English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از شیوع کرونا و تعلیق برنامه‌های فرهنگی و علمی آلمان؛

ویروس ضد فرهنگ؛ چالش جدایی نوه‌ها از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

شیوع کرونا باعث لغو تمامی برنامه‌های فرهنگی در آلمان شد و این حجم از تعطیلی‌ کشور از بعد از جنگ جهانی دوم سابقه نداشته است. چالش جدید خانواده‌ها جدا کردن نوه‌ها از پدربزرگ و مادربزرگ‌هاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،این گزارش را که رایزنی فرهنگی ایران در آلمان دراختیار رسانه قرارداده ، آمده است؛هفته‌هاست که ویروس کرونا جهان را بهم ریخته است. سلامت افراد در بسیاری از کشورها به خطر افتاده، کسب و کار بسیاری با مشکل مواجه شده و حتی رویدادهای فرهنگی و آموزشی نیز مختل شده است. در این میان، شهروندان کشورهای قدرتمندی مانند آلمان نیز از این امر مستثنی نیستند.

شیوع ویروس کرونا در آلمان نیز هر روز سرعت بیشتری می‌گیرد. از دو هفته قبل زمانی که هنوز حضور کرونا در آلمان خیلی جدی و گسترده نشده بود، دولت آلمان برنامه‌های مهمی مثل نمایشگاه گردشگری ITB برلین را که بزرگترین نمایشگاه گردشگری جهان به شمار می‌رود لغو کرد. تصمیم اواخر هفته گذشته دولت آلمان باعث شد تا تقریباً تمامی فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در این کشور تعطیل شود.

تعطیلی مهد کودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها و لغو تمامی برنامه‌هایی که جمعی از افراد باید در آن شرکت می‌کردند و تعلیق مسابقات و برنامه‌های ورزشی از دیگر اقدامات بود. تعطیلی گسترده همه فعالیت‌های آموزشی، علمی، ورزشی و فرهنگی، از ۸۰ سال پیش تاکنون یعنی از جنگ جهانی دوم به بعد در اروپا و آلمان سابقه نداشته است.

گزارش جدید مورگن پست نشان می‌دهد که تاکنون حدود ۶ هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند. کرونا جان بیش از ۱۱ نفر را گرفته و بسیاری از شهروندان نگران کمبود مواد غذایی و بهداشتی هستند. اما این همه ماجرا نیست. همانطور که اشاره شد کرونا در این کشور مراکز آموزشی و برنامه‌های فرهنگی و هنری را نیز به تعطیلی کشانده است. با این وجود، به نظر می‌رسد که تعطیلی مدارس و مراکز هنری و فرهنگی آلمان، دغدغه جدیدی برای خانواده‌ها و کارشناسان و منتقدان هنری این کشور ایجاد کرده است.

وجود گسترش کرونا، هنوز ادارات و سازمان‌های زیادی در آلمان به کار خود ادامه می‌دهند. از سوی دیگر، در آلمان تاکید می‌شود که برای محافظت از کودکان در برابر بیماری کرونا، باید آن‌ها را از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایشان جدا کنند و این چالش جدیدی برای خانواده‌هاستآنطور که نشریات و رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند؛ شمار مبتلایان به کرونا در این کشور افزایش زیادی داشته است و مسئولان در ایالت‌های مختلف، تلاش می‌کنند تا با لغو تجمعات ورزشی، فرهنگی، سیاسی و تعطیلی مراکز آموزشی، جلوی شیوع بیشتر این بیماری را بگیرند.

آمارها نشان می‌دهند که ایالت‌های نوردراین‌-وستفالن (۲۱۰۰ مبتلا)، بادن-وورتمبرگ (۹۷۷ مبتلا)، بایرن (۸۸۶ مبتلا)، نیدرزاکسن (۲۸۷ مبتلا)، برلین (۲۶۳ مبتلا) و اینلاند-فالتس (۲۰۰ مبتلا) بیشترین تعداد مبتلایان به بیماری کرونا را در خود جای داده‌اند. در عین حال، مسئولان برخی ایالت‌های مرزی نیز نگران شیوع کرونا در این مناطق هستند. به طور مثال، ایالت زارالند به دلیل نزدیکی به کشورهای فرانسه و لوکزامبورگ، در هفته‌های اخیر با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده است و مسئولان این ایالت تلاش می‌کنند تا شرایطی برای مراقبت بیشتر از شهروندان ایجاد کند. یکی از راه‌هایی که این ایالت در نظر گرفته، تعطیلی مراکز آموزشی است. البته این تعطیلی تنها محدود به ایالت زارالند نیست.

چالش‌های فرهنگی شیوع کرونا در جامعه آلمانی

آمارها نشان می‌دهد که آلمان ۱۱ میلیون دانش‌آموز دارد و با بالا گرفتن خطر شیوع گسترده ویروس کرونا، اکثر دولت‌های ایالتی تصمیم گرفته‌اند با تعطیلی مهدکودک‌ها و مدارس، کودکان و نوجوانان را از خطر ابتلاء به بیماری دور کنند. آنطور که تاگس‌شو گزارش داده، به جز ایالت زارالند، مهدکودک‌ها و مدارس در ایالت‌های برلین، بایرن، نیدرزاکسن، بادن- ورتنبرگ، هسن، راینلاند فالتس، برمن، هامبورگ، تورینگن، نوردراین-وستفالن نیز تعطیل شده‌اند. برخی از مدارس تا بیستم و برخی دیگر حتی تا سی‌ام ماه مارس تعطیل خواهند بود. این در حالی است که در برخی ایالت‌ها مانند نیدرزاکسن، شاگردان دبیرستانی تا ۱۵ آوریل از رفتن به کلاس‌های درس معاف شده‌اند. البته به نظر می‌رسد که تعطیلی مدارس هم به دغدغه جدیدی برای خانواده‌های آلمانی بدل شده است.

