English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

علي‌اكبر ضيائي:

زبان فارسی میدان تأثیر فرهنگ ایران در آلبانی است/عجين شدن زبان و فرهنگ مردم آلباني با فارسي

رايزن اسبق فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آلباني با بيان علاقه آلبانیایی‌‌ها به فرهنگ و ادبیات ایران، گفت: زبان و فرهنگ مردم آلباني با فارسي عجين شده و همواره وسیع‌ترین میدان تأثير فرهنگ ايران در آلباني، عرصه زبان فارسي است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علي‌اكبر ضيائي، رايزن اسبق فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آلباني و كارشناس منطقه بالكان است كه پيش از اين، به بهانه برگزاري همايش بررسي انديشه‌هاي محمدنعيم فراشري، شاعر پارسی‌گوی آلبانیایی‌تبار با او هم‌كلام شديم. اين بار او از فراز و نشیب‌هاي حیات زندگی آلباني و تفكر اين جامعه نسبت به ايران مي‌گويد كه در ادامه مي‌خوانيم:

درباره حوزه جغرافيايي و مختصات فرهنگي آلبانی توضیح دهید.

آلبانی کشوری است در جنوب شرقی قاره اروپا. پایتخت این کشور تیراناست كه از ناحيه شرق با مقدونيه و از جنوب و جنوب شرقی با یونان همسایه ‌است. مردم آلبانی از ریشه قوم ایلیری هستند که از اقوام هندواروپایی بودند. ایلیری‌ها ساكنان منطقه آلباني بودند و داراي تمدن بسيار تاريخي مي باشند. این قوم از قدیم‌ الایام یک روحیه جنگ ‌جویی و حماسی و نظامی قابل ملاحظه‌‌ای داشته است.

آلبانيايي‌ها از لحاظ زبان، فرهنگ و هنر با همسايه غربي آن كه ايتاليايي‌ها هستند، كاملاً متمايز است؛ همينطور با نژاد اسلاو كه شامل مردمان سرزمينهاي يوگسلاوي سابق مي‌شود، داراي ساختاري فيزيكي متفاوت است.

ایلیری‌ها از نظر زباني، هم‌زبان آلبانيايي‌ها و داراي هويت و تاريخ مستقل و با سابقه چندين هزار ساله هستند. آلبانیایی‌های امروزی از نوادگان ایلیری‌ها به شمار مي‌روند و زبان آلبانیایی نیز، از ریشه ایلیری است. آثار باستاني كه در منطقه موجود است، گوياي آن است كه اين تمدن، بسيار شكوفا و پُر رونقي بوده است.

کشور آلبانی در دوره‌اي از تاريخ، حوزه هجوم و نفوذ قدرت‌های بزرگ شد. این منطقه زمانی جزو مستعمرات امپراتوری روم غربی بود و درگیری و رقابت میان دو امپراتوری روم غربی و شرقی، بارها سرنوشت منطقه را تغییر داد.

این سرزمین در طول تاریخ حیات زندگی خود همواره تحت تسلط نیروهای خارجی از رومی‌ها گرفته تا امپراطور عثمانی بوده است. پس از رومی‌ها، حکومت عثمانی یکی از اثرگذارترین قدرت‌های دوران تاریخ بر آلبانی است زيرا هیچ کشوری نتوانسته بود به لحاظ کوهستانی بودن برخی از مناطق مسکونی آلبانیایی و آزاد انديش بودن مردم اين كشور، بر آنها سیطره و نفوذ کند. اما عثمانی‌ها موفق شدند بر آن مناطق دسترسی پیدا كنند و یک حکومت مرکزی مورد علاقه خود مستقر سازند که کاملاً با آداب و رسوم قبیله‌ای مردم تفاوت داشت.

عثماني‌ها به دليل اينكه مردم مناطق مسکونی آلبانیایی داراي ويژگي‌هاي شجاعت، جنگ‌جو و مقاوم بودند، فرزندان آنان را پس از تولد براي ورود و خدمت به حكومت عثماني، آموزش‌هاي ویژه‌ دادند و كودكان آلبانيايي به نام دوشيرمه زیر نظر استادان در استانبول پرورش يافتند كه بعدها سرلشگرهاي بزرگي شدند و برخي از آنان چون خواجه سنان پاشا به مقام سردار سپاه و وزیر اعظمي رسيدند.

