English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا در تهران افتتاح شد؛

ابراهيمي‌تركمان: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است و هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصتي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا (نخستين دور اين كنگره در ايران)، پيش از ظهر امروز 13 آبان در سالن همايش‌هاي مركز كتابخانه و اسناد دانشگاه تهران افتتاح شد.

جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي از كشورمان و ايران‌شناساني از كشور اسپانيا به همراه سفراي اسپانيا و اكوادور در تهران و نيز استادان و دانشجويان رشته‌هاي مطالعات بين‌الملل، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي، از جمله حاضران در اين آيين بودند.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين آيين با ابراز خرسندي از گسترش فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا و قدرداني از تلاش‌هاي ايران‌شناسان اين كشور، گفت: ايرانيان در كنار همه موهباتي كه داشته‌اند، از اين موهبت بي‌بهره بودند كه ايران‌شناسان خارجي، ايران را در يك منظومه تحليل كرده و بشناسند.

وي افزود: در مطالعات ايران‌شناسي، هميشه ايران‌شناسي در يك نقطه خاصي معطوف شده است. گاه جنبه ادبيات ايران مورد توجه بوده و گاه موضوع تمدني ايران براي ايران‌شناسان جذبه داشته است؛ اما شناخت آنگاه كامل مي‌شود كه همه جنبه‌هاي يك موضوع به يك اندازه مورد توجه قرار بگيرد و در اين صورت تحليل صحيح‌تري اتفاق مي‌افتد.

ابراهيمي‌تركمان سپس با گفتن اينكه ايران‌شناسان امروز بيش از شناخت نقطه‌اي نياز به شناخت منظومه‌اي دارند، تأكيد كرد: تصميمات امروز دولت ايالات متحده آمريكا عليه ايران هم برآمده از همان شناخت نقطه‌اي از اين كشور است.

وي همچنين با بيان اينكه شناخت صحيح به معرفت منجر مي‌شود، افزود: اگر ايران‌شناساني در همه جنبه‌هاي ايران اتفاق بيفتد، آنگاه معرفت به ايران يعني شناخت علمي و واقعي و همه‌جانبه از ايران ايجاد مي‌شود كه موجب گسترش تعاملات گسترده در حوزه‌هاي مختلف خواهد شد. معتقدم؛ ايران‌شناسي پس از معرفت به ايران به هسته‌هاي روابط با ايران تبديل مي‌شود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ادامه داد: از طريق گسترش تعاملات مي‌توان به حوزه فرهنگ و هنر و ساير تعاملات كمك كرد. در اروپا عمده شناخت از ايران و شيعه، از طريق ايران‌شناسان و شرق‌شناسان رخ داده است كه به دانشگاه‌هاي اروپا و آمريكا راه پيدا كردند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: هانري كربن بيش از 60 سال قبل به ايران آمد و شاگردي علامه طباطبايي را كرد تا از ايران و شيعه شناخت حاصل كند. او در بازگشت به كشورش آثار زيادي خلق كرد كه مثمر ثمر واقع شده‌اند. يا ادوارد براون، پزشك انگليسي كه به ايران‌شناسي ميداني پرداخت و او هم در بازگشت به كشورش تأثيرات زيادي در انگليس در حوزه ايران‌شناسي آكادميك گذاشت. ايزوتسو، ايران‌شناس ژاپني هم سال‌هاي زيادي در ايران زندگي كرد و او هم ايران‌شناسي ميداني كرد و در اين عرصه مؤثر واقع شد.

ابراهيمي‌تركمان در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: روابط ديرينه ايران و اسپانيا، قدمتي به بلنداي تاريخ پرافتخار دو كشور دارد. حضور 800 ساله اسلام در اسپانيا بر فرهنگ‌پذيري اسپانيايي‌ها دلالت دارد كه با آغوش باز در برابر نسيم‌هاي فرهنگي كه در جامعه مي‌وزيد و تحت تأثير انديشه ايراني بود، نرمش نشان دادند.

