English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به صورت آنلاین برگزار شد؛

همایش بین‌المللی «فلسطین درد جهان اسلام» در قرقیزستان

همایش بین‌المللی «فلسطین درد جهان اسلام» به همت مرکز تحلیلی دین، حقوق و سیاست و نشریه اسلامی امت قرقیزستان و همزمان با روز جهانی قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هدف این همایش بین المللی دفاع از مردم فلسطین، مقدسات اسلامی در قدس و ابراز وحدت و همدلی مسلمانان جهان با فلسطین بود.

در این همایش شخصیت های دینی، سیاسی و اجتماعی، کارشناسان، محققان، خبرنگاران، تحلیلگران، روشنفکران اسلامی و فعالینی از جمهوری قرقیزستان؛ روسیه (مسکو، تاتارستان) و قزاقستانشرکت کرده بودند.

دراین مراسم ،حکیم جان ارگشوف مدیر آموزشی اداره مفتیات قرقیزستان به مناسبت فلسطین گفت: امت اسلامی بیش از 50 سال است که درد فلسطین را دارد و نگران این سرزمین است. خوشبختانه ویروس کرونا مانع برگزاری این همایش نشده است و ما امروز در یک فضای آنلاین در خصوص این موضوع مهم گفتگو می کنیم. برای همه شرکت کنندگان فرا رسیدن عید سعید فطر را تبریک گفته امیدوارم این کنفرانس مفید و موثر باشد.

تورسون بای باقر اولو نماینده سابق مجلس قرقیزستان و فعال سیاسی این کشور گفت: امروز همه ما آمدیم تا به برادران و خواهران فلسطینی خود ابراز همبستگی و همدلی نماییم و نیز یکدیگر را بشناسیم. همه ما در کشورهای متفاوت هستیم اما یک هدف داریم. قرقیزستان بر خلاف کشورهای دیگر مشترک المنافع (به جز روسیه) همواره از فلسطین  و مردم این کشور حمایت کرده و می کند. اگر ما سکوت اختیار کنیم وضعیت فلسطینان بدتر خواهد شد. با موفقت و و سکوت سایر کشورهایی که ضامن تشکیل دولت اسرائیل بودند شاهد پایمال شدن حقوق بین المللی جایگاه قدس و اینکه به عنوان پایتحت اسرائیل اعلام شده است. بسیاری از مسلمانان و از جمله قرقیزستان نتوانستیم از قدس دفاع نماییم. اما ما باید به این مبارزه ادامه بدهیم. با ابتکارات دوستانم در قرقیزستان؛ موسسه بین المللی دفاع از حقوق فلسطین در قرقیزستان تاسیس نموده ایم. از همه شرکت کنندگان دعوت می کنم عضو این موسسه شوند.

وی افزود: من از همه مسلمانان و از جمله مسلمانان آسیای مرکزی دعوت می کنم از فلسطین حمایت کنند. همه اعضای امت اسلامی اعضای یک تن هستند. اگر دست یکی از کشور اسلامی درد بکند سایر کشورها نیز نباید نسبت به این درد بی تفاوت باشند.

روسلان نورعلی اف استاد دانشگاه روسی - اسلاویانی در شهر قازان (تاتارستان) گفت:  ممکن است هر روز در پروسه آموزشی به مسئله فلسطین نپردازیم اما این به معنی بی علاقگی ما نسبت به مقدسات اسلام نیست. در طی سمینارها و کنفرانس های مورد برگزاری این دانشگاه موضوع ضرورت آزادی مردم فلسطین مطرح می شود. ما نیز ضمن داشتن مسئولیت مدنی رای خود را به دفاع و حمایت از مردم فلسطین می دهیم. در نظام آموزشی اسلامی در فدراسیون روسیه اساتیدی از کشور فلسطین دعوت به همکاری در امر تدریس شده اند.

روسلان آیسین موسسه پایگاه فکری "پوئیستینه" گفت: برادران ما در فلسطین در جبهه جنگ با نظام صهیونیستی  و شرء و ظلم چهانی هستند.  ما در شرایط آرامش و آسایش بسر می بریم حال آنکه برادران ما هر لحظه و ثانیه درد و رنج می کشند. بسیاری از آنان حاضر هستند که جان خود را فدای آزادی و عدالت و حقیقت فدا کنند.

