English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سومين مجمع علمي دانشگاه ايران و جهان عرب در تونس / 2

فرقانی: سازمان ملل متحد «روز روزنامه‌نگاری صلح» را اعلام کند

ريیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: سازمان ملل متحد یا سازمان کنفرانس اسلامی باید یک روز در سال را «روز روزنامه‌نگاری صلح» اعلام کنند تا به ارزش جهان‌شمول تبلیغ و ترویج صلح، مدارا و همزیستی از طریق رسانه‌ها ارج گذاشته شود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدمهدی فرقانی، ريیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران در سخنراني خود در سومین مجمع علمی دانشگاهی ایران و جهان عرب كه روزهاي بيستم و 21 آبان با شركت 20 عضو عربی و ایرانی مجمع دانشگاه‌های ایران و عرب، در تونس برگزار شد، گفت: ارتباط میان انسان‌ها در عمل به ارتباط میان فرهنگ‌ها نیز منجر می‌شود. ارتباطی که امروزه بخش مهمی از آن بر دوش رسانه‌هاست. ارتباط «جهان ایرانی» و «جهان عربی» نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وي افزود: جوهر این ارتباطات و عنصر اصلی آن، فرهنگ و تمدن است که از حیات مشترک یا تعامل اقوام و ملل و انتقال مولفه‌های فرهنگی آن نشات می‌گیرد. جهان ایرانی و عربی در طول تاریخ، هم به اختیار و هم به اجبار چنان باهم زیسته‌اند که در خلق تمدن مشترک سهمی عمده دارند. برجسته‌ترین مواجهه ارتباط میان‌فرهنگی ایرانیان و اعراب به آفرینش تمدن درخشان اسلامی برمی‌گردد که به رنسانس اسلامی معروف است.

فرقاني ادامه داد: «اسلام» موجد و تقویت‌کننده ارتباطات و مناسبات میان جهان ایرانی و جهان عربی بود. اما همین تعامل با چالش‌هایی مواجه است. این چالش‌ها یک‌شبه پدید نیامده‌اند و بررسی ریشه‌های تاریخی اختلاف‌ها در حل آن بسیار مؤثر است. از این نظر در این مقاله ضمن مرور تاریخی برخی اشترکات فرهنگی میان جهان ایرانی و جهان عربی، تمرکز اصلی بر ظرفیت‌های رسانه‌ها در به حداقل رساندن تنش‌های میان‌فرهنگی ناشی از بازنمایی‌های دیگرسازانه خواهد بود. مدل روزنامه‌نگاری صلح که زمینه‌ای برای تقویت تفاهم، همدلی و درک متفابل میان فرهنگ‌ها به‌وجود می‌آورد، ابزار اصلی برای پرداختن به این مؤلفه‌هاست. اما پیش از آن نشان می‌دهیم که پیش‌زمینه‌های توجه به صلح تحلیل ساختارهای تعارض و خشونت است.

وي ادامه داد: همچنین نشان می‌دهیم که از طریق رسانه‌ها چگونه روابط فرهنگی و علمی و دانشگاهی می‌تواند به شکلی مستقیم و غیرمستقیم زمینه ارتباطات میان‌فرهنگی همدلانه را فراهم کند. همکاری میان دانشگاهیان رشته‌های ارتباطات و مطالعات فرهنگی در گستره فرهنگی جهان ایرانی و جهان عربی می‌تواند زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی برای روزنامه‌نگاری صلح باشد.

ريیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران تهران همچنين گفت: برآنم تا نشان دهم که «روزنامه‌نگاری صلح» با عبور از اختلاف‌ها و تمرکز بر اشتراک‌ها و همچنین با کمرنگ ساختن مرز میان «ما» و «آنها» قادر است ذهنیت جنگ‌زده شهروندان و مهم‌تر از آن سیاستمداران امروز جهان را اصلاح کند. چه، اندیشه جنگ، ابتدا در ذهن آدمیان شکل می‌گیرد و سپس به میدان‌های نبرد کشیده می‌شود. تصویر و تصور ما از دوستی و دشمنی میان ملت‌ها و دولت‌ها، بر ساخته رسانه‌هایی است که دست در دست قدرت دارند. چه، برجسته‌سازی سیاستمداران جنگ‌طلب و مسکوت گذاشتن اندیشه‌ها و اندیشه‌ورزان صلح‌جو به سنت جاری و مسلط روزنامه‌نگاری در جهان امروز بدل شده است.

فرقاني تأكيد كرد: در اینجا قصد ندارم که به مباحث نظری مرتبط با روزنامه‌نگاری صلح و ضرورت ترویج و استفاده از آن نه تنها در جهان عربی ـ ایرانی بلکه در کل کره خاکی بپردازم، گرچه این امر را یک نیاز مبرم می‌دانم و بر این باورم که در جهان بحران‌زده امروز که جنگ، کینه، خصومت و آوارگی، رویداد های اصلی و روزمره آن هستند، روزنامه‌نگاری صلح باید در دستور کار قرار گیرد و سازمان ملل متحد یا دست کم سازمان کنفرانس اسلامی باید یک روز در سال را «روز روزنامه‌نگاری صلح» اعلام کنند تا به ارزش جهان‌شمول تبلیغ و ترویج صلح، مدارا و همزیستی از طریق رسانه‌ها ارج گذاشته شود؛ اما می‌خواهم پیشنهاد تأسیس یک مرکز آموزش روزنامه‌نگاری صلح را در یکی از دانشگاه‌های کشورهای عضو این نشست که سابقه و لاحقه‌ای در حوزه آموزشی روزنامه‌نگاری و ارتباطات دارند، ارايه دهم و همین جا آمادگی دانشگاه علامه طباطبایی را به عنوان میراث‌دار آموزش روزنامه‌نگاری و علوم ارتباطات در ایران برای میزبانی چنین مرکزی اعلام کنم.

وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: یکی از مهم‌ترین و مفیدترین ابزارهای تقویت ارتباطات میان‌فرهنگی منجر به صلح، پیگیری اصول تنش‌زدایی میان فرهنگی و همچنین روزنامه‌نگاری صلح است. در این میان نمی‌توان از نقش نخبگان علمی و دانشگاهی غافل شد. چرا که آنان می‌توانند پیش‌قراول گفت‌وگوهای فرهنگی باشند و زمینه را برای گشایش درک فرهنگ‌های دیگر فراهم کنند. از این نظر با توجه به حجم روابط دانشگاهی میان گستره فرهنگی ایرانی و جهان عربی می‌توان به گسترش گفت‌وگوهای فرهنگی میان نخبگان این جوامع امیدوار بود.

اين استاد رشته ارتباطات و روزنامه‌نگاري ادامه داد: البته بخش مهمی از روابط میان فرهنگی ایرانیان و اعراب نه به شکلی مستقیم؛ بلکه به واسطه رسانه‌ها انجام می‌شود. میانجی‌هایی که اگر در خدمت صاحبان قدرت و خشونت‌اندیشان باشند، می‌توانند به سهم خود آتش کشمکش‌ها را دامن بزنند و اگر در چارچوبی اخلاقی عمل کنند قادرند در جهتی معکوس یعنی افزایش همدلی فرهنگی و صلح و تفاهم تأثیرگذار باشند.

