English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

نواي موسيقي ايراني در صربستان

برنامه‏‌های گرامیداشت دهه مبارک فجر و جشن پیروزی انقلاب اسلامی در صربستان، با برگزاری برنامه موسیقی سنتی ایران، در سالن آمفی تئاتر شهرداری بلگراد و مرکز فرهنگی ووک کارجیچ،  برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم که با حضور ملا عبداللهی، سفیر ایران در صربستان، مقامات شهرداری بلگراد، شخصیت‏های فرهنگی، هنرمندان، دانشجویان و جمع زیادی از علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران برگزار شد، قطعاتی از موسیقی اصیل ایرانی با هنرمندی گروه موسیقی «سینا» (اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) اجرا شد.

موسيقي ايراني، زيباترين نواي جهان

در ابتدای این مراسم و پس از نواختن سرودهاي ملی ایران و جمهوری صربستان، سوِتیسلاو گونتسیچ، ريیس فرهنگسرای ووک استفانوویچ کاراجیچ، گفت:‌ تا همين اواخر با موسیقی سنتی ایرانی آشنا نبودم، سال گذشته در این ایام اولین باری بود که این فرصت نصیب من شد تا به آوای دلنشین موسیقی ایرانی گوش فرا دهم و باید بگویم که تا آن لحظه چیزی زیباتر از نوای موسیقی اصیل ایرانی نشنیده بودم و این یک بُعد دیگری از هنر موسیقی را در ذهن من ایجاد كرد که از این بابت خیلی خوشحالم و خوشبختانه امسال نیز این فرصت نصیب همه ما شد.

وي ادامه داد: متأسفانه مردم ما اطلاع زیادی از موسیقی ایرانی ندارند و این فرصتی است که با آن آشنا شوند. این برنامه موسیقی به همت رایزنی فرهنگی ايران به مناسبت سالگرد روز ملی جمهوري اسلامي ایران و به یاد مرحوم سلیماني، وابسته فرهنگي فقيد ايران در صربستان که سال گذشته در همین سالن در میان ما بود و تازگی دارفانی را وداع گفته است، هماهنگ شده است.

يك دقيقه سكوت به احترام مرحوم سليماني

در ادامه مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در صربستان با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم محسن سلیمانی، وابسته فرهنگي فقید کشورمان در صربستان، از حاضرین خواست تا به احترام وی و برای تکریم خدمات و فعالیت‌های ارزنده فرهنگی که در دوران خدمت خود در صربستان داشتند، بایستند و یک دقیقه سکوت کنند.

سرپرست رایزنی فرهنگي كشورمان در ادامه سخنرانی کوتاهی را با موضوع «اهمیت هنر متعهد و موسیقی سنتی ایران» ایراد كرد و با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار كرد: ماه بهمن در تاریخ معاصر ایران، اهمیت و ارزش بسیاری دارد. سی‌ونه سال پیش و در سال1357، انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید که سرآغاز فصل نوینی در تاریخ ایران شد.

وي افزود: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران، توجه به رشد و تعالی معنوی و اهمیت به کرامت و اخلاق انسانی است و از جمله ابزاری که می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند، بهره‌گیری از هنر متعهد، ارزشمند و اخلاق‌مدار است. این مهم با پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی، عملی شده است.

شيرازي همچنين در خصوص جایگاه و اهمیت موسیقی سنتی ایران اظهار كرد: در دنیای امروز که غرب درصدد تحمیل محصولات فرهنگی خود و از بین بردن فرهنگ‏ها و خرده‌فرهنگ‌هاست، توجه و حفظ هنرهای اصیل و از جمله موسیقی ملی اهیمت فراوانی می‌یابد. موسیقی ایرانی که ریشه در فرهنگ اصیل ایران دارد، پس از انقلاب اسلامی با رشد و بالندگی همراه بوده و ارزش بیشتری یافت. موسیقی اصیل ایرانی، با آواها و نغمه‌های دلنشین که برگرفته از شعر و ادب فارسی است، انسان را به عمق وجودی خود معطوف می‌کند و او را به تفکر در عالم هستی وامی‌دارد. این نوع موسیقی، صرفاً برای لذت و سرگرمی نیست؛ موسیقی اصیل ایرانی، نوای انسان شرقی است که همواره در جست‌وجوی حقیقت است، حقیقتی که تنها با اتصال به مبدأ هستی و ارتباط با خداوند معنی خواهد یافت.

