English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

جشن نوروز ايرانيان در قرقيزستان

ایرانیان مقیم قرقیزستان با برگزاری مراسمی در سفارت جمهوري اسلامي ايران، عید نوروز را جشن گرفتند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این برنامه شامگاه 29 اسفند‌ماه در سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقيزستان برگزار شد و در آن بیش از 150 نفر از ایرانیان (اعم از کارکنان نهادهای ایرانی، تجار و کسبه و بازرگانان ایرانی به همراه خانواده‌هایشان و نیز کارکنان محلی سفارت و رایزنی فرهنگی و خانواده‌هایشان) شرکت كرده بودند.

در ابتدای برنامه پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر كشورمان طی سخنانی فرارسیدن نورز 98 را به ایرانیان مقیم در قرقیزستان تبریک و شادباش گفت و در ادامه ضمن برشمردن پیشینه و جایگاه نوروز در بین ایرانیان، آن را میراثی مشترک بین مردمان منطقه دانست و ابراز امیدواری كرد که روابط و مناساات بین کشورهای منطقه نوروز و خاصه بین ایران و قرقیزستان روز به روز توسعه و گسترش یابد.

اجرای برنامه توسط کفاش‌زاده، هنرمند ایرانی، اجرای برنامه شعبده‌بازی و خواندن سرودهای نوروزی توسط گروه هنری قرقیزی، برگزاری مسابقه شعرخوانی در خصوص نوروز و ... برخي از برنامه‌های مراسم جشن نوروزی ایرانیان مقیم در قرقیزستان بود.

جشن نوروز98 در قرقیزستان

قرقیزها همه‌ساله به رسم سنت‌های موجود در این جمهوری آسیای مرکزی در روز 21 مارس برابر با اول فروردین در میدان اصلی شهر بیشکک ـ آلاتو ـ گردهم می‌آیند و به طور گسترده و باشکوهی این عید باستانی میراث مشترک منطقه را جشن می‌گیرند. جمع شدن در یکی از میادین اصلی شهر برای بزرگداشت نوروز در سطح رسمی تقریباً امروزه در همه جمهوری‌های آسیای مرکزی مرسوم است.

در همین روز و همزمان با گرامیداشت نوروز که تقریباً تمامی مقامات رسمی جمهوری، نمایندگان مراکز دیپلماتیک خارجی، مراکز و مؤسسات دولتی و غیردولتی و نمایندگان انجمن‌ها و گروه‌های قومی حضور دارند؛ بازارچه خیریه دیپلماتیک نیز دایر بوده و هر یک از کشورها و انجمن‌ها و مؤسسات در غرفه‌های یکسانی که از سوی وزارت امور خارجه قرقیزستان در اختیار آنها قرار داده می‌شود، محصولات و صنایع فرهنگی هنری و غذاهای ملی خود را به نمایش می‌گذارند و فروش حاصله برای مصرف در امور خیریه در اختیار نماینده وزارت امور خارجه قرقیزستان قرار داده مي‌شود.

غرفه جمهوری اسلامی ایران در بازارچه خیریه دیپلماتیک امسال قرقیزستان در ردیف دوم و در نزدیکی جایگاه اصلی مراسم قرار داشته است.

در برنامه رسمی جشن نوروز و بازارچه خیریه دیپلماتیک در بیشکک، علاوه بر ایران کشورهای مختلفی همچون ژاپن، چین، فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، اتحادیه اروپا، آمریکا، قزاقستان، آلمان، کنسولگری افتخاری کشورهای خارجی و ... حضور داشتند و علاوه بر آن غرفه‌های جداگانه‌ای نیز به مجمع ملل قرقیزستان که نمانیدگان اقوام و ملیت‌های گونانگونی را در خود جای داده است (تاتارها، آخیسکاها، اویغورها، کره‌ای‌ها، چچنی‌ها، چرکس‌ها و ...) اختصاص داده شده بود.

در آغاز رسمی مراسم وزیر امور خارجه قرقیزستان سخنرانی كرد و جشن نوروز را به مردم قرقیزستان،  نمایندگان اقوام و ملل حوزه نوروز و نمایندگان مراکز دیپلماتیک خارجی مقیم تبریک گفت.

