English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

عصمتی در گفت‌وگو با ایکنا بیان کرد؛

سنگال؛ سرزمین دین‌داری شاد با ۱۷ هزار دارالقرآن

رایزن فرهنگی سابق ایران در سنگال گفت: ۱۷ هزار دارالقرآن و نزدیک به دو میلیون حافظ قرآن در سنگال وجود دارد که تعداد قابل توجهی است، تربیت قرآنی نیز در این کشور نمود زیادی دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از ایکنا؛ سیدحسن عصمتی، رایزن فرهنگی سابق ایران در سنگال و از قاریان قرآن کشورمان که اخیرا مأموریتش در سنگال پایان یافته و به وطن بازگشته است، گفت‌وگویی با ایکنا انجام داد که بخش اول آن چندی پیش منتشر شد، وی در این بخش که بیشتر به زندگی و فعالیت‌هایش اختصاص داشت، از خود گفت و ایده پردازی دیپلماسی قرآنی، نگارش کتاب «تصوف در شمال آفریقا»، بهره‌مندی از محضر مرحوم «محمدعلی اوحدی» از قاریان برجسته ایران و از شاگردان استاد عبدالباسط و شیخ مصطفی اسماعیل و فعالیت در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از جمله مباحثی بود که در بخش اول گفت‌وگو با عصمتی به آن پرداخته شد، اکنون بخش دوم و پایانی این گفت‌و‌گو درباره ویژگی‌ها و فرهنگ مسلمانان سنگال و جایگاه قرآن در میان شهروندان این کشور، از نظر می‌گذرد.

عصمتی در این بخش از گفت‌و‌گو اظهار کرد: برجسته‌ترین ویژگی سنگال، جریان‌های تصوف این کشور بوده که برای ایران بسیار ناشناخته است، این جریان‌ها هم به طریقت و هم به شریعت توجه دارند، عشق بسیار زیاد به قرآن و رسول گرامی اسلام(ص) از ویژگی‌های مهم و برجسته این جریان‌ها است. هرجا قرآن خوانده می‌شود، سکوت کامل برقرار شده و حاضران به آیات با دل و جان گوش می‌دهند و سکوتشان به گونه‌ای است که گویی پرنده‌ای روی سر آنان نشسته که دوست ندارند، پرواز کند.

نگاه شاد به دین

وی افزود: مردم سنگال برای رسول گرامی اسلام(ص) بسیار ارزش قائل هستند و در طول سال به بهانه‌های مختلف میلاد پیامبر(ص) را جشن می‌گیرند و نگاهشان به دین، نگاهی شاد است و عزاداری در این کشور بسیار کم است و این نکته مهمی است که ما ایرانی‌ها می‌توانیم به آن توجه کنیم، فرهنگ دینی شادی را در این کشور شاهد هستیم و دلیل این مسئله به آیه‌ای از قرآن بر می‌گردد که می‌فرماید: «لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ: بدانید که اولیاءخدا هیچ ترس و اندوهی بر آنان نیست»(آیه ۶۲ سوره یونس).

رایزن فرهنگی سابق ایران در سنگال تصریح کرد: قاره آفریقا و کشورهای آفریقایی بحث شادی و شادبودن را در فرهنگ خود دارند و در حوزه دین با ورود اسلام به شمال و غرب آفریقا که من در آن‌ها فعالیت داشته‌ام، جریان‌های دینی شاد بیشتر ظهور و بروز پیدا کرد، مثلا در تونس ماه رمضان بیشتر حالت جشنواره است و جشنواره‌های دینی و قرآنی در این کشور و مشابه آن در سنگال برگزار می‌شود.

رهبران قاری و حافظ

نویسنده کتاب «تصوف در شمال آفریقا» با بیان اینکه رهبران دینی سنگال از قاریان و حافظان قرآن هستند، اظهار کرد: در این کشور اگر کسی حافظ یا قاری قرآن نباشد، به جایگاه بالای دینی نمی‌رسد. برترین مقام دینی ـ اجتماعی در سنگال به قاریان و حافظان داده می‌شود.