آلبانيايي‌هايي كه وارد حكومت عثماني شدند، توانستند هم در حوزه فرهنگي ـ هنري و هم علمي و نظامي سرآمد باشند و منشأ خدمات براي اين حكومت شوند.

ريشه اسلام در منطقه بالكان به ويژه آلباني به چه دوره اي باز بر مي‌گردد؟

منطقه بالكان يكي از نقاط مهم دنياست كه از لحاظ مذهبي تنوع زيادي داشته و از گذشته دور تا به حال به دليل گرايشات مختلف ديني، مذهبي و قومي، جنگ‌هاي مختلفي در اين منطقه شكل گرفته است.

يكي از ويژگي‌هاي بارز مسلمانان اين منطقه آن است كه آنها علاوه بر زبان و قوميت، اسلام و تصوف را مهم‌ترين عنصر هويت‌ساز خود قلمداد مي‌كنند و بر همين مبناست كه تحت فشارهاي حكومت‌هاي مختلف، هويت خود را همچنان حفظ كرده‌اند.

برخي نيز، معتقدند كه پيروزي عثماني‌ها موجب گسترش اسلام در بالكان شده است اما اسلام تاريخي كه در منطقه بالكان دارد، شايد به 800 سال مي‌رسد. آثار و سنگ‌ قبرهايي كه از گذشته دور به جا مانده است، نشانگر اين است كه دين اسلام خيلي فراتر از دوره عثماني بوده است. تقريبا مي‌شود گفت، 300 سال قبل از نفوذ حکومت عثمانی، مهاجران مسلمان از خراسان و ديگر مناطق ايران به آلباني سفر كرده بودند و بخشي ديگر مسلمانان تركيه هستند كه اغلب به عنوان بازرگان، علماي ديني و تاجران اين كشور باعث ترويج اسلام در آلباني مي‌شدند.

بخشي از كسانيكه به آلباني مهاجرت كردند، به طريقت صوفيانه وابسته بودند كه با عنوان «بكتاشيه» ياد مي‌شود. همچنين، طريقت قادري كه عمدتاً خراساني بودند، 500 سال قبل به منطقه بالكان مهاجرت كردند و با بينان‌گذاري تكيه‌هاي ديني و مذهبي، مكتب قادريه ترويج شد و يكي از عوامل گسترش اسلام، طريقت‌هاي تصوف در منطقه بالكان به ويژه آلباني است.

طريقت ديگر، رفاعيه است كه متعلق به سيد احمد رفاعي است. طريقت خلوتي و تيجاني و سعدي از ديگر طريقت‌هاي مشهور آلباني است. آن چيزي كه امروز مي‌توان از آن برداشت مي‌شود، ۷۰ درصد مردم آلبانی مسلمان و ۳۰ درصد مسیحی هستند.

درباره بكتاشيه و نقش اين طريقت در گسترش دین اسلام در آلباني بگوييد.

تاریخ طریقت بکتاشیه به شخصی به نام «حاجی بکتاش ولی» باز می‌گردد؛ طريقت بكتاشيه برجستگي خاصي در آلباني دارد، زيرا پيروان آن به پیامبر اكرم صلي الله عليه و آله و اهل بيت عليهم السلام معتقدند. این گروه مهمترین و با نفوذترین گروه از طريقتهاي علوي در بین تشکیلات دینی آلبانی است.

بخشي از فرماندهان و سربازاني كه از طرف امپراتوري عثماني وارد منطقه آلباني شدند، متعلق به طريقت‌هاي صوفيانه بودند و يكي از آن طريقت‌ها، بكتاشيه بود.

این طریقت از آناتولی نشأت گرفت و در پی کشور گشایی‌های سلاطین ترک، به شبه جزیره بالکان و از جمله به آلبانی راه یافت. راه‌یابی این طریقتهاي صوفيانه به شبه جزیره بالکان، در اسلام آوردن ساکنان آن‌جا سهم عمده‌ای داشت.