آنطور که رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند؛ نمایشگاه کتاب لایپزیگ، نمایشگاه صنعت توریسم برلین، برنامه‌های مربوط به دویست و پنجاهمین سالگرد تولد بتهوون و نمایشگاه هنری آرت کلن از جمله برنامه‌های فرهنگی و هنری آلمان هستند که به دلیل شیوع کرونا لغو شده‌اندبا وجود گسترش کرونا، هنوز ادارات و سازمان‌های زیادی در آلمان به کار خود ادامه می‌دهند. از سوی دیگر، در آلمان تاکید می‌شود که برای محافظت از کودکان در برابر بیماری کرونا، باید آن‌ها را از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایشان جدا کنند و این چالش جدیدی برای خانواده‌هاست. البته مسئولان در ایالت‌های مختلف راه‌حل‌هایی برای این مشکل نیز پیدا کرده‌اند. آنطور که گزارش‌ها نشان می‌دهد در اکثر ایالت‌ها، به رغم تعطیلی مدارس، مراکز نگهداری از کودکان باز است. به طور مثال، میشائیل پیاتسولو، وزیر فرهنگ ایالت بایرن اعلام کرده است که مراکز نگهداری از کودکان در این ایالت دایر است و خانواده‌هایی که شاغلند، می‌توانند کودکان خود را به این مراکز بسپارند. او همچنین به خانواده‌ها اطمینان داده که این مراکز با رعایت نکات بهداشتی از کودکان مراقبت خواهند کرد.

از سوی دیگر، دولت‌های ایالتی از سازمان‌ها و ادارات مختلف خواسته‌اند که در اعطای مرخصی به کارمندان خود منعطف باشند. بنابراین در اکثر ایالت‌ها، والدین می‌توانند با هماهنگی با مدیر سازمان و یا اداره خود، در کنار فرزندانشان بمانند. با این وجود، شرایط افراد در ادارات مختلف، متفاوت است. ممکن است یک فرد بتواند مرخصی با حقوق بگیرد و شخص دیگری مجبور شود بدون حقوق در کنار فرزندش در خانه بماند.

لغو برنامه‌های هنری و فرهنگی

اشاره شد که افزایش شیوع کرونا، باعث لغو بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری در آلمان شده است. آنطور که رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند؛ نمایشگاه کتاب لایپزیگ، نمایشگاه صنعت توریسم برلین، نمایشگاه موسیقی فرانکفورت، برنامه‌های مربوط به دویست و پنجاهمین سالگرد تولد بتهوون در شهر بن و نمایشگاه هنری آرت کلن از جمله برنامه‌های فرهنگی و هنری آلمان هستند که به دلیل شیوع کرونا لغو شده‌اند.

علاوه بر این، درهای بسیاری از سالن‌های تئاتر و اپرا در ایالت‌های مختلف بر روی تماشاگران بسته شده است. با این وجود، بسیاری از کارشناسان و منتقدان فرهنگی و هنری در آلمان معتقدند؛ در شرایطی که کرونا بسیاری را وحشت‌زده کرده، برگزاری برنامه‌های هنری و فرهنگی می‌تواند روحیه را در جامعه حفظ کند. کارستن پروبست، منتقد هنری در این باره به رادیو آلمان گفت: «راه‌های زیادی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در شرایط فعلی وجود دارد. به عنوان مثال، بازدید از بسیاری از موزه‌ها مانند پرگامون از طریق آنلاین امکان‌پذیر است. همچنین پخش کنسرت‌های بدون مخاطب و یا پخش برنامه‌های هنری و فرهنگی از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به بالابردن روحیه عمومی کمک زیادی می‌کند.»

هرچند پروبست معتقد است که در شرایط کنونی، شبکه‌های اجتماعی و اینترنت می‌توانند به تبادل ارتباطات فرهنگی کمک کنند، اما او نگران است که اجرای برنامه‌های فرهنگی از طریق شبکه‌های اجتماعی به یک عادت بدل شود. این منتقد هنری در این باره گفت: «به اعتقاد من حضور تماشاگران در صحنه‌های هنری و بازدید عموم از نمایشگاه‌های مختلف باعث ایجاد ارتباطات انسانی بیشتری می‌شود. این در حالی است که تکنولوژی در طولانی‌مدت می‌تواند بر روابط انسانی تأثیرگذار باشد.»

انتهای پیام/م


٠٧:٤٠ - 1398/12/28    /    شماره : ٧٤٦٧٩٨    /    تعداد نمایش : ٩٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
تبلور وحدت در مسجد شیعیان قرقیزستان/ خبرگزاری مهر
خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟/ خبرگزاری مهر
برگزاری وبینار «دین در دنیای در حال تغییر» در مسکو/ خبرگزاری ایکنا
نوستالژی «آزادی» از دیار غربت/ خبرگزاری مهر
رییس جمهور قرقیزستان مدرس زبان و ادبیات روسی بود/خبرگزاری مهر
کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد/ خبرگزاری مهر
بررسی «چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در تفلیس/ خبرگزاری های مهر و ایسنا
نمایشگاه نگارگری جهاد و شهادت در صربستان/ خبرگزاری ایکنا
موافقت الازهر با ازسرگیری فعالیت‌های قرآنی در مصر/ خبرگزاری ایکنا
«چالش‌های آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در گرجستان بررسی شد/ خبرگزاری ایکنا
آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین برگزار می‌شود
افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان
شعرخوانی ایرانشناسان بنگلادشی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا
بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
اولین نماز جمعه پس از کاهش کرونا و چالش‌ها در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.