English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

بخش دوم؛

مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد

مراسم «روز جهانی قدس» در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با تأکید بر حمایت از ملت فلسطین و مسجدالاقصی به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

افغانستان (مزارشریف)

به مناسبت روز جهانی قدس، مردم خداجوی استان بلخ افغانستان در آخرین جمعه ماه رمضان با در دست داشتن پرچم فلسطین و سر دادن شعار مرگ بر اسرائیل، حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین و تنفر شان را از اسرائیل غاصب اعلام کردند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی با سر دادن شعار الله اکبر، اتحاد میان پیروان مذاهب مختلف را به عنوان خاری بزرگ در چشم آمریکا و اسرائیل دانستند و افزودند: قدس از آن مسلمانان است و هیچ وقت از پیکر اسلام جدا شدنی نیست.

هزاران نفر از شرکت کنندگان در این راهپیمایی باشکوه در مسجد روضه شریف شهر مزارشریف حضور یافتند و در همایش گرامیداشت از روز جهانی قدس، نخستین قبله مسلمانان جهان که به دعوت شورای اخوت اسلامی استان بلخ برگزار شده بود، شرکت کردند.

در ادامه راهپیمایی، قطنامه‌ای در یازده بند در حمایت از مردم ستمدیده فلسطین، محکومیت رژیم اشغالگر قدس و محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف و ... قرائت شد.

برپایی نماز وحدت بخش جمعه با حضور هزاران نفر از روزه داران شیعه و سنی در مسجد روضه شریف مزارشریف پایان بخش این مراسم باشکوه بود.

همچنین، نشست دانشجویی با عنوان جوانان و روز جهانی قدس از سوی آموزشگاه عالی عصر دانش و با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران در محل این آموزشگاه برگزار شد.

این نشست با تلاوت قرآن کریم توسط رحمان رحیمی آغاز شد و سپس محمد رستم دانش، مسئول آموزشگاه عصر دانش اظهار کرد: قدس قبله اول مسلمانان  و محور وحدت مسلمانان جهان بوده و باید از آن دفاع شود.

وی در ادامه، افزود: ما مردم افغانستان به عنوان یک مسلمان، باید از مردم مظلوم فلسطین دفاع کنیم تا هیچ مسلمانی در جهان مظلوم واقع نگردد. روز قدس یک روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز قدس روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است، روز مقابله ملت‌ها با ابرقدرت هاست. روز قدس روزی است که باید به همه قدرت‌ها هشدار دهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما و اعمال خبیث شما نیست.

در ادامه این نشست، سرود و مقاله از سوی دانشجویان این آموزشگاه علمی قرائت شد که مورد توجه حضار در جلسه قرار گرفت.

نشست دانشجویی قدس محور وحدت اسلامی از سوی نهاد جوانان شمال افغانستان و با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران در محل این نهاد علمی برگزار و حجت‌الاسلام فاضلی بلخابی، مسئول دینی نهاد شمال در مورد قدس محور وحدت مسلمانان گفت: روز جهانی قدس که حاصل ابتکاری حکیمانه و جاودانه از سوی امام خمینی(ره) بود برای توجه دادن افکار عمومی مردم و دولتمردان جهان اسلام به یکی از اساسی ترین مسائل و مشکلات جهان اسلام بوده است، اکنون این ماجرا از چنان هویت و ماهیتی برخوردار گردیده است که در حقیقت می توان آن را نماد بارز پیدایش یک اجماع بین المللی علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی دانست.

موسوی، رنجبر و خانم حقجو از اساتید دانشگاه‌های مزارشریف از دیگر سخنرانان این جلسه بودند که در مورد قدس محور وحدت اسلامی مطالبی را بیان کردند.

از دیگر برنامه‌های این ایام، برپایی نمایشگاه عکس با موضوع قدس نماد وحدت اسلامی از سوی دفتر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تبیان و تعدادی از مدارس خصوصی شهر مزارشریف و چاپ مقالات مرتبط با روز جهانی قدس بود.

همچنین، به مناسبت روز جهانی قدس، مسابقه دانش آموزی قدس و قرآن کریم از سوی چندین مرکز آموزشی، دارالقران امام رضا(ع) و با همکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان در مسجد جواد ائمه(ع) برگزار شد.

در این مراسم چندین سرود و مقاله از سوی دانشجویان مراکز  آموزشی قرائت شد که مورد توجه حضار در جلسه قرار گرفت و در پایان از 14 نفر برتر مسابقه دانش آموزی با اهدای لوح تقدیر و جوایز فرهنگی تقدیر شد.

همچنین، بزرگداشت سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی عالم ربانی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) از سوی شورای اخوت اسلامی استان بلخ و با همکاری مجموعه‌های فرهنگی همسو در مسجد سلطانیه مزارشریف برگزار شد.

 

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط مهدی مظفری آغاز شد و سپس حجت‌الاسلام محمد کاظم جعفری، رییس شورای علمای تشیع استان بلخ  گفت: تأثرگزاری امام(ره) متفاوت از تأثرگزاری دیگر علما و سیاستمدارن است، تأثیر افکار امام خمینی(ره) جهانی و بین‌المللی است و به همان اندازه باید از ایشان تجلیل بعمل آید.

وی در ادامه، افزود: چهره اصلی قرآن، دین و اسلام را به مردم معرفی کرد و به اسلام جان دوباره بخشید. امام خمینی(ره) با ایمان به خدا و اتکا به مقاومت و ایستاگی مردم توانست باعث دگرگونی جامعه و پیروزی انقلاب اسلامی ایران شود.

محمد بشیر توحیدی، معاون استاندار بلخ اظهار کرد: امام خمینی(ره) تنها رهبر انقلاب اسلامی ایران نیست بلکه رهبر امت اسلامی جهان می باشد و مردم فهیم ایران با اطاعت از خدا، رسول خدا و اولی امر مسلمین حضرت امام خمینی(ره) توانستند سرنوشت خود را تغییر دهند و انقلاب اسلامی ایران را به ثمر برسانند.

وی در ادامه افزود: امام خمینی(ره)، یک روحانی بدون سلاح اما با توکل بر خدا و ایمان و اراده قوی توانست با تکیه به مردم ،رژیم 2500 ساله شاهنشاهی با ارتش تا دندان مسلح و حامیان ابر قدرت جهانی را سرنگون نماید.