وي در تأكيدي دوباره بيان كرد: در واقع رسانه‌ها می‌توانند یکی از بازوان تنش‌زدایی از پایین باشند و از این منظر ضمن آماده کردن افکار عمومی برای پذیرش همدلی یا درک فرهنگی، سیاستمداران را نیز تشویق کنند تا تنش‌زدایی از بالا را پی بگیرند. برای آنکه رسانه‌ها در خدمت صلح و همدلی میان‌فرهنگی باشند، ابتدا باید بتوانند به تحلیل درستی از کشمکش و خشونت برسند و سپس بتوانند اصولی هنجاری را برای برپا داشتن تفاهم میان‌فرهنگی تدوین کنند. البته رعایت این اصول به بایسته‌ها و شرایط زیادی محتاج است، ولی از آنجا که رسانه‌ها (اعم از سنتی و مدرن) حضور فزاینده‌ای در زندگی روزمره مردم یافته‌اند، می‌توانند واسطه همدلی هم باشند.

وي ادامه داد: به همین خاطر باید تأکید کرد؛ آن نوع روزنامه‌نگاری که بیشتر می‌تواند به ترویج گفت‌وگوهای علمی و فرهنگی کمک کند، روزنامه‌نگاری صلح است؛ چون بر تفاهم و کاهش سطح منازعات و اختلاف‌ها متمرکز است و برای دغدغه‌مندان عرصه رسانه‌های صلح، همزیستی مسالمت‌آمیز اهمیت زیادی دارد. این شکل از روزنامه‌نگاری تعارض‌ها را مخفی نمی‌کند؛ بلکه برای حل منازعات سعی می‌کند راه‌حلی غیرخشونت‌آمیز پیشنهاد کند، به فرایند شکل‌گیری تعارض‌ها بنگرد، پی حقیقت باشد و همچنین به دردها و ستم‌هایی که مردم تحمل می‌کنند، توجه خاصی دارد.

فرقاني در پايان سخنانش پيش‌زمينه‌هاي این شیوه روزنامه‌نگاری را بيان كرد كه عبارتند از: تأسيس یک مرکز آموزش روزنامه‌نگاری صلح در یکی از کشورهای عربی یا ایران که هدف آن آموزش دوره‌های مختلف روزنامه‌نگاری صلح‌ و کاهش‌ سطح منازعه‌ها باشد، تبادل متناوب استاد و دانشجو در حوزه‌های مطالعات فرهنگ و رسانه برای شناخت بهتر و عمیق‌تر و در نتیجه رسیدن به گفت‌وگویی همدلانه میان کشورهای عربی و ایران، فراهم کردن زمینه برای همکاری با نهادهای مدنی و غیردولتی که به کاهش سطح منازعات و همچنین برپاداری صلح اهمیت می‌دهند، برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های مرتبط با تحلیل کشمکش‌های فرهنگی جهان ایرانی و جهان عربی با محوریت بررسی عملکرد رسانه‌های مختلف در زمینه تشدید منازعه‌ها یا تقویت تفاهم میان فرهنگی و نيز، همکاری با یونسکو برای برگزاری دوره‌های متناوب و کوتاه‌مدت روزنامه‌نگاری صلح در پایتخت‌های کشورهای عربی و ایران.

بنا بر اعلام اين خبر، در این مجمع شماری از اساتید دانشگاه ایرانی و عرب به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص همکاری علمی میان ایران و جهان عرب پرداختند. در این نشست علاوه بر رؤسا و نمایندگان 11 دانشگاه ایرانی و از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه الزهرا، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه کاشان و دانشگاه شهید بهشتی، رؤسا و نمایندگانی از دانشگاه‌هاي کشورهای عربی مانند تونس، الجزایر، مغرب، لیبی،لبنان، سوریه و عراق نیز حضور داشتند.

این نشست با همکاری مشترک دبیرخانه دايمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس و دانشگاه «منوبه» تونس برگزار ‌شد.

مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب وابسته به دبیرخانه دایمی گفت‌گوهای فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با هدف فراهم‌سازی امکان ارتباط و تبادل نظر مستمر نخبگان فرهنگی و دانشگاهی ایران و عرب در سال ۹۶ تأسیس شده و در تلاش است تا زمینه ارتباط  گفت‌وگو و همکاری مستمر علمی و فرهنگی دانشگاه‌های ایران و عرب را بیش از پیش فراهم آورد.