وي افزود: ايرانيان با فكر فلسفي آشنايي داشتند و حكمت خسوراني بازتابي از آن انديشه در آن روزگار بود؛ اما مدتي بود كه از آن جدا مانده بودند و بعد از سال‌ها با ابن رشد اندلسي، جاني به فلسفه خود بخشيدند و جهان فلسفه و فيلسوفان ايران، به آن فيلسوف مسلمان اسپانيايي مديون هستند.

وي ادامه داد: اسپانيا يك چهره اثرگذار ديگر هم دارد؛ محي‌الدين ابن عربي كه پدر عرفان نظري است و عارفان را از سير و سلوك عملي به درك و دريافت‌هاي عالي عرفاني رهنمون ساخت. اسپانيا در 800 سال اسلامي خود كه خود اسپانيايي‌ها از آن به عنوان دوران طلايي ياد مي‌كنند، چهره‌هايي مانند ابن رشد و ابن عربي، بسيار دارند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه اين بخش از سخنانش تصريح كرد: اسپانيا در دوره معاصر نگاه متعادل به ايران داشته است و اگر آن دوستي‌هاي كذشته نبود، دليلي براي دوستي‌هاي امروز هم وجود نداشت.

وي با تمجيد از فعاليت ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: ايران‌شناسي در اسپانيا مسبوق به سابقه است و استادان و بزرگاني از ايران اين دانش را در اسپانيا تدريس كرده‌اند و زبان فارسي را آموزش داده‌اند. رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا به تقويت كرسي‌هاي ايران‌شناسي پرداخته و نسبت به تعميق آموزش زبان فارسي همت گماشته است.

وي افزود: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون زبان و ادبيات استوار است و چه نيكو كه هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصت مغتنمي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنانش پيشنهاد داد تا كنگره انجمن ايران‌شناسان اسپانيا نسبت به احياي آثار مشترك دو كشور ايران و اسپاناي تلاش كند و از آمادگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين باره خبر داد.

روابط فرهنگي عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات همه‌جانبه ايران و اسپانياست

سيد احمد خضري، رييس هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخناني روابط ايران و اسپانيا را داراي پيشينه‌اي طولاني دانست و گفت: به گواه اسناد تاريخي طول اين روابط به بيش از 2 هزار سال مي‌رسد. اين روابط در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي هميشه تداوم داشته و هيچ چيزي نتوانسته مانع توسعه آن شود.

وي ادامه داد: روابط فرهنگي دو كشور نه تنها موضوعي مهم بلكه به عنوان عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات محسوب مي‌شود كه در ميان طرفين ايفاي نقش كرده است.

رايزن فرهنگي اسبق ايران در اسپانيا در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: تأسيس كرسي‌هاي زبان و ادبيات اسپانيايي در دانشگاه‌ تهران و دانشگاه علامه و آموزش آن در ديگر مراكز زبان‌آموزي ايران به همراه تدريس زبان و ادبيات فارسي در دانشگا‌‌‌‌ه‌هاي کمپلوتنسه مادرید، سالامانكا و ... اسپانيا شاهد ادعاي علاقه طرفين در گسترش تعاملات فرهنگي است و راه‌اندازي انجمن ايران‌شناسي در اسپانيا هم در همين حوزه بوده است.

خضري سپس با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها براي برگزاري اين كنگره بين‌المللي گفت: 120 چكيده مقاله به دبيرخانه كنگره در تهران و مادريد ارسال شده بود كه پس از داوري تعداد 28 مقاله براي ارايه در هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا برگزيده شدند كه در 5 پنل عملي ارايه خواهند شد.

ايران‌شناسان اسپانيا احساس تنهايي مي‌كنند

خواكين رودريگز وارگاس، دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا و ايران‌شناس شهير و شناخته شده اين كشور هم سخنراني خود را به زبان فارسي ارايه داد و طي آن بيان كرد: از آنجا كه عمر ايران‌شناسي در اسپانيا قدمت زيادي ندارد، ما ايران‌شناسان احساس تنهايي مي‌كنيم و از آن رنج مي‌ربريم.