آماده/سنگال؛ کانون 17 هزار دارالقرآن و کشوری با نگاه شاد به دین

عصمتی یادآور شد: سبقه دینی سنگال نسبت به تونس بیشتر و تصوف در سنگال قوی‌تر است و استفاده از تسبیح در این کشور بسیار رایج است؛ بهترین هدیه‌ای که یک سنگالی می‌تواند دریافت کند، قرآن کریم است و قرآن‌های جمهوری اسلامی ایران از بهترین ابزارهای ارتباطی ما با جامعه سنگال بود که میان نهادهای دولتی و غیر دولتی و طریقت‌های تصوف توزیع و به آنان اهدا می‌شود.

استقبال از ترجمه ایرانی قرآن

وی گفت: ترجمه فرانسوی زبان قرآن ابوالقاسم فخری از ترجمه‌های بسیار مقبول نزد سنگالی‌هاست و در زمان مأموریتم در سنگال، این ترجمه را میان سنگالی‌ها توزیع می‌کردیم، از رئیس‌جمهور تا رهبران دینی و وزرای سنگال از آن استقبال کرده و آن را می‌پسندیدند، حتی شخصیت‌های دانشگاهی دانشگاه داکار نیز از این ترجمه اسقبال می‌کردند.

سید حسن عصمتی افزود: سنگال با قرآن بسیار عجین و فرهنگ قرآن در این کشور نهادینه شده است، مفهوم ولایت در جریان‌های تصوف این کشور مفهومی کلیدی است، رهبران دینی بیشتر ساده زیست بوده و خود را در سطح پایین‌ترین رده اجتماعی تقلیل می‌دهند. پس از درگذشت رهبر مسلمانان مریدیه در سنگال، رهبر جدید در نخستین اظهار نظر خود را طلبه دارالقرآن‌های این کشور و از فراگیران قرآن دانست.

رایزن فرهنگی ایران در سنگال تصریح کرد: اصطلاحات قرآنی در میان سنگالی‌ها بسیار رایج است، شهر پایتخت طریقت مریدیه، «طوبی» نام دارد و در این شهر بیشتر خیابان‌ها و کوچه‌ها نام‌ها و اصطلاحات قرآنی همچون «جنة المأوی» یا «دارالسلام» را با خود دارد.

جایگاه زنان در سنگال

عصمتی با تبیین جایگاه زنان در سنگال تأکید کرد: حضور بسیار فعالی در جامعه، سیاست، حوزه‌های دانشگاهی و اقتصاد دارد، نهاد خانواده در سنگال بسیار قوی است و مادر، جایگاه بسیار قدرتمندی دارد و حتی می‌توان گفت مادران حرف اول و آخر را در این کشور می‌زنند، فرزندان پس از ازدواج همچنان مانند قبل از مادران حرف‌شنوی دارند.

آماده/سنگال؛ کانون 17 هزار دارالقرآن و کشوری با نگاه شاد به دین

وی گفت: تعدد زوج‌ها در سنگال امری مرسوم است و در این کشور دختر و پسر قبل از ازدواج اعلام می‌کنند که با تک همسری یا چند همسری موافق هستند و براساس این قول و قرار زندگی می‌کنند. آن‌ها تعدد زوجات را مسئله‌ای می‌دانند که در قرآن به آن اجازه داده شده است.

احترام به دست فروشی

رایزن فرهنگی سابق ایران در سنگال دست فروشی را شغلی قابل احترام در این کشور برشمرد و اظهار کرد: دست‌فروشان در سنگال از احترام خاصی برخوردارند و دولت مانع کار آن‌ها نیست؛ سنگالی‌ها معتقدند دست‌فروشان انسان‌هایی محترم هستند که یک خانواده را تأمین و اداره می‌کنند. در این کشور حضور زنان دست‌فروش چشمگیر است و مردم به این قشر احترام می‌گذارند و در مجموع برای والدین، بزرگان و معلمان قرآن در سنگال احترام خاصی قائل هستند.

عصمتی گفت: دموکراسی دینی در سنگال اجرا می‌شود، این کشور از کشورهای امن قاره آفریقاست و خود مردم حافظ این امنیت هستند و مردم نقش مهمی در سیاستگذاری‌های کشور دارند و دولت به رأی مردم توجه زیادی دارد و دولت برای حل بحران‌های اجتماعی در این کشور متوسل به رهبران دینی می‌شود و آنان نیز با یک اشاره یا پیام، این بحران‌ها را مدیریت می‌کنند.

