English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگوي رايزن فرهنگي كشورمان با پایگاه خبری Ölke.az؛

فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان براي سال 2018 تشريح شد / آذربايجان ميزبان هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مي‌شود

پایگاه خبری Ölke.az جمهوري آذربايجان گفت‌وگوي مفصل خود با اصغر فارسی، رایزن فرهنگی ایران در باکو را منتشر كرد. فارسي در اين گفت‌وگو به تشريح فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي كشورمان پرداخته است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، برگردان فارسي اين گفت‌گو به اين شرح است:

از اینکه درخواست مصاحبه ما را قبول کردید متشکرم. لطفاً اطلاعاتی درباره فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ايران ارايه بفرمایید؟

با اینکه چند روزی از تحویل سال نو میلادی گذشته، لازم می‌دانم دوباره این سال نو را به همه ملت آذربایجان تبریک بگویم. افزایش رفاه ملت آذربایجان ما را نیز خوشحال می‌کند. ما دارای یک دین و یک فرهنگ هستیم و این چندین هزار سال بدین گونه بوده است. ما با ملت جمهوری آذربایجان نه اینکه فقط همسایه هستیم؛ بلکه مشترکات عمیق فرهنگی نیز داریم.

وقتی از فرهنگ ایران سخن می‌گوییم، این سخن از فرهنگ بیگانه‌ای نیست. ما از دو دولت و ملتی که دارای یک فرهنگ مشترک می‌باشند سخن می‌گوییم. در هیچ کشور جهان نمی‌توان چنین نمونه‌ای پیدا کرد. از روز اول استقلال، ایران در کنار جمهوری آذربایجان بوده است. پیشرفت جمهوري آذربایجان موجب شادی ملت ایران می‌شود. نه فقط ملت ایران و جمهوري آذربایجان بلکه مقامات دو کشور نیز خواهان افزایش همکاری‌ها هستند. جناب آقای روحانی در طی چهار سال و نیم  ریاست جمهوری 10 بار با آقای الهام علی‌اف، ريیس جمهور آذربایجان دیدار کرده‌اند. قراردادهایی که در این دیدارها منعقد شده است به نفع اقتصاد دو کشور بوده است و افزایش گردشگردان مردمان  ما را بیشتر به همدیگر نزدیک کرده است. 10 بار دیدار رؤسای جمهور نه فقط به نفع اقتصاد؛ بلکه موجب افزایش رفت‌وآمدها و روابط فرهنگی نیز شده است. این را باید بگویم که ثبت بازی چوگان به عنوان میراث مشترک در سازمان یونسکو، پیروزی هر دو ملت است که نشانه‌ای از مشترک بودن فرهنگ دو ملت است. چند سال پیش عید نوروز توسط 10 کشور ثبت گردید و نام کشورهای ما در کنار یک دیگر قرار گرفت. در ثبت کمانچه نیز کشورهای ما مشترکاً اقدام نموده‌اند. نمونه‌هایی از این قبیل بسیار است.

همه می‌دانند که دو کشور در مجامع بین‌المللی سیاست یکسانی دارند. جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بوده است که استقلال آذربایجان را به رسمیت شناخته است. ایران تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخته و از آن حمایت می‌کند. در روزهای سخت ایران پیوسته از جمهوری آذربایجان حمایت کرده است. در اوایل استقلال به پناهدگان کمک کرده و در ایجاد شهرک برای اسکان ضروری آوارگان جنگ  به صورت فعالانه شرکت کرده است. در حال حاضر نیز همکاری در زمینه‌های مختلف دو دولت ادامه دارد.

