English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه هُملَند نیوز اوگاندا:

رایزن فرهنگی ایران: فرهنگ و وحدت سنگ زیرین توسعه است

روزنامه هُملَند نیوز اوگاندا ( The Homeland News ) در مصاحبه با رایزن فرهنگی کشورمان در کامپالا به نقش «فرهنگ و وحدت» در توسعه همه جانبه اوگاندا پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،این مصاحبه به قلم عبدل دی یوپ خبرنگار آن روزنامه، در صفحه ده شماره اخیر خود تحت عنوان " رایزن فرهنگی ایران : فرهنگ و وحدت سنگ زیرین توسعه می باشند"را منتشر کرد.

 ترجمه مصاحبه را با هم می خوانیم :

 رایزن فرهنگی ایران با بیان اینکه عامل فرهنگ از جایگاه اساسی و ویژه ای در توسعه برخوردار است گفت:  فرهنگ سالم و مفید توانائی و ظرفیت ایجاد تحولات معجزه آسائی در جامعه خواهد داشت .

مبنای هر نوع توسعه، توسعه فرهنگی است

 وی در خصوص رابطه فرهنگ و توسعه گفت: مبنای هر نوع توسعه، توسعه فرهنگی است .  برای رسیدن به توسعه همه جانبه، ابتدا باید از فرهنگ شروع کرد .

فرهنگ سالم مانند ریشه درخت سالم است

 قزلسفلی با بیان اینکه نسبت فرهنگ سالم با توسعه مانند ریشه درخت سالم برای ساقه و شاخ و برگ می باشد است گفت  :ابعاد توسعه از فرهنگ تغذیه می شوند.

فرهنگ و هنر برای توسعه

وی با تشریح مفهوم کلمه "فرهنگ" و انکار ترویج " فرهنگ برای فرهنگ " ، " هنر برای هنر " ، " سینما برای سینما " و ... گفت فرهنگ و هنر هر دو برای توسعه وضع شده اند .

قزلسفلی با بیان اینکه امروزه استعمارگران به جای بردگی جسمی، فکر و فرهنگ ملت ها را به اسارت کشانده اند گفت: صیانت از فرهنگ اصیل بومی و دینی ضامن توسعه و سعادت دنیوی و اخروی است و اسقامت در برابر هجوم فرهنگ های مضر و غیر مفید و سرگرم کننده از جمله عوامل توسعه می باشد.

فرهنگ اساس جامعه بوده و امور دیگر تابعی از آن می باشند

رایزن فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ اساس جامعه بوده و امور دیگر تابعی از آن می باشند گفت: فرهنگ با توجه به نوع نگرش آن می تواند مبدا همه خوشبختی ها و بدبختی های یک ملت باشد.به عنوان مثال فرهنگ توانست در جمهوری اسلامی ایران تغییرات مثبت و مفیدی در نگرش جامعه ایجاد کند.

رایزن فرهنگی ایران گفت با استقرار فرهنگ سالم در جامعه و تمرکز به آن ، ارزش هاى اسلامى و انسانی به جاى ارزش هاى جاهلى وغیر انسانی، مسئولیت پذیرى به جاى مسئولیت گریزى ، اشتغال به کار و تولید به جاى تنبلی، فضائل به جای رذائل، اعتماد به جاى بى اعتمادى ، ایثار و عدل و انصاف به جاى غارت و ظلم ، تلاش براى دستیابى به آینده بهتر را به جاى رکود و ... جایگزین می گردند .

 وی با بیان اینکه فرهنگ اساس و کلید توسعه حقیقی همه جانبه می باشد گفت: من معتقد هستم که اگر فرهنگ سالم حتما به توسعه همه جانبه منجر شده و  جامعه ای مملو از تقوی ، نظم ، موفقیت آمیز و هدفمند ایجاد می کند .

حفاظت از فرهنگ بومی و اصیل برای جامعه پیشرفته

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کامپالا در بخشی از مصاحبه خود از اوگاندئی ها و ملت های آفریقا خواست با دقت تمام از فرهنگ بومی و اصیل خود که به ساخت جامعه ای پیشرفته منجر خواهد شد ، محافظت نمایند.

 قزلسفلی در ادامه مصاحبه گفت: من به عنوان کسی که به توسعه و پیشرفت حقیقی اوگاندا و کل آفریقا علاقمند هستم توصیه می کنم که آفریقا تا جائی که ممکن است با بکار بردن حد اکثر سعی خود توجه به فرهنگ و سنت های سازنده خود را در اولویت قرار داده و اجازه ندهند فرهنگ های وارداتی و سرگرم کننده جایگزین آن ها شوند .