وي افزود: در كشورهايي مانند انگلستان، لهستان، فرانسه و روسيه، ايران‌شناسي قدمتي طولاني و گاهي بالغ بر 200 سال دارد، حال آنكه انجمن ايران‌شناسي اسپانيا در سال 2009 ميلادي راه‌اندازي شده است و حتي يك دپارتمان مطالعات ايراني در كشورمان نداريم. البته در اين مدت فعاليت توانسته‌ايم آموزش زبان فارسي را در چارچوب مطالعات عربي راه‌اندازي كنيم.

خواكين رودريگز وارگاس ادامه داد: به همين دليل است كه راه‌اندازي و فعاليت انجمن ايران‌شناسي اسپانيا اقدامي مهم است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت.

دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا افزود: اين انجمن در سال 2009 به پيشنهاد رايزن فرهنگي وقت ايران در اسپانيا و با استقبال ايران‌شناسان اسپانيايي تأسيس شد. ما در اين راه از هيچ كمك دولتي بهره‌مند نشده‌ايم و تمام فعاليت‌هاي خود را با حمايت‌هاي همه‌جانبه رايزني فرهنگي ايران كه وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است، پي مي‌گيريم.

وي در ادامه گفت: رايزني فرهنگي ايران و در اسپانيا و به واسطه آن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عامل اصلي تداوم فعاليت‌هاي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هستند كه در همين جا قدرداني خود را به نمانيدگي از ديگر ايران‌شناسان اسپانيا اعلام مي‌دارم.

ايران‌زمين در طول تاريخ انسانيت را ترويج داده است

آلفرد گوتيرز كاواناگ، رييس انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخنان كوتاهي به زبان فارسي، با بيان اينكه دانشگاه تهران محل تلاقي اخلاق و علم است، گفت: از دانشگاه تهران و ديگر نهادهايي كه سبب شدند تا اين كنگره بزرگ در تهران برگزار شود، سپاسگذاري مي‌كنم.

وي افزود: در طول تاريخ، ايران‌زمين جاي خاصي بوده كه ريشه‌هايش به دوره سومري بازمي‌گردد و انسانيت را ترويج داده و خوبي‌ها را با دانش همگاني كرده است.

آلفرد گوتيرز كاواناگ ادامه داد: در تمام طول تمدن ايراني، آموزش و پرورش به عنوان ستون و پايه اصلي جامعه معرفي شده است كه اين موضوع قابل تحسين است.

پس از آن، ادواردو لوپز بوسكتس، سفير اسپانيا در تهران دقايقي به زبان اسپانيولي سخنراني كرد كه در بخش‌هايي از آن ضمن تشريح روابط دولت اسپانيا با دولت جمهوري اسلامي ايران، از تلاش‌ها و فعاليت‌ها در حوزه ايران‌شناسي در اسپانيا و حمايت‌هايي كه از آن صورت مي‌گيرد، تمجيد و قدرداني كرد و اهميت آن را مورد تأكيد قرار داد.

شناخت دقيق ملت‌ها شرط توسعه تعاملات است

محمود نيلي‌احمدآبادي، رييس دانشگاه تهران، آخرين سخنران اين آيين بود كه طي آن با قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا در حمايت از فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: با طرح نظريه دهكده كوچك جهاني، ديگر مرزهاي جغرافيايي مانعي براي مبادلات و تبادلات بين كشورها و مردم دنيا نيست.

وي افزود: به لطف توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات و حمل و نقل و ايجاد رفاه نسبي عمومي در دنيا، مرزها خيلي تعيين‌كننده مناسبات نيستند و شاهد رشد عظيم تبادلات بين‌الملل هستيم كه باعث هم‌افزايي بسيار زيادي شده است و به دليل همين رشد هم‌افزايي، سال به سال نرخ رشد علم در دنيا افزايش مي‌يابد.