آیا سطح فراگیری زبان فارسی و فرهنگ ایران در جمهوری آذربایجان برای شما قانع‌کننده است؟

ما را ادبیات، علم و فرهنگ به یک دیگر پیوند داده است. زبان فارسی زبان شعر، ادبیات و علم بوده است. از هند تا مصر از مصر تا داغستان و بین‌النهرین به این زبان نوشته و خوانده‌اند. این زبان، زبان شخصیت‌های بزرگی بوده است. آثار نظامی، حافظ شیرازی، خاقانی، سعدی شیرازی، نسیمی، مولانا، مهستی، فردوسی و فضولی به این زبان بوده است. امروز هم نور آنها به جهان نورافکنی می‌کند. نمونه‌های بزرگ تمدن اسلامی هستند.

روابط ما با مراکز علمی جمهوري آذربایجان در سطح خوبی است. در ماه می امسال با شرکت انستیتوی ادبیات آکادمی ملی علوم جمهوري آذربایجان و دانشگاه تبریز کنفرانس بزرگی برگزار خواهد شد. این همایش از خورشید بانو ناتوان شاعره بزرگ جمهوری آذربایجان تا پروین اعتصامی شاعره ایرانی دوره معاصر را احاطه خواهد کرد که با نام همایش «از خورشید تا پروین» برگزار خواهد شد. دو ماه بعد نیز همایش شمس تبریزی را مشترکاً با آکادمی ملی علوم جمهوري آذربایجان در دانشگاه تبریز برگزار خواهیم کرد. وقتی از فرهنگ و زبان فارسی سخن می‌گوییم باید بگویم که بسیاری از  نسخ خطی موجود در بزرگ‌ترین موزه‌های جهان به زبان فارسی است. اکثر نسخ خطی موجود در آکادمی ملی علوم جمهوري آذربایجان نیز به زبان فارسی است. زبان فارسی کلید خیلی از اسرار است که برای یادگیری این گنج باید زبان فارسی را آموخت. باید بگویم که استادان آذربایجانی نقش مهمی در یادگیری زبان فارسی داشته‌اند، حتی در زمان شوروی نیز استادان این دیار معروف بودند و در این زمینه یک مرکز پیشرو بوده‌اند. این شهرت و اعتبار همچنان نیز به قوت خود باقیست.

آیا در ایران رایزنی فرهنگی جمهوری آذربایجان مستقر است؟

سفارت جمهوري آذربایجان از اوایل استقلال در ایران فعالیت دارد و در تبریز نیز دارای کنسولگری است. آنها فعالیت خوبی دارند. در رابطه با رایزنی فرهنگی باید اشاره کنم که از مدت‌ها قبل ایران، به این درخواست  پاسخ مثبت داده است. سفارت جمهوری آذربایجان  در کشورمان در طول این سال‌ها، برنامه‌های مختلف فرهنگی اجرا کرده است. جهت اطلاع باید یادآور شوم که دو بار به صورت رسمی، هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران و یک بار هفته فرهنگی ایران در جمهوري آذربایجان برگزار شده است که این هم نشان از حضور و  فعالیت‌های فرهنگی است. در همه شهرهای ایران برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌شود. چند ماه پیش در تهران نمایشگاه مساجد جمهوري آذربایجان برگزار شد که شخص آقای دکتر ظریف، وزیر امور خارجه از این نمایشگاه بازدید کردند. چند ماه پیش نیز وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوري آذربایجان در رأس هیأتی فرهنگی و هنری در هفته فرهنگی در شهرهای تهران، اردبیل و اصفهان شرکت کردند. در چارچوب هفته فرهنگی، نمایش تئاتر کنسرت، نمایشگاه گردشگری و کتاب برگزار شد.

در تبریز و ارومیه قبل از ميلاد امام رضا (ع) همایش ادبی برگزار می‌شود. از جمهوري آذربایجان نیز تعدادی شاعر دعوت می‌شوند. آیا برگزاری چنین همایشی در آذربایجان و دعوت از شاعرانی از ایران در نظر گرفته شده است؟

