English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

جشن نوروز ايرانيان در قرقيزستان

ایرانیان مقیم قرقیزستان با برگزاری مراسمی در سفارت جمهوري اسلامي ايران، عید نوروز را جشن گرفتند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این برنامه شامگاه 29 اسفند‌ماه در سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقيزستان برگزار شد و در آن بیش از 150 نفر از ایرانیان (اعم از کارکنان نهادهای ایرانی، تجار و کسبه و بازرگانان ایرانی به همراه خانواده‌هایشان و نیز کارکنان محلی سفارت و رایزنی فرهنگی و خانواده‌هایشان) شرکت كرده بودند.

در ابتدای برنامه پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر كشورمان طی سخنانی فرارسیدن نورز 98 را به ایرانیان مقیم در قرقیزستان تبریک و شادباش گفت و در ادامه ضمن برشمردن پیشینه و جایگاه نوروز در بین ایرانیان، آن را میراثی مشترک بین مردمان منطقه دانست و ابراز امیدواری كرد که روابط و مناساات بین کشورهای منطقه نوروز و خاصه بین ایران و قرقیزستان روز به روز توسعه و گسترش یابد.

اجرای برنامه توسط کفاش‌زاده، هنرمند ایرانی، اجرای برنامه شعبده‌بازی و خواندن سرودهای نوروزی توسط گروه هنری قرقیزی، برگزاری مسابقه شعرخوانی در خصوص نوروز و ... برخي از برنامه‌های مراسم جشن نوروزی ایرانیان مقیم در قرقیزستان بود.

جشن نوروز98 در قرقیزستان

قرقیزها همه‌ساله به رسم سنت‌های موجود در این جمهوری آسیای مرکزی در روز 21 مارس برابر با اول فروردین در میدان اصلی شهر بیشکک ـ آلاتو ـ گردهم می‌آیند و به طور گسترده و باشکوهی این عید باستانی میراث مشترک منطقه را جشن می‌گیرند. جمع شدن در یکی از میادین اصلی شهر برای بزرگداشت نوروز در سطح رسمی تقریباً امروزه در همه جمهوری‌های آسیای مرکزی مرسوم است.

در همین روز و همزمان با گرامیداشت نوروز که تقریباً تمامی مقامات رسمی جمهوری، نمایندگان مراکز دیپلماتیک خارجی، مراکز و مؤسسات دولتی و غیردولتی و نمایندگان انجمن‌ها و گروه‌های قومی حضور دارند؛ بازارچه خیریه دیپلماتیک نیز دایر بوده و هر یک از کشورها و انجمن‌ها و مؤسسات در غرفه‌های یکسانی که از سوی وزارت امور خارجه قرقیزستان در اختیار آنها قرار داده می‌شود، محصولات و صنایع فرهنگی هنری و غذاهای ملی خود را به نمایش می‌گذارند و فروش حاصله برای مصرف در امور خیریه در اختیار نماینده وزارت امور خارجه قرقیزستان قرار داده مي‌شود.

غرفه جمهوری اسلامی ایران در بازارچه خیریه دیپلماتیک امسال قرقیزستان در ردیف دوم و در نزدیکی جایگاه اصلی مراسم قرار داشته است.

در برنامه رسمی جشن نوروز و بازارچه خیریه دیپلماتیک در بیشکک، علاوه بر ایران کشورهای مختلفی همچون ژاپن، چین، فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، اتحادیه اروپا، آمریکا، قزاقستان، آلمان، کنسولگری افتخاری کشورهای خارجی و ... حضور داشتند و علاوه بر آن غرفه‌های جداگانه‌ای نیز به مجمع ملل قرقیزستان که نمانیدگان اقوام و ملیت‌های گونانگونی را در خود جای داده است (تاتارها، آخیسکاها، اویغورها، کره‌ای‌ها، چچنی‌ها، چرکس‌ها و ...) اختصاص داده شده بود.

