English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧
اخبار > «نقش مصر در ژئوپلتيك خاورمیانه»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك کتاب؛

«نقش مصر در ژئوپلتيك خاورمیانه»

«نقش مصر در ژئوپلتيك خاورمیانه» نوشته سید محمد حسینی، در سال 1394 به همت گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در 180 صفحه و با شمارگان 500 نسخه، وارد بازار نشر كشور شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين كتاب در 5 فصل كلي «درآمدي بر تاريخ و تمدن مصر»، «اقتصاد سياسي مصر»، «جايگاه نظاميان و ارتش در مصر»، «اخوان‌المسلمين، احزاب سياسي و كانون قدرت اسلامي در مصر» و «ژئوپلتيك مصر در خاورميانه پس از انقلاب فوريه 2011»، نگاشته شده است.

در معرفي اين كتاب آمده است: «مطالعه علمی و روشمند ایجاب می‌کند تا به جای تحمیل آرمان‌های ذهنی خود بر جامعه مصر، اجازه دهیم این کشور آنگونه که خود هست، درک شود. باید مصر را بر اساس الزامات درونی آن درک کنیم و به جای تحمیل فرض‌های نظری، بگذاریم تا جامعه مصر، خود بر اساس نیازها و فریادهای درونی‌اش برای ما سخن بگوید. بر این اساس فرض این کتاب در مورد ژئوپلتیک خاورمیانه‌ای مصر این بود که محدودیت‌ها و الزامات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مصر باعث خواهد شد تا انقلابی‌ترین سیاستمداران در صحنه سیاسی مصر، راهبردی محافظه کارانه در سیاست خارجی خود پیش بگیرند.»

در صفحات 100 و 101 اين كتاب و ذيل عنوان «تحولات اخوان‌المسلمين پس از ترور حسن البنا» مي‌خوانيم: «پس از ترور حسن البنا به تدريج تحولي در جنبش اخوان‌المسلمين ايجاد شد. اين تحول عبارت بود از جايگزين كردن راه‌هاي مسالمت‌آميز به جاي مبارزه مسلحانه عليه رژيم و سلطه بيگانگان. اين اقدام كه در پي نااميدي از مؤثر بودن راه‌حل نظامي برگزيده شد، تا حدودي از محبوبيت و كارآيي اخوان كاست. در نتيجه گروه‌هاي جديد اسلامي (مانند جهاد اسلامي مصر) كه اغلب متأثر از اخوان‌‌المسلمين بودند، امّا بر مبارزه نظامي پاي مي‌فشارند، پا به ميدان گذاشتند.

در سال 1951 حسن هضيبي رسماً به عنوان مرشد عام اخوان‌المسلمين منصوب شد. برخي از اقدامات او از قبيل تغيير و تحولات در سازمان، ارتباط وي با فاروق، محدود كردن شاخه مخفي اخوان‌المسلمين كه بر مبارزه نظامي اصرار داشتند و مخالفت وي با خشونت، موجب شد تعارضاتي در سازمان روي دهد. هضيبي معتقد بود «دين اسلام دين رحمت است نه ترور و خشونت» در اين ميان سازمان افسران آزاد وابسته به جمال عبدالناصر تصميم گرفت با اخوان‌المسلمين ارتباط برقرار كند و بين آنان پيماني منعقد شد كه اخوان‌المسلمين همه امكانات خود را در اختيار سازمان افسران آزاد قرار دهد. همكاري بين آنها در سال 1951 به اوج خود رسيد. عبدالناصر و گروه وي براي جلب حمايت توده‌ها بر اخوان‌المسلمين تكيه كردند و در مقابل اخواني‌ها هم از طريق افسران آزاد به اسلحه و آموزش نظامي دست يافتند. هواداران اخوان‌المسلمين مردم را به نفع انقلاب وارد خيابان‌ها كردند و همه چيز به كام جمال عبدالناصر شد. بعد از پيروزي عبدالناصر در مصر، تعارضات بين دو طرف پديدار شد، اخوان‌المسلمين از دولت خواست در جهت اهداف اسلامي، حركت‌هاي خود را در جامعه آغاز كند، ولي عبدالناصر معتقد بود دين بايد از سياست جدا باشد و مذهب رابطه فردي بين انسان و خداست. علت اختلاف آنان با جمال عبدالناصر ظهور مكتب تازه ناسيوناليسم عرب بود كه بر عصبيت و عربيت به عنوان عامل وحدت‌بخش تأكيد مي‌كرد، در حالي كه اخوان‌المسلمين اصول اسلامي را عامل يگانگي اعراب مي‌دانستند. پس از آنكه هضيبي با اصلاحات ارضي عبدالناصر مخالفت كرد، عبدالناصر آنان را حامي سرمايه‌داري معرفي کرد و اعلام نمود اختلاف وي با اخوان‌المسلمين بر سر مسأله اجراي اسلام نيست، بلكه موضوع اختلاف طرفداري اخواني‌ها از سرمايه‌داري است. حقيقت اما اين بود كه عبدالناصر نمي‌خواست غير از تشكيلات وي گروه قدرتمند ديگري در كشور باشد. دولت در ژانويه 1954 طبق قانون انحلال احزاب، سازمان اخوان‌المسلمين را منحل كرده و عضويت در آن را غيرقانوني دانست.»


١٦:٤٠ - 1396/09/19    /    شماره : ٦٩٣٣٠٨    /    تعداد نمایش : ٩٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.