سعید خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان گفت: از زمان اعلام روز قدس توسط رهبر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) حدود 40 سال می گذرد. جای بسی خوشحالی است که امروز روز جهانی قدس به یکی از نمادهای همبستگی جهان اسلام و اتحاد مسلمانان تبدیل شده است. حدود 7 دهه از زمان اشغال سرزمین فلسطین توسط  صهیونیستها می گذرد. در طول این مدت طرح های مختلفی برای حل منازعه فلسطین ارائه شده است. اما هیچ کدام از این طرح ها و اقدامات به نتیجه نرسیده است. انتفاضه فلسطین هر روز اشکال جدیدی به خود گرفته است.

وی ادامه داد: تجربه چند دهه گذشته در کشورهای مختلف غرب آسیا نشان داده است  فلسطینیان برای دفاع از حقوق خود و داشتن زندگی شایسته هیچ راه دیگری جز مقاومت ندارند. راهبرد مقاومت در منطقه ای که زندگی می کنیم امروزثمرات و نتایج خود را به خوبی نشان داده است. امیدواریم با استمرار راهبرد مقاومت توسط مردم و گروه های مبارز فلسطینی زمینه های لازم برای برگزاری یک همه پرسی عادلانه در آینده نزدیک در فلسطین و در بین ساکنین واقعی این سرزمین مقدس اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی فراهم شود.

روسلان اوتبانوف عضو پایگاه فکری پوئیستینه (قزاقستان) گفت: مردم امروز و بخصوص جوانان از پیشینه مسئله فلسطین، و علت مبارزه آگاهی ندارند. شاید علت عمده آن تبلیغات یکطرفه و مغرضانه بود. به عنوان مثال در دوران شوروی به ما می گفتند که منشأ بحران ملت های عرب و اسرائیل مسئله قومیتی و ملی است. اما واقعیت چنین نبوده است.

وی افزود: بنده در مقاله خود که متن آن در پایگاه مذکور قابل دریافت است، از جوانان می خواهم  بیشتر به تاریخ و پیشینه رجوع کنند و علت های اصلی نتایج جنگ جهانی اول و دوم و منازعه فلسطین و اسرائیل را بفهمند.  چرا مردم یهودی در گروگان نظام صهیونیستی قرار گرفته اند؟

در ادامه این همایش ویدئویی همچنین دکتر آرنه زایکرد سفیر سابق آلمان در کویت، استاد دانشگاه هاروارد،  نورکامل مدعلی اف نماینده سابق مجلس قرقیزستان، نیازعلی عارف اف معاون شورای علمای قرقیزستان، دکترای الهیات، بختیار تقتوقاضی اف عضو شورای علمای قرقیزستان، کارشناس بخش فتوات، دویشون حاجی عبدالله اف فعال اجتماعی و مدیر بنیاد اجتماعی "عقل و ایمان"، دکتر راسیم محقق محقق و عالم اسلامی از قزاقستان و ... نیز سخنرانی کردند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدئویی اظهار داشتند: امت اسلامی وارد مرحله جدیدی از موقعیت ژئوپلیتیک می شود که ناشی از تغییر ساختار کلی اقتصاد، سیاست جهانی، روابط بین المللی و ارزش ها می شود. نظام جدید جهانی چالش ها و تهدیدات جدیدی را برای وحدت مسلمانان، حذف ارزش های ناب اسلامی، افزایش روحیات نژادپرستی، ملی گرایی، اسلام هراسی، به فراموشی سپردن بیش از پیش جایگاه  مسجد الاقصی در اسلام و مسئله فلسطین را بین مسلمانان به همراه می آورد.

فلسطین به کانون خشونت تبدیل شده است که چندین سال است  ظلم و ستم و ترور نسبت به یک ملت به دلایل ملی و دینی تحمل می کند. اراضی فلسطین اشغالی و مقدسات این سرزمین هتک حرمت می شود. مسلمانان در سایر کشورها به دلیل تعلقات دینی خود مورد ظلم قرار می گیرند و گرایشات اسلام هراسی و نژادپرستی افزایش می یابد.

