English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم سوگواری حضرت سید الشهدا(ع) در شبه قاره هند

هند دومین کشور پُر جمعیت دنیا است و قریب یک ششم جمعیت دنیا را در خود جای داده است و بدین منظور آن را شبه قاره نامیدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی با این کشور چشم اندازی شگرف از همزیستی مسالمت آمیز میان اعتقادات گوناگون از خود بر جای گذاشته  است.

شعیان هند ،بزرگترین جمعیت شعیان جهان پس از ایران

این کشور پهناور و متمدن مشرق زمین معجونی از ادیان مختلف و فرقه های گوناگون است که اغلب آنها از آیین هندوها، اسلام و بودا نشأت گرفته اند. حدود 80 درصد از جمعیت هند پیرو آیین هندوئیسم، 5/13 درصد مسلمان و 5/6 درصد مابقی پیروان ادیان دیگر هستند. در این میان جمعیت شعیان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) که در هند زندگی می کنند طبق تخمین ها حدود 40 تا 50 میلیون نفر می باشند و در روزنامه ها و جراید کثیر الانتشار شعیان هند را بزرگترین جمعیت شعیان جهان پس از ایران زمین دانسته اند. علیرغم اینکه در مناطقی مانند دکن یا فیض آباد که سابقاً حکومت شیعه حکمرانی داشته است وگروه های عظیمی از شعیان در آنجا حضور داشتند اما در دوران معاصر پراکندگی شیعیان در هندوستان تغییر یافته است و مراکز اصلی سکونت شیعیان شهر های پنجاب، دهلی، حیدرآباد، فیض آباد، جونپور، لکهنو، مومبای و کشمیر می باشد.

شیعیان هند عموماً در مناطق شمالی، مرکزی  و جنوبی شبه قاره سکنی گزیده اند و شهر لکهنو مرکز ایالت اوترا پرادش به عنوان مهمترین و پرجمعیت ترین مناطق شیعه نشین هند به شمار می آید. جمعیت شیعیان این شهر بر اساس برخی تخمین ها حدود سه میلیون نفر عنوان شده و به مرکز تشیع در این کشور پهناور شهرت یافته است.

عزاداری برای امام حسین (ع)از سده دهم هجری آغاز شد

شیعیان هند همانند دیگر شیعیان جهان مراسم ها و اعیاد اسلامی و شیعی را به صورت بسیار با شکوه و شور خاص برگزار می کنند، اما برای آنها سوگواری حضرت ابا عبدالله حسین (ع) و یاران با وفایشان بسیار مهم و با جلوه ای خاص در تمامی مناطق و معابر شهر ها که شیعیان حضور دارند، برگزار می گردد. گفتنی است ، مراسم های سوگواری شیعیان هند از دوران تاسیس حکومت شیعی در سده دهم هجری رواج یافت. در این زمان بناهای بزرگی برای تجمع عزاداران تاسیس گردید که امروزه آنها را عاشورخانه و امامباره خوانده می شوند. آیین و سنتی که امروزه در میان شیعیان هند برای سوگواری رایج است همگی تاثیر از آیین ایران زمین می باشد.

 شیعیان چند هفته قبل از حلول ماه پیروزی خون بر شمشیر جلساتی را در باره چگونگی برگزاری مناسب و و کیفیت عزاداری ها منعقد می کنند که در این جلسات درباره دعوت از روحانی و سخنور مسلط و چگونگی برگزاری مجالس و زمان ها و غیره بحث و تبادل نظر می نمایند و هر فردی مسئول کاری مشخص می گردد. افراد برای برپایی موکب نیاز به اخذ مجوز از سوی شهرداری محل خود می باشند که این کار بایستی حتماً دو هفته قبل از حلول ماه محرم انجام پذیرد.

