English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

با بررسی جایگاه بیماری‌های فراگیر در متون مقدس؛

نشست مشترک اندیشمندان مسلمان و مسیحی در فیلیپین

دیدگاه اندیشمندان مسلمان و مسیحی در خصوص جایگاه بیماری‌های فراگیر مانند کرونا در متون مقدس در وبیناری، تبیین و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد ترکی Pacific Dialogue مستقر در مانیل، به منظور بررسی دیدگاه اندیشمندان مسلمان و مسیحی در خصوص جایگاه بیماری‌های فراگیر مانند کرونا در متون مقدس، اقدام به برگزاری وبیناری تحت عنوان «History of and Religious approach to Pandemics» کرد.

در این وبینار که 21 شهریورماه با حضور جمعی از علاقه‌مندان فیلیپینی از ادیان مختلف برگزار شد، دو اندیشمند مسلمان و مسیحی از استرالیا به ارائه مقاله خود در باره موضوع وبینار کردند.

این وبینار با پیام اسقف پابیللو، سرپرست حوزه اسقفی مانیل آغاز شد و سپس، مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی ایران و دو سخنران اصلی وبینار به ارائه مقاله خود پرداختند.

صبوری در سخنانی، به ابعاد قابل توجه موضوع وبینار پرداخت و گفت: بیماری کرونا را یک عالم و اندیشمند دینی می‌تواند از منظر دینی به آن بپردازد و قائل به آن باشد که پیدایش بیماری‌ها از منظر دین هم می‌تواند یک تهدید و تنبیه از جانب خداوند باشد و هم در عین حال می‌تواند یک فرصت از جانب خداوند تلقی گردد زیرا براساس آیات قرآنی، خداوند حالت‌های مختلفی را برای وجود حوادث بیان می‌فرماید.

رایزن فرهنگی کشورمان در مانیل افزود: در آیاتی این حوادث و بلایا را تنبیه و عذاب الهی معرفی می‌کند نسبت به کفران و نافرمانی انسانها و از این طریق خداوند می‌خواهد بشر را از گمراهی و ضلالت به راه راست و ایمان دعوت کند. در آیاتی هم، خداوند وجود این حوادث را نتیجه عملکرد و فساد خود انسان می‌داند که خلاف قوانین الهی عمل کرده است و در آیاتی، خداوند این گرفتاری‌ها و سختی‌ها را هر چند ظاهرا بد و تلخ است، ولی باطنا و فی الواقع خیر برای بشر معرفی می‌کند و در آیاتی هم تأکید می‌کند که انسان قدر نعمت‌های خود را نمی‌داند تا وقتی که آن نعمت‌ها از او گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در مجموع در همه این حالت‌ها که در قرآن کریم بسیار است، خداوند همه را آیات و نشانه‌ای برای عبرت و سعادت بشر می‌داند و البته تأکید هم می‌کند که بعد همه این سختی‌ها، آسایش و آرامش هم بدست خواهد آمد.

صبوری در سخنانش، مطرح کرد: بنابراین از منظر قرآن، تحلیل کرونا می‌تواند یک تحلیل چند وجهی باشد و مطمئنا صرفا به عنوان عذاب الهی نخواهد بود زیرا ما قائل هستیم که خداوند مهربان و حکیم است و در همه حال خیر بشر را می‌خواهد.

رایزن فرهنگی کشورمان در مانیل به نگاه مادی و طبیعت گرا در تحلیل پدیده کرونا اشاره کرد و گفت: از این نگاه هم که اشاره به قانون طبیعت دارد و نقش مستقیمی برای خدا قائل نیست، انسانها نتیجه ظلم و بی عدالتی خود را نسبت به طبیعت می‌بینند و باید این بیماری فراگیر عبرتی باشد که انسان مطمئن گردد، نتیجه ظلم به طبیعت را در همین دنیا خواهد دید لذا باید برای داشتن زندگی خوب به قوانین طبیعت احترام گذاشت و خود را مالک طبیعت ندانیم بلکه در کنار بهره برداری درست از طبیعت، نسبت به حفظ آن هم مسئولیت پذیر باشیم.