انتهاي پيام/


١٤:٢٣ - 1396/08/22    /    شماره : ٦٨٩٨٤٥    /    تعداد نمایش : ١١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 آغاز مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس با شركت قاري ايراني (خبر)
 کارگاه آموزشی خط نستعلیق در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 اعزام دانشجوی زبان فارسی تونس به ایران (خبر)
 ایران تنها کشوری است که مقابل ظلم ایستادگی مي‌كند (خبر)
 دیدار نماینده فرهنگی ایران با مدیر انتشارات «ناروانا» تونس (خبر)
 دیدار نماینده فرهنگی کشورمان با نویسنده تونسی (خبر)
 فراخوان شركت در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس (خبر)
 برگزاری کلاس ‌آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاري همایش «سیمای پیامبر اسلام(ص) در شعر و ادبیات فارسی» در تونس (خبر)
 برگزاري نمايشگاه صنايع دستي ديپلماتيك تونس (خبر)
 همایش «سیمای پیامبر (ص) در شعر و ادبیات فارسی» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 جشنواره بین‌المللی شعر و موسیقی در تونس آغاز شد (خبر)
 برگزاري جشنواره بین‌المللی مولودالنبی(ص) در تونس (خبر)
 برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم قرطاج در تونس (خبر)
 دیدار هنرمند تونسی با نماینده فرهنگی کشورمان (خبر)
 آمادگی تونس برای خرید فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی (خبر)
 برگزاری دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های تونس (خبر)
 انتشار کتاب ایران‌شناسی در نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ملی كتاب تونس (خبر)
 شرکت هنرمندان ایرانی در جشنواره تئاتر قرطاج تونس (خبر)
 بررسي كلاس‌هاي زبان فارسي در دانشگاه‌هاي تونس (خبر)
 بازديد وابسته فرهنگی ایران از كلاس خط نستعلیق در تونس (خبر)
 دیدار نویسنده تونسی با نماینده فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید نماینده فرهنگی ایران از دانشگاه منوبه تونس (خبر)
 بزرگداشت حافظ شیرازی در تونس (خبر)
 بررسی «جایگاه زن در اندیشه اسلام معاصر» در تونس (خبر)
 شرح اشعار حافظ در رادیو الوطنیه تونس (خبر)
 مصاحبه رادیو فرهنگ تونس با نماینده فرهنگی ایران (خبر)
 نشست علمی «تجلیات حکمت در شعر حافظ» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره موسیقی صوفی و روحانی روشندلان تونس (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در استان الكاف تونس (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با استاد برجسته دانشگاه‌های تونس (خبر)
 توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین ایران و تونس (خبر)
 دانشگاه رضوی مشهد با دانشگاه‌هاي تونس همكاري علمي مي‌كند (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با هنرمند تونسی (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 استاد دانشگاه زیتونه تونس: تونس از تجارب آموزشی ایران بهره‌ مي‌برد (خبر)
 بررسی آثار و اندیشه‌های خیام در تونس (خبر)
 بزرگداشت حکیم عمر خیام در تونس (خبر)
 تلاوت قاري ايراني در راديو تونس (خبر)
 دعوت جشنواره «المکان فن الحاضر» تونس از هنرمندان ايراني (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در تونس (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ایران با معاون وزیر امور دینی تونس (خبر)
 شرکت استاد دانشگاه تونس در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 توسعه روابط علمي ايران و تونس (خبر)
 انعقاد تفاهمنامه‌ همکاری بین دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه‌های تونس (خبر)
 رایزنان فرهنگی ايران و عراق در تونس با يكديگر ديدار كردند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه المنار تونس (خبر)