یکی دیگر از اشتراکات ما مقوله مذهب است. از زمان‌های قدیم در این خطه زیارت مشهد، افتخار و مباهاتی بس بزرگ بوده است. امام رضا (ع) در ایران و جمهوری آذربایجان بسیار مورد علاقه مردم است. بارگاه آن امام همام با بهترین نمونه‌های هنر اسلامی توسط هنرمندان تزیین شده است. همه اینها نمونه‌هایی است که خود علاقمندان و هنرمندان از روی عشق و علاقه انجام می‌دهند و دولت هیچ مداخله‌ای در آن ندارد. و شاعران نیز این احساسات و عشق به این امام را در سروده‌های خویش  منعکس می‌کنند. آذربایجان همیشه موطن شاعران بزرگی بوده است و جای خوشحالی است که امروز نیز شاعران جمهوری آذربایجان در اینگونه  نشست‌ها شرکت می‌کنند. در رابطه با آمدن شاعران به جمهوری آذربایجان، بله می‌آیند. اگر بگوییم از لحاظ فیزیکی شهریار هیچ وقت به آذربایجان نیامده بود؛ ولی اشعار او در دل  همه آذربایجانی‌ها ساری و جاری بود و زمانیکه مرزها بسته بود، هیچ سدی نتوانست مانع نفوذ سروده‌های شهریار شود. همچنین آهنگ‌های رشید بهبوداف در زبان همه ایرانی‌ها است.

نقش رایزنی فرهنگی در تبلیغ ارزش‌های اصیل اسلامی و جلوگیری از حفظ جوانان از افراط‌گرایی غیرقابل انکار است و در این زمینه چه برنامه‌هایی داشته‌اید؟

دشمنان اسلام و گروه‌هایی می‌خواهند چهره اسلام را خدشه‌دار کنند و با شعار الله اکبر مسلمانان را به خاک و خون کشیده و با همدیگر دشمن می‌کنند، سر می‌برند و اینها را به عنوان اسلام نشان می‌دهند. هدف آنها جلب جوانان به طرف خود است. با این اعمال خود چهره اسلام را سیاه می‌کنند. میان ملت‌ها ترس از اسلام به وجود می‌آورند.

یکی  از موضوعات مذاکره رؤسای جمهور دو کشور و مسئولین در رابطه با این موضوع بوده که باید بر علیه افراط‌گرایی و خشونت با هم فعالیت و همکاری داشته باشیم. سال 2017 در جمهوری آذربایجان همگرایی اسلامی نامگذاری شده بود و در این سال همگرایی اسلامی سفر رهبران دو دولت و نمایندگان کشورهای اسلامی صورت گرفته و در این راستا در جمهوری اسلامی  ایران نیز همایش مشترکی برگزار شد.

شرایط تحصیل دینی در ایران به چه شکل است و در کل بيشترين درخواست‌ها براي کدام دانشگاه‌ها هست؟

ایران و آذربایجان در زمینه تحصیل چند توافقنامه امضا کرده‌اند. باید متذکر شوم که در دانشگاه‌های جمهوري آذربایجان بیش از يكهزار دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل هستند که 600 نفر از آنها تنها در دانشگاه طب حضور دارند. در آکادمی ملی علوم در مقاطع فوق لیسانس و دکتری ایرانی‌ها ادامه تحصیل می‌دهند. امروز ایران از لحاظ علمی جایگاه والایی دارد. نمی‌گویم یکی از 5 کشور برتر جهان ولی حداقل در میان 10 کشور برتر جهان است. وزارت علوم ایران برای دانشجویان ایران شرایط خوبی فراهم کرده و دانشجویان در همه زمینه‌های علمی می‌توانند ادامه تحصیل بدهند. بیشترین پیشرفت در بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و پارک‌های فناوری می‌باشد. در این زمینه با سازمان‌های ذیربط جمهوري آذربایجان همکاری نزدیکی داریم. پیشرفتهای آذربایجان نیز غیر قابل انکار می باشد. خیلی از دانشجویان ایرانی در زمینه های موسیقی، تئاتر و هنر در اینجا تحصیل کردند و هم اکنون در ایران موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اند. اکثر علماي جهان اسلام آذربایجانی‌ها بوده‌اند. بعد از فروپاشی شوروی مردم از عشق به دین به مدارس دینی رفتند.