وی در پایان با اشاره به انقلاب اسلامی افغانستان و پیروزی جهاد افغانستان در مقابل شوروی سابق بیان داشت: عدم به نتیجه رسیدن انقلاب افغانستان، فقدان وحدت کلمه در بین رهبران جهادی و انقلابی افغانستان بود، ما باید با الگو برداری از انقلاب اسلامی ایران که تنها رمز موفقیت آن در وحدت کلمه با محوریت خدا، قرآن واسلام می باشد، صلح کامل و دائمی را برای کشور عزیزمان افغانستان به ارمغان بیاوریم.  

خاطرنشان می شود: در این محفل که با استقبال کم نظیر مردم روزه دار، طلاب حوزه های علمیه، دانشجویان و دانش آموزان قرار گرفت مولوی عبدالرئوف توانا، حجت الاسلام رئوفی و مولوی حقجو از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

 

هرات

به مناسبت روز جهانی قدس، نمایندگی فرهنگی ایران در هرات اقدام به برگزاری نمایشگاه عکس در خصوص روز قدس با همکاری حزب جمعیت اسلامی در بهترین نقطه شهر روبروی استانداری در روز جمعه روز قدس کرد.

همچینن، کتاب در خصوص فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی به تیراژ چهار هزار نسخه منتشر و در نمازهای جمعه اهل سنت و شیعیان توزیع کرد.

پخش فیلم‌های مربوط به فلسطین در چندین مجموعه اهل سنت و شیعه، تهیه و ارسال کلیپ‌های مرتبط با روز قدس به سه شبکه تلویزیونی، برپایی چهار نمایشگاه عکس در سطح شهر، تهیه پنجاه تراکت و نصب آن به پنجاه سه چرخه مسافربری در سطح شهر به مدت سه روز، تشویق ایمه جمعه اهل سنت و شیعه به اختصاص خطبه‌ای در این خصوص و راهپیمایی بعد از نماز جمعه در بیش از ده مسجد اهل سنت و دو نماز جمعه شیعیان، برپایی شب شعر به مناسبت روز قدس، برگزاری مسابقه چهار جوابی در فضای مجازی در خصوص فلسطین، برگزاری مسابقه چهار گزینه‌ای حضوری و تهیه و بارگذاری صدها کلیپ و مطلب در فضای مجازی از دیگر این برنامه‌ها بود.

تایلند

 

مراسم باشکوه روز جهانی قدس همزمان با سالگرد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(ره) با شرکت شخصیت‌های برجسته فرهنگی، علما، دانشمندان و حضور پرشور مردم مسلمان این کشور در بانکوک برگزار شد.

در این مراسم که به همت رایزنی فرهنگی ایران، مشارکت نهادهای بومی و پشتیبانی اداره کل همکارهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صورت گرفت، برنامه‌های متنوعی همچون نشست تخصصی بیداری امت اسلام برای آزادی قدس با سخنان صاحب نظران و اندیشمندان تایلندی، پخش کلیپ مستند آزادی قدس، نمایشگاه جنبی کتاب و آثار نفیس قرآنی در سالن اجتماعات هتل میراث بانکوک با قرائت قرآن توسط استاد هارون قاری معروف تایلند به اجرا درآمد.

حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران به اهمیت موضوع قدس و فلسطین اشاره کرد و گفت: مسئله فلسطین در واقع مسئله نخست جهان اسلام است و آزادی آن از اشغالگران آرمان هر مسلمانی است؛ امّا روز جهانی قدس در واقع تنها حمایت و همدردی با یک ملت مسلمان نیست، بلکه از منظر انسانی محکومیت فرهنگ تجاوز، ترور و ستم در عصر حاضر است و از این روی تنها به جهان اسلام محدود نمی‌شود، بلکه جهان بشریت و هر وجدان آزاده و حق طلبی را در بر می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به گذشت 40مین سال از نامگذاری جمعه آخر ماه رمضان که همبستگی امت اسلام در برابر رژیم اشغالگر قدس بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است، نشان دهنده درایت ایشان برای پاسداشت سالانه حمایت از مردم مظلوم فلسطین و مبارزه و مقابله با هرگونه تجاوز، ترور و غصب غیر انسانی سرزمین و حقوق دیگران دانست که باید تا محو کامل حاکمیت ظلم و جور تداوم یابد.

محمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند هم در سخنانی، با اشاره به همزمانی سالگرد ارتحال حضرت امام راحل و روز جهانی قدس به تبیین دیدگاه ایشان درباره اعتقاد عمیق نسبت به توده‌های مردم و قدرت مردم و تکیه بر ایجاد خودآگاهی و خود باوری آنها و بهترین راه حل را حرکت توده‌ای مسلمانان و تاثیرگذاری آنان بر حکام خود تشخیص دادند و با نا امیدی از حکام مسلمان آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، یعنی روز جهانی قدس را به نمادی از همبستگی، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی و سمبل ظلم ستیزی و قیام ملت مظلوم فلسطین علیه جنایات، قتل عام ها ، آوارگی ها و جنایات علیه بشری و شکنجه های اشغال گران قدس تبدیل کرد.

در چارچوب برنامه‌های روز جهانی قدس، نشست تخصصی «بیداری امت اسلام برای آزادی قدس» برگزار شد و چاران مألولیم، از شخصیت‌های برجسته مسلمان تایلند بعنوان سخنران نخست با اشاره به سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) و تقارن با روز قدس گفت: من قصد دارم با گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از بیانات امام خمینی(ره) که درباره قدس و فلسطین است صحبت کنم.

وی ادامه داد: حضرت امام(ره) به موضوع فلسطین و مردم فلسطین خیلی اهمیت می‌داد و حقیقتاً  اراده نابودی اسرائیل را داشت. ایشان در واقع صدای مردم فلسطین را فریاد می‌کرد.

شیخ صالح پومیسوک، نیز از دیگر صاحب نظرانی بود که در این مراسم، گفت: وجدان انسانها برای آزادی فلسطین می‌طلبند، قدس یکی از شهرهای قسم خورده در قرآن است. چون خدا می‌خواهد نشان بدهد که قدس مکانی مقدس و جایگاهی با اهمیتی دارد.

وی افزود: اقدام سازنده امام خمینی(ره) از تشکیل روز جهانی قدس در جمعه آخر ماه مبارک رمضان در حقیقت تداوم رسالت پیامبر اکرم(ص) است.