 پایان سیزدهمین دوره آموزشی خط نستعلیق در تونس (خبر)
 پایان پانزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با روشنفكر تونسي (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در تونس (خبر)
 شركت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب شهر سوسه تونس (خبر)
 انتشار كتاب «روشناي علم» مقام معظم رهبري به زبان عربي (خبر)
 تقدیر از حضور فعال ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی علم کلام در تونس (خبر)
 طنين موسیقی سنتی ایرانی در تونس (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی خط نستعليق در تونس (خبر)
 اعلام آمادگی ناشران بین المللی برای فعالیت در قالب طرح تاپ (خبر)
 استقبال گسترده از غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس (خبر)
 کارگاه آموزش خط نستعلیق در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 افتتاحیه سي‌وچهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس (خبر)
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه هنر خطاطی هستيم (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و تونس (خبر)
 ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 تمجيد چهره دانشگاهي تونس از راه‌اندازي كتابخانه ايراني در كشورش (خبر)
 دهمین جشنواره تئاتر عربی در تونس (خبر)
 بزرگداشت روز جهاني زبان عربي در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايران در جشن ميلاد‌النبي (ص) تونس (خبر)
 تقدیر از گروه موسیقی روشندلان اعزامی از ایران در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در راديو فرهنگ تونس (خبر)
 اجراي موسیقی ایرانی در جشنواره روشندلان تونس (خبر)
 برگزاري نشست «آشنایی با ادبیات و شعر معاصر» در تونس (خبر)
 برگزاری سي‌وهفتمين جشنواره شعر توزر در تونس (خبر)
 شب شعر «زيبايي و معنويت در شعر فارسي» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «جامعه و فرهنگ تونس» (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 سومین مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 سومين مجمع علمي دانشگاه ايران و جهان عرب در تونس (خبر)
 سليماني: کشورهای اسلامی در جهان جدید سرنوشت مشترکی دارند/ مسلمانان برای تغییر سرنوشت مشترک خود باید با هم همکاری کنند (خبر)
 سومین مجمع علمی دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس آغاز به کار کرد (خبر)
 سومين مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس افتتاح مي‌شود (خبر)
 جشنواره هنري و صنايع دستي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 نخبگان تونسي علاقه وافري به فراگيري زبان فارسي دارند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در تونس توسعه مي‌يابد (خبر)
 نشست آشنايي با فرهنگ و تمدن ايراني در تونس (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 هفته فرهنگی تونس در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري «هفته فرهنگي سوريه» در تونس (خبر)
 ارايه كتاب‌هاي ايران‌شناسي در خانه فرهنگ نجم‌المدينه تونس (خبر)
 برگزاری همایش «چشم‌انداز وحدت اسلامی و چالش‌های آن» در تونس (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی» در تونس (خبر)
 قدرداني پدر شهید تونسی دفاع مقدس از جمهوري اسلامي ايران (خبر)
 دوره جديد آموزش خوشنويسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 شبي با فرهنگ و هنر ايراني در تونس (خبر)
 بررسی چالش‌های فرهنگی جهان اسلام در تونس (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه تواشیح «بصائر» در تونس (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «القدس تناديكم» در تونس (خبر)