نمونه‌های قدیمی فرهنگ ایران همیشه با اسرار خود جهانگردان را به خود جلب کرده است. امروز در میان ایران و جمهوری آذربایجان رفت‌وآمد گردشگردان به چه صورت است؟

به موضوع خیلی مهمی اشاره کردید. چندین دهه مردم و خویشاوندان از هم دیگر جدا افتاده بودند. در جمهوری آذربایجان ادبیات حسرت به وجود آمده بود. امروزه دیگر مرزها باز است و برای رفت‌وآمد هیچ محدودیتی وجود ندارد. در روزهای عید نوروز، مراکز باکو، به نوعی می‌شود گفت که تبدیل به تهران و تبریز می‌شود. خیلی‌ها به زبان فارسی و لهجه ایرانی حرف می‌زنند. در تعطبلات نوروزی 65 هزار گردشگر به جمهوری آذربایجان آمده بودند.

لازم به ذکر است که هر سال از جمهوری آذربایجان زائران زیادی به مشهد مقدس می‌روند. همچنين دو خواهر امام رضا (ع) در خاک آذربایجان مدفون هستند و به همین جهت هم تعداد زیادی زوار ایرانی نیز به آذربایجان می‌آیند. ایرانیانی که از مرز زمینی به باکو می‌آیند و همچنین کسانیکه قصد زیارت امام رضا (ع) را دارند، موقع ورود و خروج حتماً دو خواهر آن امام عزیز را زیارت می‌کنند. گردشگران زیادی از جمهوری آذربایجان به ایران سفر می‌کنند. در میان آنها کسانی هستند که به دیدار اقوام خود می‌روند و یا به زیارت اماکن مذهبی، تاریخی و یا اینکه برای معالجه به ایران می‌روند. باید بگویم دولت ایران دستور داده است که همه نوع کمک به بیماران آذربایجانی انجام شود.

رايزني فرهنگي ايران در سال 2018 چه برنامه‌هایي را در جمهوري آذربايجان برگزار خواهد كرد؟

آرزو می‌کنم  سال 2018، سال صلح و امنیت برای کشورهای اسلامی باشد. چنانچه گفتم در سال 2017 در 3 شهر ایران (اردبیل، تهران و اصفهان ) هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان برگزار شد. در سال 2018 هفته فرهنگی ایران در جمهوري آذربایجان برگزار خواهد شد و آمادگی‌ها در این زمینه صورت می‌گیرد. باید بگویم که سینمای ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است و دو بار نیز جایزه اسکار دریافت کرده است. امروزه کارگردانان جهانی می‌خواهند با ایرانی‌ها کار کنند. می‌خواهیم فیلم‌های کارگردانان ایرانی را در جمهوري آذربایجان نمایش دهیم. در ماه فوریه هفته فیلم ايران برگزار خواهد شد. در چارچوب این برنامه‌ها سعی خواهیم داشت حضور بازیگران نقش های اول سریال «یوسف پیامبر» را نیز مهیا کنیم. می‌دانیم که فیلم‌های ایرانی در جمهوري آذربایجان مخاطبین و علاقمندان بسیاری دارد. برای برگزاری همایش از «خورشید تا پروین» آمادگی‌ها ادامه دارد. در زبان فارسی خورشید به معنی آفتاب و پروین به معنی ستاره است که مفهوم فلسفی دارد.

در رابطه با تئاتر باید بگویم که در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ایران دو گروه تئاتر از جمهوري آذربایجان شرکت خواهد داشت. در جشنواره‌های قبلی خانم حمیده عمراوا به عنوان داور شرکت داشتند که ما می‌خواهیم در جشنواره‌های بعدی نیز شرکت داشته باشند.