شیخ مجاهد کیاتیتارای، سخنران بعدی در نشست اظهار کرد: درست موقعی که بیداری اسلامی در زمان بهار عربی شروع شد، فریبکارانه به شعار بهار عربی بیشتر اهمیت داده شد و نمی دانستیم در واقع آن شعار را برای انحراف از واقعیت جوامع اسلامی ساختند. درحالی که دشمن در حال سیطره بر فلسطین قبله اول مسلمانان است.

محمد الیاس یاپرانگ، استاد علوم سیاسی دانشگاه توجه بیشتر به رویکرد علمی و عملی اثربخش را در این زمینه را مفید دانست.

چین

 

مراسم روز جهانی قدس با حضور شمار زیادی از مسلمانان، استادان و دانشجویان دانشگاه‌های چین و نهادهای اسلامی این کشور در سالن سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین برگزار شد.

در این مراسم چهار تن از استادان و سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان با موضوع فلسطین و قدس و رهبری امام راحل در آگاهی بخشی به جهانیان در موضوع رژیم صهیونیستی و نقشه‌های شوم استکبار جهانی و تأکیدهای بی شمار رهبر فرزانه انقلاب در اهمیت آزاد سازی سرزمین‌های اشغالی و نیز، دفاع از مردم مظلوم فلسطین سخنرانی کردند.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی کشورمان در چین در سخنانی در این مراسم گفت: ما اینجا گردهم آمده‌ایم تا به مناسبت روز قدس و در آستانه سی اُمین سالگرد رحلت امام راحل به مهمترین مساله مسلمانان بلکه جهان، یعنی فلسطین بپردازیم.

وی ادامه داد: امام (ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی علیه رژیم غاصب صهیونیستی فریاد زد و از حکومت پادشاهی ایران که هم پیمان رژیم صهیونیستی بود خواست که از همراهی با آن رژیم و هم پیمانی با آن بپرهیزد و مردم را در این بخش آگاه می‌کرد و از آفت‌های این پیوند سخن می گفت پس از انقلاب اسلامی به جهت اهمیت موضوع فلسطین در میان امت اسلامی، آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام کرد تا قدس از اندیشه مسلمانان هرگز پاک نشود و فلسطینیان در زیر چکمه‌های ارتش غاصب لگد گوب نشوند.

در ادامه، سفیر کشورمان در چین با بیان سخنانی، گفت: سیاست‌های ایران در قبال رژیم صهیونیستی همان نظر افکار عمومی دنیا و خواسته امت اسلامی است. ما خواهان رعایت حقوق مردم فلسطین هستیم.

وی افزود: صلح پایدار در گرو برگزاری مسالمت آمیز انتخابات سراسری با حضور تمام آورگان فلسطینی است. هر تصمیمی که آنان بگیرند مورد حمایت ایران و سایر اعضای جامعه بین‌المللی خواهد بود. وظیفه ما مسلمانان است که آرمان فلسطین را زنده نگه داشته و تا آزادی سرزمین‌های اشغالی از مقاومت مردم فلسطین حمایت کنند.

اوگاندا

 

به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس و تأکید بر چگونگی دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطین، نشست تخصصی تحت عنوان «ضرورت وحدت امت اسلامی برای دفاع از فلسطین» با شرکت بیش از یکصد و بیست شخصیت دینی، علمی، فرهنگی و اجتماعی اوگاندا، سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان و ایرانیان مقیم در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در سخنانی، گفت: همدردی با ملت‌های مظلوم، تحت ستم و محروم که فلسطین نمونه بارز آن است بخشی از فرهنگ ماه مبارک رمضان و خروجی روزه داری بوده و در مقبولیت این عبادت بزرگ نقش اساسی دارد.

وی با بیان اینکه موجودیت رژیم صهیونیستی در بین کشورهای اسلامی مانند ویروس و میکروب کشنده در بدن یک انسان است، تصريح كرد: طبیعت این ویروس گسترش پذیر بوده و اگر با بسیح عمومی و وحدت همه کشورهای اسلامی صورت نگیرد به سایر بخش‌های بدن جامعه بین‌الملل سرایت کرده و بسیار خطر آفرین خواهد بود.

شیخ جمعه بخیتی، نماینده شورای عالی مسلمانان اوگاندا با بیان سخنانی، گفت: امام خمینی (ره) با تعیین روز جهانی قدس و حمایت از ملت فلسطین تصویری روشن از اسلام و مسلمین به جهانیان ارائه کرده و خدمت شایانی به امت رسول الله(ص) کرده است.

کسوزی ناصر، روزنامه‌نگار و رییس امور بین‌الملل مؤسسه روزنامه‌نگاری آفریقا، دومین سخنران این مراسم بود که در مورد ضرورت وحدت در دفاع از فلسطین مطالبی را بیان کرد.

بیاروحنگا آکاکی، معاون دانشگاه کامپالا هم در سخنانی، گفت: اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی بزرگ ترین جرم تاریخ معاصر بود زیرا فلسطین سرزمین وحی، خاستگاه انبیای بزرگ، نخستین قبله مسلمین و قلب جهان اسلام است.

مرتضوی، سفیر کشورمان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از شرکت کنندگان و ایراد سخنان کوتاهی به برخی جنایات رژیم اشغالگر قدس از زمان انتقال سفارت آمریکا اشاره کرد و وحدت مسلمان را برای دفاع از فلسطین مورد تاکید قرار داد.

در ادامه، تعدادی از شرکت کنندگان ضمن اظهار همدردی با ملت مظلوم فلسطین و تاکید بر وحدت مسلمانان جهان برای دفاع از آزادی قدس شریف تعیین روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره) را مقدمه‌ای برای حل اساسی مشکل فلسطین معرفی کردند.

افغانستان

 

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس و با درخواست شبکه تلویزیونی نور افغانستان، رضا ملکی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل در برنامه «آخر خط» این شبکه حضور یافته و به مدت 45 دقیقه به سؤالات مجری در خصوص روز جهانی قدس پاسخ داد.

ملکی گفت: همانطوری که می‌دانیم قدس قبله اول مسلمین و بخشی از سرزمین فلسطین و مکانی است که محل معراج رسول گرامی اسلام(ص) و سومین شهر دینی و معیادگاه مسلمان است که به مدت هفتاد سال است که توسط اشغالگران و رژیم صهیونیستی به اشغال درآمده است و در سکوت خبری جهان، مردم مظلوم آن آواره شده و همه روزه انواع ستم‌ها بر مردم آن روا داشته می‌شود.