رایزن فرهنگی در ادامه مصاحبه خود با روز نامه هُملَند نیوز اوگاندا گفت: اگر جشنواره ها و فعالیت های فرهنگی هدفمند و خوب سازماندهی شود می توانند در ترویج توسعه این کشور به ویژه در بین جوانان که 78 درصد ترکیب جمعیتی این سرزمین را تشکیل می دهد ، خیلی موثر باشد .

وی با بیان اینکه برخی جشنواره ها و فعالیت های فرهنگی و هنری فقط برگزار می شود گفت: بعد از برگزاری هر برنامه فرهنگی لازم است نتایج مثبت آن برای جامعه ارزیابی شود تا به اتلاف وقت منجر نگردد .

رایزنی فرهنگی در اجرای برنامه های مشترک نتیجه بخش متعهد است

 قزلسفلی خاطرنشان کرد که رایزنی فرهنگی در حمایت از برنامه ها و طرح های توسعه آور و منتج برای اوگاندا خود را ملزم و متعهد می داند .

مصمم هستم برای اوگاندا نیز مفید و ثمر بخش باشم

وی  در بخشی از مصاحبه گفت: من شخصا احساس می کنم که مشترکات فرهنگی ، سنتی  ، اخلاقی و دینی فراوانی با ملت های آفریقای سیاه  داشته و خیلی افتخار می کنم فرزند اول من که با یک بانوی آفریقائی ازدواج کرده است داماد شما ( آفریقا ) می باشد و ... لذا  مصمم هستم با تبادل فرهنگی دو کشور برای اوگاندا  که به مروارید آفریقا معروف است نیز مفید و ثمر بخش باشم .

قزلسفلی در ادامه مصاحبه اعلام  کرد که رایزنی فرهنگی بر اساس توان خود از هر طرح فرهنگی مفید و ثمر بخش برای کشور محبوب اوگاندا جهت تحکیم روابط دو ملت حمایت می نماید.

رایزن فرهنگی ایران گفت که با دانشگاه ها  ، مدارس ، وزارت فرهنگ و گردشگری ، مرکز فرهنگ ملی کامپالا ، موزه ملی اوگاندا  و سایر مراکز همواره همکاری های دو جانبه ای برای تحکیم روابط داشته است .

 فرصت ها - رایزن فرهنگی ایران به روزنامه هملند نیوز گفت : شباهت های فرهنگی دو کشور باعث شده است که با حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا فرصت های فراوانی در همه زمینه ها برای دولت و ملت اوگاندا فراهم شده است . دانشجویانی از اوگاندا در رشته های مختلف در دانشگاه های ایران تحصیل کرده  و هم اکنون نیز در حال تحصیل می باشند . وی تعامل اصحاب رسانه دو کشور با یکدیگر از جمله برنامه فرصت های مطالعاتی و حمایت از برگزاری دوره برای خبرنگاران نیز فرصت دیگری است که با حضور فعال ایران در اوگاندا فراهم شده است  . 

فرصت های جمهوری اسلامی ایران برای همه اوگاندائی ها یکسان است

  قزلسفلی در پاسخ  به سوال خبرنگار روزنامه هملند نیوز گفت: فرصت های جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا برای همه شهروندان این کشور اعم از مسلمان و مسیحی ، سنی و شیعه و... یکسان می باشد . لذا در ارائه فرصت های جمهوری اسلامی ایران به اوگاندائی ها محدودیت دینی و مذهبی وجود ندارد.

وحدت سنی و شیعه ممکن و واجب است

 رایزن فرهنگی ایران ضمن ارائه تعریفی از سنی و شیعه ، تصریح نمود که وحدت سنی و شیعه با عنایت به اینکه هر دو دارای یک خدا ، یک کتاب ، یک پیامبر ، یک دین ، یک قبله و ... هستند  نه تنها ممکن و شدنی است بلکه با استناد آیات و روایات ضروری و واجب نیز می باشد .

 وی در ادامه گفت: التزام به فرهنگ سالم و سازنده  ، بهره مندی از بصیرت ، کنار گذاشتن سیاست استعماری تفرقه و حکومت و تغییر تصورات و برداشت های نادرست شخصی از دین قطعا به اختلافات مسلمانان پایان داده و به وحدت منجر خواهد شد .

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به اتهامات دشمنان علیه شیعیان و عوامل جاهل و خشک مقدس آن ها گفت شیعی نیز به عنوان بخشی از امت رسول الله ( ص) مانند سنی به سوی یک قبله نماز اقامه می کند ، طبق سنت پیامبر اکرم (ص) ازدواج می کند ، روزه می گیرد ، ذکات پرداخت می کند ، به حج می رود و .... .