همچنين مراسم زیادی را در نظر داریم. وظیفه ما استحکام روابط میان دو کشور است. برای محافظت از جوانان باید ایده‌های اسلام را به آنها تبلیغ کنیم. باید به آنها بفهمانیم که مثل پیامبر اسلام ما که قرآن ایشان را الگویی برای انسان‌ها نشان داده است، انسان دوست باشیم. پیامبر (ص) فرموده است که کشاروز قبل از انبار کردن محصولات خود باید چند روز به آن دست نزند تا همه پرندگان و جانوران بتوانند از آن روزی خود را جمع کنند.

به غیر از فعالیت‌هایی که ذکر شد آیا نوآوری‌هایی هم مد نظرتان است؟

وظیفه من نزدیک کردن روابط فرهنگی مابین دو ملت و نشان دادن پیشرفت‌های هر ملت به یکدیگر می‌باشد. با پیشرفت دولت‌های ما، دستاوردهای ما نیز افزایش می‌یابد. انتقال این پیشرفت‌ها و دستاوردها وظیفه اصلی من است.

 


١٢:٢٥ - 1396/10/30    /    شماره : ٦٩٦٦٥٧    /    تعداد نمایش : ٨٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس جمهور كشورمان وارد باکو شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 بازديد ابراهيمي‌تركمان از رايزني فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 ایران مدافع صلح و روابط دوستانه میان ملت‌هاست (خبر)
 شعر خيال انسان را به پرواز درمي‌آورد (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد باكو شد (خبر)
 نگاه اجمالی به روابط نوین فرهنگی ایران و آذربایجان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 روزهای فیلم‌های ایران در جمهوری آذربایجان افتتاح می‌شود (خبر)
 انتشار كتاب «پشت دیوار شب» به زبان آذری (خبر)
 انتشار كتاب «بررسی مکاتب اخلاقی» به زبان آذری (خبر)
 ایران مایه افتخار دنیای اسلام است (خبر)
 برگزاري جشنواره «رنگین کمان دوستی» در باكو (خبر)
 نشست ستاد سیاست‌گذاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان (خبر)
 انتشار کتاب «درآمدی بر روان‌شناسی دين» به زبان آذری (خبر)
 قدس نگین جهان اسلام در باكو (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي «قدس» در باكو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «تجلی وحدت در هنر و تمدن اسلامی» در باكو (خبر)
 رونمايي از کتاب «مساجد: عظمت اسلام» در باكو (خبر)
 انتشار کتاب «رحمت نبوی خشونت جاهلی» در باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاري همایش ادبی «رحمت نبوی» در باكو (خبر)
 زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان عازم كربلا شدند (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مدرسه «شهریار» باكو (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی ايران در باكو در سال 2018 (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در باكو (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 همایش اهمیت زبان فارسی در پیوندهای فرهنگی ایران و آذربایجان در باكو (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز افتتاح مي‌شود (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همايش «کاروان عشق» در باكو (خبر)
 همایش «نقش زبان فارسی در پیوند‌های ایران و جمهوری آذربایجان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از رُمان «آن بیست و سه نوجوان» به زبان آذری (خبر)
 انتشار کتاب «خانه دوست کجاست» در جمهوري آذربایجان (خبر)
 نمايش جلوه‌های صنایع دستی ایران در نمایشگاه گردشگری باکو (خبر)
 مراسم«روزی با ادبیات معاصر ایران» در باکو مي‌شود (خبر)
 شركت ایران در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه گردشگري (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش هنری و فرهنگی در باكو (خبر)
 گسترش همکاری‌های هنری ايران با آکادمی نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
 همکاری‌هاي دانشگاهی ايران و جمهوری آذربایجان توسعه مي‌يابد (خبر)
 ديدار برگزیده آذربايجاني جشنواره امام علی (ع) با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 جشنواره مشترك فیلم کوتاه جوانان و دانشجویی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي برديا كيارس در باكو نواخته مي‌شود (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در باكو با مدیر مؤسسه فیلم‌سازی «آذربایجان فیلم» (خبر)