وی افزود: بنابراین حضرت امام خمینی(ره) در چهل سال پیش روز جمعه آخر ماه رمضان را روز جهانی  قدس نامید و راهپیمایی این روز را یک راهبرد استراتیژیک برای همبستگی ملت‌های مسلمان برای تعیین سرنوشت مردم فلسطین و آزادی قدس شریف از اشغال متجاوزان صهیونیست اعلام کرد.

وی در ادامه سخنانش، به طرح معامله قرن آمریکا اشاره کرد و گفت: در طرح معامله قرن هم قطعا جز برخی از کشورها که در یک وابستگی و ارتباط با رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند مابقی کشورها از این حمایت نخواهند کرد.

 

پاکستان (لاهور)

به مناسبت فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور مراسمی را تحت عنوان «روز قدس، محفل نزول قرآن و شب افطار» را با حضور شخصیت‌های برجسته سیاسی، دینی، مذهبی و گروه قرآنی تواشیح «بقیه الله» از کشور جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات امام رضا(ع) و با مشارکت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور برگزار کرد.

در این مراسم، چوهدری محمد سرور، استاندار ایالت پنجاب، محمدرضا ناظری، سرکنسول کشورمان، علی اکبر رضایی فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و شخصیت‌های برجسته‌ای چون عبدالغفار عزیز، مسئول بخش امور خارجه حزب جماعت اسلامی پاکستان، مولانا عاصم مخدوم، رییس کمیته علمای کل مسالک، میان عمران مسعود، وزیر اسبق آموزش و پرورش و رییس دانشگاه جنوب آسیا، مولانا شاهد حسین نقوی، شخصیت برجسته اهل تشیع در لاهور، لعل مهدی خان، رییس اسبق سازمان امامیه پاکستان، پیر سید معصوم حسین شاه نقوی، رییس حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی و تعداد زیادی از افراد عموم شهر لاهور شرکت کردند.

علامه شاهد حسین نقوی در سخنانی، گفت: حضرت آیت الله خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران یا بهتر بگویم رهبر کبیر جهان اسلام، همیشه به مسلمانان تاکید کردند که اتحاد و همبستگی را از دست ندهید. این دو عوامل رمز موفقیت و پیروزی مسلمانان جهان است.

ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور گفت: امروز اسراییل ضعیف تر از گذشته به همراه عوامل منطقه و با پشتیبانی آمریکا طرحی را بنام معامله قرن در دست توطئه دارند.

چوهدری محمد سرور، استاندار ایالت پنجاب بیان کرد: مسئله فلسطین و قدس فقط با برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارها حل نمی‌شود. ما برای حل چنین مشکلاتی نیاز به اتحاد و همبستگی نه در گفته ها بلکه در عمل نیاز داریم.در پایان، گروه قرآنی تواشیح بقیه الله همخوانی زیبای اسماالحسنی را قرائت کرد.

قرقیزستان

 پرویز قاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک با خبرنگار نشریه اسلامی " امت" قرقیزستان در خصوص روز جهانی قدس گفتگو و مصاحبه نمود.

نماینده فرهنگی ایران در این گفتگو  نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس از سوی بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران را مورد اشاره قرار داده و ضرورت اهتمام مسلمانان برای ایجاد وحدت و همدلی و حمایت از آرمان فلسطین و قدس شریف را مورد تاکید قرار داد .

وی ضمن تببین اهمیت راهپیمایی روز قدس؛ این روز را  روز صف بندی جبهه حق در مقابل باطل و نماد اتحاد مسلمانان برای دفاع از حقوق مظلومان برشمرد و در ادامه  به تشریخ برخی از نکات محوری در ارتباط با تحولات فلسطین پرداخت.

بنگلادش

بنا به دعوت هیأت امنای حسینیه دالان، سفیر ایران در بنگلادش، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران و استاد اعزامی کشورمان در جمع علاقه‌مندان، مؤمنان و محبین اهل بیت(ع) حضور یافتند. در این مراسم که مناسبت پایان ختم قرآن در ماه مبارک رمضان تشکیل شده بود، در ابتدی مراسم گزارش عملکرد سالیانه‌ هیأت امنای حسینیه ارائه شد.

نفر، سفیر کشورمان هم در سخنانی، گفت: حضور در جمع جوانان و محافل قرآنی فرصت مغتنمی برای رشد و تعالی انسان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به احادیث و روایات، ایام جوانی را بهترین زمان برای خودسازی دانست و گفت: خوشا به سعادت آنانی که در مسیر اهل بیت(ع) و قرآن گام برمی‌دارند. دشمنان اسلام از هر ابزاری جهت منحرف کردن جوانان مسلمان استفاده می‌کنند و تنها راه مقابله با آنان و حفظ سلامت روحی و اخلاقی، پیوند و تمسک مداوم با قرآن است.

نفر افزود: چهل سال است که جمهوری اسلامی ایران کوشیده با تاسی از پیام و شخصیت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره)، در مسیر وحدت جهان اسلام حرکت کند و به یاری خداوند و به دعای مسلمانان سرتاسر جهان موفق بوده و خواهد بود.

پس از آن، حجت‌الاسلام والمسلمین راشد حسین زیدی، امام جماعت حسینیه‌ی دالان به نقش امام خمینی(ره) در حفظ وحدت جهان اسلام و مقابله با توطئه‌های دشمنان پرداخت.

در ادامه، لوح یادبودی از سوی هیأت امنای حسینیه به نفر، سفیر کشورمان تقدیم شد.

کویت

همزمان با روز جهانی قدس، مراسمی با حضور محمد ایرانی، سفیر کشورمان در کویت و نماینده فرهنگی سفارت و با شرکت صدها تن از نمازگزاران روزه دار در مسجد بزرگ «قدس» کویت برگزار شد.

در صحن این مسجد که با ماکت و تراکت و پوسترهای روز قدس و سخنان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مزین شده بود، حجت الاسلام مرتضی فرج طی سخنان مبسوطی با اشاره به آیه 8 سوره اسراء (ان عدتم عدنا) گفت: دسیسه‌های صهیونیسم مقطع زمانی مشخصی ندارد و همواره به دنبال توسعه طلبی و فزون خواهی هستند.

وی با اشاره به ریشه‌های تفکر صهیونیسم و جذب شدن تعدادی از مسیحیان پروتستانت به این تفکر شوم افزود: ما با یهودیت که یک دین آسمانی است مشکلی نداریم ولی صهیونیست یک اندیشه استیلاجویانه است که متأسفانه امروز شماری از حکام عرب منطقه به این اندیشه گرویده و صهیونیسم عربی را تشکیل داده که بسیار خطرناک است.