جمهوری اسلامی ایران با وحدت سنی و شیعه شناخته می شود

قزلسفلی گفت: جمهوری اسلامی ایران با وحدت سنی و شیعه شناخته شده و به عنوان شاهد مثال سمبل و الگوی وحدت و صلح و توسعه ، نه تنها  در بین سنی و شیعه بلکه در میان  مسلمانان و مسیحیان می باشد .

در جمهوری اسلامی ایران اقلیت های دینی از حقوق خود برخوردار هستند

 او گفت که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق و حقوق پیروان ادیان الهی از جمله مسیحیان که دراقلیت هستند لحاظ شده است. بطوری که آن ها در مجلس شورای اسلامی نماینده داشته و در انجام فعالیت های عبادی و اجتماعی خود مانند مسلمانان آزاد هستند.

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به سیاست استعماری تفرقه و حکومت دشمنان قسم خورده مسلمانان گفت: سوخت آتش همه اختلافات بین مسلمانان برخی دولت های استعماری نشان دار غربی می باشند. دشمنانی که چشم دیدن توسعه و پیشرفت کشورهای اسلامی را ندارند .

ایجاد اختلاف و تفرقه بین سنی و شیعه کار موزونگو می باشد

قزلسفلی  در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه هملند گفت: من می خواهم به شما بگویم که ایجاد اختلاف بین سنی و شیعه و اتهام زنی و جعل اکاذیب " شیعه علیه سنی "  و " سنی علیه شیعه  "  که جمهوری اسلامی ایران چهل و یک سال پیش مهر باطل به آن زد ، کار یک مسلمان آگاه با بصیرت و پیرو پیامبر اکرم (ص) نیست بلکه اقدامی شیطانی با انگیزه ایجاد تفرقه از سوی " موزونگو " می باشد . همان هائی که با اتخاذ سیاست تفرقه و حکومت ، نابودی امت اسلامی در پیش گرفته اند . توضیح اینکه اوگاندائی ها به سفید پوستان اروپائی که سابقه استعمار و استثمار در آفریقا داشته اند به زبان محلی موزونگو می گویند.

دشمنان انقلاب اسلامی چهره زیبای جمهوری اسلامی ایران را زشت ترسیم می کنند

رایزن فرهنگی اضافه نمود که کشورهای غربی برای بی ثبات کردن جمهوری اسلامی ایران که به سرعت در حال رشد و توسعه است با اجرای برنامه های مختلف خود سعی می کنند چهره زیبای انقلاب اسلامی ایران را زشت ترسیم نمایند . دشمنان جمهوری اسلامی ایران چشم دیدن کشور توسعه یافته ای مانند ایران را نداشته و در سطح وسیع تری اصلا نمی خواهند کشوری در آفریقا و آسیا بویژه در خاورمیانه به پیشرفت و توسعه دست یابد .

فروش ماشین ، اما انتقال تکنولوژی هرگز

   وی در پایان گفت :دشمنان جهان سوم و کشورهای در حال توسعه به شما ماشین خواهند فروخت اما هرگز تکنولوژی ساخت ماشین را به شما نخواهند داد . 

انتهای پیام/م


١١:٤٢ - 1398/12/27    /    شماره : ٧٤٦٧٧٠    /    تعداد نمایش : ٨٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
تبلور وحدت در مسجد شیعیان قرقیزستان/ خبرگزاری مهر
خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟/ خبرگزاری مهر
برگزاری وبینار «دین در دنیای در حال تغییر» در مسکو/ خبرگزاری ایکنا
نوستالژی «آزادی» از دیار غربت/ خبرگزاری مهر
رییس جمهور قرقیزستان مدرس زبان و ادبیات روسی بود/خبرگزاری مهر
کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد/ خبرگزاری مهر
بررسی «چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در تفلیس/ خبرگزاری های مهر و ایسنا
نمایشگاه نگارگری جهاد و شهادت در صربستان/ خبرگزاری ایکنا
موافقت الازهر با ازسرگیری فعالیت‌های قرآنی در مصر/ خبرگزاری ایکنا
«چالش‌های آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در گرجستان بررسی شد/ خبرگزاری ایکنا
آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین برگزار می‌شود
افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان
شعرخوانی ایرانشناسان بنگلادشی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا
بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
اولین نماز جمعه پس از کاهش کرونا و چالش‌ها در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.