سفرای فدراسیون روسیه و  جمهوری آذربایجان به عنوان میهمانان ویژه و ريیس مجمع اقوام و ملل جمهوری قرقیزستان نیز هر کدام جداگانه در سخنان کوتاهی در مورد نوروز و اهمیت و جایگاه آن سخن و این روز را به مردم قرقیزستان تبریک گفتند و در ادامه گروه‌های هنری قرقیزی و گروه‌های هنری کشورهای شرکت‌کننده به اجرای برنامه پرداختند.

لازم به ذکر است؛ در برگزاری غرفه ایران در بازارچه نوروزی خیریه دیپلماتیک قرقیزستان، رایزنی فرهنگی كشورمان همکاری و مشارکت تنگاتنگی با سفارت ايران داشت و غرفه ایران جزو شلوغ‌ترین و پرفروش‌ترین غرفه‌ها (با توجه به تهیه و پخت انواع غذاهای ایرانی و ارايه محصولات و صنایع دستی و آثار و کتب در معرفی ایران) به شمار می‌رفت.

برگزاری جشن نوروز در دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان

 جشن نوروزی 98 با مشارکت دو دانشگاه علوم انسانی بیشکک و بین‌المللی قرقیزستان در محل دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و در جمع دانشجویان و اساتید این دو دانشگاه برگزار شد. این جشن زیبا با بخور دادن دود برگ‌های سوخته سرو کوهی آغاز شد. این رسم قرقیزی با اسفند دود کردن ایرانیان شباهت زیادی دارد.

در این مراسم که در آن علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان و پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان حضور داشتند، چولپان علی‌اوا، ريیس دانشکده فلسفه دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان ضمن تبریک عید نوروز گفت: نوروز عید زیبا و کهن ایرانیان و قرقیزان است که همواره نماد پیروزی روشنایی بر ظلمت، خوبی بر بدی و زیبایی بر زشتی بوده است. امیدوارم بهار امسال و عید نوروز شادی‌ها و زیبایی‌ها را برای هر دو ملت به ارمغان بیاورد.

روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک هم در سخنراني خود در اين مراسم گفت: فرارسیدن نوروز و بهار پرطراوت که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات و اعتدال طبیعت است را تبریک می‌گویم و سالی سرشار از سلامتی، صلح و برکت را از خداوند متعال برای ملت‌های ایران، قرقیزستان و تمامی جهان، تمنا دارم و امیدوارم سالی توأم با شادی و کامیابی را در پیش رو داشته باشیم.

سفیر کشورمان سپس در خصوص پیشینه تاریخی و جایگاه نووروز و آیین‌های ویژه این عید در بین ایرانیان مطالبی را ایراد كرد.

در ادامه برنامه‌های متنوعی توسط دانشجویان زبان فارسی دانشگاه‌های علوم انسانی و بین‌المللی قرقیزستان  از جمله شعرخوانی، دکلمه و سرود، مقاله و نغمه‌های با موضوع نوروز و نمادهای هفت‌سین و بهار اجرا شد. در اين برنامه دانشجویان با لباس‌های سنتی ایرانی عید خجسته نوروز را به مردم ایران و قرقیزستان تبریک گفتند.

دانشگر، استاد اعزامی زبان فارسی از دانشگاه جامعه المصطفی(ص) هم در سخنراني خود ضمن تبریک عید نوروز گفت: نوروز، نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین‌ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند.

پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران هم به جایگاه بین‌المللی عید نوروز اشاره کرد و گفت: سازمان ملل به خاطر پاسداری ما مردمان منطقه از نوروز به این نتیجه مبارک رسیده است که از این میراث بزرگ تمدنی به عنوان جشن جهانی فرهنگ و صلح یاد کند.

وی سپس اشعاری را در موضوع نوروز و بهار به زبان روسی قرائت کرد و در پایان برنامه به تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم انسانی و بین‌المللی بیشکک که اجراهای نوروزی آنها به عنوان اجراهای برتر انتخاب شده بود، جوایزی اعطا کرد.

در حاشیه این مراسم سفره هفت‌سین زیبایی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران  تعبيه شده بود.