در آغاز رسمی مراسم وزیر امور خارجه قرقیزستان سخنرانی كرد و جشن نوروز را به مردم قرقیزستان،  نمایندگان اقوام و ملل حوزه نوروز و نمایندگان مراکز دیپلماتیک خارجی مقیم تبریک گفت.

سفرای فدراسیون روسیه و  جمهوری آذربایجان به عنوان میهمانان ویژه و ريیس مجمع اقوام و ملل جمهوری قرقیزستان نیز هر کدام جداگانه در سخنان کوتاهی در مورد نوروز و اهمیت و جایگاه آن سخن و این روز را به مردم قرقیزستان تبریک گفتند و در ادامه گروه‌های هنری قرقیزی و گروه‌های هنری کشورهای شرکت‌کننده به اجرای برنامه پرداختند.

لازم به ذکر است؛ در برگزاری غرفه ایران در بازارچه نوروزی خیریه دیپلماتیک قرقیزستان، رایزنی فرهنگی كشورمان همکاری و مشارکت تنگاتنگی با سفارت ايران داشت و غرفه ایران جزو شلوغ‌ترین و پرفروش‌ترین غرفه‌ها (با توجه به تهیه و پخت انواع غذاهای ایرانی و ارايه محصولات و صنایع دستی و آثار و کتب در معرفی ایران) به شمار می‌رفت.

برگزاری جشن نوروز در دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان

 جشن نوروزی 98 با مشارکت دو دانشگاه علوم انسانی بیشکک و بین‌المللی قرقیزستان در محل دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و در جمع دانشجویان و اساتید این دو دانشگاه برگزار شد. این جشن زیبا با بخور دادن دود برگ‌های سوخته سرو کوهی آغاز شد. این رسم قرقیزی با اسفند دود کردن ایرانیان شباهت زیادی دارد.

در این مراسم که در آن علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان و پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان حضور داشتند، چولپان علی‌اوا، ريیس دانشکده فلسفه دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان ضمن تبریک عید نوروز گفت: نوروز عید زیبا و کهن ایرانیان و قرقیزان است که همواره نماد پیروزی روشنایی بر ظلمت، خوبی بر بدی و زیبایی بر زشتی بوده است. امیدوارم بهار امسال و عید نوروز شادی‌ها و زیبایی‌ها را برای هر دو ملت به ارمغان بیاورد.

روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک هم در سخنراني خود در اين مراسم گفت: فرارسیدن نوروز و بهار پرطراوت که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات و اعتدال طبیعت است را تبریک می‌گویم و سالی سرشار از سلامتی، صلح و برکت را از خداوند متعال برای ملت‌های ایران، قرقیزستان و تمامی جهان، تمنا دارم و امیدوارم سالی توأم با شادی و کامیابی را در پیش رو داشته باشیم.

سفیر کشورمان سپس در خصوص پیشینه تاریخی و جایگاه نووروز و آیین‌های ویژه این عید در بین ایرانیان مطالبی را ایراد كرد.

در ادامه برنامه‌های متنوعی توسط دانشجویان زبان فارسی دانشگاه‌های علوم انسانی و بین‌المللی قرقیزستان  از جمله شعرخوانی، دکلمه و سرود، مقاله و نغمه‌های با موضوع نوروز و نمادهای هفت‌سین و بهار اجرا شد. در اين برنامه دانشجویان با لباس‌های سنتی ایرانی عید خجسته نوروز را به مردم ایران و قرقیزستان تبریک گفتند.

دانشگر، استاد اعزامی زبان فارسی از دانشگاه جامعه المصطفی(ص) هم در سخنراني خود ضمن تبریک عید نوروز گفت: نوروز، نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین‌ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند.

پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران هم به جایگاه بین‌المللی عید نوروز اشاره کرد و گفت: سازمان ملل به خاطر پاسداری ما مردمان منطقه از نوروز به این نتیجه مبارک رسیده است که از این میراث بزرگ تمدنی به عنوان جشن جهانی فرهنگ و صلح یاد کند.