بکتاشیه در آلبانی در روز عاشورا برای امام حسین (ع) و فرزندان و یاران آن حضرت داراي مراسم خاصي مي باشند و غذايي به نام عاشور در آن روز كه از گندم ساخته مي شود ميان مردم توزيع مي‌كنند و این مراسم چنان شکوهی دارد که از تلویزیون رسمی کشور آلبانی پخش می‌شود و مقامات رسمي كشور آلباني و سفراي خارجي و مردم نيز به ديدن رهبر بكتاشيه مي آيند.

تفكر جامعه آلباني نسبت به ايران چگونه است؟

آثار حضور ایرانیان را در منطقه بالكان به ويژه آلباني به صورت‌های مختلف می‌توان دید. از همان زمان كه صوفيان منطقه خراسان و تركيه به آلباني مهاجرت و تكاياي ديني و مذهبي را ساختند، فرهنگ ايراني در اين كشور تأثير گذاشت.

به عنوان مثال صوفياي بكتاشيه تركيه؛ مكتب اهل بيت (ع) را از ايران يعني منطقه نيشابور فراگرفتند، بنابراين اشعار و منابع فارسي هميشه همراهشان بوده است كه از جمله آن مي‌توان گلستان سعدي، شاهنامه و حافظ را كه طي سال‌هاي دور بين طريقت‌هاي مختلف دست به دست مي شده است را نام برد و البته تاريخ حماسه كربلا و آداب و رسوم عاشورا را نيز از طريق مقاتل و يا به صورت شفاهي ميان بكتاشيان متداول بوده است.

همينطور، تمام اشعاري كه در تكاياي بكتاشيه استفاده مي‌شود بخشي از آن به فارسي قرائت مي‌شود. شايد مردم عصر كنوني آلباني خيلي به زبان فارسي تسلط نداشته باشند، اما از دوره حكومت عثماني، زبان فارسي جزو زبان دوم آلباني استفاده و كاربرد داشته است.

شاید وسیع‌ترین میدان تأثير فرهنگ ايران در آلباني، عرصه زبان و ادبیات فارسي است. اين معروف است كه مي‌گويند: زبان فارسي، زبان فرهنگ است، زبان عربي، زبان دين است و زبان تركي، زبان اداري است .

كسانيكه متعلق به دو سه نسل قبل سرزمین آلبانی هستند، تا حدودي با زبان فارسی‌آشنايي دارند، به طوري كه اجداد آلبانيايي‌ها به زبان فارسي شعر مي‌خوانند و در گنجه منازل خود، دست نوشته‌ها و نسخ خطي به زبان فارسي وجود داشته است.

زبان و فرهنگ مردم آلباني با فارسي عجين شده و اين به قبل از ورود حكومت عثماني‌ها برمي‌گردد. همان دوران كه مبلغان ديني و صوفيان از منطقه خراسان به آلباني مهاجرت مي‌كردند، سبب شدند زبان فارسي در اين سرزمين، بسط و گسترش يابد.

مردم اين سرزمين علاقه بسياري به فرهنگ و ادبیات ایران دارند. تعداد زيادي واژه هاي فارسی در گویش رایج مردم آلباني وجود دارد و خیلی از این طریقت‌‌ها اصالتاً از خراسان و ایران هستند که به آنجا مهاجرت کردند.

بنابر اين، ما مي‌توانيم اهميت و نقش اين زبان را در پيوند دادن اقوام بالكان شكوفا كنيم. تقويت پيوندهاي تاريخي باعث تقويت عناصر تمدني منطقه و تقويت هويت ملي مي‌شود، چون يكي از مشكلات منطقه بالكان، فرو بردن تمدن‌هاي كوچك توسط تمدن‌هاي مجاور است.

