English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ایران؛

وبینار «قدس محور وحدت و انسانیت» در اوگاندا برگزار شد

به مناسبت روز جهانی قدس، وبینار «قدس محور وحدت و انسانیت» در اوگاندا برگزار و ابعاد مختلف قضیه فلسطین و آزادی قدس بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، ویبنار «قدس محور وحدت و انسانیت» با شرکت شخصیت‌های دانشگاهی، دینی، فرهنگی و رسانه‌ای  تحت شرایط و اوضاع کرونایی با همکاری انجمن فرهنگی و پژوهشی سازمان پان آفریکنیسم اوگاندا در کامپالا برگزار شد.

در این مراسم، حمزه چی یونه به عنوان مدیر و مجری مراسم از رادیو بلال، آدم سبیالا، استاد دانشگاه و تحلیلگر مطرح کامپالا، عبد العزیز سَلونگو سِنوگاه تَموزاده، محقق و پژوهشگر فرهنگی پان آفریکنیست اوگاندا، عمر مُبیرو، محقق و مدیر برنامه اسلامی اس تی وی کامپالا و محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا در خصوص موضوع وبینار و ابعاد مختلف قضیه فلسطین و آزادی قدس سخنرانی کردند.

خبرنگاران تلویزیون‌های سلام تی وی، اس تی وی، رادیو بلال و ... گزارش وبینار را پخش کردند. همچنین وبینار فوق الذکر در سایت‌های مختلف از جمله روزنامه هُملَند ، جورنالیست های آفریقا ، جورنال آفریکن نیوز، ایران اوگاندا بنیاد کاسوزی اوگاندا، مطالعات فرهنگی ایران و آفریقا و ... بازتاب‌های وسیعی داشت. مضافا اینکه گزارش وبینار به نشانی‌های بیش از چهارصد مخاطب علمی، دینی و فرهنگی ارسال شده است. 

در این وبینار تأکید شده که اگر ویروس کرونا در چین محصور و معدوم می‌شد هرگز به کشورهای دیگر سرایت نمی‌کرد با تعیین روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره)، رهبری منحصر به فرد امام خامنه‌ای(مد ظله العالی)، وحدت مسلمین و تشکیل جبهه مقاومت به رهبری سردار شهید قاسم سلیمانی از گسترش ویروس سرطانی صهیونیسم جلوگیری به عمل آمده و انشاء الله در نهایت آن ویروس در سرزمین‌های اشغالی فلسطین معدوم خواهد شد.

اوگاندا روز جهانی قدس را با پیام برای وحدت و انسانیت گرامی داشت

 آدم سبیلا، استاد دانشگاه و تحلیلگر اوگاندا در سخنانی نجات ملت مظلوم فلسطین و آزادی قدس شریف را مستلزم آن دانست که جهان اسلام متحد در قالب یک بسیج بین المللی و با تعلیم و تربیت نیروهائی توانمند با اراده و غیرتمند حرکت کند.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ هر پدید بزرگی توسط یک شخصیت منحصر به فرد و متناسب با عظمت آن ایجاد شده است گفت: اعلام روز جهانی قدس، حمایت از فلسطین، آزادی قدس، مبارزه با استکبار جهانی و  توصیف آمریکا به شیطان بزرگ و ... نیز از این قاعده مستثنی نیست و تنها امام خمینی(ره) توانسته است از عهده چنین اقدامات بسیار بزرگی ، حیاتی و سرنوشت سازی برآید و تداوم بی کم و کاست ماهیت آنها را نیز تنها رهبری جامع الشرایط و منحصر به فرد امام خامنه‌ای(مدظله العالی) می‌توانسته است با موفقیت مدیریت کند.

آدم با اشاره به طرح استعماری معامله قرن با بیان اینکه قدس در شرایط بسیار خطرناکی به سر می‌برد گفت: طراحان، حامیان و عاملان این پروژه به دنبال نابودی آرمان فلسطین، ادامه اشغال قدس، گسترش آوارگان و اشغال بیشتر سرزمین فلسطین هستند.