وی تأکید کرد: دین و دولت در سنگال رابطه خوبی با هم دارند، هر چند دولت لائیک است و بحث جدایی دین از سیاست را دنیال می‌کند؛ اما این به این معنا نیست که دولتمردان سنگال بی دین باشند، دولتمردان این کشور از رئیس‌جمهور تا وزرا، اهل نماز، روزه و بسیار علاقمند به قرآن هستند و من با هر کدام از وزرا و مشاوران بسیار نزدیک رئیس‌جمهور سنگال تعامل داشتم و در این تعاملات آیه‌ای از قرآن را می‌خواندم، آنان علاقمند بوده و تواضعی خاص در برابر کلام وحی داشتند که شایسته این کتاب مقدس است.

مدرن کردن دارالقرآن‌ها

سیدحسن عصمتی با بیان این که ۱۷ هزار دارالقرآن و نزدیک به دو میلیون حافظ قرآن در سنگال وجود دارد که تعداد قابل توجهی است، تربیت قرآنی در این کشور نمود زیادی دارد و احترام به پدر و مادر با استناد به آیه «وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً» نمونه‌ای از این موارد است، حفظ قرآن از کودکی به ویژه برای دختران رایج است، در حوزه اجتماعی همبستگی اجتماعی خوبی دیده می‌شود که این مسئله نیز ریشه قرآنی دارد. توصیه‌های قرآنی در سنگال دنبال و اجرا می‌شود.

عصمتی یادآور شد: مکی سال، رئیس جمهور سنگال طرحی ملی با نام «مدرن‌کردن دارالقرآن‌ها» اعلام کرده‌ است، من در دیدار سفیر ایران در داکار با رئیس‌جمهور سنگال برای تسلیم استوارنامه حضور داشتم و به مکی سال اعلام کردم که ایران در زمینه طرح ملی شما با سنگال همکاری خواهد داشت و ما در همین راستا بر آموزش پیشرفته قرآن به ویژه در تجوید و نغمات قرآنی متمرکز شدیم و اساتید ایرانی به سنگال آمده و دو دوره آموزشی اثرگذار در داکار و طوبی(پایتخت طریقه مریدیه) برگزار کردیم که مورد استقبال واقع شد و اساتید قرآنی از تمامی استان‌های سنگال در آن حضور یافتند.

وی اظهار کرد: در زمان فعالیت به عنوان رایزن فرهنگی ایران در سنگال در حوزه توزیع قرآن به عربی و فرانسه فعال بودیم، شعار کلی رایزنی فرهنگی«بیا با هم آشنا شویم» بود و در قالب این شعار پیش رفتیم؛ این روند باید ادامه داشته باشد تا شناخت دو ملت از یکدیگر بیشتر شود.

معرفی عرفان ایرانی

عصمتی گفت: در برقراری ارتباط سنگالی‌ها با تصوف و عرفان ایرانی اسلامی هم تلاش‌هایی انجام دادیم، اهل بیت و سادات جایگاه مهمی در سنگال دارند، شریف به معنای سید است، نسل بیشتر رهبران دینی به حضرت زهرا(س) می‌رسد، رهبران تیجانیه و مریدیه، از سادات هستند و بسیار به اهل بیت علاقمندند. در کشورهای آفریقایی دوقولوها را حسن و حسین می‌نامند و فاطمه و زهرا و حتی موسی، عیسی، جبرئیل و میکائیل، باقر، کاظم، مهدی، محمد و احمد از نام‌های پرکاربرد است، هرچند که شکستن اسامی اسلامی در کشورهای آفریقایی را شاهد هستیم که ناشی از سیاست فرانسه در دوره استعمار سنگال و با هدف کم‌ رنگ کردن هویت اسلامی این اسامی بوده و نمونه آن فاطمه(فاطو)، احمد(امدو)، محمد(ممدو)، عایشه(آستو) و ... است.

وی افزود: کشور سنگال به خاطر جریان‌های تصوف، مکان مناسبی برای تفکر وهابیت و حرکت‌های افراطی دینی نیست؛ اما مبلغان افراط‌گرایی تلاش‌های خود را انجام داده و سعی دارند جایگاه تصوف را کم رنگ و نمادهای آن را بشکنند؛ ما همیشه توصیه به سنگالی‌ها چه دولتی و غیر دولتی این بوده که سنگال نظام دینی صوفی‌گرای خود را حفظ کند و میراث بیش از هزار ساله آبا و اجدادی را به دست فراموشی نسپارد؛ کاری که پس از استقلال در تونس انجام شد و طی آن «حبیب بورقیبه»(کامل حبیب بن علی بورغیبه، رئیس‌جمهور تونس در سال‌های ۱۹۵۷ تا ۱۹۸۷) نخستین نظام آموزشی زیتونی را که بسیار اصیل بود، بر هم زد.