چه ظرفیت‌‌هایی از فرهنگ ایرانی می‌‌تواند در آلبانی فعال شود؟

تاريخ معاصر فرهنگ آلباني را با مؤلفه‌هاي فرهنگي ايران چون محبت، عشق، صلح، احترام به خانواده و زندگي مسالمت‌آميز و دوري از خشونت كه بيانگر يك سري ارزش‌هاي انساني هستند، پيوند بزنيم. مؤلفه‌هاي فرهنگي ايران سرپُل‌هاي مهمي هستند كه مي‌توانند فرهنگ ايراني را به مردم بالكان به ويژه مردم آلباني منتقل كنند.

همچنين، مي‌توانيم در بحث ترجمه و نشر، همايش، نشست‌هاي تخصصي و تبادل استاد و دانشجو، كرسي‌هاي اديان و گفت‌وگوهاي فرهنگي به همكاري‌هاي مشترك بين دو كشور كمك شاياني كنيم.

آثار بزرگان ادب فارسی چه جايگاه و اهميتي در آلبانی دارند؟

پیشینه روابط فرهنگی دو کشور بسیار قبل‌تر از حضور ایرانیان و نهادهای ایرانی در آلبانی است و سفیران فرهنگی چون «برادران فراشری: نعيم و عبدل و سامي» «فان نولی»، «وجیه بخارایی» و «حافظ علي كورچا» هر کدام سهم قابل توجهی در معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی در آلبانی داشته‌اند.

انديشمندان آلباني کتاب رباعيات عمر خیام را بارها ترجمه و چاپ کردند و با آن زندگی می‌کنند. کتاب بوستان و گلستان سعدی نیز همین‌طور است. شاهنامه فردوسی سال‌ها پیش توسط متفکر بزرگی به نام «وجیه بخارایی» به آلبانیایی ترجمه شده و داراي سبک و سیاق حماسی و اسطوره‌ای است.

از آنجايي كه ارتباط با نخبگان و انديشمندان کارآمدترین روش داد و ستد فرهنگی است، چه برنامه‌ای برای حضور نخبگان فرهنگی، هنری و دینی ایرانی در منطقه بالكان دارید؟

به نظر مي‌رسد، اگر بخواهيم منطقه بالكان اولويت‌بندي كنيم بايد منطقه آلباني، مقدونيه، کوزوو، بوسني و هرزوگوين در حوزه فرهنگي ايران بيش از پيش ديده شوند.

به طوركلي بايد ديپلماسي فرهنگي در تعامل با مردم منطقه بالكان، رويكردي فرهنگي به مفهومي كه با ساختارهاي بومي منطقه بالكان هماهنگ باشد، داشته باشد و ما در عصر كنوني به پشتوانه ميراث فرهنگي مشترك و با توجه به پيوندهاي تاريخي كه با مردم بالكان داريم مي‌توانيم روابط دوجانيه فرهنگي را توسعه دهيم.