وی با بیان به اینکه جمهوری اسلامی ایران قوی‌ترین حامی آزادی قدس و نجات فلسطین است، گفت: اعلام روز قدس از سوی امام خمینی(ره) نشانه اهمیت استراتژیک قضیه فلسطین برای جهان اسلام و ملت‌های آزاده جهان است.

آدم در ادامه، خاطرنشان کرد: مقاومت برای آزادسازی قدس و همه پرسی تأکید امام خامنه‌ای(مدظله العالی) برای تحقق اهداف امام خمینی(ره) است. 

وی با اشاره به نقش حیاتی شهدای مقاومت تحقق اهداف روز جهانی قدس مطرح کرد: در حقیقت سردار قاسم سلیمانی و یاران مقاوم او در راه آزادی قدس و نجات فلسطین و ملت‌های تحت ستم از شر شیاطین و دشمنان اسلام و انسان به شهادت رسید.

عبد العزیز سالنوگو سِنِنگو تاموزاده، رییس فرهنگی و پژوهشی سازمان پان آفریکنیسم اوگاندا گفت: مقاومت مردم فلسطین علیرغم اینکه جوان تر از مبارزات سیاه پوستان است برای جنبش‌های سیاه پوستان دارای الهام های فراوانی بوده‌اند.

وی در بخشی از سخنان خود، گفت: من به عنوان یک پان آفریکنسیت مخالف هر نوع ظلم و ستم و اشغالگری متذکر می‌شوم که سیاهپوستان در طول تاریخ چند دهه گذشته از مقاومت مردم فلسطین حتی اگر جوان تر از تاریخ مبارزات سیاهپوستان هستند، درس‌های ارزشمند زیادی را از فلسطینیان گرفته است.

رییس فرهنگی و پژوهشی سازمان پان آفریکنیسم اوگاندا با ارائه نمونه‌های از مبارزات موفقیت آمیز سیاه پوستان آفریقائی گفت: آزادسازی فلسطین با آرمان و اهداف مبارزات قاره سیاه همسو بوده و ما نیز خود را با آرمان‌های ملت مظلوم فلسطین هم پیمان می‌دانیم. ما ملت‌های پان آفریکنسیت آفریقایی مظلوم از تحقق اهداف ملت فلسطین در رسیدن به نتیجه نهایی مبارزات خود حمایت کرده و در کنار آن‌ها هستیم.

وی با قرائت شعری تحت عنوان «روح فناناپذیر مقاومت» که در خصوص نقش تداوم مقاومت در نیل به پیروزی نهایی گفت: دشمن بداند که قاسم سلیمانی‌های فراوانی بدنیا خواهد آمد.

عمر موسی موبیرو، شخصیت رسانه‌ای و مدیر بخش اسلامی تلویزیون اس تی وی اوگاندا در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه فلسطین نقطه مشترک وحدت و انسجام همه مسلیمن جهان است، گفت: امام خمینی(ره) با انتخاب روز جهانی قدس بزرگ ترین و حیاتی ترین خدمت را به جهان اسلام کرده است.

وی با اشاره به اهداف شوم تأسیس رژیم جعلی اسرائیل گفت: هر نوع سازش با رژیم صهیونیستی خیانت بزرگ و آشکاری به قرآن کریم، پیامبر اکرم (ص) و اسلام است.

موبیرو با بیان اینکه فلسطین سرزمین وحی ، خاستگاه انبیای بزرگ ، نخستین قبله مسلمین و قلب جهان اسلام است گفت: قضیه فلسطین برای جهان اسلام آن قدرحیاتی و مهم است که امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که همزمان با لیالی است، روز جهانی قدس نامیدند.

وی در ادامه، گفت: از سوی دیگر رژیم صهیونیستی برای استعمارگران غربی بویژه امپریالیسم آمریکا به قدری اهمیت استراتژیک دارد که آن‌ها با تمام توان تلاش می‌کنند تا آن رژیم را حفظ کنند.

موبیرو که مطالعات فراوانی در خصوص انقلاب اسلامی ایران داشته با بیان اینکه وحدت اسلامی خط قرمز و راهبرد اساسی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در خصوص مسأله فلسطین و آزادی قدس همه مسلمانان و آزادگان جهان وحدت نظر دارند.