حفظ آموزش سنتی قرآن

رایزن فرهنگی سابق ایران در سنگال تأکید کرد: شاید بتوان گفت کشور سنگال در میان کشورهای اسلامی، از معدود کشورهایی است که نظام آموزشی سنتی قرآن کریم را حفظ کرده است؛ زیرا نظام مکتب‌خانه‌ای آموزش قرآن که در گذشته در ایران رایج بود، امروز در سنگال همچنان پابرجاست.

عصمتی همچنین بیان کرد: من معتقدم سنگال و ایران ظرفیت بسیار زیادی برای فعال‌کردن دیپلماسی قرآنی در جهان اسلام دارند و این همکاری می‌تواند خدمات بسیاری به جهان اسلام و جهان عرضه کند؛ زیرا اکنون جهان به دنبال صلح و آرامش است و اسلام دین صلح است و بیشتر آموزه‌های قرآن به صلح، اصلاح و آرامش دعوت کرده است.

وی گفت: منظور از دیپلماسی قرآنی این است که ما جایگاه خاصی را برای قرآن در فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی قائل باشیم، منظور از اهتمام به قرآن، تنها قرائت قرآن نیست، ما هنرهای قرآنی، سینمای قرآنی معناگرا، هنر خوشنویسی و تذهیب قرآنی و هنر تربیت قرآنی داریم و منظور ما از دیپلماسی قرآنی، توجه به قرآن در حوزه آموزش، پژوهش و فعالیت‌های قرآنی است به این معنا که ما معتقدیم دیپلماسی قرآنی امروزه می‌تواند در برطرف کردن سوء تفاهم‌ها در میان کشورهای اسلامی به ویژه سوء تفاهم‌های دینی و مذهبی کارساز باشد و تجربیات چندین ساله من و دیگران در این حوزه، نشان داده است که بیشتر مسلمانان و غیرمسلمانان وقتی به دنیای قرآن توجه داده می‌شوند، با کمال میل از آن استقبال می‌کنند و دلیلش این است که فطرت همه انسان‌ها با این کتاب آشنا است.

سید حسن عصمتی در پایان تأکید کرد: سنگالی‌ها به رغم فقر، مردمانی شاد هستند و کارتون‌ خواب‌های داکار، هنگام اذان، نمازشان را می‌خوانند و فقیران معتقدند این شرایط آن‌ها، خواست خدا بوده است، شایسته است ایران این کشور را بیش از پیش بشناسد.