همزمان با حلول ماه محرم در هند شیعیان و عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) در هند علاوه بر پوشیدن لباس سیاه رنگ، موکب ها، خیابان های منتهی به عزاخانه ها، حسینیه ها و مکان برگزاری مجالس را با پارچه های مشکی، پرچم سیاه پوش می کنند و خود نیز لباس سیاه می پوشند. برخی از شیعیان نیز روز اول محرم را روزه می گیرند. بسیاری از شیعیان نیز در دهه اول شب زنده داری می کنند. در  کلانشهر مومبای خیابان ها و کوچه های منتهی به مسجد ایرانیان (مرکز اصلی عزاداری)، عزاخانه ها، آرامگاه رحمت آباد(قبرستان ایرانیان) و دیگر مکان های مذهبی را سیاه پوش می کنند. شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع)همانند گذشته مجالس خود را در حسینه ها برگزار می کنند و در سوگ امام حسین (ع)و یاران با وفایشان اشک ماتم می ریزند. در خیابان های شهر به ویژه خیابان محمد علی موکب هایی برای پذیرای از عزاداران با کسب اجازه از شهرداری و دیگر نهاد ها (BMC) برپا شده است. 

مراسم عزاداری شیعیان در هند اغلب از روز اول محرم آغاز و تا 68 روز ادامه دارد در این مدت بسیاری نیز در خانه های خود مجلسی برگزار می کنند.

اهل سنت هند در سوگ اباعبدالله  عزادارند

سوگواری سید الشهدا(ع) و یاران باوفایشان تنها منوط به شیعیان نمی گردد بلکه اهل سنت نیز در شهر های مختلف جلسات سخنرانی در باره حادثه کربلا برپا می کنند. دوستداران اهل بیت(ع) در بارگاه خواجه سید معین الدین حسینی چشتی خراسانی معروف به سلطان هند خواجه غریب نواز  واقع در شهر اجمیر شریف نیز مراسم و مجالس عزادرای برگزاری می کنند. تنها در دهه اول محرم بیش از ده هزار لیتر شربت هر روز در میان سوگواران تقسیم می گردد. در روز پنجم نیز تمامی خادمان این بارگاه در جلو درب بارگاه با برافراشتن علم هایی تجمع می کنند و خیل کثیری از مردم به نشانه تبرک آن علم هارا لمس می کنند.

فرقه ای از هندوها نیز که در حومه بمبئی در منطقه گوندی سکنی دارند نیز به عزاداری سید و سالار شهیدان می پردازند و مجالس به نشانه علاقه به آن امام همام بر پا می کنند. زرتشتیان و پارسیان مومبای  نیز ارادت خاص به سیدالشهدا(ع) و یارانشان دارند و ماه محرم مراسم های جشن خود را برگزار نمی کنند و آن را نحس می دانند.

تعطیلی تاسوعا و عاشورا درهند

لازم به ذکر است که ده اول محرم در میان شیعیان هند بسیار مهم است و از روز هشتم محرم آنها به محل کار نمی روند و تنها به شرکت در مراسم و عزاداری می پردازند.  اوج مراسم در روز عاشورا و شام غریبان می باشد در این مراسم بسیاری از عاشقان آن امام همام برنامه فاقه (صبح تا غروب تشنه و گرسنه می مانند ) داشته وبه سوگواری پرداخته و اشک ماتم می ریزند. لازم به ذکر است که دولت هند روز عاشورا را تعطیل عمومی اعلام کرده است.

برخی از آیین های مربوط به محرم در نقاط مختلف هند عبارت اند از:

     نوحه خوانی و سینه زنی

     بند محنت: استفاده از بند محنت که ریسمان های سبز و قرمزی است که بر مچ دست ها و گردن در پنجم تا دهم محرم آویزان می کنند و نشانه ای از عزاداری و یاد بلایای خاندان امام حسین (ع) است. عدم تظاهر به شادی و خوشی در ایام محرم نیز رایج است.

     تعزیه: تعزیه در شبه قاره به معنای بازنمایی بارگاه امام حسین (ع) در مقیاسی کوچک و قابل حمل است. شیعیان در ایام محرم بخشی از خانه خود را اختصاص به عزاخانه می دهند و نمادهای عزاداری مانند تعزیه، علم، شبه ضریح و تابوت را در اختیار آن قرار می دهند.

     جلوس: به راهپیمائی ها و دسته های عزاداری جلوس عزا گفته می شود. در لکنهو مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان در اول ماه محرم با جلوس بزرگی از امامباره آصفیه به امامباره چوته یا امامباره حسین آباد آغاز می شود. در این جلوس تعداد زیادی فیل، شتر و اسب و طبل و دهل و چراغ و غیره حرکت می کنند. تعزیه بزرگ امامباره آصف الدوله به نام موم تعزیه نیز به همراه این جلوس حمل می شود.