وی ضمن محکوم کردن معامله قرن آن را یک توطئه رذیلانه توصیف کرد و گفت: امام خمینی (ره) با نهضت فراگیر خود حتی پس از رحلتش و در درون قبر پیکر استکبار را به لرزه درمی آورد و با اعلام روز جهانی قدس مژده زوال ستمگران و طاغوتیان را داده است.

یادآور می شود مراسم مشابهی در مساجد دیگر این شهر نیز برگزار شد که با استقبال و حضور چشمگیر مسلمانان روزه دار مواجه شد.

هرات

 

با همکاری این نمایندگی فرهنگی، نمایشگاهی از تابلوهایی در خصوص روز قدس که از سوی این نمایندگی به تعداد 40 عدد تهیه شده بود در روز قدس در بهترین نقطه شهر روبروی استانداری در فضای باز به نمایش گذاشته شد.

همچنین افتتاحیه نمایشگاه در همان محل برگزار شد که تعدادی از فرهنگیان و علاقمندان در این مراسم شرکت کردند و در طول برپایی نمایشگاه مقداری وسایل نقاشی نیز تهیه شده بود که کودکان و نوجوانان در این خصوص تصاویری را بکشند.

 بمبئی هند

 نماز جمعه الوداع شهر بمبئی امسال با ویژگی خاصی برپا گردید حضور چشمگیر روزه داران در آخرین جمعه ماه مبارک بیانگر اهمیت روز قدس واین حضور تبلور وحدت جهان اسلام در مقابل دشمنان بود. حضور آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران نیز باعث همدلی ویکپارچگی بیشتر روزه داران شده بود.

امام جمعه "خوجه مسجد" مولانا روح ظفر از مساجد بزرگ شهر بمبئی  در فراز های از خطبه های خود گفت: یوم القدس روز  بزرگی است که نشانگر وحدت و یکپارچگی مسلمانان می باشد.

وی اظهار داشت: در روز قدس همه مسلمانان جهان مشت ها را گره کرده و اقتدار و قدرت خود را آشکارا نشان می دهند وی حمایت از مستضعفین و مردم مظلوم جهان را یکی ازپیامهای این روز دانست.

پس ازخطبه ها و نماز مراسم روز جهانی قدس در بمبئی، با راهپیمایی عظیمی همچون سنوات گذشته با حضور عظیم روحانیون، اندیشمندان و مسلمانان و حتی غیر مسلمانان شهر بمبئی علیه استکبار جهانی و دشمنان اسلامی در حمایت از ملت فلسطین برگزار گردید.

 تظاهرکنندگان در این برنامه که پس از نماز جمعه در مسیراز قبل تعیین شده" خوجه مسجد" و" قیصر باغ "راهپیمایی میکردند با شعارهایی برضد رژیم صهیونیستی، ضمن انزجار از سبعیت اشغالگران قدس شریف حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام نمودند.

در این تظاهرات تنی چند از روحانیون برجسته بمبئی و فعالین تشکل های اسلامی و دیگر گروه ها ی حامی فلسطین حضور داشتند که راهپیمایان با در دست داشتن پرچم های ایران، لبنان و فلسطین حمایت خود را از آزادی فلسطین اعلام کردند. همچنین تظاهرکنندگان تاکید کردند که تا پیروزی نهایی از مردم فلسطین حمایت خواهند کرد.

در انتهای این راهپیمایی همایشی با حضور علما ، اساتید ، اندیشمندان ، فرهيختگان مسلمان وجمع کثیری از روزه داران در شهر بمبئی بنام " همایش روز قدس روز اسلام برگزارگردید.

    در ابتدای این همایش مولانا احتشام حسن نیز در این همایش بزرگ گفت: برگزاری این همایشها فرصتی است برای نمایان کردن گروه های خشونت طلب و کشورهای جنگ افروز که به دور از انسانیت، گرفتاری هایی را برای مردم آن منطقه به وجود آورده اند و انسانیت را دچار خشونت و جنگ کرده اند.

وی با اشاره به درگیری و جنگ در کشورهای عراق، سوریه و یمن اظهار کردند: صهیونیست ها با حمایت غربی ها در چند سال اخیر با راه اندازی جنگ در برخی کشورهای مسلمان از جمله سوریه، عراق و یمن به دنبال انحراف افکار عمومی از مساله فلسطین اشغالی هستند اما مسلمانان از مردم ستمدیده فلسطین تا رسیدن به پیروزی کامل حمایت خواهند کرد .

مولانا احتشام حسن افزود: روز قدس به درستی روز اسلام و روز اقتدار مسلمانان به شمار رود. دشمنان اسلام بایستی بدانند که همه مسلمانان در یک صف و با اتحاد کامل در جلو آنان خواهند ایستاد. 

مولانا منظر صادق نیز در این همایش بیان داشت: روز قدس روز مقابله با رژیم صهیونیستی است که تلاش دارد تا چهره ای موجه از خود در جهان نشان دهد اما  عملکرد و کودک کشی این رژیم چهره زشتی را که زیر نقاب گذاشته به همگان نشان داده است

وی با اشاره به دوستی میان اسرائیل و آل سعود گفت: صهیونیستها توسط آل سعود خواستار تفرقه و نفاق میان مسلمانان می باشند و آل سعود نیز به جای اینکه در جهت مبارزه با دشمنان قدم بردارد بر خلاف آن گام برداشته و حتی کمک به دشمنان نیز کرده است. آنها با ثروت مسلمانان بر خلاف مصالح مسلمانان حرکت می کنند . امروزه دشمنان اسلام با برنامه ریزی تلاش دارند تا مسلمان را در مقابل مسلمان قرار دهند و با پدید آوردن داعش و النصره و تکفیری ها علاوه بر آسیب زدن به اسلام ، مسلمانان را از ظلم وستم این رژیم منحرف نمایندکه با یاری خداوند همواره با شکست مواجه گردیدند . 