 اعزام برگزیدگان مسابقات رضوی باكو به مشهد مقدس (خبر)
 شركت فارسي‌آموزان باكويي در دوره دانش‌افزايي دانشگاه تبريز (خبر)
 آغاز دوره تابستانه آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 آثار مشاهير ايران و آذربايجان ترجمه مي‌شود (خبر)
 امضای یادداشت تفاهمنامه فرهنگي در حوزه نشر بین ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 گشايش گوشه ایران در کتابخانه آکادمی علوم جمهوري آذربايجان (خبر)
 «شهریار» عشق به ایران را در دل آذری‌ها جوشاند (خبر)
 شگفت‌زدگي وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از جاذبه‌هاي تاريخي ايران (خبر)
 كميته مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر تشكيل شود (خبر)
 برگزاري همايش روز جهانی قدس و همبستگی جهان اسلام در باكو (خبر)
 آزمون پاياني دوره‌های آموزش زبان فارسی در باكو (خبر)
 برگزاری دوره آموزش خوشنویسی در باكو (خبر)
 کنفرانس «روز جهانی قدس و همبستگی اسلامی» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن و عترت در باكو (خبر)
 بخش معرفي آثار ايران در كتابخانه آکادمی ملی علوم آذربایجان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 تبیین وصیت‌نامه الهی و سیاسی امام خمینی(ره) در باكو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با ريیس آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تقدير از برنده آذربايجاني جايزه جهاني اربعين (خبر)
 پايان جشنواره فرهنگی و هنری ایران در باكو (خبر)
  آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي منادی اتحاد جوامع اسلامي است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کتابخانه ملی آذربایجان (خبر)
 مراسم «ایران مهد موسیقی فولکلور» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خيام در جمهوري آذربایجان (خبر)
 برگزاری جشنواره «ایران سرزمین صلح و دوستی»/ نقاره‌خواني در باكو (خبر)
 موسیقی نواحی ایران در جمهوری آذربایجان طنين‌انداز شد (خبر)
 بازی‌های همبستگی اسلامی فرصت خوبی برای معرفی فرهنگ ایرانی است (خبر)
 نمایشگاه بانوان نقاش ایرانی در جمهوری آذربایجان برپا مي‌شود (خبر)
 ورود اولین کاروان اعزامی ورزشی کشورمان به باكو (خبر)
 هنر و فرهنگ ايراني جايگاه رفيعي در جهان دارد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در باكو با رييس دانشگاه بین‌المللی خزر (خبر)
 نواي موسيقي بوشهری در جمهوری آذربایجان طنین‌انداز مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انیستیتوی شرق‌شناسی آذربایجان (خبر)
  گردهمایی فارسی‌آموزان جمهوری آذربایجان (خبر)
 تشكيل «كميته بازی‌های کشورهای اسلامی ـ باكو» در آذربايجان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس هنرستان موسیقی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تجليل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجان (خبر)
 اعطاي ديپلم افتخار پيانو به هنرمند ايراني (خبر)
 شركت گروه موسیقی ايراني در جشنواره همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 شركت قاريان آذربایجاني در مسابقان بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 همایش همبستگی اسلامی در باكو (خبر)
  شركت سينماگر جمهوري آذربايجان در جشنواره جهاني فيلم فجر (خبر)
 شركت ايران در جشنواره فرهنگ و هنر دانشگاه دیپلماتیک آذربایجان (خبر)
  879 ورزشکار ايراني در بازی‌های همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به ايران (خبر)
 ديدار ريیس انجمن سیمرغ جمهوري آذربايجان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در باكو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در عرصه سينما (خبر)
  برپايي كارگاه آموزشي حسن نجفي در باكو (خبر)
 آیین شب شعر ریحانةالنبی (س) در باكو (خبر)
 اعطاي دکترای افتخاری به خیّر ایرانی جمهوري آذربایجان (خبر)
 هنر زبان مشترک همه ملت‌هاست (خبر)
 ترجمه کتاب «کریم‌خان زند» به زبان آذري (خبر)