برگزاري نمایشگاه «کاروان راه ابریشم» در بیشکک

خبر ديگر از قرقيزستان اينكه؛ از 5 تا 28 آوریل 2019 میلادی (16 فروردين تا 13 ارديبهشت‌ماه) از سوی بنیاد بین‌المللی «ابتکار رزا آتونبایوا» و با همکاری بنیاد اجتماعی «کییز دونیا» قرقیزستان، نمایشگاهی با عنوان «کاروان راه ابریشم» در موزه هنرهای تجسمی آیتییوا بیشکک (پايتخت قرقيزستان) برگزار خواهد شد. برگزارکنندگان نمایشگاه از کشورهای واقع شده در مسیر جاده ابریشم خواستار حضور و مشارکت در این برنامه شده‌اند.

برای هریک از کشورهای شرکت‌کننده در این نمایشگاه غرفه‌ای به مساحت 10 تا 20 متر مربع در نظر گرفته شده است. همچنین یک روز از نمایشگاه نیز به هر یک از کشورهای شرکت‌کننده اختصاص داده شده تا این کشورها بتوانند با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، پخش فیلم و سفر مجازی به کشور خود نمایش تولیدات مختلف، صنایع دستی و آثار و کتب فرهنگی، نمایش لباس‌های سنتی، اجرای موسیقین کارگاه هنرهای رزمی شرقی (کونگ‌فو، کاراته، اویکیدو)، ارايه نقشه جغرافیایی و توریستی، آموزش هنرهای سنتی،  نسبت به معرفی فرهنگ و تمدن و وضعیت و جایگاه امروز خود اقدام كنند.

سخنرانی در خصوص جاذبه‌های تاریخی کشورهای مسیر جاده ابریشم از دیگر برنامه‌های نمایشگاه راه ابریشم بیشکک عنوان شده است. همچنين روزی از نمایشگاه نیز به کودکان و ادبیات کودک اختصاص داده شده است.

در چارچوب برنامه‌ای تحت عنوان «ستارگان برای کودکان می‌خوانند» هم نویسندگان معروف کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه برای کودکان قرقیز کتاب خواهند خواند. نمایش تئاتر عروسکی برای کودکان نیز در برنامه‌های این نمايشگاه گنجانده شده است.

کشورهای چین، مغولستان، هندوستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، ترکیه، ژاپن و کره‌جنوبی، از کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه کاروان راه ابریشم بیششک هستند.

 ارايه اطلاعات در خصوص کشورهای قرار گرفته در مسیر جاده ابریشم، نشان دادن وضعیت و جایگاه کنونی  و چشم‌اندازهای راه قدیم و جدید متصل‌کننده شهرها و کشورها به یکدیگر، تحکیم و تقویت دوستی و همکاری موفقیت‌آمیز در حوزه تجارت و توریسم بین کشورها و ملل مختلف، از اهداف و ایده‌های برگزاری این نمایشگاه اعلام شده است.