حجت الاسلام حسنین کراروی نیز دراین همایش گفت :این روز جنبش خود جوش حمایت از فلسطین به راه افتاده وهرگز خاموش نخواهد شد دراین راه همه جهان اسلام و مسلمانان بایستی با وحدت و همدلی توطئه گسترده رژیم صهیونیستی را خنثی کنند تا بتوانند حمایت عملی ازفلسطین داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بایستی با وحدت گروههای داخلی فلسطین که تنها راه حل همان است و موجب پایان دادن به فعالیت های افراط گرایان در منطقه بوده  و راه را برای پیروزی این مردم ستمدیده هموار می نماید.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی حسینی در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور همه مسلمانان در مراسم و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی اظهار داشت: این روز در واقع نماد مبارزه با استکبار و استبداد است که جمهوری اسلامی ایران به نحوی باعث شد جهان حامی ملت مظلوم فلسطین باشند و به حمایت از حقوق حقه ملت فلسطین تا آزادی قدس شریف از چنگال رژیم صهیونیستی ادامه دهند.

وی افزود: ایران و همه مسلمانان واقعی همیشه حامی ملت فلسطین بوده و توانسته اند با تأسی از آموزهای دینی از حق ملت مظلوم فلسطین حمایت نمایند.در پایان مراسم حجت الاسلام و المسلمین مهدی حسینی برای آزادی مسلمانان مظلوم فلسطین دعا کردند.

پاکستان

به مناسبت روز جهانی قدس مدرسه خاتم النبیین (ص)  شهر جیکب آباد با همکاری خانه فرهنگ ایران در کویته، نسبت به برگزاری همایش فلسطین اقدام کرد.

 

در این همایش که در محل مدرسه خاتم النبیین (ص) برگزار شد، سخنرانان تأکید کردند: ملت پاکستان همیشه پشتیبان ملت فلسطین بوده است.

همچنین، با حمایت خانه فرهنگ ایران و همکاری بنیاد فلسطین بلوچستان همایشی با عنوان علی طریق القدس در محل پرس کلوب شهر کویته برگزار شد و شخصیت های برجسته دینی، فرهنگی و دانشگاهی ایالت بلوچستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این مراسم، بیانیه ای قرائت شد که در بخشی از آن تأکید شده بود؛ سرزمین فلسطین اهمیت ویژه‌ای برای مسلمانان داشته و سرزمین ادیان بزرگ الهی و مورد احترام همه ادیان است.

نمایشگاه قدس و غزه در قاب تصویر از دیگر برنامه‌های این ایام بود. گوشه‌ای از جنایت‌های رژیم اشغالگر قدس نسبت به مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین، در قالب پوستر به نمایش گذاشته بود.

همچنین، نمایشگاه عکس فلسطین در محل حسینیه مرکزی شهر جیکب آباد برگزار و حجت الاسلام مقصود علی دومکی، مدیر مدرسه خاتم النیین (ص) توضیحات لازم را در خصوص جنایت اشغالگران قدس نسبت به مردم بی دفاع فلسطین به بازدید کنندگان ارائه داد.

به مناسبت روز جهانی قدس و با حمایت خانه فرهنگ ایران و همکاری مدزسه خاتم النبیین (ص) شهر جیکب آباد، نمایشگاه پوستر فلسطین در محل این مدرسه برگزار شد.

میزگرد یوم القدس، مسابقات مقاله نویسی و نقاشی با موضوع قدس و جشنواره فیلم قدس و انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی از دیگر برنامه‌ها بود.