وی سپس اشعاری را در موضوع نوروز و بهار به زبان روسی قرائت کرد و در پایان برنامه به تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم انسانی و بین‌المللی بیشکک که اجراهای نوروزی آنها به عنوان اجراهای برتر انتخاب شده بود، جوایزی اعطا کرد.

در حاشیه این مراسم سفره هفت‌سین زیبایی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران  تعبيه شده بود.

برگزاري نمایشگاه «کاروان راه ابریشم» در بیشکک

خبر ديگر از قرقيزستان اينكه؛ از 5 تا 28 آوریل 2019 میلادی (16 فروردين تا 13 ارديبهشت‌ماه) از سوی بنیاد بین‌المللی «ابتکار رزا آتونبایوا» و با همکاری بنیاد اجتماعی «کییز دونیا» قرقیزستان، نمایشگاهی با عنوان «کاروان راه ابریشم» در موزه هنرهای تجسمی آیتییوا بیشکک (پايتخت قرقيزستان) برگزار خواهد شد. برگزارکنندگان نمایشگاه از کشورهای واقع شده در مسیر جاده ابریشم خواستار حضور و مشارکت در این برنامه شده‌اند.

برای هریک از کشورهای شرکت‌کننده در این نمایشگاه غرفه‌ای به مساحت 10 تا 20 متر مربع در نظر گرفته شده است. همچنین یک روز از نمایشگاه نیز به هر یک از کشورهای شرکت‌کننده اختصاص داده شده تا این کشورها بتوانند با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، پخش فیلم و سفر مجازی به کشور خود نمایش تولیدات مختلف، صنایع دستی و آثار و کتب فرهنگی، نمایش لباس‌های سنتی، اجرای موسیقین کارگاه هنرهای رزمی شرقی (کونگ‌فو، کاراته، اویکیدو)، ارايه نقشه جغرافیایی و توریستی، آموزش هنرهای سنتی،  نسبت به معرفی فرهنگ و تمدن و وضعیت و جایگاه امروز خود اقدام كنند.

سخنرانی در خصوص جاذبه‌های تاریخی کشورهای مسیر جاده ابریشم از دیگر برنامه‌های نمایشگاه راه ابریشم بیشکک عنوان شده است. همچنين روزی از نمایشگاه نیز به کودکان و ادبیات کودک اختصاص داده شده است.

در چارچوب برنامه‌ای تحت عنوان «ستارگان برای کودکان می‌خوانند» هم نویسندگان معروف کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه برای کودکان قرقیز کتاب خواهند خواند. نمایش تئاتر عروسکی برای کودکان نیز در برنامه‌های این نمايشگاه گنجانده شده است.

کشورهای چین، مغولستان، هندوستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، ترکیه، ژاپن و کره‌جنوبی، از کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه کاروان راه ابریشم بیششک هستند.

 ارايه اطلاعات در خصوص کشورهای قرار گرفته در مسیر جاده ابریشم، نشان دادن وضعیت و جایگاه کنونی  و چشم‌اندازهای راه قدیم و جدید متصل‌کننده شهرها و کشورها به یکدیگر، تحکیم و تقویت دوستی و همکاری موفقیت‌آمیز در حوزه تجارت و توریسم بین کشورها و ملل مختلف، از اهداف و ایده‌های برگزاری این نمایشگاه اعلام شده است.