انتهای پیام/ص


١٠:٣١ - 1397/12/04    /    شماره : ٧٢٤١٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 کاراندیش: ارتباطمان را می‌توانیم با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گسترش دهیم (خبر)
 حسين اسحاقی: گروه‌های موسيقی استان كرمان آماده اعزام به خارج از كشور هستند (خبر)
 افتتاح غرفه چین در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 خواهان تداوم همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 دیدار معاون فرهنگی وزیر ارشاد با رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در واتيكان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه «ایران، سرزمین شعر و افسانه: کتاب‌های کودکان ایرانی» افتتاح شد (خبر)
 نمایشگاه «سرزمین زمین شعر و افسانه: کتاب‌های کودکان ایران» برپا می‌شود (خبر)
 کارگاه آموزش هنر خطاطي و نقاشي ايراني در بلاروس برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 دیدار نماینده فرهنگی ایران با وزیر امور فرهنگی ایالت مهاراشترا هند (خبر)
 ویرایش دوم کتاب «جمهوری اسلامی ایران سرزمین شکوه و زیبایی» در رُم منتشر شد (خبر)
 نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران از مواهب اسلامی است (خبر)
 جشنواره فیلم و سینمای ایران در یونان برگزار شد (خبر)
 کتاب «سرزمین، مردم و مذهب در اندونزی» منتشر شد (خبر)
 تایلند از گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی با ایران استقبال می‌کند (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي استان آذربایجان شرقی با كشور ارمنستان (خبر)
 دیدار نماینده فرهنگی ایران با رییس پارسی پنچایات بمبئی (خبر)
 بزرگداشت استاد زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 فیلم مستند «کویرس سرزمین کوچک من» در سوريه رونمایی شد (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با نویسنده بوسنیایی (خبر)
 شب شعر فارسی در کوتایسی گرجستان برگزار شد (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگی بین ایران و تایلند (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری فرهنگی بین ایران و اندونزی (خبر)
 برگزاری نشست «وحدت امت اسلامی و چالش‌های جهانی» در اندونزي (خبر)
 بازدید وزیر ارشاد از انستیتو شرق‌شناسی و نسخ خطی سنت‌پترزبورگ (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «جایگاه اسلام در کشور سکولار» در قرقيزستان (خبر)
 ایران نقطه پیوند شرق و غرب است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با مدیرکل ارشاد اسلامی اندونزی (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و پاكستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «ایران؛ سرزمین فرهنگ و هنر» در یونان (خبر)
 داشته‌هاي فرهنگي خود را با هم‌افزايي دروني به جهانيان عرضه كنيم (خبر)
 تجلیل از شاعر پارسی‌گوی ازبکستان (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از انجمن خیریه امام زمان (عج) حیدرآباد هند (خبر)
 دیدار وزیر ارشاد با رییس اداره مسلمانان قفقاز (خبر)
 جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) در سیرالئون (خبر)
 برگزاری مراسم جشن ميلاد امام حسن (ع) در زیمباوه (خبر)
 مراسم بزرگداشت «حسن ابلوج» در باکو برگزار شد (خبر)
 دیدار وزیر ارشاد با وزیر امور خارجه عراق (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت مرحوم محسن سليماني را تسليت گفت (خبر)
 جهان اسلام در معرض یک توطئه بین المللی است (خبر)
 عزم جدي جمهوري اسلامي ايران در جهت تعامل با تمامي فرهنگ هاست (خبر)
 استاد شهريار نماد فرهنگ و ادبيات فارسي در دوره معاصر است (خبر)
 تقدير شوراي سياست گذاري مركز گفتگوي اديان از دكتر خرمشاد (خبر)
 بايد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قدرشناسي شود (خبر)