انتهای پیام/ص


٠٩:٤٩ - 1398/03/13    /    شماره : ٧٣١١٥٠    /    تعداد نمایش : ٣١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 چاپ مقاله «روز جهانی قدس» در روزنامه پیپلز دیلی نیجریه (خبر)
 مراسم احیای شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور (خبر)
 همایش «به سوی قدس» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 جشن نیمه شعبان در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در خارج از کشور (خبر)
 مراسم دعای عرفه و اقامه نماز عید قربان در خارج از کشور (خبر)
 دیدار مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با مدیرکل آسیا، استرالیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه (خبر)
 نشست «نقش جهانی امام خمینی(ره) در خودباوری و بیداری انسان‌ها» در هراره (خبر)
 آغاز هفته فیلم اروپایی در تهران (خبر)
 «روزهای فرهنگی ایران» در گرجستان برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله «دیدگاه امام خمینی(ره) درباره روز جهانی قدس» در اتیوپی (خبر)
 انتشار مقاله «روز جهانی قدس؛ نماد مبارزه برای امنیت جامعه جهانی» در نیجریه (خبر)
 همایش روز جهانی قدس در تونس برگزار شد (خبر)
 برگزاری کنفرانس «همبستگی با مبارزات ملت فلسطین» در آتن (خبر)
 همایش روز جهانی قدس در بمبئی برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم شب‌های قدر در قزاقستان (خبر)
 برگزاری مراسم شب قدر در باکو (خبر)
 برگزاری مراسم احیای شب قدر در فیلیپین (خبر)
 مراسم نخستین شب قدر در اوگاندا برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) در بمبئی (خبر)
 مراسم اهدای جوایز برگزیدگان مسابقات بین‌المللی خوشنویسی برگزار می‌شود (خبر)
 افتتاح صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 ابوالفضل بهرام‌پور: معارف قرآن با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور معرفی شود (خبر)
 برگزاری مراسم جشن تکلیف دانش آموزان در عراق (خبر)
 برگزاری مراسم رونمايی از كتاب «ميراث تمدني و فرهنگي مشترك ايران و جهان مالايی» (خبر)
 ديپلماسی فرهنگی موجب ارایه تصويری مطلوب از ايران در خارج از کشور می‌شود (خبر)
 مراسم اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی کاروان راه ابریشم در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 نشست «ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک برای عرضه محصولات ایرانی به خارج از کشور» در نمایشگاه کتاب (خبر)
 بررسی ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک برای عرضه محصولات ایرانی به خارج از کشور (خبر)
 تقدير از رايزن فرهنگي سابق ايران در سوئد (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در ايرلند طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز نوروز ایرانی با نواي موسيقي ايراني در ژاپن (خبر)
 «روز جهانی نوروز» در دانشگاه بلوچستان پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 اكران «به وقت شام» در بمبئي (خبر)
 برگزاری مراسم جشن ولادت حضرت زهرا (س) در لاهور پاکستان (خبر)
 نمايش مستند «براي آزادی» در توكيو (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در نیجریه در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 طنين موسيقي ايراني در استانبول (خبر)
 مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد (خبر)
 استقبال از «شبی که ماه کامل شد» در جشنواره فيلم فجر (خبر)
 سفر مرمت‌كاران آثار تاريخي گرجستان به ايران (خبر)
 ارسال مجموعه فيلم‌هاي «قدس در آینه سمن‌ها» به 80 كشور دنيا (خبر)
 نشست «ایران: میراث انسانی» در ایتالیا برگزار می‌شود (خبر)
 نامه رهبری به جوانان اروپا؛ تلنگری به مجموعه‌های فعال در خارج از کشور/ تشویق به شناخت قرآن در غرب (خبر)
 مراسم شبی با خاطرات ایران در ژاپن برگزار شد (خبر)
 یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «صوفیا منار» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 جشنواره نقاشی پیامبر رحمت در حيدرآباد پاكستان برگزار شد (خبر)
 مراسم افتتاحیه اتاق ایران در افغانستان برگزار می‌شود (خبر)
 کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در تهران برگزار شد (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 «روز بین‌المللی زبان عربی» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 ضرورت توسعه همکاری‌های فرهنگی ـ هنری بین ایران و ژاپن (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی شرق و غرب آسیا در آلمان برگزار می‌شود (خبر)
 مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 هفتمين جشنواره فيلم‌هاي كره‌جنوبي در پرديس سينمايي كوروش برگزار شد (خبر)
 تشکیل کمیته برگزاری مراسم دهه فجر در نیجریه (خبر)
 ظرفیت ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز مشارکت فرهنگی طرف‌های خارجی است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با معاون بین‌الملل دانشگاه اویدو اسپانیا (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین آغاز شد (خبر)
 مراسم نمادین حرکت کاروان اسرای کربلا در غنا برگزار شد (خبر)
 مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ژاپن برگزار شد (خبر)
 عزاداری حسینی در آتن (خبر)
 مراسم عزاداری امام حسین (ع) در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در آفریقای جنوبی (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در هند (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در پکن (خبر)
 برگزاري جشن عيد غدير خم در خارج از کشور (خبر)
 ادبیات و فرهنگ ایران به جهانیان معرفی شود (خبر)
 جشنواره جهانی هنر ناتوانان جسمی در توکیو برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام محمد باقر (ع) در ارمنستان (خبر)
 معرفی نظام آموزشی ایران به کارشناسان وزارت معارف ازبکستان (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت امام محمد تقی (ع) در ارمنستان (خبر)
 توکیو میزبان هفته فیلم ایران شد (خبر)
 جشن میلاد امام رضا (ع) در کابل (خبر)
 جشنواره روز خط بلاروسی برگزار می‌شود (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در مسکو برگزار می‌شود (خبر)
 جشن میلاد امام رضا (ع) در ایروان (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) در مالزی (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور/ بخش دوم (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور (خبر)
 شب شعر «روح‌الله و رهایی قدس» در لبنان برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم جشن ميلاد امام حسن (ع) در زیمباوه (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در خارج از کشور (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار می‌شود (خبر)
 حضور وابسته فرهنگی ایران در مراسم یادبود آیت‌الله العظمی محقق کابلی (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و یونان (خبر)
 برگزاری بیست‌وهفتمین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم دهلی‌نو (خبر)
 تقدیر مفتی اوگاندا از خدمات فرهنگی ایران (خبر)
 بزرگداشت روز کتابخوانی در کابل (خبر)
 برگزاری محفل انس با قرآن در حیدرآباد سند (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در نمایشگاه «جادوی شرق» بلغارستان (خبر)
 برپايي نمايشگاه كتاب، عكس، پوستر و كاريكاتور به مناسبت روز جهاني قدس در اسلام آباد (خبر)
 برگزاری کنفرانس «قدس محور بيداري و همبستگي اسلامي» در اسلام‌آباد (خبر)
 انتشار مقاله «روز قدس، روز پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین» در پاکستان (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره‌های آزاد آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 نمایشگاه «به سوی قدس» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 مقاله «روز قدس؛ روز آزادی فلسطین» در سریلانکا منتشر شد (خبر)
 دبیرکل حزب جمعیت علمای پاکستان از علمای همه مذاهب دعوت کرد (خبر)
 بزرگداشت روز قدس در مسجد جامع توکیو (خبر)
 کتاب «جايگاه زنان در نظام اجتماعی و سياسی روسيه» منتشر شد (خبر)
 رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس (خبر)
 برگزاری مسابقات شاهنامه‌خوانی در مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
  نشست تخصصی «ایران، قدس و فلسطین» (خبر)