انتهاي پيام/ش


١١:٣٦ - 1398/01/05    /    شماره : ٧٢٥٧٢٦    /    تعداد نمایش : ١١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نخستین نوروزگاه مشترک فرهنگی ایران و ترکمنستان در باجگیران + گزارش تصويري (خبر)
 آواي موسيقي كرمانشاهي در ژاپن (خبر)
 جشن نوروز ايراني همراه با موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 جشن نوروز 1398 در تركمنستان (خبر)
 نخستين نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در باجگیران (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي نوروزي در تايلند (خبر)
 برگزاری جشن نوروز با حضور فرهیختگان فیلیپینی در مانیل (خبر)
 نواي موسيقي ايراني در شب نوروزي شهر پلوديف بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی ایران در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري جشنواره نوروز در دانشگاه نظربایف قزاقستان (خبر)
 جشن نوروز در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 دیدار نوروزی ایرانیان در مانیل (خبر)
 برگزاری مراسم عید نوروز باستانی در سوئد (خبر)
 جشن نوروز در سلیمانیه عراق (خبر)
 فارسي‌آموزان مدارس تفليس آمدن نوروز 1398 را جشن گرفتند (خبر)
 برگزاري مراسم نوروز در جاکارتا (خبر)
 تغییر، تحرک و تحول، درس بزرگ نوروز (خبر)
 دوازدهمین سال برگزاری برنامه نوروز مشترک در آلمان (خبر)
 استقبال یونانیان از «همنوازان تاج» در آتن (خبر)
 جشن نوروزي اصحاب فرهنگ و هنر روسيه (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عمان (خبر)
 برپايي جشن «عید در عید» در مالزی (خبر)
 برگزاری مراسم سال نو در مرکز فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 جولان نوروزی «جایلان» در ترکمنستان + گزارش تصويري (خبر)
 جشن نوروز در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در تاشكند برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در رم برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز 1398 در صربستان (خبر)
 برگزاری مراسم سال جدید و عید نوروز در بغداد (خبر)
 جشن نوروز ايرانيان در بلاروس (خبر)
 برگزاری جشن «روز جهانی نوروز» در سریلانکا (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 برگزاری مراسم «نوروز، میراث مشترک» در آنکارا (خبر)
 جشن ميلاد امام علي(ع) و نوروز 1398 در بنگلادش (خبر)
 مراسم جشن نوروز در گرجستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در مدرسه بین‌الملل شهر آستانه (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در عشق‌آباد، مرو و ترکمن‌آباد (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 طنين نوای موسیقی ایرانی در «جشنواره نوروز» دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 جشن نوروز باستاني با اجراي موسيقي ايراني در بلغارستان (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 جشن سال نوي بنگالی در مدرسه بین‌المللی ایران (خبر)
 جشن نوروز 98 در سراسر جهان برگزار شد (خبر)
 استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نوي بنگالی (خبر)
 بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن نوروز در لاذقیه سوريه (خبر)
 نوروز باستانی در کشور نروژ گرامي داشته شد (خبر)
 حامیان معنوی رایزنی فرهنگي ايران در فيليپين تجلیل شدند (خبر)
 جشن نوروز در شهر بنگلور (خبر)
 اجراي گروه هنري ايراني در برنامه‌هاي نوروزي شهرداري مسكو (خبر)
 جشن نوروز در تاشکند (خبر)
 اجراي موسيقي اصيل ايراني در لبنان (خبر)
 برگزاری نشست نوروزی در تونس (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 شبكه چندرسانه‌ای «ترک ائل» قرقیزستان فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران را پوشش مي‌دهد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز ایرا‌‌ن‌شناسی فردوسی كتابخانه ملي قرقیزستان (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز در دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاری جشن نوروزی در غنا (خبر)
 برگزاری جشنواره «نوروز، بهار صلح و دوستی» در باکو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگی «نوروز» در حیدرآباد پاکستان (خبر)
 بلغارها به تماشای جشن نوروز نشستند (خبر)
 برگزاري مراسم نوروز در کرسی زبان فارسی دانشگاه ایروان (خبر)
 جشن نوروز در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز در «دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس» گرجستان (خبر)
 جشن نوروز در سارايوو برگزار شد (خبر)
 تشریح رسوم نوروزي ایرانیان در شبكه‌هاي تلويزيوني افغانستان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در دانشگاه استانبول (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در زيمبابوه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در دانشگاه ملي زبان‌هاي نوين اسلام‌آباد (خبر)