گفت‌وگو: مهسا صبوري

انتهاي پيام/


٠٨:٤١ - 1396/12/23    /    شماره : ٧٠١٠١٣    /    تعداد نمایش : ١٠٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 کتاب «دوستدار محمد و علی» به زبان آلبانيايی منتشر شد (خبر)
 نمايش آثار تلويزيوني ايران از شبکه سراسری آلبانی (خبر)
 شماره سوم فصلنامه «پرلا» در سال ٢٠١٨ منتشر شد (خبر)
 رونمایی از پایگاه اینترنتی مجله «پرلا» آلبانی (خبر)
 شماره جدید فصلنامه «پرلا» منتشر شد (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همايش «بررسي انديشه‌هاي نعيم فراشري، شاعر فارسي‌سراي آلباني» (خبر)
 شب شعر فارسی در آلباني (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان براي نيل به همگرايي بسيار مؤثر است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان با ريیس کمیته دولتی ادیان آلبانی (خبر)
 همایش ایران‌شناسی «سنت نقالی» در آلبانی برگزار شد (خبر)
 بیستمین نمایشگاه کتاب تیرانا برگزار شد (خبر)
 کنفرانس بزرگداشت بیست‌ودومین سال انتشار فصلنامه «پرلا» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «پرلا» در آلباني (خبر)
 خیام یک هویت وجودی دارد (خبر)
  برگزاری شب شعر فارسی در آلبانی (خبر)
 انتشار شماره 52 نشريه پرتوهای علوی در آلباني (خبر)
 انتشار شماره 193 نشريه نور اهل البيت (ع) در آلبانی (خبر)
  شماره 117 مجله «اورتسيا» در آلباني منتشر شد (خبر)
 ملت‌ها در حوزه فرهنگ راه خود را می‌روند (خبر)
 برگزاری سمپوزیوم سنت حضرت پیامبر (ص) و امام علی (ع) در آلبانی (خبر)
 برگزاري جشن «سلطان نوروز» در آلبانی (خبر)
 آلبانیایی‌ها ایران و ايرانيان را دوست دارند (خبر)
 انتشار شماره جديد مجله «پرلا» در آلباني (خبر)
 برگزاري آيين «سلطان نوروز» در آلبانی (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی سنت پیامبر و امام علی (ع) در آلباني (خبر)
 انتشار شماره 192 نشريه نور اهل‌البيت (ع) در آلبانی (خبر)
 انتشار شماره 51 نشريه پرتوهای علوی در آلباني (خبر)
 كنگره بزرگداشت «نعيم فراشري» در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «فاطمه زهرا (س)» در آلبانی (خبر)
 انتشار تقويم اوقات شرعي سال 2017 در آلبانی (خبر)
 طنين نوای موسیقی سنتی ایران در آلبانی (خبر)
 سفر اساتید دانشگاه تیرانا به ايران (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در آلبانی طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 کتاب شهید دمکراسی در آلبانی رونمايي شد (خبر)
 شماره 116 نشريه «اورتسيا» در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار تقويم سال 2017 میلادی در آلبانی (خبر)
 اسلامی بودن آلبانی یک واقعیت انکار ناپذیر است/برپايي باشكوه نماز عید فطر (خبر)
 60 شماره مجله پرلا در آلباني به ایران‌شناسی اختصاص دارد/ بیش از ٦٠٠ کلمه فارسی در زبان آلبانیايی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس مؤسسه مطالعات بین‌الملل آلبانی (خبر)
 شركت رايزن فرهنگي ايران در مراسم انجمن ادبي تیرانا (خبر)
 انتشار شماره 115 مجله «اورتسيا» در آلباني (خبر)
  کتاب «حسین بن علی ابو الشهداء» در آلباني منتشر شد (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب تیرانا (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد نشريه «پرتوهای علوی» در آلباني (خبر)
 انتشار چهلمين شماره مجله عشق اهل البيت (ع) در آلباني (خبر)
  ایران تنها تکیه‌گاه مطمئن براي مسلمانان آلباني است (خبر)
  تلاش كشورهاي بزرگ براي حضور فرهنگي در ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد مجله عشق اهل البيت (ع) در آلباني (خبر)
  انتشار چهل‌وششمين شماره نشريه «پرتوهای علوی» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره 114 مجله ديني ـ فرهنگي «اورتسيا» در آلباني (خبر)