 برگزاري نشست علمی نقش عرفان از منظر امام خمینی (ره) در تونس (خبر)
 برگزاري نمايشگاه «راه قدس» در تونس (خبر)
 پايان دوازدهمين دوره آموزش خط نستعليق در تونس (خبر)
 تأثير شاهنامه فردوسي بر شعر جهان عرب (خبر)
 فرهنگ و تمدن ايران منحصر بفرد است (خبر)
 همايش مبارزه با فساد در تونس (خبر)
 شركت هيأت سينمايي تونس در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر (خبر)
 قاریان و حافظان تونسي در تهران (خبر)
 کسب مقام دوم قاري ايراني در مسابقات تونس (خبر)
 پانزدهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس آغاز شد (خبر)
 پايان هفته فیلم ایران در تونس (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در تونس (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی خط و تذهیب در تونس (خبر)
 نمايشگاه كتاب تونس با شركت ايران افتتاح شد (خبر)
  تونس بازار مستعدی برای فعالین فرهنگی هنری ایران است (خبر)
 تنها خواسته پدر شهيد كمال كورسل (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 تجليل از شهيد محمد الزواري در تونس (خبر)
 برپايي نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي در تونس (خبر)
 هنرمند تونسي برج آزادي را به تصوير كشيد (خبر)
 اعلام برنامه‌های دهه فجر در تونس (خبر)
 افتتاح نمايشگاه جلوه‌هاي تمدن ايران اسلامي در تونس (خبر)
 روزنامه‌نگار تونسی: طرح راهبردي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران منجر به اعتلاي جهان اسلام مي‌شود (خبر)
 پژوهشگر تونسي: ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد/ تكيه بسیاری از مسلمانان به ایران (خبر)
 تمجيد نخبگان تونس از دستاوردهاي ايران اسلامي (خبر)
 نمايش آخرين برگ در تونس (خبر)
 اختتاميه جشنواره تئاتر كودكان تونس (خبر)
 موسيقي ايران نياز جوانان تونسي است (خبر)
 ايران قدرت رسانه‌اي خود را در جهان عرب افزايش دهد (خبر)
 انتشار كتاب سازگاري انديشه‌‍‌هاي خضر حسين و امام خميني (ره) در تونس (خبر)
 آخرین برگ در تونس (خبر)
 هنرهاي نمايشي ايران فاخر است (خبر)
 سفر متخصص كلام اسلامي تونس به ايران (خبر)
 درخشش هنرمندان ايراني در جشنواره موسيقي روشندلان تونس (خبر)
  برگزاري نشست بين‌المللي «صوفيه و جهاد» در تونس (خبر)
 درخشش گروه تئاتر «سيمرغ» ايران در تونس (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با فرهيختگان تونسي (خبر)
 پيشرفت علمي زنان ايراني قابل تحسين است (خبر)
 معرفي فرهنگ ايران از شبکه رادیو مجازی تونس (خبر)
 گروه موسيقي ديني و صوفي تونس در راه تهران (خبر)
 ايران زادگاه تصوف و عرفان است (خبر)
 ايران در عرصه‌ فرهنگي در تونس بسيار فعال است (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي تاريخ اباضيه در تونس (خبر)
 علاقه هنرمندان تونسی به هنر ایرانی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل فرهنگ استان الکاف تونس (خبر)
 پايان‌ كار جشنواره موسیقی سوسه تونس با اجراي هنرمندان ایرانی (خبر)
 بررسی مقامات مشترک موسیقی ایرانی و عرب در تونس (خبر)
 تشريح تاریخ موسیقی ایران در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 بررسي به تصويركشيدن چهره انبياء در تونس (خبر)
 تازه‌هاي نشر بازار كتاب تونس (خبر)
 شعر عاشورایی و مرثیه‌خوانی در تونس بررسي مي‌شود (خبر)
 تقدير از فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 حمايت وزارت فرهنگ تونس از فعاليت هاي فرهنگي ايران (خبر)
 رايزني‌هاي فرهنگي و علمي ايران در تونس (خبر)
 جشنواره تئاتر قرطاج تونس ميزبان تئاتر ايراني (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با نويسنده تونسي (خبر)
 جایگاه والاي ایران در عرصه هنر بر كسي پوشيده نسيت (خبر)