 مشاركت هنرمندان برجسته تركمنستان در جشن نوروزي كيش (خبر)
 جشن روز جهاني نوروز در دانشگاه نومل اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در میزگرد «برابری جنسیتی» قرقیزستان (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی موجود در قرقیزستان (خبر)
 ترجمه نهج‌البلاغه به زبان قرقیزی منتشر مي‌شود (خبر)
 اعزام هنرمندان جمهوری آذربایجان به جشنواره نوروزی «کیش» (خبر)
 بزرگداشت امیرعلی‌شیر نوایی و ظهیرالدین بابر در قرقيزستان (خبر)
 ديپلمات‌هاي ايراني در قرقيزستان از آرامگاه چنگیز آیتماتف ديدن كردند (خبر)
 بزرگداشت روز دانشجو در مرکز فردوسی کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 معرفي ايران در جمع دانشجويان دانشگاه اسلاوياني (خبر)
 نشست علمي دستاوردهاي ايران و قرقيزستان در مبارزه با افراط‌گرايي برگزار مي‌شود (خبر)
 درك متقابل اساس فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور است (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «جایگاه اسلام در کشور سکولار» در قرقيزستان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه ماناس قرقیزستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 برگزاری نشست «شناخت مهدویت و انتظار» در اوگاندا (خبر)
 سفر رايزن فرهنگی ايران به شهر طرابلس لبنان (خبر)
 نشست شورای علمی مسابقه «انتظار» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 نشست «حافظ و گوته: سفر میان شرق و غرب» در ایتالیا (خبر)
 پخش مجدد سریال «یوسف پیامبر(ع)» در تونس (خبر)
 معاون فرهنگی رادیو و تلویزیون بوسنی عازم ایران شد (خبر)
 توافق ایران و قزاقستان بر گسترش همکاری‌های دانشگاهی (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در عمان (خبر)
 خواهان تداوم همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در فیلیپین (خبر)
 شرکت قاری ایرانی در مسابقات بین‎المللی قرآن مالزی (خبر)
 انتشار کتاب «کشور سخن، من و ایران» در ژاپن (خبر)
 تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا (خبر)
 اتحادیه ناشران روسیه خواستار حضور در بازار نشر ايران شد (خبر)
 سي‌وپنجمین نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 تأکید بر تداوم همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی بین ایران و افغانستان (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش قالی بافی در اتیوپی (خبر)
 مركز «نیروئی» يونان خواستار توسعه روابط فرهنگي با ايران شد (خبر)
 جشن اعیاد شعبانیه در مسجد والده خان استانبول (خبر)
 تکریم و تجلیل از خانواده معظم شهداء و جانبازان در نخجوان (خبر)
 جشن نوروز در ايرلند (خبر)
 جشن نوروز در پرتغال (خبر)
 سومین سمینار ادبی بین‌المللی «کانتر پوینت بلگراد» برگزار مي‌شود (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 برگزاری دومین نشست گفت‌وگوی دینی ایران و ژاپن در تهران (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در تفليس (خبر)
 بزرگداشت میلاد امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) در کابل (خبر)
 مسابقه شعر «انتظار» در باکو برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز دوره بهاره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 جشن اعياد شعبانيه در اوگاندا (خبر)
 مجذوب بخش اساطیری شاهنامه‌ام/ ساخت اثری بر اساس سیمرغ عطار (خبر)
 جشن عید نوروز در دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور (خبر)
 شروع دوره بهار آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 ايران و تركمنستان «هزاره ابوسعيد ابوالخير» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 دیدار معاون فرهنگی وزیر ارشاد با رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در واتيكان برگزار مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت اعیاد شعبانیه در اتیوپی (خبر)
 مجله «مطالعات ایران‌شناسی» در ژاپن منتشر شد (خبر)
 برگزاری جشن مبعث در مانيل (خبر)
 افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کربلا (خبر)
 همکاری ایران و فیلیپین در حوزه نمایشگاه خوشنویسی قرآن (خبر)
 انتشار نسخه دیجیتال مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در بیشکک (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اعیاد شعبانیه در بنگلادش (خبر)
 معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در رسانه سريلانكايي (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز آموزش‌های فنی ـ حرفه‌ای اتیوپی (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در برنامه جشن «هفته فرهنگی» زيمبابوه مشاركت مي‌كند (خبر)
 نشر مقاله «جشن مبعث در ایران» در سريلانكا (خبر)
 بررسی روابط فرهنگی ایران و روسیه در مسکو (خبر)
 معرفی مکتوبات فرهنگی ایران در سی‌ونهمین نمایشگاه کتاب پاریس (خبر)