 مراسم احیای شب قدر در بلاروس (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در اتیوپی برگزار شد (خبر)
 گرامیداشت روز جهانی قدس در کامپالا (خبر)
 مراسم احیای نخستین شب قدر در کوالالامپور مالزی (خبر)
 نشست هماهنگی بزرگداشت روز قدس در فیلیپین (خبر)
 هفتمین کنفرانس بین‌المللی دانشجویی دانشگاه قفقاز گرجستان برگزار شد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه جنگ روسیه (خبر)
 مراسم احیای نخستین شب قدر در بیشکک (خبر)
 احیای نخستین شب قدر در ژاپن (خبر)
 برگزاری جشنواره شاهنامه‌خوانی در مدرسه «کارپی» ارمنستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس شبکه خبری آرمن پرس (خبر)
 برگزاری محافل انس با قرآن کریم در غنا (خبر)
 نشست «ضرورت وحدت امت اسلامی در دفاع از فلسطین» در اوگاندا برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در آتن (خبر)
 برپایی نمایشگاه قرآن در مسجد ایرانیان بمبئی (خبر)
 برگزاری مسابقه ایرا‌‌ن‌شناسی در قزاقستان (خبر)
 بیست‌وششمین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم دهلی‌نو (خبر)
 همایش نقش وحدت مسلمانان در مقابله با رژیم صهیونیستی در کنیا برگزار می‌شود (خبر)
 مراسم جزءخوانی قرآن و شب‌های قدر در بلغارستان (خبر)
 همکاری ارکسترسمفونیک ایران و عراق در آینده‌ای نزدیک (خبر)
 برگزاری جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در عمان (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در دانشگاه کویت (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در باتومی برگزار می‌شود (خبر)
 تجلیل از برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی (خبر)
 برگزاری محفل انس با قرآن کریم در باکو (خبر)
 برگزاری هفته فیلم و تلویزیون آسیا در پکن (خبر)
 پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ارمنستان (خبر)
 برگزاری مرحله پایانی دوره تربیت داور قرآن کریم در دمشق (خبر)
 نشست «استاد مطهری و مسأله فلسطین» در جاکارتا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان با رییس خبرگزاری آرمن پرس (خبر)
 برگزاری آزمون خوشنویسی در فیلیپین + تصاویر (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در ارمنستان (خبر)
 برگزاری اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سه ماه آینده (خبر)
 مسابقه «با مقاومت .. قدس پایتخت ابدی فلسطین» در دمشق برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «سینمای ایران» در استانبول (خبر)
 جشنواره فرهنگي و هنري اسلام‌آباد برگزار می‌شود (خبر)
 ایران و چین از سرآمدترین کشورهای تاریخی و فرهنگی آسیا هستند (خبر)
 اهداء لوح سپاس به رایزنی فرهنگی ایران در آذربایجان (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 شرکت ایران در پنجاه‌وهشتمین دوسالانه هنر ونیز (خبر)
 کنفرانس «اقبال ایران و پاکستان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوره آموزش تربیت داور قرآنی در دمشق (خبر)
 رمضان در هند؛ از برگزاری محافل قرآنی تا سحرخوانی (خبر)
 برگزاری سومین دوره مسابقات قرآن کریم در دمشق (خبر)
 سومین همایش «پیوندهای زبانی و ادبی ایران و ترکیه» در دانشگاه استانبول (خبر)
 کتاب آثار هفدهمین جشنواره جهانی هنر ناتوانان جسمي 2018 ژاپن منتشر شد (خبر)
 همایش «بحران فلسطین و ارتباط آن در دفاع از حقوق بشر» در کنیا برگزار می‌شود (خبر)
 نمایشگاه تابلوهای نقاشی هنرمندان تونسی برپا می‌شود (خبر)
 وحدت و اتحاد نیاز ضروری امت اسلامی است (خبر)
 نشست «ادبیات ایران» در کتابخانه تاریخ، ادبیات و هنر استانبول (خبر)
 برگزاری نشست علمی ـ ادبی فردوسی و روز نکوداشت زبان فارسی در بغداد (خبر)
 فردوسی و دیگر شاعران ایران بین همه اقوام وحدت آفرین بودند (خبر)
 معرفی ایران امروز در قرقیزستان (خبر)
 دیدار رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با دانشجویان و اساتید تاشکند (خبر)
 گسترش همکاری‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با زیمبابوه (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با مدیر بخش زنان و جوانان مجلس اعلای امور اسلامی اتیوپی (خبر)
 افتتاح نمایشگاه نقاشی هنرمندان ایرانی مقیم در تفلیس (خبر)
 برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ادیان در بمبئی (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي از ضروری‌ترین راه‌های دستيابي به صلح و دوري از خشونت است (خبر)
 پنجمین مجمع جهانی گفت‌وگوی میان فرهنگ‌ها در باکو آغاز شد (خبر)
 استقبال بازدیدکنندگان از غرفه سازمان فرهنگ در هشتمین روز برگزاری نمایشگاه کتاب (خبر)
 دامن‌پاک‌جامی پیشنهاد داد: تلفیق کتاب‌های فیروزه‌ای سازمان فرهنگ و کتاب‎‌های سبز وزارت امورخارجه (خبر)
 نشست «افغانستان از لنز دوربین» در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد (خبر)
 کیانی: اجرای اسناد همکاری و گسترش روابط فرهنگی از وظایف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
 اعلام برنامه‌های روز هشتم غرفه سازمان فرهنگ در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (خبر)
 ایران مهد مدل‌های لباس با هنر کهن و سنتی است (خبر)
 محمدعلی کیانی: فعالیت‌های کشور چین در بحث ایران‌شناسی قابل تقدیر است (خبر)
 سید عباس موسوی: لزوم گسترش همکاری‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امورخارجه (خبر)
 قربانعلی پورمرجان: لزوم تلاش بیشتر برای معرفی ادبیات معاصر در کشور چین (خبر)
 تدوین نظام آموزشی زبان فارسی برای جهانیان (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی ایران‌شناسی با گرایش ایران امروز در تایلند (خبر)
 برگزاری مسابقات قرائت قرآن کریم در کویته (خبر)
 بررسی نقش ترجمه در ديپلماسي فرهنگي در نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 انتخابات هیأت مدیره انجمن فارسی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 محمدرضا دهشيری: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پُل ارتباطی ميان دانشگاه‌های ايران و خارج از كشور (خبر)
 فرهاد پاليزدار: اولويت مهم نمايندگان فرهنگی آموزش زبان فارسی در خارج از كشور است (خبر)
 مراسم رونمایی از آثار ادبی و مفاخر ایرانی به زبان چینی (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران به قرآن و مسابقات قرآنی توجه نشان نمی‌دهد (خبر)
 نیکنام حسینی‌پور: معرفی مطالعات ایرانی و اسلامی نویسندگان خارجی/ در حوزه فرهنگ افت وجود ندارد (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کشور چین و آژانس ادبی پُل (خبر)
 خانم ووچی: ارتباطات فرهنگی متقابل ایران و چین باعث پیشرفت دو کشور می‌شود (خبر)
 «روز فرهنگ ایران» در نمایشگاه کاروان راه ابریشم بیشکک برگزار شد (خبر)
 برگزاری ششمین هفته فیلم ایران در شهر نوی ساد صربستان (خبر)
 برگزاری سمینار رحمن بابا در تالار امام خمینی (ره) خانه فرهنگ پیشاور (خبر)
 «امیر علی‌شیر نوایی» نماد عالی روابط ادبی و فرهنگی ایران و ازبکستان است (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر «انتظار» در باکو (خبر)
 برگزاری 7 نشست تخصصی و رونمايی از کتاب‌های سازمان فرهنگ در نمایشگاه کتاب (خبر)
خبرهاي مهم
افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی ترکمنستان
روایتی از سرزمین مردمان نجیب و اصیل/ امام طلایی ترکمنستانی‌ها کیست؟
سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به اتریش
نمایشگاه خوشنویسی «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» در قطر برپا می‌شود
رییس شورای هنر پاکستان خواستار آموزش زبان فارسی شد
نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی ترکمنستان افتتاح شد
برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
دیدار ابراهیمی‌ترکمان با وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان
هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران کار خود را آغاز کرد
ایران و ترکمنستان قلب فرهنگی جاده ابریشم هستند
هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران گامی در مسیر تقویت مناسبات فرهنگی است
حضور هنرمند پاكستانی در جشنواره بين‌المللی بانوان هنرمند تبریز
ایرانیان دوستی صادق، حقیقی و وفادار هستند
دیدار مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با مدیرکل آسیا، استرالیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه
انتشار كتاب «تحريف ناپذيري قرآن» به زبان عربی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.