انتهاي پيام/ش


١١:٣٦ - 1398/01/05    /    شماره : ٧٢٥٧٢٦    /    تعداد نمایش : ١٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نخستین نوروزگاه مشترک فرهنگی ایران و ترکمنستان در باجگیران + گزارش تصويري (خبر)
 آواي موسيقي كرمانشاهي در ژاپن (خبر)
 جشن نوروز ايراني همراه با موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 جشن نوروز 1398 در تركمنستان (خبر)
 نخستين نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در باجگیران (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي نوروزي در تايلند (خبر)
 برگزاری جشن نوروز با حضور فرهیختگان فیلیپینی در مانیل (خبر)
 نواي موسيقي ايراني در شب نوروزي شهر پلوديف بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی ایران در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري جشنواره نوروز در دانشگاه نظربایف قزاقستان (خبر)
 جشن نوروز در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 دیدار نوروزی ایرانیان در مانیل (خبر)
 برگزاری مراسم عید نوروز باستانی در سوئد (خبر)
 جشن نوروز در سلیمانیه عراق (خبر)
 فارسي‌آموزان مدارس تفليس آمدن نوروز 1398 را جشن گرفتند (خبر)
 برگزاري مراسم نوروز در جاکارتا (خبر)
 تغییر، تحرک و تحول، درس بزرگ نوروز (خبر)
 دوازدهمین سال برگزاری برنامه نوروز مشترک در آلمان (خبر)
 استقبال یونانیان از «همنوازان تاج» در آتن (خبر)
 جشن نوروزي اصحاب فرهنگ و هنر روسيه (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عمان (خبر)
 برپايي جشن «عید در عید» در مالزی (خبر)
 برگزاری مراسم سال نو در مرکز فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 جولان نوروزی «جایلان» در ترکمنستان + گزارش تصويري (خبر)
 جشن نوروز در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در تاشكند برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در رم برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز 1398 در صربستان (خبر)
 برگزاری مراسم سال جدید و عید نوروز در بغداد (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در بلاروس (خبر)
 برگزاری جشن «روز جهانی نوروز» در سریلانکا (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 برگزاری مراسم «نوروز، میراث مشترک» در آنکارا (خبر)
 جشن ميلاد امام علي(ع) و نوروز 1398 در بنگلادش (خبر)
 مراسم جشن نوروز در گرجستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در مدرسه بین‌الملل شهر آستانه (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عشق‌آباد، مرو و ترکمن‌آباد (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 طنين نوای موسیقی ایرانی در «جشنواره نوروز» دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 جشن نوروز باستاني با اجراي موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با رادیو الماس قرقیزستان (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و آموزشی را توسعه می‌دهیم (خبر)
 معرفی ایران امروز در قرقیزستان (خبر)
 مراسم اختتامیه نمایشگاه بین‌المللی کاروان راه ابریشم در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 علی حکیم‌پور: ضرورت ارتقای همکاری‌های مشترک فرهنگی بین ایران و قرقیزستان (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 جشن سال نوي بنگالی در مدرسه بین‌المللی ایران (خبر)
 جشن نوروز 98 در سراسر جهان برگزار شد (خبر)
 استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نوي بنگالی (خبر)
 بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن نوروز در لاذقیه سوريه (خبر)
 نوروز باستانی در کشور نروژ گرامي داشته شد (خبر)
 حامیان معنوی رایزنی فرهنگي ايران در فيليپين تجلیل شدند (خبر)
 جشن نوروز در شهر بنگلور (خبر)
 اجراي گروه هنري ايراني در برنامه‌هاي نوروزي شهرداري مسكو (خبر)
 جشن نوروز در تاشکند (خبر)
 اجراي موسيقي اصيل ايراني در لبنان (خبر)
 برگزاری نشست نوروزی در تونس (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 شبكه چندرسانه‌ای «ترک ائل» قرقیزستان فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران را پوشش مي‌دهد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز ایرا‌‌ن‌شناسی فردوسی كتابخانه ملي قرقیزستان (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز در دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاری جشن نوروزی در غنا (خبر)