در بخش اجرای موسیقی، پس از معرفی سازها و هنرمندان، چند قطعه از آثار فاخر موسیقی ایرانی اجرا شد که مورد استقبال بسیار زیاد حاضرین شد.

گروه موسیقی «سینا» با سرپرستی امین رامین از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کشور صربستان اعزام شده است و طبق هماهنگی رایزنی فرهنگی كشورمان، این گروه در شهرهای ابرنواتس و اسمدروو نیز به اجرای موسیقی پرداخت.

نوای موسیقی ایرانی در دانشگاه مگاترند بلگراد

در ایام گرامیداشت دهه مبارک فجر و جشن پیروزی انقلاب اسلامی، گروه موسیقی سنتی «سینا» برنامه‎ای را در محل سالن اجتماعات دانشگاه مگاترند بلگراد (پايتخت) برگزار شد که مورد استقبال استادان و دانشجویان اين دانشگاه قرار گرفت.

در ابتدای این برنامه، سعید صفری، مدرس زبان فارسی، ضمن تقدیر از مسئولین دانشگاه برای همکاری صمیمانه با رایزنی فرهنگی ایران اظهار كرد: از دو سال گذشته که تمامی دوره‌هاي آموزش آزاد زبان فارسی به طور متمرکز در این دانشگاه تشکیل می‌شود، تلاش کرده‌ایم تا در فرصت‌های مناسب، با دعوت از هنرمندان ایرانی، برنامه‌های فرهنگی و هنری نیز اجرا شود که همواره با مساعدت مسئولین دانشگاه مواجه بوده‌ایم و امیدواریم این همکاری استمرار و توسعه بیشتری داشته باشد.

در ادامه دراگان چالویچ، مدیر هماهنگی بخش بین‌الملل دانشگاه مگاترند و مسئول اتاق ایران، با تأیید همکاری مثبت و سازنده رایزنی فرهنگی كشورمان با این دانشگاه در اجرای برنامه‌های مختلف آموزشی و فرهنگی اظهار كرد: طی دو سال گذشته علاوه بر تشکیل موفق دوره‌های آموزش زبان فارسی، چندین  برنامه فرهنگی از جمله نمایش فیلم‌های ایرانی، نمایشگاه عکس، جشن شب یلدا و اجرای موسیقی سنتی برگزاری شده است که موجب آشنایی بیشتر دانشجویان این دانشگاه با فرهنگ و تمدن ایران شده است و ما در ارزیابی خود، موفقیت این شیوه را تأیید می‌کنیم.

در ادامه گروه «سینا» قطعاتی از موسیقی سنتی ایران را اجرا کردند که مورد تشویق بسیار زیاد دانشجویان و حضار قرار گرفت.

اجرای گروه موسیقی سینا در شهر اوبرنواتس

به همت رایزنی فرهنگی ایران در صربستان و به مناسبت گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه موسیقی سنتی ایرانی با اجرای گروه «سینا» (اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) در شهرهای اوبرنواتس و اسمدروو برگزار شد که با استقبال بسیار خوب مسئولین شهر و شهروندان همراه بود.

در شهر اوبرنوانتس، سالن مرکز فرهنگی شهرداری این شهر پذیرای گروه موسیقی ایرانی بود و علاقمندان بسیار زیادی در این برنامه شرکت کردند و در ابتدا مجری برنامه به نمایندگی از شورای فرهنگی شهر اوبرنوانس به گروه موسیقی خوش آمد گفت.

مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در صربستان، با قدردانی از شهردار و مسئولین شهری برای در اختیار قرار دادن مکان مناسب برای اجرای برنامه موسیقی، یاد و خاطره مرحوم سلیمانی، وابسته فرهنگی فقید ایران را گرامی داشت و در ادامه با اشاره به برگزاری آیین‌های جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار كرد: انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین رویداد تاریخ معاصر ایران است که به خواست و اراده توده‌های مردم و با رهبری روشنگرانه امام خمینی (ره) انجام شد و به استقرار نظامی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و اخلاقی انجامید.

وی همچنین به اشاره به ارزشمند بودن هنر در فرهنگ اسلامی و ایرانی اظهار كرد: نوای شورانگیز موسیقی اصیل و سنتی ایرانی از ریشه‌های شعر و ادب ایران سرچشمه می‌گیرد و نغمه‌ها و آوهای موسیقی ایرانی، آمیزه‌ای از تلفیق ادبیات با هنر است.

پس از آن، گروه موسیقی «سینا» قطعاتی از موسیقی سنتی ایران را اجرا کردند و مورد تشویق حاضرین قرار گرفتند.

اجرای برنامه موسیقیايي در شهر اسمدروو

مرکز فرهنگی و هنری شهر اسمدروو نیز پذیرای گروه موسیقی سنتی ایرانی بود و شهروندان این شهر نیز از اجرای برنامه موسیقی استقبال کردند.

در این برنامه که با حضور معاون شهردار و مسئول مرکز فرهنگی شهر برگزار شد، مهدی شیرازی، سرپرست رایزنی فرهنگی كشورمان در صربستان ضمن اشاره به برپایی جشن پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، به دستاوردهای مهم فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی اشاره كرد و توجه به «هنر متعهد و متعالی» را از ارزش‌هایی دانست که پس از انقلاب اسلامی بروز و ظهور داشته است.

وی همچنین موسیقی سنتی ایران را نمونه ای از هنر متعهد و متعالی دانست که ریشه در آداب و فرهنگ ایرانی دارد.

در ادامه مهدی شیرازی به همکاری‌های خوب رایزنی فرهنگی ايران و مرکز فرهنگی شهر اسمدروو صربستان در سال های گذشته اشاره كرد و برنامه بعدی رایزنی فرهنگی را در این شهر را ـ برگزاری هفته فیلم ایران ـ به مخاطبین معرفی کرد.

هفته فیلم ایران در شهر اسمدرو امروز دوشنبه 23 بهمن با نمایش 6 فیلم برگزار مي‌شود.

در ادامه گروه هنری «سینا» به هنرمایی پرداختند که با استقبال زیاد شرکت‌کنندگان روبرو شد.

برگزاری مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بلگراد

مراسم گرامیداشت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از سوی سفارت ایران در بلگراد و با همراهی و مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان به نحو شایسته‌ای برگزار شد. در این مراسم که با حضور فرستاده ویژه ريیس جمهور صربستان، راسیم لیائیچ، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت، برخی از مقامات لشکری و کشوری صربستان، جمع زیادی از سفرای مقیم و دیپلمات‌های کشورهای مختلف، شخصیت‌های مذهبی، فرهنگی و دانشگاهی و جمعی از هموطنان کشورمان برپا شد، حاضران و مهیمانان شرکت‌کننده پیروزی انقلاب اسلامی را به سفیر کشورمان و دولت ملت بزرگ ایران تبریک گفتند.

در این مراسم، حسین ملاعبداللهی، سفیر ایران در صربستان با خوش‌آمدگویی و سپاس از حضور میهمان عالیرتبه و علاقمندان به جمهوری اسلامی ایران با بيان سخنانی اظهار كرد: روز ملی جمهوری اسلامی ایران که یادآور پیروزی انقلاب اسلامی است، تحولی مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر ایران محسوب می‌شود. زیرا مردم ایران بدون استفاده از سلاح و تنها با بهره‌گیری از قدرت کلام و روشنگری‌های الهام‌بخش به رهبری امام خمینی (ره) موفق شدند تا نظام سیاسی و استبدای پادشاهی را برکنار و به جای آن سیستم جدید سیاسی را در کشور بنیان گذاردند که مبتنی بر ارزش‌های دینی، باورهای ملی و معیارهای دموکراتیک استوار است.