 ريیس سابق کمیته مسلمانان آلبانی درگذشت (خبر)
 انتشار مجله علمی- پژوهشی پرلا در آلبانی (خبر)
 انتشار شماره‌هاي 185 و 186 نشريه نور اهل البيت (ع) در آلباني (خبر)
 انتشار يكصدوسيزدهمين شماره نشريه «اورتسيا» در آلبانی (خبر)
 انتشار چهل‌وپنجمين شماره نشريه «پرتوهای علوی» در آلباني (خبر)
 انتشار شمارگان جديد مجله عشق اهل البيت (ع) در آلباني (خبر)
 انتشار سي‌وپنجمين شماره نشريه «عشق اهل البيت (ع)» در آلباني (خبر)
 قدرداني رهبر بكتاشيه از رايزني فرهنگي ايران در آلباني (خبر)
 برگزاري هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پریشتینا در كوزوو (خبر)
 علاقه مردم آلبانی به فرهنگ غنی ایرانیان ديرينه است (خبر)
 انتشار شماره 175 نشریه‌ «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 شماره 108 مجله دینی ـ فرهنگی «اورتسیا» در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار شماره 27 نشریه‌ «عشق اهل البیت (ع)» در آلباني (خبر)
 كتاب «داستان‌هاي زيباي كودكانه» در تيرانا تجديد چاپ شد (خبر)
 انتشار شماره 174 نشریه «نور اهل البیت (ع)» در آلباني (خبر)
 شماره 32 نشریه پرتوهاي علوي در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار احکام و مقررات قربان در آلباني (خبر)
 کتاب «نماز، نور چشمان» در آلباني تجديد چاپ شد (خبر)
 کتاب «لهوف» سید ابن طاوس در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار شماره 107 مجله دینی ـ فرهنگی «اورتسیا» در آلباني (خبر)
 آموزش قرآن كريم در مسجد اهل بيت (ع) آلباني (خبر)
 ضیافت افطار مرکز جهانی بکتاشیه برگزار شد (خبر)
 انتشار شماره 173 نشریه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره 26 نشريه «عشق اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره 31 نشریه «پرتوهای علوی» در آلباني (خبر)
 شماره 30 نشريه «پرتوهای علوی» در آلباني منتشر شد (خبر)
 شماره جديد فصلنامه «پرلا» در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد نشریه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار تقويم اوقات شرعي ويژه ماه مبارك رمضان در آلباني (خبر)
 تجدید چاپ «ديوان تخیلات»؛ مجموعه اشعار فارسي به زبان آلبانيايي (خبر)
 برگزاری همايش «ارزش‌هاي ماه مبارك رمضان» در آلبانی (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب آلباني برگزار شد (خبر)
 کتاب «حدیقه السعداء» در آلبانی منتشر شد (خبر)
 شماره 170 نشریه‌ «نور اهل البیت(ع)» در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار شماره 25 نشریه «عشق اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 تبيين سير و سلوك حضرت زهرا(س) در نشریه‌ «پرتوهای علوی»آلباني (خبر)
 انتشار شماره 106 نشريه «اورتسیا» در آلباني (خبر)
 شماره چهارم فصلنامه «پرلا» در آلباني منتشر شد (خبر)
 انتشار صدوپنجمين شماره مجله دینی ـ فرهنگی «اورتسیا» در آلباني (خبر)
 بازدید ريیس مرکز شرق‌شناسی کوزوو از بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی (خبر)
 اخذ مجوز مرکز بین المللی ISSN براي فصلنامه«پرلا» در آلباني (خبر)
 نشریه «پرتوهای علوی» در آلباني منتشر شد (خبر)
 مركز جهاني بكتاشيه در آلباني سمپوزيوم بين‌المللي برگزار كرد (خبر)
 فرازي از سيره حضرت زهرا (س) در نشریه‌ «عشق اهل البیت(ع)»آلباني (خبر)
 انتشار صدوشصت‌و‌نهمين شماره نشریه «نور اهل البیت (ع)» در آلباني (خبر)
 از شهرام ناظري در آلباني تجليل شد (خبر)
 بیست و هفتمین شماره نشریه «پرتوهای علوی» در تيرانا منتشر شد (خبر)
 شماره جديد نشریه‌ فرهنگی «نور اهل البیت» در آلباني منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم «روزهای فرهنگ ایرانی» درشهر فیئر آلباني (خبر)
 «روزهاي فيلم ايران» در آلباني برگزار شد (خبر)