 ضيافت شام دكترخرمشاد به افتخار وزير فرهنگ واطلاع رساني عمان (خبر)
 زبان انقلاب اسلامي ايران زبان فرهنگ و هنر است (خبر)
 "اعتماد به نفس"جوانان عامل رشد درعرصه علم و فن آوري شد (خبر)
 بازديد دكتر خرمشاد از دانشگاه اوراسياي قزاقستان (خبر)
  مرقد منور امام رضا(ع) سرمايه اجتماعي و معنوي است (خبر)
 مراسم اختتاميه هشتادمين دوره دانش افزايي دانشجويان غیر ایرانی زبان فارسي برگزارمي شود (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرارگاه عزت و افتخارایران در خارج از كشوراست (خبر)
 مدل فرهنگي - ديني ايران الگوي مناسبي براي جوامع است (خبر)
 دهمين نشست هماهنگی شوراي بين الملل یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) (خبر)
 جاده ابريشم فرهنگي احياء شود (خبر)
 ایران ظرفیت هاي بسیار زیادی برای همکاری دارد (خبر)
 ملاک انتخاب مدیران ، تقوا و مدیریت باشد (خبر)
 مشتركات فرهنگي ، ديني و نژادي بزرگترين سرمايه هاي فرهنگي اكو مي باشد (خبر)
 جهان امروز به شدت از ديكتاتوری غرب رنج می‌برد (خبر)
  18 نشست گفت‌وگو‌ی ادیان در سال جاری برگزار می‌شود (خبر)
 مردم شانگهاي علاقه زيادي به ديدن فيلم هاي ايراني دارند (خبر)
 دنياي اسلام اكنون از آفت تكفير و تندروي رنج مي برد (خبر)
 گسترش ارتباطات و همکاری جمهوری اسلامی ايران با مساجد شاخص دنیا (خبر)
 حضرت امام خميني (ره)، منادي وحدت و بيداري اسلامي بودند (خبر)
 رايزنان فرهنگي آماده ايفاي نقشي نوين در روند ورود گردشگران ديني به كشور هستند (خبر)
 آیت الله سیدمحمد خامنه ای درحوزه فلسفه مایه فخر جامعه است (خبر)
 تجليل از بازنشستگان كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مراسم سالروز میلاد مختومقلی فراغی در استان گلستان (خبر)
 آفريقا در اولويت استراثژي كلان فرهنگي جمهوري اسلامي ايران است (خبر)
 تصويري واقعي از جوامع اسلامي ارايه دهيد (خبر)
 نمایشگاه کتاب، فضایی خانوادگی و فرهنگی را خلق می کند (خبر)
 رايزنان فرهنگي مي توانند بازوان اجرايي پژوهشگاه حوزه در خارج از كشور باشند (خبر)
 تنها راه پايان دادن به منازعات منطقه تكيه بر گفتگو و فرهنگ است (خبر)
 مردم با حضور در راهپیمایی مثل همیشه ضرورت وحدت را درک کرده‌اند (خبر)
 نگاه غير مادي به اخلاق نياز امروز ماست (خبر)
 دكتر خرمشاد برنامه هاي دهه فجر در خارج از كشور را تشريح کرد (خبر)
 اسلام تنها دینی است که تمام ادیان الهي را به رسمیت می‌شناسد (خبر)
 جمع آوري نسخ خطي فارسي و اسلامي وظيفه ملي رايزنان است (خبر)
 با ظرفيت های حوزه علمیه قم خلاء هاي جهان اسلام برطرف می شود (خبر)
 بیداری اسلامی، آینده نظم جهانی را تعیین می کند (خبر)
 بیداری اسلامی، آینده نظم جهانی را تعیین می کند (خبر)
 با ظرفيت های حوزه علمیه قم خلاء هاي جهان اسلام برطرف می شود (خبر)
 دفاع رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات از هفته‌های فرهنگی ایران (خبر)
 همكاري اسلامي - مسيحي يك ضرورت است (خبر)
 ایران بدون تشیع را نمي توان شناخت (خبر)
 هشتمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت در واتیکان باصدور بیانیه ای به کارخودپایان داد (خبر)
 ديدار دكتر خرمشاد با وزير فرهنگ واتيكان (خبر)
 رهبران دینی از كيان دين در مقابل بنيادگرايان دفاع كنند (خبر)
 آفت تکفیر باعث شکاف شیعه و سنی می شود (خبر)
 جهان اسلام نیازمند هدایت دینی است (خبر)
 برای جلوگیری از توهین به مقدسات اسلامی باید کنوانسیون بین المللی امضا شود (خبر)
 همكاري ایران و آذربایجان در حوزه سینمایی (خبر)
 دكترخرمشاد برتقویت ارتباطات فرهنگی تهران - باکوتاكيدكرد (خبر)
 با گسترش بيداري اسلامي نظام دو قطبي به پايان مي رسد (خبر)
 هندسه قدرت درجهان به نفع ایران تغییر می‌کند (خبر)
 قدرت اطلاعات ريشه در پژوهش دارد (خبر)
 كنفرانس دولت و دين درآذربايجان برگزارمي شود (خبر)