همه گیری‌هایی نظیر کرونا نشانه‌های خدا هستند

پرفسور جان دوپچه، از اندیشمندان مسیحی کاتولیک از ملبورن استرالیا با ذکر عباراتی از انجیل به موضوع توجه آئین مسیحیت به سلامتی انسانها و مقابله با بیماری‌ها پرداخت و تأکید کرد: بیماری فراگیر کرونا نه تنها جسم انسانها بلکه روح آنها را نیز بیمار کرده است، لذا باید به درمان روح انسانها هم در کنار توجه به درمان جسم توجه کرد و در این حوزه، آموزه‌های دینی و توجه به خدا نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی اضافه کرد: برخی این بیماری را مجازات الهی از باب گناه بشر می‌دانند و برخی نیز آن را یک حادثه طبیعی دانسته و نقشی برای خدا در آن قائل نیستند، ولی واقعیت آن است که این بیماری هم بواسطه خطا و گناه انسانی شکل گرفته است و هم اینکه نشانه‌ای از جانب خدا می‌تواند باشد که انسان را به ضعف خودش متوجه کند تا مغرور نشود.

این اندیشمندان مسیحی کاتولیک افزود: از اینگونه حوادث، انسان باید متوجه خداوند بشود و اینکه انسان در هر لحظه از زندگی، خود را محتاج لطف و عنایت خداوندی بداند و اطمینان داشته باشد که خدا نیز او را بحال خود رها نکرده است و باید امیدوار به لطف خداوندی باشد زیرا ناامیدی خود بزرگترین رنج و بلا می‌تواند باشد.

سخنران بعدی پرفسور صالح یوسل از دانشگاه چارلز استورت استرالیا بود. وی با ذکر آیاتی از کلام الله مجید که اشاره به داستان حضرت موسی و فرعون داشت، بیان کرد: در این آیات خداوند اشاره می‌کند که در برخی مواقع برای اصلاح بشر و اینکه او را از نافرمانی خدا بازدارد، بلایایی نازل می‌شود ولی متأسفانه باز هم بشر بعد رفع بلایا از خداوند غفلت می‌کند و یا به خداوند کفر می‌ورزد.

وی در ادامه، افزود: بیماری کرونا هم هر چند برخاسته از تجاوز و بی عدالتی بشر به طبیعت بوده است ولی به خوبی نشان داد که انسانی که مدعی این همه پیشرفت و قدرت است چگونه در مقابل یک بیماری پنهان و کوچک عاجز و ناتوان است.

پرفسور صالح یوسل تأکید کرد: این بیماری باید انسانها و دولت‌ها را متوجه بسازد که در این جهان همه باید دست اتحاد و همکاری به هم بدهند تا زندگی شایسته‌ای را داشته باشند و انسانها و دولت‌ها نمی‌توانند صرفا قائل به منافع خود باشند و بر اساس منافع خود به دیگران و به طبیعت ظلم کنند، زیرا هر ظلمی که روا داشته شود طبیعت آن را به خود ما برمی‌گرداند.

در ادامه این نشست، دیگر شرکت‌کنندگان در وبینار سؤالات و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/ص


١٤:١٧ - 1399/06/22    /    شماره : ٧٥٦٨١٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
مساجد شیعیان در شبه‌قاره سال‌ها شاهد مدیحه‌سرایی مرحوم اختر نقوی بودند/ خبر گزاری حوزه
سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی اقدام نشریه شارلی ابدو را محکوم کرد/خبر گزاری مهر
بیت آیت‌الله تسخیری از پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب تشکر کرد/ خبر گزاری مهر
پیام تسلیت رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «طوبی کرمانی»/خبر گزاری ایکنا
دیدار نماینده سازمان ملل با آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف/ خبرگزاری ایکنا
آیین حمایت از زنان معلول متأثر از جنگ افغانستان برگزار شد/ خبرگزاری مهر
دین و اهل بیت در قرقیزستان/مقام امام علی(ع) نزد مسلمانان اوش/ خبرگزاری مهر
آماده معرفی ایران به مخاطبان ايتاليايي هستم
هدف قرار دادن مرجعیت و تحریف موضع آن قابل قبول نیست/ خبرگزاری حوزه
همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت دفاع مقدس در خارج از کشور
مساجد ترکمنستان تا یک ماه دیگر تعطیل خواهند بود/ خبرگزاری حوزه
همایش تأثیر دعا در زندگی انسان در پاکستان برگزار می‌شود/ خبرگزاری ایکنا
نشست تخصصی «تجاوز صدام و مقاومت مردم ایران» برگزار می‌شود
ابراز همدردی اندیشمندان اسلامی بمبئی و جنوب هند به مناسبت ارتحال آیت‌الله تسخیری
بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.