 انتشار بيست و ششمين نشریه دینی ـ فرهنگی «پرتوهای علوی» در آلبانی (خبر)
 انتشار كتاب «مختار نامه» به زبان آلبانیایی در تيرانا (خبر)
 انتشار بيست و سومين شماره نشریه‌ «عشق اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه‌ «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار سالنامه با تصاويري از حرم امام خميني(ره) در آلباني (خبر)
 آشنايي مردم آلباني با اشعار ايراني (خبر)
 انتشار شماره جديد مجله «اورتسیا» در آلباني (خبر)
 چاپ سالنامه مذهبي در آلباني (خبر)
 انتشار كتاب «بابا رجب، آسمان حکمت» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار بیست و پنجمین شماره نشریه‌ «پرتوهای علوی» در آلباني (خبر)
 انتشار بيست و دومين شماره نشریه‌ «عشق اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار یکصدوشصت‌وپنجمین شماره نشريه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 همايش «پیام‌های کربلا در مکتب بکتاشیه» در آلبانی برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب آلباني به كار خود پايان داد (خبر)
 انتشار بيست و چهارمين شماره نشریه "پرتوهای علوی" در آلباني (خبر)
 انتشار يكصدوسومين شماره از مجله دینی ـ فرهنگی اورتسیا در آلباني (خبر)
 انتشار ویژه نامه عاشورای حسینی در آلباني (خبر)
 انتشارکتاب" کلمات قدسی"در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار بيست و سومين شماره نشریه " پرتوهای علوی" در آلباني (خبر)
 انتشار يكصدوشصت‌وسومين شماره از نشریه‌ی «نور اهل البیت(ع)»در آلباني (خبر)
 انتشار یکصد و یکمین شماره ازمجله«اورتسيا»در آلباني (خبر)
 تجدید چاپ کتاب گلستان سعدی در آلباني (خبر)
 انتشار بیست و یکمین شماره مجله «عشق اهل البيت (ع)»درآلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه‌ی «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 پاسداشت مقام حضرت عباس (ع) در آلباني (خبر)
 انتشار بيست و يكمين شماره از نشریه "پرتوهای علوی" در آلباني (خبر)
 انتشار بیستمین شماره از نشریه‌ «پرتوهای علوی»در آلباني (خبر)
 انتشارشصت و هفتمين فصلنامه پرلا(مرواريد) در آلباني (خبر)
 انتشار یکصد و یکمین شماره از مجله اورتسیا در آلباني (خبر)
 «کاروان برکت» در آلبانی به راه افتاد (خبر)
  انتشار بيستمين شماره از مجله‌ «عشق اهل بیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار نوزدهمين شماره نشریه پرتوهای علوی در آلباني (خبر)
 انتشار ويژه نامه مجله دینی ـ فرهنگی "اورتسیا" در آلباني (خبر)
 چاپ تقويم اوقات شرعي ماه مبارك رمضان در آلباني (خبر)
 تجدید چاپ کتاب " اطلس تصويري ايران"در آلباني (خبر)
  تجدید چاپ کتاب "خورشید مغرب"درآلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه "نور اهل البيت (ع)" در آلباني (خبر)
 حمله به خانواده با لباس حقوق بشر (خبر)
 انتشار نوزدهمین شماره نشريه «عشق اهل بیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار هفدهمین شماره از نشریه‌ «پرتوهای علوی» در آلباني (خبر)
 ارائه معارف اسلامی؛ کار بسیار ارزشمند نهاد های ایرانی در آلبانی (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با اسقف اعظم مسیحی های ارتدکس در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه‌ «نور اهل البیت(ع)» در آلبانی (خبر)
 انتشار بروشور«کرامت های حضرت فاطمه زهرا (س)» در آلباني (خبر)
 برگزاری مراسم معرفی منشورات علمی و فرهنگی مونته نگرو به زبان آلبانیایی (خبر)
 نوروز موجب نزدیکی دل ها و فرهنگ هاست (خبر)
 انتشار شانزدهمين شماره نشريه پرتوهای علوی در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه‌ دینی ـ فرهنگی «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار پانزدهمين نشریه دینی ـ فرهنگی "پرتوهای علوی" در آلباني (خبر)