 همایش‌ بین‌المللی «چشم‌انداز روابط بین‌الملل» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
  بررسي ظرفیت‌های عملي ايران و جمهوري آذربایجان (خبر)
 معرفي دستاورد انقلاب اسلامي در تلويزيون جمهوري آذربايجان (خبر)
 بررسي روند آموزش زبان فارسي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 تجلیل آتش‌نشانان جمهوری آذربایجان از شهدای پلاسکو (خبر)
 بررسي شخصیت و آثار «صائب تبریزی» در دانشگاه تبریز (خبر)
 هفته فرهنگي تبريز در شهر گنجه آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي راه تازه‌ای برای ارتقای همکاری‌های فرهنگی مي‌گشايد (خبر)
 انتخاب نشدن دانشمندان جهان اسلام برای دريافت جایزه نوبل تأسف آور است (خبر)
 حضور هنرمندان جمهوري آذربایجان در دومین جشنواره تئاتر فجر (خبر)
 نمایش باكويي «طلاق پر دردسر» در تبريز (خبر)
 هنرمندان جمهوري آذربايجان راهي تبريز شدند (خبر)
 اتاق‌هاي «ايران» و «تبريز» در موزه نظامي جمهوري آذربايجان تأسيس مي‌شود (خبر)
  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در شهرهاي ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آذربايجان در تئاتر (خبر)
  برگزاري نشست «نگاه اسلام به موضوع چند فرهنگ‌گرایی» در باكو (خبر)
 تقدیر از نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
  توسعه همکاری‌هاي دانشگاه معماری آذربایجان و دانشگاه‌های ایران (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن و ادبیات آذربایجان» در باكو (خبر)
  همكاري ايران و جمهوري آذربايجان براي مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی سنن همزیستی دینی در قفقاز در باکو (خبر)
 رونمایی از رُمان «روی ماه خداوند را ببوس» در باکو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در ثبت ميراث مشترك (خبر)
 برگزاري همایش كثرت گرايي فرهنگي و اسلام در آذربایجان (خبر)
 اداي احترام به آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و سلیم مؤذن‌زاده در باكو (خبر)
 انتشار پيام تسليت ريیس اداره مسلمانان قفقاز به مقام معظم رهبري (خبر)
 ايران و آذربایجان تمبر مشترك چاپ مي‌كنند (خبر)
 برگزاری فستیوال نان در باکو (خبر)
 نمایش فیلم «حوض نقاشی» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش «پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان» در تبریز (خبر)
  دومين همایش بین‌المللی ادبیات عاشورايی آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود (خبر)
 ظرفيت‌ همكاري‌هاي مشترك ايران و جمهوري آذربايجان بي‌نظير است (خبر)
 همايش «نقش زن در اسلام» در باكو برگزار شد (خبر)
 اجراي تئاتر موزيكال ايراني و آذربايجاني در تبريز و باكو (خبر)
 نمایشگاه آثار هنرمندان آذربایجان در تبریز و اردبیل برپا مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «موسیقی دوستی ایران و آذربایجان» در باکو (خبر)
 همایش «اسلام، دین صلح و دوستی» در باکو برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در آذربايجان ستودني است (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزشي با الفباي فارسي در باكو (خبر)
 ديدارهاي خداحافظي سفير ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در تبريز برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت یکصدودهمین سال تولد استاد شهریار در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در شهرهاي ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد هيأت علمي و رسانه‌‌اي ايران از اماكن فرهنگي باكو (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تبريز (خبر)
 برگزاري جشنواره امام رضا (ع) در سه شهر جمهوری آذربایجان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران 8 عنوان کتاب در آذربايجان ترجمه و چاپ كرده است (خبر)
 اختصاص نخستین شماره مجله «ادبیات جهان» باكو به ادبیات معاصر ایران (خبر)
 همايش اتحاد جهان اسلام علیه اشغالگری در جمهوري آذربايجان (خبر)
 شب شعر علوي در باكو برگزار شد (خبر)