     جلوس حنا: جلوس مهندی یا جلوس حنا که در روز هفتم محرم به نام حضرت قاسم(ع) و به یاد دامادی وی برگزار می شود.

     خاکسپاری نمادین شهدای کربلا: در محل مخصوصی در شهر لکهنو که برای این کار در نظر گرفته می شود تابوت های شهدا حمل شده و به خاک سپرده می شود.

     زیارت های نمادهای کربلا: گروهی از بناهای که برای امام حسین (ع) در هند ساخته شده اند، بناهایی به نام کربلا هستند. این بناها شبیه بارگاه سید الشهدا (ع) می باشند. در لکهنو در روز عاشورا مردم و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به سوی کربلای تالکه تورا که بنایی است به شکل حرم امام حسین (ع) می روند.

     توزیع نذری و شربت در میان فقیران و عزاداران

ایرانیان مقیم هند 58روز عزاداری می کنند

ایرانیان مقیم که اکثریت آنها یزدی هستند در شهر های مختلف نیز موقوفه هایی دارند و علاوه بر آن سه حسینه دارند که به آنها انجمن یا دربار حسینی می گویند. انجمن فتوت در مومبای، انجمن همّیت در شهر پونا و انجمن دربار در شهر حیدرآباد می باشد. ایرانیان مقیم مومبای مراسم های خود را از روز اول محرم آغاز کرده و مجالس تا 68 روز ادامه دارد. در دهه اول بیشترین مجالس برگزار می گردد. در صبح دو  مجلس در حسینیه شوشتری ها و مجلسی نیز در بعد از ظهر دهه روز اول محرم برای بانوان برگزار می گردد. پس از نماز مغرب نیز تاپاسی از شب  مجلس سخنرانی و مداحی و سینه زنی با شکوه خاص برگزار می شود. در شب تاسوعا و روز عاشورا هیئت های عزاداری از نقاط مختلف شهر همچون بایکل الله به سوی انجمن و امام باره امین و پس از آن به سوی قیصر باغ حرکت می کنند. در روز عاشورا مراسم سوگواری با شور خاصی برگزار می گردد. در صبح روز عاشورا هیئت های عزاداری از نقاط مختلف به سوی انجمن فتوت و امامباره امین با بر افراشتن علم و تعزیه حرکت کرده و در غم سید الشهدا(ع) بر سر و  سینه می زنند و اشک ماتم می ریزند. بعد از ظهر عاشورا نیز هیئت های عزاداری از  مسجد ایرانیان به سوی آرامگاه رحمت آباد حرکت می کنند.

شام غریبان اهل بیت امام حسین (ع) نیز با حضور تعداد کثیری از ایرانیان و شیعیان از مسجد ایرانیان آغاز می گردد و کودکان و نوجوانان با در دست داشتن شمع به سوی انجمن فتوت حرکت می کنند و در انجمن نیز به صورت خاصی عزاداری می کنند. در شهر های حیدر آباد و پونا مراسم نخل برداری نیز در عصر عاشورا برگزار می گردد.

از شب یازدهم مجالس در انجمن ایرانیان (فتوت) به مدت 68 روز  برگزار می گردد.در صبح  روز اربعین سید الشهدا مجلسی برگزار می گردد. در بعد از ظهر نیز دسته جات سینه زنی از مسجد ایرانیان به سوی آرامگاه رحمت آباد حرکت کرده و سوگواری می کنند.  

بهره داوودی

اسماعیلیان گجرات که اکثرا دراصل هندو بودند، به نام بوهره ها یا بهرا شهرت پیدا کرده بودند. بنابر توضیحات ریشه شناسی معمولی نام بهرا به سکون وضمه هائ از اصطلاح گجراتی وهروو به معنی تجارت و دادوستد کردن گرفته شده است. احتمال می رود که این اسم را از آن جهت بر اسماعیلیان گجرات گذشته باشند که آنها در اصل یک جامعه تجارت پیشه بوده اند. البته در طبقه کاست هندو گروهی به کیش اسماعیلی بوهره در آمدند. این جماعت شیعه شش امامی هستند و مهمترین مراسم عزاداری در میان جمعیت بهره ایام محرم و عزاداری امام حسین (ع) و یاران ایشان در حادثه عاشورا است. بر گزاری این مراسم جایگاه ویژه ای در میان بهرها دارد و برای تمامی ده شب آن برنامه های ویژه ای دارند که اوج آن در روز عاشورا است. تمامی اعضای این گروه  سعی می کنند  در این ده شب به محل استقرار داعی مطلق آمده و در جمع بهره ها حاضر شوند.  در این روز آنها کار نمی کنند و تنها به سوگواری می پردازند. عزاداری آنها در حسینیه ها می باشد و به هیچ وجه سیاه نمی پوشند. رهبر بوهرا به رسم رهبران دینی پیشین خود در ایام محرم در میان جمعیت بوهرا در کشورهای مختلف حاضر می شود و نه تنها سخنرانی می کند بلکه به مشکلات و مسائل آنها نیز رسیدگی می کند.