وی همچنین برگزاری 40 انتخابات مختلف در طی سال‌های بعد از پیروزی را نشانه بارزی از حق آزاد مردم برای انتخاب مقامات کشور و نشانه روشنی از مردمسالاری توصیف كرد و با اشاره به روابط بسیار خوب دولت‌های ایران و صربستان، ابراز امیدواری كرد تا دوستی و همکاری مشترک دو کشور استمرار داشته باشد.

شایان ذکر است که در این مراسم، رایزنی فرهنگی ایران با برگزاری نمایشگاه آثار منشور رایزنی فرهنگی، عکس و کتاب‌های نفیس و همچنین با برپایی غرفه صنایع دستی ایرانی، نقش فعالی داشت.

همچنین گروه موسیقی «سینا» که از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای انجام برنامه در شهرهای مختلف صربستان به اين كشور اعزام شده بود، در این مراسم به هنرنمایی پرداخت که مورد استقبال میهمانان شرکت‌کننده در مراسم قرار گرفت.

انتهاي پيام/


١٣:٣٩ - 1396/11/23    /    شماره : ٦٩٨٦٤٥    /    تعداد نمایش : ٩٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری هفته فیلم ایران در شهر اوبرنواتس صربستان (خبر)
 نمايش شكوه سينماي ایران در مقدونیه شمالی (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در صربستان (خبر)
 سفر تیم ملی فوتسال ایران به صربستان (خبر)
 برنامه «شبی با ایران: سفر به سرزمین پرافتخار» در صربستان برگزار شد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از رادیو تلویزیون ملی صربستان (خبر)
 راه‌اندازی سایت «دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی» در صربستان (خبر)
 آزمون پایان‌ترم زبان فارسی در دانشگاه بلگراد صربستان برگزار شد (خبر)
 هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 «قصه‌های مجید» و «مربای شیرین» مرادی‌کرمانی در صربستان منتشر مي‌شود (خبر)
 برگزاری جشن ايرانيان در بلگراد (خبر)
 پخش مصاحبه شبکه سراسری تلویزیون صربستان با رایزن فرهنگی ایران (خبر)
 برپایی غرفه ایران در بازارچه بین‌المللی خیریه بلگراد (خبر)
 پارلمان صربستان میزبان هنر ایران (خبر)
 راه‌اندازی سایت جدید رایزنی فرهنگی ايران در صربستان (خبر)
 برگزاري ششمين کنفرانس برنامه «قداست مادری» در بلاروس (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه قوم‌شناسی صربستان (خبر)
 برگزاری دوره‌های جدید آموزش آزاد زبان فارسی در صربستان (خبر)
 تدریس درس «تاریخ فرهنگی ایران» در دانشگاه بلگراد صربستان (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در بزرگداشت سالگرد تأسیس مشیخت اسلامی صربستان (خبر)
 امضای تفاهمنامه با ناشر صرب برای ترجمه و انتشار ۱۰ اثر ایرانی (خبر)
 ایران و صربستان در زمینه سینما همکاری می‌کنند (خبر)
 بزرگداشت حافظ در صربستان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 برگزاري جشنواره اقوام و فرهنگ‌ها در صربستان (خبر)
 تمجيد مدیرعامل اتحادیه ناشران صربستان از طرح «تاپ» (خبر)
 پویانمایی کوتاه ایرانی برنده جایزه ویژه جشنواره پرکوپلیه صربستان شد (خبر)
 بازنشر «اسرار و ابزار طنزنویسی» در ايران (خبر)
 انتشار ششمین شماره نشریه «فانوس فارسی» در صربستان (خبر)
  آغاز هفدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان (خبر)
 هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز هفته فیلم ایران در صربستان (خبر)
 رونمایی از ويژه‌نامه نشریه «نور» رايزني فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 تجلیل از وابسته فرهنگی فقید ایران در صربستان (خبر)