نيلي‌احمد‌آبادي ادامه داد: شرط توسعه مبادلات اين است كه ما شناخت دقيق‌تر از ملت‌ها، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها، داشته باشيم. به همين دليل ايجاد و گسترش رشته‌هاي شناخت از كشورها و منطقه‌ها و نيز توسعه آموزش زبان در كشورهاي مختلف را شاهد هستيم.

گفتني است؛ با پايان يافتن سخنراني‌هاي مراسم افتتاحيه، پنل‌هاي تخصصي و 5 گانه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا آغاز به كار كردند. اين كنگره فردا با برگزاري آيين اختتاميه به كار خود پايان مي‌دهد.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:١٠ - 1397/08/13    /    شماره : ٧١٥٢٩٢    /    تعداد نمایش : ١٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ايران و استوني (خبر)
 جایزه بین‌المللی بنیاد صلح و همکاری برگزار شد (خبر)
 آموزش از راه دور مربيان قرآن و عترت هرات (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان روسیه (خبر)
 جاده عشق؛ از عمود صفر تا عمود ۱۴۵۲ (خبر)
 چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان در کابل برگزار می‌شود (خبر)
 اولین همایش بین‌المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوره آموزشی اسلام‌شناسی در شهر کوماسی غنا (خبر)
 امضای برنامه مبادلات فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 کنفرانس «تروریسم، درد مشترک جهان امروز» در اسپانيا برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب ایران‌شناسی در نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا (خبر)
 اهدای اثر هنرمندان نخجواني به موزه آستان قدس رضوي (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 بزرگداشت ابوعلی سینا در اسپانيا + گزارش تصويري (خبر)
 رونمایی از مجسمه «ابن سینا» در دانشگاه آئوتونومای مادرید (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره موسیقی صوفی و روحانی روشندلان تونس (خبر)
 شركت ايران در جشنواره جهانی ژاپن 2018 (خبر)
 دیدار اعضاي انجمن قلم عراق با سفیر ايران در بغداد (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد روسيه شد (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در بیست‌وششمین جشنواره فیلم وارنا (خبر)
 فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از انجمن خیریه امام زمان (عج) حیدرآباد هند (خبر)
 نشر فرهنگ رضوی بازگشت به گفت‌وگو و عقلانیت است (خبر)
 نمایش «پرسه در حوالی من» در جشنواره فیلم قبرس (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته سینمای ایران در شهر سانتا مارتا (خبر)
 پخش برنامه تلویزیونی با موضوع فرهنگ و هنر ایرانی در ارمنستان (خبر)
 اهدای کتاب‌هاي آموزشي به مدارس استان بلخ افغانستان (خبر)
 همایش «وحدت و همزیستی اسلامی» در اتیوپی برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح لابراتوار زبان فارسی در دانشگاه صوفيه بلغارستان (خبر)
 پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 درك متقابل اساس فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور است (خبر)
 هفته فیلم ایران در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 حضور خالق «چالش شادی جهانی» در رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال وزیر فرهنگ بوسنی از گسترش فعالیت‌های دوجانبه با ایران (خبر)
 نشست «معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی ـ ایرانی» در ژاپن برگزار شد (خبر)
 کاشت «نهال وحدت» در اوگاندا (خبر)
 رونمایی از کتب «از مبدا واشنگتن به مقصد کابل» و «سیاست خارجی ایران در افغانستان» (خبر)
 اعزام گروه سرود «وطن» جمهوری آذربایجان به ایران (خبر)
 انتشار شماره‌هاي 36 و 37 خبرنامه فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در سومین نمایشگاه هنرهای دیجیتال عمان (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «جایگاه اسلام در کشور سکولار» در قرقيزستان (خبر)
 مقاومت ملت ایران برابر دشمن ستودنی است (خبر)