 حكام سعودي به دنبال اختلاف بین صفوف مسلمانان هستند (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه منوبه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 زنان ايراني الگوي خوبي از زن مسلمان هستند (خبر)
 جوانان تونسي متأثر از افكار شهيد مطهري هستند (خبر)
  حضور سادات حسني در شمال آفريقا سد انتشار افكار وهابيت است (خبر)
 نويسندگان و ايران‌شناسان تونسي تكريم شوند (خبر)
 ذائقه فرهنگي مردم تونس به فرهنگ ايراني بسيار نزديك است (خبر)
  انديشه‌هاي حضرت امام (ره) فانوسي براي جوامع اسلامي است (خبر)
 تمدن ايران و اسلام در تونس بررسي می‌شود (خبر)
 گرامیداشت عباس کیارستمی در جشنواره فیلم قلیبیه تونس (خبر)
 ايران در برگزاري هفته فرهنگي تونس همكاري كند (خبر)
 ايران اسلامي پیشرو در فعاليت‌هاي قرآنی است (خبر)
 نشر انديشه‌هاي حضرت امام (ره) در نشريه «جوهر‌الاسلام» تونس (خبر)
 نشست «جایگاه خط نستعلیق در جهان اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 راه‌اندازي فراكسيون بين‌المللي حمايت از فلسطين در پارلمان تونس (خبر)
 بزرگداشت عبدالله الزواري از رهبران حزب النهضه تونس (خبر)
 حمایت انجمن و اتحادیه ناشران تونسی از مقاومت فلسطين (خبر)
 شعرخواني جمال نصاری در راديو تونس (خبر)
 ساخت نمايشنامه «داله» در تونس (خبر)
 سینمای ایران داراي ظرفیت و پتانسیل بالایي است (خبر)
 زندگی امام خميني (ره) درس بزرگی برای جامعه اسلامی است (خبر)
 بررسي زندگی حضرت امام (ره) در راديو «وطنيه» تونس (خبر)
 بررسي جايگاه شاعران پارسي‌گوی ایرانی در تونس (خبر)
 گراميداشت دهمين سال تأسيس رادیو فرهنگ در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تونس آغاز به كار كرد (خبر)
 بررسي مسابقات بين‌الملي قرآن ايران در راديو تونس (خبر)
 تمجيد انديشمند تونسي از انديشه‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري دومین جشنواره بین‌المللی هنر معاصر در تونس (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با فرهيختگان تونسي (خبر)
 برگزاري دوازدهمين دوره آموزشی خط نستعلیق در تونس (خبر)
 حضور حافظان قرآن کریم تونس در مسابقات قرآن كريم ايران (خبر)
 معرفي کتاب «آخرین روزهاي زندگي پیامبر(ص)» در تونس (خبر)
 دوره آموزش فیلمنامه‌نویسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم «قرطاج» تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 مصاحبه راديويي رايزن فرهنگي كشورمان با راديو تونس (خبر)
 ایران را با هنر و فرهنگ برتر می‌شناسیم (خبر)
 پايان جشنواره شعر مقاومت دانشجويي در تونس (خبر)
خبرهاي مهم
آیین تبادل تفاهمنامه همكاری مشترک بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مركز مديريت حوزه‌های علميه
بررسی «سهم پژوهش در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران»
کتاب «دوستدار محمد و علی» به زبان آلبانيايی منتشر شد
آغاز دومین جشنواره فیلم آسیایی در نيجريه
مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا
توزیع کتاب «دعای کمیل» به زبان شونا در شهرهای چاوونا و موتاره زیمباوه
نمايش هنر عکاسی ایران در پنجمین فستیوال بین‌المللی دوسالانه عکس اتیوپی + گزارش تصويري
انتشار مقالات ایرانی در فضای مجازی سریلانکا
همکاری رسانه‌‎ای ایران و بنگلادش گسترش ‌یابد
کارگاه «سبک زندگی قرآنی» در کراچی پاکستان برگزار می‌شود
بازدید رایزن فرهنگی ایران از روزنامه «رعیت مِردِکا» اندونزی
نشست واحد هماهنگی‌های چندجانبه مانیل
برگزاری بیست‌وهفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق
امضای تفاهمنامه همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی بین ایران و پیشاور
عراق خواستار انتقال تجارب ایران در در زمینه‌های علمی و فرهنگی شد
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.