 وابسته فرهنگی سفارت ایران در صربستان درگذشت (خبر)
 اهداي گواهینامه دانشجویان زبان فارسی‌ دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 زبان فارسي این قدر شیرین است! (خبر)
  اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني (خبر)
 شرکت ايران در شانزدهمین بازار دیپلماتیک خیریه صربستان (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگي ايران با رييس دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 انتشار پنجمین شماره فصلنامه «فانوس فارسی» در صربستان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش آزاد زبان فارسی در صربستان (خبر)
 مردم صربستان فرار از واقعیت را دوست دارند/راز رونق صنعت نشر در بالكان (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی ايران و مونته‌نگرو (خبر)
 فيلم‌هاي سينمايي ايران در صربستان اكران عمومي مي‌شوند (خبر)
 گراميداشت شصتمین سالگرد افتتاح بخش مرمت موزه قوم‌شناسی بلگراد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي فرهنگي تلویزیون صربستان و ایران (خبر)
 ایران سهم بسزايي در پایه‌گذاری فرهنگ و تمدن دارد (خبر)
 همایش جهان بدون خشونت در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت ابوالقاسم فردوسي در صربستان (خبر)
  بازدید وابسته فرهنگي كشورمان از مدرسه اسلامی در مونته نگرو (خبر)
 خواستار گسترش روابط در زمينه میراث فرهنگی هستيم (خبر)
 شركت ايران در نمایشگاه کتاب «پودگوریتسا» مونته‌نگرو (خبر)
 شركت صربستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (خبر)
 شعرخوانی سلام بر بهار در صربستان (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه بلگراد تدريس مي‌شود (خبر)
 ايران سرزمين امن (خبر)
 برگزاري شب شعر بهاری در دانشگاه بلگراد (خبر)
 افتتاح ماه فیلم‌های سینمایي ایران در صربستان (خبر)
  برگزاری نخستین دوره ترجمه عملی از زبان فارسی به صربی (خبر)
 جشن نودمین سال تأسیس بخش شرق‌شناسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي ايراني در دانشگاه صربستان (خبر)
  انتشار دومين شماره نشريه «فانوس فارسي» در صربستان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 ایران اسلامی برای ما از جایگاه والایی برخوردار است (خبر)
 کرسی زبان فارسی در دانشگاه بلگراد راه‌اندازي شود/زبان فارسي آيينه تمام نماي تمدن غني ايراني (خبر)
 قريب به يك قرن از زبان فارسي در دانشگاه بلگراد مي‌گذرد (خبر)
  آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه همکاری بين الهدی و اتحادیه ناشران صربستان (خبر)
 «روز ایران» در صربستان افتتاح شد (خبر)
 برنامه همکاری‌های فرهنگی ایران و صربستان به امضا رسيد (خبر)
 کتابخانه‌هاي ملی ايران و صربستان تفاهمنامه همكاري امضا كردند (خبر)
  نیازمند گفت‌وگوی ديني با ایران هستیم (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد (خبر)
 آثار فاخر ادیبان ایرانی به زبان صربی ترجمه شود/ تلاش براي بازگشت معنویت به فرهنگ (خبر)
 ايران فخر جهان اسلام است/ صرب‌ها متاثر از حافظ و مولوی هستند (خبر)
 حفظ اسناد تاریخی براي انتقال صحيح وقايع است (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد برپا مي‌شود (خبر)
 اساتيد و رؤساي دانشگاه‌هاي صربستان به ايران مي‌آيند (خبر)
 صربستان آثار ايراني را منتشر مي‌كند (خبر)
 دانشجويان صربي به فراگيري زبان فارسي علاقه‌مندند (خبر)