 برگزاری جشنواره «نوروز، بهار صلح و دوستی» در باکو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگی «نوروز» در حیدرآباد پاکستان (خبر)
 بلغارها به تماشای جشن نوروز نشستند (خبر)
 برگزاري مراسم نوروز در کرسی زبان فارسی دانشگاه ایروان (خبر)
 جشن نوروز در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در «دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس» گرجستان (خبر)
 جشن نوروز در سارايوو برگزار شد (خبر)
 تشریح رسوم نوروزي ایرانیان در شبكه‌هاي تلويزيوني افغانستان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در دانشگاه استانبول (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در زيمبابوه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در دانشگاه ملي زبان‌هاي نوين اسلام‌آباد (خبر)
 مشاركت هنرمندان برجسته تركمنستان در جشن نوروزي كيش (خبر)
 جشن روز جهاني نوروز در دانشگاه نومل اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در میزگرد «برابری جنسیتی» قرقیزستان (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی موجود در قرقیزستان (خبر)
 ترجمه نهج‌البلاغه به زبان قرقیزی منتشر مي‌شود (خبر)
 اعزام هنرمندان جمهوری آذربایجان به جشنواره نوروزی «کیش» (خبر)
 بزرگداشت امیرعلی‌شیر نوایی و ظهیرالدین بابر در قرقيزستان (خبر)
 ديپلمات‌هاي ايراني در قرقيزستان از آرامگاه چنگیز آیتماتف ديدن كردند (خبر)
 بزرگداشت روز دانشجو در مرکز فردوسی کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 معرفي ايران در جمع دانشجويان دانشگاه اسلاوياني (خبر)
 نشست علمي دستاوردهاي ايران و قرقيزستان در مبارزه با افراط‌گرايي برگزار مي‌شود (خبر)
 درك متقابل اساس فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور است (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «جایگاه اسلام در کشور سکولار» در قرقيزستان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه ماناس قرقیزستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 حضور هنرمند پاكستانی در جشنواره بين‌المللی بانوان هنرمند تبریز (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران گامی در مسیر تقویت مناسبات فرهنگی است (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران افتتاح می‌شود/ شرکت 50 هنرمند ترکمنی (خبر)
 گسترش روابط علمی و فرهنگی بين ايران و پاكستان (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار سفیر ترکمنستان در تهران با رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 اعلام برنامه‌های هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (خبر)
 ایرانیان دوستی صادق، حقیقی و وفادار هستند (خبر)
 حضور وابسته فرهنگی ایران در مراسم یادبود آیت‌الله العظمی محقق کابلی (خبر)
 جشنواره فیلم و نمایشگاه فرهنگی ـ هنری ایران در آتن افتتاح شد (خبر)
 تجهیز مسجد امام رضا(ع) بولاکان (خبر)
 انتشار مقاله «امام خمینی(ره)» در نیجریه (خبر)
 انتشار مقاله «امام خمینی(ره) نماد مقاومت پس از سی سال» در زیمبابوه (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و یونان (خبر)
 مصاحبه وابسته فرهنگی ایران با شبکه تلویزیونی «وش» پاکستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رؤسای دانشکده‌های دانشگاه چین (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 آغاز هفته فیلم اروپایی در تهران (خبر)
 «شیخ احمد قمی» افتخار مشترک فرهنگی ایران و تایلند است (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی نیجریه (خبر)
 حضور رایزن فرهنگی ایران در آیین بزرگداشت سالگرد تأسیس معبد بودایی‌های مانیل (خبر)
 کتاب «نگاهی به تاریخ اشغال فلسطین» در افغانستان منتشر شد (خبر)
 آموزش قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 «روزهای فرهنگی ایران» در گرجستان برگزار شد (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در نمایشگاه «جادوی شرق» بلغارستان (خبر)
 تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در رُم (خبر)
 اجرای همخوانی قرآن در مسجد «بستان‌الریحان» لاذقیه (خبر)
 نشست «قدس؛ پایتخت ابدی فلسطین» در دمشق (خبر)
 کتاب «جايگاه زنان در نظام اجتماعی و سياسی روسيه» منتشر شد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با رسانه‌های نیجریه (خبر)
  نشست تخصصی «ایران، قدس و فلسطین» (خبر)
 کاخ بزرگ پاریس میزبان هنرمندان ایرانی شد (خبر)
 روزهای فیلم ایران در مادرید (خبر)
 ضبط تلاوت قاریان ایرانی در رادیو نور بیروت/ دیدار با رایزن فرهنگی ایران در لبنان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه جنگ روسیه (خبر)
 توسعه و تقویت زبان فارسی در دانشگاه مومبای/ امضاء تفاهمنامه همکاری با دانشگاه تهران (خبر)
 گردهمایی دانشجویی ایرانیان مقیم پکن (خبر)
 تولید ویژه برنامه برای سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و روز قدس (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اندونزی (خبر)
 نشست شاعران درباره رمضان در شعر بنگلا (خبر)
 خواهان بهره‌مندی از تجارب جمهوری اسلامی ایران هستیم (خبر)
 تأکید بر گسترش ارتباطات فرهنگی بین ایران و صربستان (خبر)
 مراسم جزءخوانی قرآن و شب‌های قدر در بلغارستان (خبر)
 هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ترکیه در استانبول آغاز شد (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در دانشگاه کویت (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در باتومی برگزار می‌شود (خبر)
 نمایش صنایع دستی ایران در جشنواره فرهنگی دانشجویی دانشگاه پکن (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بازدید رییس مجلس اعلای امور اسلامی اتیوپی از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 نشست «استاد مطهری و مسأله فلسطین» در جاکارتا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان با رییس خبرگزاری آرمن پرس (خبر)
 آغاز تولید فیلم مشترک ایران با بنگلادش به نام «روز» (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 200 ایروان (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در ارمنستان (خبر)
 ریاست اجرائیه دولت افغانستان از فعالیت‌های فرهنگی ایران تمجید کرد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با شبکه تلویزیونی خبر قزاقستان (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در کوتایسی (خبر)
 میزگرد «روندهای جدید در سینمای امروز ایران؛ ترکیه و آلمان» در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 هم‌اندیشی «مباحث فرهنگی روز نکبت در ادبیات مقاومت فلسطین» در تونس (خبر)
 آموزش سبک زندگی قرآنی در هرات (خبر)
 برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سه ماه آینده (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از موزه ملی پاکستان (خبر)
 نمایش آثار هنری ایران در نمایشگاه میراث ناملموس فرهنگی آسیا در چین (خبر)
 راه‌اندازی پایگاه اینترنتی رایزنی فرهنگی ایران به زبان اندونزیایی (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را با عظمت، نظم و مدیریت عالی دیدیم (خبر)
 نشست «سینمای ایران» در استانبول (خبر)
 دیدار رییس جمعیت علمای عراق با رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 ایران و چین از سرآمدترین کشورهای تاریخی و فرهنگی آسیا هستند (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اوگاندا (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 استقبال چشمگیر از غرفه ایران در نخستین نمایشگاه موزه تمدن آسیایی در پکن (خبر)
 شرکت ایران در پنجاه‌وهشتمین دوسالانه هنر ونیز (خبر)
 برگزاری همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری» در اندونزی (خبر)
 لازمه یادگیری زبان اردو، شناخت زبان فارسی است (خبر)
 حضور ایران در جشنواره فرهنگی دانشگاه تکنولوژی بمبئی (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با قائم مقام مرکز عالی فرهنگ عمان (خبر)
 نودمین سالگرد آغاز روابط سیاسی بین ایران و ژاپن نقطه عطفی در روابط فرهنگی است (خبر)