 همایش مقاومت در برابر عادی‌سازی روابط با صهیونیستم در سوريه برگزار شد (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه قوم‌شناسی صربستان (خبر)
 گسترش روابط علمی و فرهنگی ایران و تایلند (خبر)
 بازدید هیأت دانشگاهی سوئدی از رایزنی فرهنگی ايران در کنیا (خبر)
 دفتر یونسکو در يونان خواستار همكاري با همتاي ايراني خود شد (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با اصحاب رسانه افغانستان (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در دانشگاه شیمی پکن (خبر)
 اهدای کتب دینی به مجتمع آموزشی امام صادق (ع) کامپالا (خبر)
 توليد برنامه تلویزیونی با موضوع معرفی ایران و ایرانیان موفق در ارمنستان (خبر)
 نشست «اسلام رحمانی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب» در زيمبابوه برگزار مي‌شود (خبر)
 قدردانی پاپ از هدیه قرآنی بانوی ایرانی (خبر)
 معرفی موسیقی ایران در شبکه آرم نیوز ارمنستان (خبر)
 ضرورت استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی (خبر)
 اهداي جوايز هنرمندان برتر سومین جشنواره بین‌المللی نقاشی نوروزی ايران در نخجوان (خبر)
 کارگاه خوشنویسی «حضرت مریم (س)» در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه غازی خسروبیگ بوسنی و هرزگوین (خبر)
 برگزاری نشست «مریم در قرآن و گفت‌وگوی ادیان از طریق هنر» در فیلیپین (خبر)
 دومین جشنواره فیلم آسیایی در نیجریه برگزار می‌شود (خبر)
 آشنایی دانش‌آموزان سارایوو با فرهنگ و تمدن غنی ایران اسلامی (خبر)
 محصولات‌مان را به فراخور بازار عرضه می‌کنیم/ با ۱۱۲ کشور روابط فرهنگی داریم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از آرامگاه اولین مترجم قرآن به زبان ژاپنی (خبر)
 نخستین شماره فصلنامه «آینه» به زبان انگلیسی منتشر شد (خبر)
 همکاری ايران و آلمان در حوزه نسخه‌های خطی (خبر)
 خدمات ایران براي نزدیکی امت اسلامی بر کسی پوشیده نیست (خبر)
 برگزاری نمایشگاه هنري و نشست ديني با موضوع حضرت مريم(س) در فيليپين (خبر)
 افتتاح نمايشگاه نقاشی در زیمبابوه (خبر)
 مسابقه مفاهیم قرآنی در ژاپن برگزار مي‌شود (خبر)
 رايزن فرهنگي جديد ايران در اوگاندا معرفي شد (خبر)
 پيام تسليت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان در پي درگذشت الکساندر فدوتوف (خبر)
 معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی در باکو (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایشي براي نفي خشونت‌گرايي مذهبي در كنيا (خبر)
 برگزاري نهمین نشست حافظ‌شناسی در افغانستان (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 اوگاندا از جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کند (خبر)
 راهپيمايي اربعين با شكوه هر چه تمام‌تر برگزار شد (خبر)
 ظرفیت ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز مشارکت فرهنگی طرف‌های خارجی است (خبر)
 سمینار «تصوف و معنویت» در مالزی برگزار شد (خبر)
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه قرآن کریم هستیم (خبر)
 تقدير ريیس شورای عالی صلح افغانستان از خدمات فرهنگي ايران (خبر)
 نمایشگاه کتاب کودک در سوريه به كار خود پايان داد (خبر)
 فیلم‌های ایرانی در دانشگاه جی دی گوئینکا هند به نمايش درآمد (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «کودکان، پیام‎آوران کوچک صلح» در باکو برپا شد (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در بزرگداشت سالگرد تأسیس مشیخت اسلامی صربستان (خبر)
 نمایش «بوسیدن روی ماه» در سريلانكا (خبر)
 توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی بین ایران و مالزی (خبر)
 اهداي كتاب به 55 مركز فرهنگي و دانشگاهي يونان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ايران در عراق از غرفه‌های مؤسسه روضه‌الشهدا (خبر)
 بازگشایی مجدد موزه ملی سوریه (خبر)
 دیدار سفیر ایران از رایزنی فرهنگی كشورمان در رم (خبر)
 افتتاح سرای ایران در دانشگاه اسلاونی ارمنستان (خبر)