 دکتر خرمشاد در راس هیاتی وارد آنکارا شد (خبر)
 بازدید دکتر خرمشاد از رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا (خبر)
 توسعه فرهنگ قرآنی یک ضرورت است (خبر)
 سیاست ایران دفاع از حقوق همه مسلمانان است (خبر)
 بحث شیعه و سنی در راستای ایجاد فضایی مصنوعی است (خبر)
 جهان اسلام با تکیه بر دین از یوغ استعمار خارج شد (خبر)
 دومین هفته فیلم مقاومت ایران در آنکارا افتتاح شد (خبر)
 دولتمردان در مسیر منافع امت محمدي(ص) قدم بردارند (خبر)
 روابط فرهنگي و ديني ايران وترکیه حد و مرزی ندارد (خبر)
 گرایش هاي نژادی نمي تواند وحدت مسلمان را خدشه دار کند (خبر)
 از مثنوی مولانا معنویت می گیریم (خبر)
 بازدید دکتر خرمشاد از مرکز تحقیقات اسلامی ایسام استانبول (خبر)
 فلسفه اسلامی و مباحث فقه تطبیقی درایران حرف برای گفتن دارد (خبر)
 فعاليت هاي قرآني نفي كننده حركات تفرقه افكنانه بين جوامع اسلامي است (خبر)
 فراگیری علوم انسانی بدون ایران غیر ممکن است (خبر)
 مولانا از خدایگان زبان فارسی است (خبر)
 جهان اسلام هم از "پیچ تاریخی"عبور مي كند (خبر)
 بايد مناسبات فرهنگي ايران و تركيه گسترش يابد (خبر)
 مشكل در خاورميانه خود صهيونيست ها و تفكر آنان است (خبر)
 دكترخرمشاد درپيامي شهادت سالار شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع)را تسليت گفت (خبر)
 ديداردكترخرمشاد با رئيس دانشگاه پاپي سالزيانا درايتاليا (خبر)
 دكتر خرمشاد در پيامي درگذشت اسقف اعظم کلیسای ارتدکس بلغارستان تسليت گفت (خبر)
 جهان امروز دچار نوعي راديكاليسم شده است (خبر)
 برگزاري هفته های فرهنگی منشأ تحولات بسياری بوده است (خبر)
 تفرقه مهم‌ترين آفت تاريخي دنياي اسلام است (خبر)
 پاسداری ازنهاد مقدس خانواده مورد اهتمام جدی نظام است (خبر)
 مركز آموزش عالي دانشگاه جامع علمي كاربردي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد (خبر)
  کنفرانس بررسی روابط تاریخی ایران و بلغارستان (خبر)
 گفتگوي بين اديان راهكاري منطقي براي پرهيز ازتوهين به مقدسات است (خبر)
 تمدن و فرهنگ ايران و ژاپن سنگ بناي اصلي تمدن در قاره آسيا است (خبر)
 بايد اتحاديه‌‌ مدارس اسلامی و دارالقرآن‌ها را در آفریقا افزایش دهيم (خبر)
 همایش امام رضا (ع) در مرو قديم (خبر)
 موج گسترش اسلام خواهي را نمي توان با توهين به مقدسات متوقف كرد (خبر)
 آمريكائيها در خاورميانه باد كاشته و امروز توفان درو مي كنند (خبر)
 ايران نماد همزيستي مسالمت آميز اقليتهاي ديني است (خبر)
 درجهان اسلام طرفدار گفتار تقريبي هستيم (خبر)
 جمهوری اسلامی ایران به دنبال تشکیل بلوک اسلامی مستقل است (خبر)
 نقش اجلاس غیر متعهد ها در شكل گیری نظم نوین جهانی (خبر)
 طرح ايجاد جهان چند قطبي در اجلاس سران غير متعهد ارائه شود (خبر)
 دفاع از فلسطين ، دفاع از كيان اسلامي است (خبر)
  افتتاح بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم (خبر)
 قرآن كتاب بيداری ديروز، امروز و فرداست (خبر)
 تفاهمنامه همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه سارایوو به امضاء رسید (خبر)
 دیدار دکتر خرمشاد با رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین (خبر)
 امضای تفاهمنامه موجب تقویت بنیه علمی مسلمانان بوسني مي شود (خبر)
 ایستادن پای اسلام آینده بوسنیائیها را تضمین می کند (خبر)
 آغاز فعالیت مرکز ایرانشناسی سارایوو (خبر)
 شرکت دکترخرمشاد در مراسم سالگرد فاجعه نسل کشی مسلمانان در بوسنی (خبر)
 نسل کشی مسلمانان در بوسنی قلب همه آزاد اندیشان جهان را آزرد (خبر)
 سفر دکتر خرمشاد به بوسنی و هرزگوین (خبر)
 اعتماد حضرت امام (ره) به جوانان برگرفته از مدل حکومتي پيامبر اكرم (ص )است (خبر)
 مجموعه مستند "انقلاب بدون مرز"رونمايي شد (خبر)
  رایزنی‌های فرهنگی برای زدودن فضای ایران هراسی درمنطقه فعال می شوند (خبر)
 اداي احترام دكترخرمشاد به شهداي مقاومت لبنان (خبر)