 همايش «صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره)» در جمهوري آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کنفرانس «دنیای سعدی شیرازی» در آکادمی ملی علوم آذربایجان (خبر)
 آيين بزرگداشت فردوسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 اقبال آذربایجانی‌ها به «شیار 143» (خبر)
 برگزاري نشست «ایران‌شناسی» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه دولتي باکو تأسیس مي‌شود (خبر)
 «جشن الفباء» ویژه دانشجویان زبان فارسی در باكو برگزار شد (خبر)
 «هفته‌ فرهنگی گیلان» درجمهوری آذربایجان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره تكميلي زبان فارسي دانشجویان دانشگاه باکو (خبر)
 ريیس سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی موسیقی کلاسیک کشورهای اسلامی پايان يافت (خبر)
 روابط علمي دانشگاه پیام نور ايران و دانشگاه دولتی باکو توسعه مي‌يابد (خبر)
 سيزده بدر ايرانيان در باكو (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان از جايگاه روابط فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان مي‌گويد (خبر)
 رونمايی از کتاب «تبریز گهواره فرهنگ» در باكو (خبر)
 بزرگداشت مرحوم «فرج‌الله سلحشور» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 گسترش مناسبات بين موزه‌ها، جديدترين همكاري فرهنگي ايران و آذربايجان (خبر)
 كشورهاي منطقه هم از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران بهره‌مند خواهند شد (خبر)
 در سفر الهام علي‌اف به ايران روابط دو كشور توسعه مي‌يابد (خبر)
 آيين بزرگداشت سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب اسلامي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باكو (خبر)
 تمجيد اساتید جمهوری آذربایجان از ايران اسلامي (خبر)
 ايران و آذربايجان کنفرانس «گفت‌وگوی ادیان» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 آمادگي همكاري انستیتوي شرق‌شناسی با مراکز علمی ايران (خبر)
 همايش بزرگداشت سعدی شیرازی در باكو برگزار مي شود (خبر)
 نمایش آثار 60 نقاش آذربایجاني در تبریز و تهران/ ايران داراي ظرفیت‌های سازنده هنري است (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 ساخت فيلم شاه اسماعيل صفوي (خبر)
 برگزاري مراسم جشن ميلاد امام حسن عسكري(ع) در جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) درباكو (خبر)
 سرود «دوستی ایران و آذربایجان» در باکو اجرا شد (خبر)
 نشریه «بررسی مسائل زبان و ادبیات فارسی» در باكو رونمايي شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه زن از دیدگاه اسلام» در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 جمهوري آذربایجان به دنبال دوستی و برادری با ایران است (خبر)
 همكاري هاي علمي دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آذربایجان مقام نوازده‌اش را گرامي داشت (خبر)
 تبادل گروه‌های نمایشی ايران و آذربايجان (خبر)
 اشعار «عطار نیشابوری» به زبان آذري ترجمه مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
درخشش استادان تونسی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی
مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با روزنامه «تشرین» سوریه
محكوميت كودك‌كشي سعودي‌ها در يمن
برگزاری نخستین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه سوریه
بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و هند در مشهد
حج مالزیایی‌ها؛ از صندوق پس‌انداز تا هتل‌های نوبتی/ نتیجه سفر ملک سلمان به سرزمین مالایا
مركز فرهنگي ايران را در شهر تماله غنا راه‌اندازي كنيد
انتشار كتاب «ایران ناشناخته» در تركيه
انتشار کتاب «دُردانه‌های ادبیات جهان، نظم الجواهر ایران و توران» به زبان ترکی ازبکی
سمینار «توسعه فرهنگی در پرتو دین؛ در اسلام و مسیحیت» در اوگاندا برگزار شد
دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر اوقاف سوریه
تقدیر از رایزني فرهنگی ایران در نیجریه
نمایش فیلم «شیار 143» در حیدرآباد سند
درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی
انتشار جزوه‌های راهنمای گردشگری ایران در عراق
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.