شرکت کنندگان در همایش بین المللی جایگاه قدس مقدس و مسجد الاقصی در اسلام، اهمیت فلسطین برای امت اسلامی جهان و نیز و باورهای معادشناختی آن را مورد بررسی قرار دادند. جایگاه قدس اشغالی به عنوان سومین مکان مقدس در اسلام پس از مکه و مدینه بخش مهمی از دین و ایمان هر مسلمان می باشد.

همچنین موضوع اشغال فلسطین، افشای خطر ایدئولوژی صهیونیستی و سیاست های دوگانه در روابط بین المللی نیز در این همایش بررسی شد.

به گفته شرکت کنندگان معرفی قدس پایتخت اسرائیل توسط آمریکا و سایر کشورها نقض فاحش حقوق بین الملل، حقوق مردم فلسطین و کلیه مسلمانان مومن جهان می باشد. در چارچوب حقوق بین الملل دعوت به برقراری عدالت و اجرای تصمیمات سازمان ملل متحد در خصوص مسئله قدس و فلسطین و نیز تصمیمات سازمان همکاری اسلامی در خصوص قدس و اتهام سیاست های استانداردهای دوگانه از سوی آمریکا و اسرائیل شده است.

شرکت کنندگان همچنین به بحران اقتصاد جهانی پس از دنیاگیری ویروس کرونا جهت حل مسئله فلسطین، بررسی انتفاضه ملت فلسطین در شرایط جدید اشاره کردند. آنان اظهار داشتند: در شرایط جدید مسئله فلسطین و قدس اشغالی، مسجد مقدس الاقصی باید عامل اصلی ابراز وحدت و همدلی تلقی شود. مسئله فلسطین باید مسئله کلیدی باشد و حل و فصل آن تنها از راه همدلی و اتحاد فکری و معنوی امت اسلامی و همه کشورهای مسلمان در سطح بین المللی امکان پذیر می باشد.

در فواصل سخنرانی های ارائه شده در این همایش ویدئویی ازفرازهایی از سخنرانی مقام معظم رهبری در روز قدس- روز برگزاری همایش-  و نیز توئیت وزیرامور خارجه کشورمان در ارتباط با فلسطین؛ توسط رایزن فرهنگی ج.ا.ایران دربیشکک که دراین همایش حضور داشت بصورت زیرنویس روسی اطلاع رسانی شد.

انتهای پیام/م 


٠٩:٥٢ - 1399/03/06    /    شماره : ٧٥١٤٩٧    /    تعداد نمایش : ٤٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایران یکی از مقاصد محبوب گردشگری در جهان است
بیانیه کمیته گفت‌وگوی مذاهب زیمبابوه در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر(ص)
وبینار بررسی نقش گفت‌وگوهای میان ادیان در ایام بیماری فراگیر
اصول عرفان و انقلاب اسلامی ایران از منظر امام(ره) تبیین شد
کتاب مناسک حج ویژه بانوان در اندونزی منتشر می‌شود/ خبرگزاری ایکنا
مرکز هماهنگی ادیان در اندونزی تأسیس می‌شود/ خبرگزاری ایکنا
تشکیل شورای مشورتی در مسجد استقلال اندونزی/ خبرگزاری ایکنا
نمایشگاه بین المللی کتاب اندونزی به صورت مجازی برگزار می‌شود/ خبرگزاری مهر
وزارت دین اندونزی منابعی درباره مناسک حج ویژه زنان، تولید می‌کند/ خبرگزاری مهر
معرفی «سیمرغ: سی مصاحبه با ایرانشناسان ایتالیایی» به جایزه جهانی کتاب سال ایران
دانشگاه جی سو چین خواستار تقویت همکاری با ایران شد
اجرای برنامه‌های فرهنگی به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در هند
شرح غزل «کجایید ای شهیدان خدایی» در بنگلادش
نخستین دوره آموزش قرآن کریم در کراچی برگزار می‌شود
ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام(ره) و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.