر، لازم است رایزنان فرهنگی با اين جوايز، كميته‌هاي اعطاي جوايز، شخصيت‌هاي ايراني و غيرايراني دست‌اندركار آن و كتاب‌ها و پايان‌نامه‌هاي برگزيده شده، كه بخشي از كارنامه ايران‌شناسي است، آشنا شوند.»


١٨:٢٥ - 1396/09/21    /    شماره : ٦٩٣٥٥١    /    تعداد نمایش : ٤١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.