 از اقدامات ایران برای گسترش وحدت در دنیا تشکر می‌کنم (خبر)
 برگزاري دوره تربیت مدرس روش‌های نوین آموزش زبان فارسی در ازبكستان (خبر)
 گسترش تبادلات فرهنگی و علمی دوجانبه بین ایران و اندونزی (خبر)
 نمایشگاه نقاشی و نگارگری هنرمند ایرانی در اتارپرادش هند (خبر)
 شرکت وابسته فرهنگی ایران در کنفرانس «جوانان فلسطین» دمشق (خبر)
 نمایشگاه کتاب حراره برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی «از عاشورا تا اربعین» در ژاپن + گزارش تصويري (خبر)
 اهدای کتاب‌هاي كانون علمي آموزشي قلم‌چی به مدارس افغانستان (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 تأکید بر توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی ايران و آذربایجان (خبر)
 انتشار يازدهمين شماره مجله «آینه» در یونان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه ماناس قرقیزستان (خبر)
 معرفی مکتوبات فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب سوریه (خبر)
 آغاز دومین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 دومين دوره آموزشی آشنايی با توسعه تجارت ایران و ترکمنستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری نشست مشترک ادیان در رایزنی فرهنگی ایران در فيليپين (خبر)
 بررسی زمینه‌های همکاری مشترک فرهنگی بین ایران و ژاپن (خبر)
 شرکت ایران در سی‌اُمین جشنواره بین‌المللی فیلم آنکارا (خبر)
 نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در پکن (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با مدیرکل ارشاد اسلامی اندونزی (خبر)
 حضور رایزن فرهنگی ايران در برنامه زنده تلویزیون «آرم نیوز» ارمنستان (خبر)
 جشنواره فيلم ايران در دانشگاه روهانا سريلانكا برگزار مي‌شود (خبر)
 تکریم از موکب‌داران عراقی توسط رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 گسترش همکاری‌های دوجانبه ایران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 برپايي غرفه صنایع دستی و اقلام فرهنگی ایران در ژاپن (خبر)
 بازديد وابسته فرهنگی ایران از كلاس خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برپايي نمایشگاه هنر تجسمی با موضوع حجاب در اندونزي (خبر)
 انتشار سومین شماره فصلنامه سال 2018 «اشپکتروم ایران» در آلمان (خبر)
 بازدید نماینده فرهنگی ایران از دانشگاه منوبه تونس (خبر)
 توسعه همکاری‌های دو جانبه ایران و پاکستان (خبر)
 برگزاری سلسله نشست‌های مشاوره خانواده بانوان ایرانی مقیم بغداد (خبر)
 یونان و ایران می‌توانند در در صلح و دوستي ملت‌ها مؤثر باشند (خبر)
 تشریح راه‌های تقریب بین مذاهب اسلامی و وحدت مسلمانان در اوگاندا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس جماعه العلماء مسلمین عراق (خبر)
 برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی، شاهکار ادبیات جهان» در قزاقستان (خبر)
 دیدار سرکنسول و وابسته فرهنگی ایران با رییس دانشگاه پنجاب (خبر)
 ديدار دانشجویان ايران‌شناسي ارمنستان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 دیدار مؤلف «نام‌آوران ایران‌زمین» با رایزن فرهنگی کشورمان در سوئد (خبر)
 مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در خارج از کشور (خبر)
 برگزاری بیست‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 استقبال عراقی‌ها از مکتوبات ایرانی در نمایشگاه کتاب «تراتیل سجادیه» (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ایرانی در جشنواره فرهنگی دانشجویان چین + تصاوير (خبر)
 گرامیداشت روز هنر معاصر ایتالیا در رُم (خبر)
 مصاحبه رادیو فرهنگ تونس با نماینده فرهنگی ایران (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از بنیاد اسلام کریم اوف ازبکستان (خبر)
 انتشار هفتادوچهارمين شماره فصلنامه «پيغام آشنا» در پاكستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «ایران؛ سرزمین فرهنگ و هنر» در یونان (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ایران با مفتی لاذقیه (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه 136 ایروان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 کاشت نهال دوستی، علمی و فرهنگی ایران و اوگاندا (خبر)
