English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

كبريايي‌زاده در مصاحبه با روزنامه عصر آستانه قزاقستان:

سازمان بهداشت جهانی از فعاليت‌هاي پزشكي ايران براي كنترل كرونا تقدير كرد

کاکش تیگه نور دولت خبرنگار روزنامه عصرآستانه قزاقستان در مصاحبه با علي کبریایی‌زاده به بررسی نوروز، روابط فرهنگی ایران و قزاقستان و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی و اقدامات جمهوری اسلامی در مبارزه با ویروس کرونا پرداخت.

 به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ،دراين مصاحبهکبریایی زاده نوروز را به مردم قزاقستان تبریک گفت و این جشن باستانی را از مشترکات مهم دو کشور برشمرد که قرن هاست جامعه ایرانی و قزاقی شاهد برگزاری آن است.

كبريايي زاده  نوروز را حامل ارزش های انسانی و میثاق انسان و طبیعت دانست که آمیخته با احساس است و به همین دلیل چندین هزار سال تداوم یافته و اقوام مختلفی را کنار هم قرارداده است .

رايزن فرهنگي كشورمان درقزاقستان ، مهمترین بخش نوروز در ایران را سفره هفت سین آن قلمداد کرد و گفت: اجزاء هفت گانه سفره هفت سین هریک نماد یک ارزش است ،مانند سیب که نماد مهرورزی و محبت است و سبزه که نماد شادابی و طراوت می باشد.

 وی در بخش دیگری از این مصاحبه به روابط فرهنگی ایران و قزاقستان و فعالیت های رایزن فرهنگی اشاره کرد و گفت: اشترکات فرهنگی دو کشور زمینه بسیاری خوبی را برای همکاری ایجاد کرده است، درحال حاضر دانشگاههای دو کشور براساس تفاهم نامه هایی که امضا کرده اند با یکدیگر همکاری های خوبی دارند، مراکز ایران شناسی در برخی از دانشگاههای قزاقستان مانند دانشگاه اوراسیا،دانشگاه فارابی و.... ایجاد شده است و به معرفی فرهنگ و آداب ورسوم ایران می پردازد، زبان فارسی نیز در دانشگاههای فارابی ،آبلای خان ،ژنپی ،اوراسیاو ..... تدریس می شود ،کتابخانه های دو کشور با یکدیگر همکاری می کنند،رایزنی فرهنگی علاوه بر انتشارآثار مشاهیر ایرانی که در قزاقستان مخاطبان زیادی دارد ،فصلنامه ای به نام ایران نامه را منتشر می کند که منبع بسیار با ارزشی برای پژوهشگرانی است که می خواهند درباره فرهنگ و تمدن ایرانی تحقیق و مطالعه کنند ،هنرمندان و نویسندگان دو کشور با یکدیگر تعامل و همکار ی دارند و به صورت متقابل در برنامه های فرهنگی و هنری که در دو کشور برگزار می شود شرکت می کنند.

درادامه مصاحبه کبریایی زاده خاطرنشان کرد:دانشگاه علامه طباطبایی در ایران به عنوان بزرگترین دانشگاه علوم انسانی مرکز قزاق شناسی تاسیس شده است .همینطور در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی مرکز قزاق شناسی فعالیت می کند. علی ایحال درمجموع می توان گفت سطح همکاری ها و تعاملات فرهنگی خوب است و البته با توجه به مشترکات فرهنگی دو کشور و همسایه بودن ایران و قزاقستان و نیز ظرفیت های فراوان دو کشور در بخش های علمی ، هنری و فرهنگی این همکاری ها می بایست توسعه بیشتری پیدا کند.

کبریایی زاده در پاسخ به سوالی با محوریت مقابله ایران با ویروس کرونا گفت:ایران کشوری است با بیش از هشتاد میلیون نف