 انجمن نویسندگان صربستان به دنبال روابط با ايران است (خبر)
 آماده برگزاري دوره‌هاي شيعه شناسي هستيم (خبر)
 نمايش آثار خطاط صربستاني در نمایشگاه قرآن تهران (خبر)
 معرفي ايران زمينه‌ساز توسعه زبان فارسی است (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه نيكلاي صربستان تدريس مي‌شود (خبر)
 معرفي آثار فلسفی و ادبی ايران در نمايشگاه كتاب مونته نگرو (خبر)
 آوای موسیقی سنتی ایران در صربستان (خبر)
 گشايش مرکز فرهنگی ایران در بزرگترین دانشگاه خصوصي صربستان (خبر)
 اعطای گواهینامه‌ پایان دوره زبان فارسی به دانشجویان صرب (خبر)
 شهرهای گردشگری صربستان میزبان برنامه‌های فرهنگی ایران (خبر)
 شرایط مطلوبی براي توسعه تعاملات علمی فراهم شده است (خبر)
 افزايش همکاری‌هاي علمی و آموزشی ایران و صربستان (خبر)
 آوازه فرهنگ غنی ايران بسيار شنيده‌ مي شود/ شهريورماه در ايران فرهنگي (خبر)
 خرسندي مقامات صربي از ترجمه «ديوان حافظ» (خبر)
 ایران، کشوری تأثیرگذار در منطقه است (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 صربستان آماده برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم‌های باستان‌شناسی «سومترا» (خبر)
 ایران، فرهنگی غنی و مردمی فهیم دارد (خبر)
 ایران و صربستان در حوزه تئاتر همكاري مي‌كنند (خبر)
 ترجمه صربي دیوان حافظ در صربستان رونمايي شد (خبر)
 بازدید نخست‌وزیر صربستان از غرفه ايران (خبر)
 بزرگداشت «روز ملی ایران» در صربستان (خبر)
 «نگار جواهريان» انتخاب تماشاچيان صربي (خبر)
 جایگاه علمي ايران ستودني است (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ایران از کلاس‌هاي فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 دانشگاه تربیت معلم صربستان میزبان «روز ایران» مي‌شود (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌هاي هنري بين ايران و صربستان (خبر)
 پانزدهمين نمايشگاه و بازارچه خيريه بلگراد برپا شد (خبر)
 جایزه دوم جشنواره «قلم زرین» صربستان به هنرمند ايراني رسيد (خبر)
 نمايش آثار هنرمندان صربي با موضوع «ايران» در بلگراد (خبر)
 حضور دانش‌آموزان صربی در رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 جایزه گراند پری صربستان به «خانه‌ای در مه» رسيد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه زبان فارسی ويژه مدارس صربستان (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری دانشکده گردشگری بلگراد و دانشگاه علم و فرهنگ ایران (خبر)
 تقویت و توسعه همکاری‌های دانشگاهی ایران و صربستان (خبر)
 علاقه مندي گردشگران صربي براي سفر به ايران/ ایران میهمان ویژه نمایشگاه گردشگری بلگراد (خبر)
 ادبیات ایران تأثیری بسيار بر حوزه شعر و ادبیات جهان دارد (خبر)
 نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند ايراني در صربستان گشایش یافت (خبر)
 آغاز روزهاي فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ثبت روز فرهنگی ایران در تقویم شهر سومبور صربستان (خبر)
 آغاز کلاس‌های ترم تابستاني آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 برنامه درسی آموزش فارسی در مرکز ارزشیابی و سنجش آموزش صربستان بررسي شد (خبر)
  ایران را صمیمانه دوست دارم (خبر)
 فرهنگ ایران برخوردار از جایگاهي بالا و قابل تحسين است (خبر)
 استقبال تلویزیون ملی صربستان از همكاري با رسانه ملي ايران (خبر)
  حافظ برترين غزلسراي جهان است (خبر)