 شرح فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در تلويزيون ارمنستان (خبر)
 نشست مشترک ادیان و فرق مختلف مسیحی در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 ساخت مستند فعالیت‌های فرهنگی ایرانیان و شیعیان در هند (خبر)
 نشست علمی «تجلیات حکمت در شعر حافظ» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه الفارابی قزاقستان (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 استقبال وزیر امور مدنی بوسنی از گسترش مناسبات فرهنگی با ایران (خبر)
 تحریم‌ها مردم ایران را مقاوم‌تر می‌کند (خبر)
 آغاز سال تحصیلی فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگی ایران در يونان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و اندونزي (خبر)
 رونمایی از فصلنامه «مسائل زبان و ادبیات فارسی» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 ایران مهد فرهنگ و تمدن است (خبر)
 برگزاری بیست‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه «قله‌های قلم» در پاريس + گزارش تصويري (خبر)
 داشته‌هاي فرهنگي خود را با هم‌افزايي دروني به جهانيان عرضه كنيم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه ملی اندونزی (خبر)
 نمایش چهل آیه از قرآن در کلیسای فیلیپین (خبر)
 برگزاری نشست فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم گرجستان (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی بین ایران و ترکیه (خبر)
 مصاحبه رادیو ملی بلغارستان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 گرامیداشت روز جهانی صلح در فیلیپین (خبر)
 بازدید نماینده فرهنگی ایران از جامعةالكوثر پاکستان (خبر)
 همكاري رایزني فرهنگی ایران و دانشگاه بینوس اندونزی در حوزه ايران‌شناسي (خبر)
 تجلیل از شاعر پارسی‌گوی ازبکستان (خبر)
 نشست ادبی «از حافظ تا شهریار» در بغداد برگزار شد (خبر)
 تشکیل شورای برنامه‌ریزی ستاد فرهنگی اربعین (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ایران با رییس دانشگاه استانبول (خبر)
 توسعه روابط دوجانبه رايزني فرهنگي ایران با شورای هنری جاکارتا (خبر)
 ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی ایران به مردم پاكستان معرفی شود (خبر)
 امضاي یادداشت‌تفاهم تأسیس مراکز فرهنگی ایران و افغانستان در هرات و مشهد (خبر)
 برگزاری چهارمین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار (خبر)
 انتشار نشريه الكترونيكي «دكن» در هند (خبر)
 انتشار شمارگان جديد فصلنامه پژوهشی «ادب» در افغانستان (خبر)
 انتشار كتاب «قيام مهدي منتظر ما» به زبان تركي استانبولي (خبر)
 مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ژاپن برگزار شد (خبر)
 عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در پرتوریا (خبر)
 کارگاه آموزشی آگاهی لزوم تقلید از مراجع عظام درشهر پونا (خبر)
 تجلیل از فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزشی رایزنی فرهنگی ایران در باکو (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ايران با روزنامه «مانیلا» تایمز (خبر)
 ظرفیت‌های فرهنگی ایران به جوانان اندونزیایی معرفی شود (خبر)
 شصت‌وهشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي سيد علي هجويري در پاكستان (خبر)
 آموزش خط و خوشنویسی در عراق (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 جريان هنر در سينماي روحاني ايران محسوس است (خبر)
 اهداي کتاب‌هاي ايران‌شناسي به کتابخانه مرکز فرهنگی ـ هنری سلارک ونزوئلا (خبر)
 شماره جدید فصلنامه «پرلا» منتشر شد (خبر)
 نخستین دوره اسلام‌شناسی در زيمبابوه برگزار می‌شود (خبر)
 پایان ترجمه 3 عنوان کتاب فارسي به زبان میانماری (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.