English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

رایزنی فرهنگی ایران خبر داد؛

انجمن شاعران جوان و مقاومت در تونس تأسیس خواهد شد

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی کشورمان در تونس با بحری العرفاوی، شاعر و نویسنده تونسی درباره جایگاه ادبیات در توسعه فرهنگ بین ملت‌ها دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در این دیدار، فراهانی با اشاره به نقش و جایگاه ادبیات در توسعه فرهنگ بین ملت ها ، به ادبیات غنی فارسی و نقش شعرای بنام همچون حافظ ، سعدی ، مولانا، خیام ، رودکی و ... نیز شعرای معاصر در انتقال فرهنگ ایرانی به جهانیان اشاره و تاکید کرد : زبان شعر ، زبان احساس ، لطافت و عشق ورزی است و در پرتو این ویژگی می توان پیام صلح و دوستی و مودت را به همه ملت های جهان منتقل کرد.

وی با اشاره به سابقه فرهنگی و ادبی تونس و وجود شعرای بنام و برجسته تونسی به نقش شعرای متاخر این کشور در ترویج فرهنگ و ادبیات عرب در بین جوامع مختلف اشاره و تاکید کرد :ارتباطات فرهنگی بین ج.ا.ایران و جمهوری تونس در زمینه های مختلف در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و در این میان می توان از نقش سازنده شعرا در انتقال مفاهیم اصیل ادبی ، تمدنی و فرهنگی دو کشور بهره مند گردید.

رایزن فرهنگی ج.ا.ایران با اشاره به برگزاری نشست های مختلف ادبی و شعری با حضور ادبای دو کشور در سال های گذشته و لزوم تقویت بیش از پیش آن، از تاسیس انجمن شعرای جوان و مقاومت تونس خبر داد و بیان داشت : همواره شعر و شعراء توانسته اند در زمان های مختلف تاریخی و با بهره مندی از ذوق لطیف شعری ، به بیان واقعیت های زمان بپردازند و در عصر حاضر مساله قدس شریف و فلسطین به عنوان موضوع اصلی جهان اسلام و دغدغه آزادی خواهان جهان و از جنبه های مختلف سیاسی ، حقوقی ، اجتماعی و فرهنگی به عنوان موضوع روز جهان مورد توجه قرار دارد لذا نقش شعرا در تبیین شرایط مردم مظلوم فلسطین و تصویر ظلم های رژیم صهیونیستی نقشی مهم ، تاثیر گذار و تاریخی می باشد از این رو بر آن شدیم به منظور ساماندهی حرکتی فرهنگی ادبی با محوریت قدس شریف ، انجمن شعرای جوان و مقاومت را در تونس تاسیس و برنامه های متنوعی را در قالب غزل خوانی ، قصیده خوانی ، مثنوی خوانی و نیز حمایت از شعرای جوان برای ارائه و تولید آثار ادبی به اجرا درآوریم .

در ادامه بحری العرفاوی نیز ضمن ابراز خشنودی از این دیدار ، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های ادبی و فرهنگی در زمینه های مختلف شعری ، تاکید کرد : زبان شعر ، به عنوان زبان قلوب انسانی نقطه وصل ملت ها و ادب دوستان جهان می باشد و برگزاری نشست های شعری بین المللی با موضوعات مختلف تصدیق کننده این امر می باشد.

وی ضمن استقبال از اقدام رایزنی فرهنگی جهت تاسیس انجمن شعرای جوان از آمادگی شعرای تونسی برای حضور فعال در انجمن و همکاری با رازنی فرهنگی به منظور تقویت هرچه بیشتر آن خصوصا در زمینه مقاومت و فلسطین خبر داد.

انتهای پیام/م


٠٧:١٦ - 1399/04/07    /    شماره : ٧٥٣١٢٦    /    تعداد نمایش : ٣٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.