 ادبیات ایران دریچه‌ای برای آشنایی با فرهنگ و تمدّن ایراني است (خبر)
 شاهنامه 92 ساله در كتابخانه شخصي «آدليگات» صربستان نگهداري مي‌شود (خبر)
 ضرورت تأسیس مرکز فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند (خبر)
 دانش‌آموزان صربستاني با نظام آموزشی و مبانی پرورشی ایران آشنا شدند (خبر)
 بررسی اشعار عرفانی امام خمینی (ره) در صربستان (خبر)
 کانون دوستداران زبان و ادبیات فارسی در صربستان تاسیس شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در شهرهای شرقی و غربی صربستان (خبر)
 شركت فعالان قرآني صربستان و مقدونیه در مسابقات بین‌المللی قرآن (خبر)
 لزوم برگزاري «هفته فیلم ايران» در مونته نگرو (خبر)
 ايران نگاهي معرفتی به مكتوبات فرهنگي دارد (خبر)
 «جدایی نادر از سیمین» به زرق و برق‌ ظاهری فيلم‌هاي غربی پشت پا زده است (خبر)
 شب «شعر و حکمت سعدی» در صربستان برگزارشد (خبر)
 اعلام آمادگی مونته‌نگرو برای اعزام دانشجو به ایران (خبر)
 تمدّن ایران همواره مورد احترام جهانيان است (خبر)
 علاقه‌منديم با انجمن مترجمان ایران همكاري كنيم (خبر)
 «شب ادبی بهار» در صربستان برگزار شد (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و صربستان گسترش می‌یابد (خبر)
 معرفی ایران در جمع دانشجویان گردشگری بلگراد صربستان (خبر)
 نمايش شكوه تخت جمشيد در صربستان (خبر)
 فیلم‌های سینمایی ایرانی در صربستان به نمايش درآمدند (خبر)
 نمایش فیلم مستند «شکوه تخت جمشید» در صربستان (خبر)
 چشم‌انداز آموزش زبان فارسی در دبیرستان‌های صربستان بررسي شد (خبر)
 اهدای کتاب رايزني فرهنگي ايران در صربستان به کتابخانه شهر اوبرنوواتس (خبر)
 از مقام علمي «فهیم بایراکتاروویچ» ايران شناس صربي تجليل مي شود (خبر)
 شب شعر شاعران انقلاب اسلامی در صربستان برگزار شد (خبر)
 کلاس‌های زبان فارسی در 4 دانشگاه معتبر صربستان تشكيل مي‌شود (خبر)
 کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» به كودكان اروپايي و آسيايي اهدا شد (خبر)
 گشایش نمایشگاه بین‌المللی گردشگری صربستان با شركت ایران (خبر)
 مرکز آموزشی ـ فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند صربستان تأسیس می‌شود (خبر)
 آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، رهبری روشنفکر و بينشي روشنگرانه دارند (خبر)
 چهاردهمین جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در صربستان آغاز شد (خبر)
 آغاز برنامه های دهه فجر در صربستان با گشایش نمایشگاه نقاشی (خبر)
 ايران پايه‌گذاري مکاتب فلسفه اسلامی است (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در صربستان برگزار مي شود (خبر)
 موافقت وزارت آموزش و پرورش صربستان با تدريس زبان فارسي در مدارس (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 چهاردهمین جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دومین همایش بین‌المللی گویش‌های ایرانی در تهران برگزار مي شود (خبر)
 قاریان و حافظان صربستان و مقدونیه عازم ایران شدند (خبر)
 ما به سنت و فرهنگ ایران افتخار می کنیم (خبر)
 دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس گردشگری «بیتکو» در صربستان (خبر)
 استقبال مردم مقدونيه از نمايش فيلم سينمايي «ملك سليمان » (خبر)
 برگزاري نخستين هفته فرهنگی ایران در مقدونيه (خبر)