انتهای پیام/م


٠٨:٥٠ - 1398/06/16    /    شماره : ٧٣٥٣٢٧    /    تعداد نمایش : ١٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «راهنمای جامع حقوق ايرانيان» در شبه قاره هند منتشر شد (خبر)
 دبیرکل حزب جمعیت علمای پاکستان از علمای همه مذاهب دعوت کرد (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) در استانبول (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) در سریلانکا (خبر)
 مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله(ع) در ارزروم (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت امام محمد تقی (ع) در ارمنستان (خبر)
 پیامبر اسلام از نگاه پروفسور هندی (خبر)
 تیم ملی فوتبال امید ایران در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله حسین (ع) ازبکستان (خبر)
 عزاداری حسينی در سراسر كشور پاكستان+تصاوير (خبر)
 مراسم سوگواري تاسوعا و عاشوراي حسيني(ع) در هراره (خبر)
 شور حسینی در اسلام‌آباد پاكستان (خبر)
 عزاداری و سوگواری شیعیان هند در سوگ حسینی (خبر)
 عزاداری عاشقان اهل بیت(ع) قرقیزستان در ماه محرم (خبر)
 بررسی اهمیت و جايگاه زبان و ادبيات فارسی در پاكستان (خبر)
 عاشورای حسینی در حسینیه‌های کویت (خبر)
 شور حسینی و بصیرت عاشورایی در مالزی (خبر)
 آيين سوگواری محرم و صفر در پونای بمبئی برگزار مي‌شود (خبر)
 مراسم سوگواری شهادت امام جواد(ع) در بغداد (خبر)
 استاد عابدی در علم سرآمد استادان فارسی هند بود و در اخلاق سرمشق همگان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن ولادت حضرت زهرا (س) در لاهور پاکستان (خبر)
 برگزاری مراسم دانش‌آموختگی دانشکده پارسیان در بمبئی (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) در بیشکک (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر در سراسر جهان (خبر)
 مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در خارج از کشور (خبر)
 مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ژاپن برگزار شد (خبر)
 عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در پرتوریا (خبر)
 سوگواری و عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در آنکارا (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در هند (خبر)
 تقدیر از رایزن فرهنگی ایران در دانشگاه داکا (خبر)
 دیدار جمعی از اصحاب رسانه و جراید هند با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) در مالزی (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه (س) در عشق‌آباد (خبر)
 یک میلیون نسخه خطی ایرانی در هندوستان وجود دارد (خبر)
 عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خارج از کشور (خبر)
  مديرعامل جديد مؤسسه انتشارات بین‌المللی الهدی معارفه شد (خبر)
 تاسوعای حسینی؛ اشک ماتم بر مظلومیت سیدالشهدا (ع) در پاکستان (خبر)
 برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره فرسکو (خبر)
 مراسم شب هشتم عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) در جاکارتا (خبر)
 مراسم آیینی عاشورایی در وزارت فرهنگ عراق (خبر)
 سوگواری و عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) در تایلند (خبر)
 مراسم عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در دهلی‌نو (خبر)
 اوگاندا برای رسیدن به توسعه پایدار به انقلاب اخلاقی نیاز دارد (خبر)
 مراسم عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در لاذقیه برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز مراسم عزاداری دهه اول ماه محرم در استانبول (خبر)
 عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در جمهوری آذربایجان (خبر)
 مراسم سوگواری و عزاداری امام حسین(ع) در اندونزی برگزار می‌شود (خبر)
 جنگ رواني و رسانه‌اي آمريكا، تبليغ اسلام‌هراسي و ايران‌هراسي است (خبر)
 دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم به کار خود پایان داد (خبر)
 پایان دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم (خبر)
 چهل‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 تقدیر از معلمان و دانش‌آموزان مجتمع آموزشی «آر بی ک» هند (خبر)
 برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم (خبر)
 برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با انديشمندان و اساتید آیین هندو (خبر)
 رامش چندرا سينها: معتقديم اشترکاتي بین اسلام و هندوئیزم وجود دارد (خبر)
 دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم آغاز شد (خبر)
 غلامرضا اعوانی: اسلام مدافع صلح جهانی است (خبر)
 رایزن فرهنگی كشور هند در ایران: اسلام دین صلح است (خبر)
 دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم برگزار می‌شود (خبر)
 دانشگاه سیمبایسس هند خواستار راه‌اندازی کلاس‌های زبان فارسی شد (خبر)
 برنامه‌های مشترک علمی و فرهنگی بین ایران و هند اجرا شود (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی مسجد و گرامیداشت روز علامه مجلسی در اوگاندا (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان عید سعید غدیر خُم را تبریک گفت (خبر)
 گرامیداشت یاد و خاطره «محمد یونس جعفری» در هند (خبر)
 کتاب «آداب سیر و سلوک» در هند منتشر شد (خبر)
 انتشار ترجمه انگلیسی پیام حج مقام معظم رهبری در هند (خبر)
 برگزاری مراسم معنوی دعای عرفه در آتن (خبر)
 تأكيد بر توسعه فرهنگ قرآني و تولید ادبیات دینی (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن به پایان رسید (خبر)
 برگزاري مراسم سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) در بمبئی (خبر)
 بررسي موانع رسیدن به معرفت از دیدگاه مولانا در استانبول (خبر)
 معرفی ایران در دو هفته‌نامه «First Choice Express» هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» هند (خبر)
 انتشار بیانات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در عراق (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رییس گروه زبان فارسی دانشگاه هند (خبر)
 برگزاری مراسم شهادت جواد الائمه(ع) در بمبئی (خبر)
 سمینار «ایران در حال حاضر» در هند برگزار می‌شود (خبر)
 معرفی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنعت جهانگردی هند (خبر)
 تأکید بر گسترش زبان فارسی در هند/ احیا و مرمت نسخ خطی (خبر)
 اکران فیلم «زیر سقف دودی» در هند (خبر)
 رییس فدراسیون فیلم هند ناحیه غرب خواستار اکران فیلم‌های ایرانی شد (خبر)
 نکوداشت شاعر و ادیب بزرگ هندوستانی در دهلی‌نو (خبر)
 مسابقه معرفی مناطق «جهانگردی ایران زمین در قاب نقاشی» در هند (خبر)
 جشن ميلاد امام رضا(ع) در اسلام‌آباد (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در آتن (خبر)
 سیره حضرت امام رضا(ع) در گفت‌وگو با پیروان دیگر ادیان الگوست (خبر)
 برگزاری سی‌اُمین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 گرامیداشت سالروز ولادت حضرت معصومه(س) در نیجریه (خبر)
 مراسم اختتامیه سال تحصیلی زبان و ادبیات فارسی در بلغارستان (خبر)
 جشن میلاد حضرت معصومه(س) در کراچی (خبر)
 برگزاری مراسم جشن دهه کرامت در بمبئی (خبر)
 سمینارهای مشترک فرهنگی بین ایران و هند برگزار شود (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش دينی در مدرسه خدیجه الکبری(س) پاکستان (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ایران با پژوهشگر هندی (خبر)
 نمایش آثار هنرمند خوشنویس پاکستانی در دهه کرامت (خبر)
 مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار شد (خبر)
 پایان هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (خبر)
 جشنواره ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی ایران در هندوستان برگزار می‌شود (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم تكريم و توديع رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان (خبر)
 حضور وابسته فرهنگی ایران در مراسم یادبود آیت‌الله العظمی محقق کابلی (خبر)
 مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه الزهرا(س) (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 تقدیر مفتی اوگاندا از خدمات فرهنگی ایران (خبر)
 بزرگداشت روز کتابخوانی در کابل (خبر)
 عید فطر در هند؛ از حراج اجناس و خرید سالیانه تا صله‌رحم (خبر)
 مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 رییس اجرایی کمیته حج هند خواستار همکاری با سازمان حج و زیارت ایران شد (خبر)
 بزرگداشت روز قدس در مسجد جامع توکیو (خبر)
 رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس (خبر)
 مراسم احیای شب قدر در بلاروس (خبر)
 برگزاری مراسم شب‌های قدر در قزاقستان (خبر)
 برگزاری مراسم شب قدر در باکو (خبر)
 برگزاری مراسم احیای شب قدر در فیلیپین (خبر)
 مراسم احیای نخستین شب قدر در کوالالامپور مالزی (خبر)
 مراسم احیای نخستین شب قدر در بیشکک (خبر)
 احیای نخستین شب قدر در ژاپن (خبر)
 مراسم نخستین شب قدر در اوگاندا برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) در بمبئی (خبر)
 ایران مورد توجه جهانگردان و دارای ظرفیت فراوان جذب توریست است (خبر)
 مراسم جزءخوانی قرآن و شب‌های قدر در بلغارستان (خبر)
 تجلیل از برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی (خبر)
 مراسم اهدای جوایز برگزیدگان مسابقات بین‌المللی خوشنویسی برگزار می‌شود (خبر)
 درصدد تولید فیلم سینمایی مشترک با جمهوری اسلامی ایران هستم (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 رمضان در هند؛ از برگزاری محافل قرآنی تا سحرخوانی (خبر)
 شورای روابط فرهنگی منطقه غرب هند خواستار توسعه روابط علمی با ایران شد (خبر)
 افتتاح صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 مسجد ایرانیان مومبای به پرچم گنبد حضرت ثامن الحجج (ع) مزین شد (خبر)
 نشست رونمایی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران» در نمايشگاه کتاب (خبر)
 حجت‌الاسلام ملکوتی‌تبار: ارتباطات فرهنگی ما با ملت سودان عمیق‌‎تر و پُررنگ‌تر شده است (خبر)
 برگزاری مراسم جشن تکلیف دانش آموزان در عراق (خبر)
 برگزاری مراسم رونمايی از كتاب «ميراث تمدني و فرهنگي مشترك ايران و جهان مالايی» (خبر)
 مراسم اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی کاروان راه ابریشم در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 مراسم رونمایی از آثار ادبی و مفاخر ایرانی به زبان چینی (خبر)
 شاعر مذهبي و آييني كشور:طي 500 سال اخير 400 شاعر هندو درباره پيامبر اسلام شعر گفتند (خبر)
 افتتاح غرفه چین در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 تقدير از رايزن فرهنگي سابق ايران در سوئد (خبر)
 نشست شورای علمی مسابقه «انتظار» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 بررسی اعتقاد به مهدویت در دهلی‌نو (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم تحویل سال نو در دانشگاه دمشق (خبر)
 جشن نوروز در شهر بنگلور (خبر)
 سمينار ارزش‌های انسانی میان ادیان و مکاتب فکری هند (خبر)
 چاپ مقاله «حضرت علی (ع)؛ شیر خدا» در پاکستان (خبر)
 اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان دانشکده دکن شهر پونا هند (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 برپایی نمایشگاه ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی ایران در دهلی‌نو (خبر)
 شركت سينماي ايران در دومين جشنواره شهرک سینمای شهر بنگلور هند (خبر)
 روابط فرهنگي ايران و هند توسعه مي‌يابد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایرانی در هند (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت زهرا (س) در پیشاور + تصاویر (خبر)
 نمايش «به وقت شام» در دهلي‌نو (خبر)
 بزرگداشت ولادت حضرت فاطمه(س) و روز زن در غنا (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم ایران در شهر چنای هند (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: رهبر معظم انقلاب همواره مدافع مردم و دولت جمهوری آذربایجان بوده و خواهند بود (خبر)
 مراسم بزرگداشت ولادت حضرت فاطمه (س) در اوگاندا (خبر)
 بررسي نقش سفرنامه‌ها در توسعه روابط فرهنگي ايران و هند (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن در فیلیپین + تصاویر (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در نیجریه در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری (خبر)
 جشن بزرگ ولادت حضرت فاطمه(س) در کراچی (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت زهرا (س) در کلمبو (خبر)
 برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه (س) در استانبول (خبر)
 مراسم بزرگداشت میلاد حضرت زهرا (س) در مسقط برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله «زندگی حضرت بی بی فاطمةالزهرا(س) بنت سردار انبیا» در پاکستان (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه (س) در صربستان (خبر)
 تبيين سيره حضرت زهرا(س) در نشست تخصصی «نقش اجتماعی زنان» در زيمبابوه (خبر)
 مراسم روز زن در شهر روستاوی گرجستان (خبر)
 جشن میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن در آتن (خبر)
 برگزاری مراسم میلاد حضرت فاطمه(س) در بمبئي (خبر)
 برگزاري جشن مادر خوبي‌ها در تركمنستان + گزارش تصويري (خبر)
 برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه(س) و روز مادر در كويته پاكستان (خبر)
 جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در پاكستان (خبر)
 گراميداشت روز زن در نخجوان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن میلاد صدیقه کبری (س) در عشق‌آباد (خبر)
 چهارمين يادواره شهيد سيد محمدعلي رحيمي برگزار مي‌شود (خبر)
 ادای احترام نوجوانان ترکمني به مقام مادر + گزارش تصویری (خبر)
 برگزاری جشن ميلاد حضرت زهرا(س) و روز زن در مالزی (خبر)
 سمينار «حضرت فاطمه(س) الگوي زنان دو عالم» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 جشن میلاد حضرت زهرا (س) در جاکارتا (خبر)
 خاطره‌ای از حضور شهید بهشتی و همسرش در هامبورگ (خبر)
 برگزاری همایش «مولونا جلال‌الدین رومی و حضرت سلطان باهو» در لاهور پاکستان (خبر)
 سنگال؛ سرزمین دین‌داری شاد با ۱۷ هزار دارالقرآن (خبر)
 جشن ولادت حضرت فاطمه(س) در خانه فرهنگ ايران در كراچي برگزار مي‌شود (خبر)
 تبيين آرمان‌هاي جمهوري اسلامي ايران در رادیو «پارس تو دی» ارمنستان (خبر)
 تشریح دستاوردهای فرهنگی ایران در شبکه ملی سیمای ارمنستان (خبر)
 عزاداري براي شهادت حضرت زهرا(س) در سراسر جهان (خبر)
 دیدار نماینده فرهنگی ایران با وزیر امور فرهنگی ایالت مهاراشترا هند (خبر)
 ویرایش دوم کتاب «جمهوری اسلامی ایران سرزمین شکوه و زیبایی» در رُم منتشر شد (خبر)
 برگزاری سمینار زندگی، آثار و افکار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در هند (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی ایران در هند برپا شد (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی (خبر)
 مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد (خبر)
 برگزاری سیزدهمین نشست دینی برای ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار رییس پیشین انجمن دوستی هند و ایران در دهلي‌نو (خبر)
 نمایشگاه خوشنویس قرآنی در بمبئی برپا می‌شود (خبر)
 امضاي تفاهمنامه همكاري خانه فرهنگ ايران و مؤسسه PT Global Edu هند (خبر)
 دستاوردهای ۴۰ ساله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 ابراز علاقه کارگردان هندی برای ساخت فیلمی با موضوع امامزاده‌ها (خبر)
خبرهاي مهم
مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با شبکه تلویزیونی «سوریه دراما»
یک میلیون نسخه خطی ایرانی در هندوستان وجود دارد
جمهوری اسلامی ایران پرچمدار وحدت ادیان الهی است
کتاب «منور القلوب» حاوی ادعیه و اذکار متصوفه اتیوپی به زودی منتشر خواهد شد
شب شعر «درود بر مقاومت» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق
انتشار سفرنامه ترکان پارسی‌گو در ازبکستان
عزاداری حسينی در سراسر كشور پاكستان+تصاوير
بررسی نقش اندیشمندان اسلامی در ایجاد جامعه مدرن اسلامی در اندونزی
سفر رییس دانشگاه مذاهب اسلامی به پاکستان
دیدار رایزن فرهنگی ایران با معاون جديد دانشگاه كابل
پیام امام حسین(ع) در روز عاشورا برای همه عالم بشریت است
تشريح «آداب و رسوم مذهبی ماه محرم و عاشورا در ايران» در اسلام‌آباد
شرکت ناشران ایرانی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب دمشق
دومین نمایشگاه حسن روح‌الامین در پاریس
عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خارج از کشور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.