 کتاب آثار هفدهمین جشنواره جهانی هنر ناتوانان جسمي 2018 ژاپن منتشر شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی بین ایران و انجمن اسلام بمبئی (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در مالزی (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در نیجریه برگزار می‌شود (خبر)
 شورای روابط فرهنگی منطقه غرب هند خواستار توسعه روابط علمی با ایران شد (خبر)
 همایش «دین و انسان از دیدگاه شهید مطهری(ره)» در اندونزی برگزار می‌‌شود (خبر)
 بیست‌وسومین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 گسترش همکاری‌های علمی، فنی و مهندسی ایران و قزاقستان (خبر)
 کمیته فرهنگی ایران و ترکیه تأسیس شود/ احیای فرهنگ گفت‌وگو و تعامل فرهنگی (خبر)
 فردوسی و دیگر شاعران ایران بین همه اقوام وحدت آفرین بودند (خبر)
 حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران در سمپوزیوم تقویت آموزش عالی اندونزی (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از بنیاد اقتصاد خلاق اندونزی (خبر)
 همايش «مولانا جلال‌الدین رومی» در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با دانشجویان و اساتید تاشکند (خبر)
 گسترش همکاری‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با زیمبابوه (خبر)
 ابوالفضل بهرام‌پور: معارف قرآن با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور معرفی شود (خبر)
 تأکید بر ضرورت ایجاد اتاق ایران و استمرار تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی (خبر)
 حضور ایران در در 83 مین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی شهر فلورانس ایتالیا (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک مراکز علمی و دانشگاهی ایران و ازبکستان (خبر)
 سمیر ولاجیچ: تداوم ارتباطات فرهنگی میان ایران و بوسنی و هرزگوین (خبر)
 مشارکت ایران در اجلاس برنامه‌ریزی گفت‌وگوی ادیان دانشگاه سنتا توماس فیلیپین (خبر)
 افتتاح نمایشگاه نقاشی هنرمندان ایرانی مقیم در تفلیس (خبر)
 داوري اولين مسابقه ترجمه ادبي شعر بلاروس موسوم به «پل ادبي ايران و بلاروس» (خبر)
 نشست علمی «اندیشمند اسلامی مرتضی مطهری(ره)» در ترکیه (خبر)
 نشست رونمایی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران» در نمايشگاه کتاب (خبر)
 حجت‌الاسلام ملکوتی‌تبار: ارتباطات فرهنگی ما با ملت سودان عمیق‌‎تر و پُررنگ‌تر شده است (خبر)
 دیدار معاون دانشگاه دیالی عراق با سفیر و رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 بررسی زمینه تاریخی و چشم‌انداز روابط فرهنگی و دانشگاهی ایران و رومانی (خبر)
 تأکید بر اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری‌های مشترک فرهنگی ایران و مالزی (خبر)
 کیانی: اجرای اسناد همکاری و گسترش روابط فرهنگی از وظایف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
 رونمايی از لوح فشرده «نقش زنان در نظام جمهوري اسلامی ايران» در غرفه سازمان فرهنگ (خبر)
 بررسی مقام و منزلت کار و کارگر از منظر اسلام در رادیو بلال کامپالا (خبر)
 نقش نمایندگی‌های فرهنگی ایران در سراسر جهان، گسترش روابط علمی و فرهنگی است (خبر)
خبرهاي مهم
هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران گامی در مسیر تقویت مناسبات فرهنگی است
حضور هنرمند پاكستانی در جشنواره بين‌المللی بانوان هنرمند تبریز
ایرانیان دوستی صادق، حقیقی و وفادار هستند
دیدار مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با مدیرکل آسیا، استرالیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه
انتشار كتاب «تحريف ناپذيري قرآن» به زبان عربی
بازدید وزیر آموزش یونان از مسجد تازه تأسیس در آتن
پاکستانی‌ها وهابیت تکفیری را محکوم کردند
گزارش برنامه دومین هفته فیلم ایران در ژاپن منتشر شد
گسترش روابط علمی و فرهنگی بين ايران و پاكستان
هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران افتتاح می‌شود/ شرکت 50 هنرمند ترکمنی
حضور وابسته فرهنگی ایران در مراسم یادبود آیت‌الله العظمی محقق کابلی
توسعه همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و پاکستان
بررسی نهضت اسلامی ایران در روسیه
نشست «نقش جهانی امام خمینی(ره) در خودباوری و بیداری انسان‌ها» در هراره
آغاز سال جدید تحصیلی مدرسه علمیه المهدیه در بانکوک
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.