 برگزاري كلاس هاي آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 امضاي تفاهم‏نامه آموزش زبان فارسي با دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز فرهنگی شهر اسمدروو صربستان برگزار مي شود (خبر)
 ایران و زبان فارسی در هنرستان طراحی بلگراد معرفی شد (خبر)
 تأثیرگذاری فرهنگ و زبان فارسی در جهان غيرقابل انكار است (خبر)
 نبوغ علمي ایرانیان نزد جهانیان آشکار است (خبر)
 گوشه‌ چشم صربستاني‌ها براي حضور در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد گشایش يافت (خبر)
 وزير آموزش و پرورش صربستان خواستار همكاري هاي دانشگاهي با ايران شد (خبر)
 همکاری رایزنی فرهنگی ايران در صربستان و نهاد کتابخانه‌های عمومی بلگراد كليد خورد (خبر)
 ایران را زیباترین نقطه‌ي جهان دیدیم (خبر)
 ریشه های قوی فرهنگ و تمدن ایران در همه جای جهان پدیدار است (خبر)
 موقعیت ارزشمند جمهوري اسلامي ایران قابل درک است (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگي ايران و صربستان گسترش مي‌يابد / اولين قدم نمايش فيلم‌هاي ايراني است (خبر)
 اعلام آمادگی تئاتر ملی صربستان برای حضور در جشنواره تئاتر فجر ایران (خبر)
 فرهنگ غنی ایران می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب کند (خبر)
 پهلوانان نام‌آور كشورمان درمسابقات پیشکسوتان جهان تجليل شدند (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و خانه‌ي كودكان نابيناي بلگراد، تفاهمنامه‌ي همكاري امضا كردند (خبر)
 تاریخ و عظمت فرهنگی ايران برای همه جذابيت دارد (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر در صربستان (خبر)
 رييس جمهوري ايران، چهره‌ي روز صربستان (خبر)
 انتشار شصت و هشتمین شماره از فصلنامه نور در صربستان (خبر)
 اجرای گروه تواشیح بشارت اصفهان در شهر پلویله مونته نگرو (خبر)
 صوت قرآني گروه تواشیح «بشارت اصفهان» در صربستان طنين انداز شد (خبر)
 اجرای گروه تواشیح بشارت اصفهان در جمع سفرای کشورهای اسلامی در صربستان (خبر)
 تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان وارد صربستان شد (خبر)
 يك تفاهمنامه‌ي فرهنگي در راه است (خبر)
 گروه‌های تئاتری ایران به جشنواره "اسلاویا" دعوت شدند (خبر)
 هفته فیلم‌های سینمایی ایران در والیوو صربستان آغاز شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه ماه مبارک رمضان در صربستان (خبر)
خبرهاي مهم
معرفی غذای حلال در دانشگاه آدامسون فيليپين
بزرگداشت روز زبان مادری در بنگلادش
جشنواره نوروزي ايرانيان توسط فارسي‌آموزان ايتاليايي برگزار مي‌شود
برگزاری همایش «مولونا جلال‌الدین رومی و حضرت سلطان باهو» در لاهور پاکستان
انتشار مصاحبه رایزن فرهنگی ایران در روزنامه «آدیس زمن» اتیوپی
دیدار نماینده فرهنگی ایران در بمبئی با اساتید زبان و ادبیات اردو
خواستار بهره‌مندي از تجربيات ايران در حفظ آثار باستاني پاكستان هستيم
بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه لگون غنا
انتشار گزارش فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در روزنامه «مانیلا تایمز» فیلیپین
سنگال؛ سرزمین دین‌داری شاد با ۱۷ هزار دارالقرآن
کارگاه خط و نقاشی در آلمان + تصاویر
هنرمندان ايراني آثار شاخص خود را به رایزنی فرهنگي ايران در آلمان اهدا كردند
برگزاری هفته فیلم ایران در شهر اوبرنواتس صربستان
اهدای جوایز ادبی به اندیشمندان ایالت سند
نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در ارمنستان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.