 انتشار هجدهمين شماره مجله «عشق اهل البيت (ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد مجله دینی ـ فرهنگی اورتسیا در آلباني (خبر)
 کشف مقبره قديمي در آلباني نشانگر آغاز اسلام در منطقه بالکان (خبر)
 انتشار یکصد و پنجاه و ششمين شماره از نشریه «نور اهل البیت(ع)»درآلباني (خبر)
 برگزاری نمایشگاه " 400 سال شهر و اثر اسلامی" در آلبانی (خبر)
 انتشار چهاردهمين شماره از نشریه‌«پرتوهای علوی»در آلباني (خبر)
 انتشار هفدهمين شماره مجله‌ی «عشق اهل بیت(ع)»در آلباني (خبر)
 انتشار نود و هشتمین شماره از مجله «اورتسيا»در آلباني (خبر)
 انتشار یکصد و پنجاه و پنجمین شماره از نشریه‌ی«نور اهل البیت(ع)»درآلباني (خبر)
 چاپ تقويم همراه با مناسبتهای مذهبی اهل بیتی (ع) در آلباني (خبر)
 انتشار سیزدهمین شماره از نشریه "پرتوهای علوی"درآلباني (خبر)
 رونمایی از جلد دوم کتاب «نور اهل بیت(ع)»درآلباني (خبر)
 انتشار شانزدهمين شماره مجله‌«عشق اهل بیت(ع)»درآلباني (خبر)
 برگزاری سمينار«امام حسین(ع) نمونه خلوص الهی» در آلبانی (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه «نور اهل البیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار يازدهمين شماره نشریه "پرتوهای علوی" در آلباني (خبر)
 نود و هفتمين شماره از مجله «اورتسيا»در آلباني (خبر)
 انتشاركتاب" نماز، نور چشمان"در آلباني (خبر)
 برگزاري كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در آلباني (خبر)
 برگزاري پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب آلبانی (خبر)
 ما پیرو اهل بیت(ع)هستيم (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه‌ «نور اهل البیت(ع)»در آلباني (خبر)
 انتشار مجله‌ی دینی ـ فرهنگی «عشق اهل بیت(ع)» در آلباني (خبر)
 انتشار يازدهمين نشریه دینی ـ فرهنگی پرتوهای علوی در آلباني (خبر)
 انتشار کتاب «روایاتی از امام علی (علیه السلام)»درآلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد نشریه‌ دینی ـ فرهنگی «نور اهل البیت» (ع) در آلباني (خبر)
 انتشار نود و ششمين شماره نشريه اورتسیادر آلباني (خبر)
 ایرانیان را دوست داريم (خبر)
 فیلم ایرانی "دیلیت" برنده نخست جشنواره فيلم كوتاه آلباني شد (خبر)
 انتشاردهمين شماره از نشریه پرتوهای علوی در آلباني (خبر)
 انتشار کتاب «ارکان نامه» درآلباني (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه علمي ـ فرهنگي «پرلا» در آلباني (خبر)
 رئيس هیئت تحریریه فصلنامه "پرلا " رئیس جدید آکادمی علوم آلبانی شد (خبر)
 انتشار پانزدهمين شماره از مجله‌ «عشق اهل بیت(ع)» در آلباني (خبر)
خبرهاي مهم
تشريح گفت‌وگوهاي ديني ايران در کلیسای پروتستان سوئد
نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا برگزار می‌شود
جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است
نخستين شهيد اقتدار فرهنگي جمهوري اسلامي ايران
برگزاری نخستین دوره دانش‌افزایی معلمان مدارس ایران در کویته پاکستان
دسترسی به مقالات فرهنگی در سایت رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس
انسان سرگشته‌ای که «قبله» سجده‌‌گاهش شد/ مردم برلین سر سفره افطار رایزنی ایران
نمایشگاه عکس ایران در استانبول برپا شد
همكاري‌هاي خانه فرهنگ ايران و سازمان جوانان زرتشتیان بمبئي توسعه مي‌يابد
مراسم رونمایی از آثار پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
جشنواره بین‌المللی صنایع دستی در اسلام‌آباد برگزار شد
آیین بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد
برگزيدگان هفته پژوهش سازمان فرهنگ معرفی شدند
رونمایی از آثار پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در هفته پژوهش
آيت‌الله تسخيري: آثار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عاملی برای انجام وظایف الهی است
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.