 مخالف افراط گرايی و رادیکالیسم در اسلام هستیم (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای مفتیان روسیه (خبر)
 بازدید دكتر خرمشاد از اتاق ایران در روسيه (خبر)
 دیدار دکتر خرمشاد با معاون وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه (خبر)
 اعطای مدال صلح از طرف شورای مفتیان به دکتر خرمشاد (خبر)
 دیدار دکتر خرمشاد با رئیس آژانس فدرال روسیه (خبر)
 دیدار دکتر خرمشاد با نخبگان روسیه (خبر)
 سفر دو روزه دکتر خرمشاد به روسيه (خبر)
 دموکراسی دینی» خرمشاد به عربی و انگلیسی ترجمه شد (خبر)
 یادداشت تفاهم نامه همکاری با «شورای مفتیان مسكو» امضا مي شود (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران در آستانه قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 همایش زبان فارسی با عنوان «دیروز، امروز و فرداي قزاقستان، آسیای میانه و قفقاز» (خبر)
 امروز جهان از افراط گرایی دينی رنج می برد (خبر)
 علاقه ام به ايران جاوداني است (خبر)
 كنگره رهبران اديان جهاني و سنتي (خبر)
 گفتگوهاي بين اديان، معطوف به تبيين نقاط مشترك است (خبر)
 انقلاب مردم مصر مشابه انقلاب اسلامي ايران بود (خبر)
 پيام تسليت دكتر خرمشاد به مناسبت درگذشت رئیس انجمن سیرالئون و ایران (خبر)
 مبحث اخلاق، سرفصل عمده اديان آسماني است (خبر)
 مراسم اختتامیه کنگره بین المللی خانواده و جهانی شدن (خبر)
 گسترش زبان فارسی به سود زبان «اردو» نيز مي باشد (خبر)
 ديداردكترخرمشاد بامراجع محترم تقليد و آيات عظام درقم (خبر)
 جنبش بيداري اسلامي مرتبط با پديده مردم سالاري ديني است (خبر)
 بیداری معاصر، بازگشت دین به عرصه اجتماع است (خبر)
 وجه تسمیه نامگذاری همایش ادیان، تاکید بر بیداری جهانشمول است (خبر)
  گسترش فعالیت های فرهنگی و برگزاری همایش ها در موضوع حج وبیداری در خارج از کشور (خبر)
 قدرت ايران، منبعث از فرهنگ و تمدن غني آن است (خبر)
 تفاهمنامه همكاري با معاونت فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري (خبر)
 دوستي ملت هاي ايران و فلسطين، ريشه دار و هميشگي است (خبر)
 پيام رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز سعدي (خبر)
 آماده گسترش همكاريهاي فرهنگي با كشور عراق هستيم (خبر)
 مجتمع فرهنگی «قدمگاه مرو» در ترکمنستان به بهره برداری می رسد (خبر)
 عيد نوروز از اقتدار فرهنگي ايرانيان است (خبر)
 دومين هم انديشي «سازمان هاي مردم نهاد و ديپلماسي فرهنگي» (خبر)
  انتخابات 12 اسفند، مهر تأييد اصول چهارگانه جمهوري اسلامي ايران بود (خبر)
 خانه فرهنگ ایران در تانزانيا افتتاح شد (خبر)
 دکترخرمشاد به عنوان عضو شوراي عالي راهبردي «مرکز ملي مطالعات جهاني شدن» منصوب شد (خبر)
 اجرایی نمودن مفاد «تفاهمنامه همکاریهای فرهنگی ایران و تانزانیا» (خبر)
 جنبش وال استریت ، دموکراسی آمریکايي را زيرسئوال برده است (خبر)
 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران،مصداق كامل حاكميت الهي است (خبر)
 رهبران و مجاهدان افغان بايد تاريخ افغانستان را ثبت كنند (خبر)
 جمهوري اسلامي ايران به دنبال برقراري ثبات حقيقي در سطح جهان است (خبر)
 قانون اساسي ايران،مانيفست حكومت اسلامي است (خبر)
  جمهوري اسلامي ايران و مصر،موتور محرکه بیداری اسلامی درجهان اسلام هستند (خبر)
 انقلاب اسلامی مولد تفكر اسلامی است (خبر)
 بيداري اسلامي به يك بلوك قدرتمند تبديل مي‌شود (خبر)
 هزار جلد کتاب علوم انسانی در فضای سایبری منتشر می‌شود (خبر)
 استفاده از فناوري هسته اي از باورداشتن ارزشهايي مثل استقلال است (خبر)
 پيام تبريك رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هنر ، مناسبترين محمل تثبيت هويت اسلامي - ايراني است (خبر)
 ترجمه از مهمترين عوامل انتقال فرهنگ و انديشه است (خبر)
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.