وی تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا در شرایط سخت کرونائی که سلامت میلیون ها انسان را با خطر مرگ مواجه می‌کند، یک نمونه بارز جنایت ضد انسانی معرفی کرد.

تأکید بر ضرورت وحدت بین مسلمین جهان

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا با بیان اینکه اهمیت حیاتی وحدت بین مسلمین و نتایج معجزه آسای آن گفت: امام خمینی(ره) با تعیین روز جهانی قدس در جهان اسلام موجب وحدت و همدلی مسلمانان بر محور تعالیم و معارف قرآن مجید و سنن پیامبر اکرم(ص) و ارزش‌های اسلامی و انسانی شدند.

وی با بیان اینکه احساس ضعف در برابر رژیم صهیونیستی ضایعه‌ای جبران ناپذیری برای جهان اسلام است از مسلمانان و آزادگان جهان خواست تا با هوشیاری خود از تحقق اهداف شوم آن رژیم ممانعت به عمل آورند.

قزلسفلی با بیان اینکه اگر ویروس کرونا در چین محصور و معدوم می‌شد هرگز به کشورهای دیگر سرایت نمی‌کرد، گفت: با تعیین روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره)، رهبری منحصر به فرد امام خامنه‌ای(مدظله العالی)، وحدت مسلمین و تشکیل جبهه مقاومت به رهبری سردار شهید قاسم سلیمانی از گسترش ویروس سرطانی صهیونیسم جلوگیری به عمل آمده و انشاء الله در نهایت آن ویروس در سرزمین‌های اشغالی معدوم خواهد شد.  

رايزن فرهنگي ایران در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه بین آخرین جمعه ماه رمضان، روز قدس، شب‌های سرنوشت ساز لیالی قدر با یکدیگر رابطه علمی و معنوی وجود دارند گفت: بیداری، بصیرت، احساس مسئولیت در برابر مستضعفین، حمایت از ملت مظلوم فلسطین از نتایج ماه مبارکِ رمضانِ مورد قبولِ خداوندِ متعال است.

وی در ادامه با بیان اینکه حمایت از مظلوم جزء سنت‌های قرآنی و نبوی پیامبر اکرم(ص) است، گفت: به بخشی از کالبد امت اسلامی زخم بزرگی وارد شده اگر ریشه‌ای مداوا نشود با توجه به طبیعت سرطانی آن رژیم کشورهای اسلامی هرگز احساس سلامت و امنیت و توسعه نخواهند کرد.

قزلسفلی با بیان اینکه ظرف چهار دهه گذشته امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) مسلمانان را به وحدت و حمایت از ملت مظلوم فلسطین دعوت کرده‌اند گفت: روز جهانی قدس نمایش وحدت و همبستگی اسلامی و انسانی بوده و همه مسلمانان و آزادگان جهان از روز جهانی قدس با جان و دل دفاع کرده‌اند.

انتهای پیام/ص

 


١٢:٠٧ - 1399/03/07    /    شماره : ٧٥١٦١٤    /    تعداد نمایش : ٨٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
تبلور وحدت در مسجد شیعیان قرقیزستان/ خبرگزاری مهر
خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟/ خبرگزاری مهر
برگزاری وبینار «دین در دنیای در حال تغییر» در مسکو/ خبرگزاری ایکنا
نوستالژی «آزادی» از دیار غربت/ خبرگزاری مهر
رییس جمهور قرقیزستان مدرس زبان و ادبیات روسی بود/خبرگزاری مهر
کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد/ خبرگزاری مهر
بررسی «چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در تفلیس/ خبرگزاری های مهر و ایسنا
نمایشگاه نگارگری جهاد و شهادت در صربستان/ خبرگزاری ایکنا
موافقت الازهر با ازسرگیری فعالیت‌های قرآنی در مصر/ خبرگزاری ایکنا
«چالش‌های آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در گرجستان بررسی شد/ خبرگزاری ایکنا
آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین برگزار می‌شود
افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان
شعرخوانی ایرانشناسان بنگلادشی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا
بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
اولین نماز جمعه پس از کاهش کرونا و چالش‌ها در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.