 برگزاري چهارمین هفته فیلم ایران در صربستان (خبر)
 مراسم ویژه ولادت حضرت علی(ع) در اوگاندا (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در بمبئي با نواي موسيقي خراساني (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در شهر پوناي هند (خبر)
 انتشار يادداشتي با موضوع گفت‌وگوی دینی اسلام و شينتو در ژاپن (خبر)
 کاشت درخت دوستی در مسجد کبود ایروان (خبر)
 موفقیت گروه موسیقی رایزنی فرهنگی ایران در جشنواره موسیقی جوانان ارمنستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با قاری فیلیپین (خبر)
 جشن عید مبعث پیامبر گرامی اسلام در کابل (خبر)
 جشن عيد مبعث در زيمبابوه (خبر)
 اعطای لوح تقدیر به رایزنی فرهنگی ایران در داکا (خبر)
 شماره جدید فصلنامه «پرلا» منتشر شد (خبر)
 برگزاری جشنواره غذاهای سنتی و هنرهای دستی ایرانی در مالزی (خبر)
 آغاز به کار سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مالزی 2019 (خبر)
 جشن عید مبعث در آتن (خبر)
 اهداي کتب شیعه‌شناسی به استاد فلسفه دانشگاه دولتی و فیلیپین (خبر)
 برگزاری نشست «نوروز در فرهنگ ایرانی» در اندونزی (خبر)
 بازدید نماینده فرهنگی ایران در تونس از کلاس‌های آموزش خط نستعلیق (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه ملی غنا (خبر)
 جشن نوروز در دانشگاه اوراسیا (خبر)
 اهداي كتاب از سوي وابستگي فرهنگي ايران به کتابخانه‌های شهر استانبول (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «ایران، سرزمین عشق ناب» در ژاپن (خبر)
 تأكيد بر تبادل فرهنگی و هنری شهرهای کوالالامپور، تهران و اصفهان (خبر)
 سمينار ارزش‌های انسانی میان ادیان و مکاتب فکری هند (خبر)
 هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بانکوک گشایش یافت (خبر)
 «کباب غاز» جمالزاده به زبان قزاقی ترجمه شد (خبر)
 برگزاري جشن نوروز 98 در پیشاور پاكستان (خبر)
 برگزاری آزمون کامپیوتر در خانه فرهنگ شهریار رایزنی فرهنگی ایران در باکو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «راه ابریشم» در بیشکک (خبر)
 فدراسيون بانوان اندونزي به دنبال بهره‌مندي از ظرفیت بانوان ایراني (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رايزني فرهنگي ايران با راديو اندونزي (خبر)
 کتاب «اعیاد الایرانیه» در تونس رونمايي شد (خبر)
 برگزاري نشست «گرایشات معماری معاصر ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار مقاله «جشن نوروز و سال نوی ایرانیان» در روزنامه «سوپ» پاكستان (خبر)
 جشن بزرگ عید مبعث در اوگاندا (خبر)
 انتشار مقاله «جمهوری اسلامی قادر به شکست هر دشمنی است» در سريلانكا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی هنرهای تجسمی در عمان (خبر)
 نهال انقلاب در چهلمین سال پیروزی مستحکم‌تر شد (خبر)
 مشارکت هنرمندان صنایع دستی ایران در نمایشگاه‌های روسیه (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در بوسنی‌وهرزگوین با نمایش «بادیگارد» افتتاح شد (خبر)
 برگزاری نمایشگاه عکس «ایران؛ انقلاب» در پاریس (خبر)
 برگزاری کارگاه خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاری جشن میلاد امام علی(ع) در لاذقیه (خبر)
 اجرای کارگاه موسیقی سنتی ایرانی در دانشگاه پرتوریا (خبر)
 برگزاری مسابقه و نمایشگاه نقاشی «آرت میوزیک» ارمنستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و كردستان عراق (خبر)
 بررسي چشم‌انداز معماري معاصر ايراني در ايتاليا (خبر)
 برگزاری جشن باشکوه میلاد امام علی(ع) در باکو (خبر)
 مسابقه شعرخوانی فارسی‌آموزان ارمنستاني برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره ایران‌شناسی و مکالمه آزاد زبان فارسی در مسجد کبود ایروان (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با وزیر هنر، ورزش و جوانان زیمبابوه (خبر)
 ايران و اندونزي در حوزه گفت‌وگوهاي اديان همكاري مي‌كنند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدرسه شماره 136 ایروان گسترش مي‌يابد (خبر)
 تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي و علمي ايران و عمان (خبر)
 برگزاری جشن میلاد امام علی(ع) در بنگلادش (خبر)
 ديدار اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس با شخصيت‌هاي فرهنگي هند (خبر)
 بزرگداشت «پروین اعتصامی» در استانبول (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم ولادت حضرت علی(ع) در استانبول (خبر)
 افغانستان به دنبال توسعه روابط همه‌جانبه فرهنگي و علمي با ايران است (خبر)
 نشست بررسی فعالیت‌های فرهنگی ـ تبلیغی در بانکوک برگزار شد (خبر)
 جشن میلاد امام علی(ع) در بانکوک برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز ايران، پاکستان و ترکیه در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 اهدا قرآن مجید و كتاب به كتابخانه ملي کامپالا (خبر)
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.