English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

مشاهدات فارسي‌آموز قزاقي از سفر به ايران؛

خوشحالم به كشوری با تمدن غنی و میراث فرهنگی ماندگار سفر كردم

سلطنت يوسف‌آوا، فارسي‌آموز هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی از قزاقستان در خاطرات سفر خود به ايران، گفت: بهترین و فراموش نشدنی‌ترین ماه زندگی‌ام را در اين كشور گذراندم و خوشحالم كه به ایران، كشوری با تمدن غنی و میراث فرهنگی ماندگار سفر كردم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سلطنت يوسف‌آوا، دانشجوي رشته زبان و ادبيات فارسي در مقطع كارشناسي از دانشگاه فارابي قزاقستان كه براي نخستين‌بار به منظور شركت در هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسي به ايران سفر كرده بود، خاطرات خود را منتشر كرد.

در ادامه بخشي از سفرنامه و خاطرات اين فارسي‌آموز قزاقي را می‌خوانید؛

«به نام خداوند جان آفرين»

این اولین‌بار نبود که من به سفر به کشورهای خارجی رفته بودم. اما این سفر بی‌نظیر که به ایران انجام دادم، برای کل عمر بعدی من به عنوان یکی از بهترین مراحل زندگی خودم در یادم خواهد ماند.

صادقانه من در طول چهار سال لیسانسی که در دانشگاه درس می‌خواندم و رفته رفته فارسی یاد گرفته بودم، هر سال، هر ترم، هر روز، هر دقیقه و هر وقت دلم می‌خواست به همه آن چیزی که من دارم معرفت پیدا کنم و با چشم خود معماری، فرهنگ، مردمان اين سرزمين را ببينم.

اصلی‌ترین رویای خودم این بود که من در سرزمین ایرانیان با آنها به آن زبانی که برای آنها مادری محسوب می‌شود، صحبت کنم؛ یعنی به زبان فارسی.

خدا را شکر، امسال سرانجام رویای من به حقیقت پیوسته شد و می‌خواهم از سید جواد جلالی کیاسری، رایزن فرهنگي ایران در قزاقستان و نمایندگان بنیاد سعدی تشکر ‌کنم که همیشه به دانشجویانی علاقه‌مند به زبان و ادبیات فارسی، کمک می‌كنند.

من یکی از آن دانشجویان خوش‌شانس بودم كه توانستم به ایران سفر کنم و با آداب و رسوم و مهمان‌نوازي ايرانيان از نزديك آشنا شوم. من در فرودگاه فرصت آشنا شدن با دختري از قرقیزستان را پيدا كردم که بعداً با او دوست و هم اتاق شدم.

 بعد از پذیرایی و استقبال نمایندگان بنیاد سعدی ما به خوابگاهمان رسیدیم که آنجا با دختراني از کشورهای همه دنیا که مثل من برای تقویت زبان و ادبیات فارسی به اینجا تشریف آوردند، آشنا شدیم و اتاق خودمان را در طبقه اول گرفتیم. بعدأ معلوم شد که هم اتاقمان دختراني از کشورهای لهستان، اسپانیا، چین و سوئیس شدند که با آنها خوشحال‌ترین و هماهنگ‌ترین ماه زندگی‌مان را گذراندیم.

روز بعد، آزمون تعيين سطح زبان دانشجويان شركت‌كننده هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی براي تقسیم‌بندی هر فرد به گروه‌های خاص با توجه به درجه و ميزان يادگيري‌اش برگزار شد كه پس از اعلام نتايج، دانشجويان به پنج سطح روانه تقسيم شدند و من به گروه فوق میانی تعیین شدم.

در راستاي برگزاري مراسم افتتاحیه دوره جدید دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، با اساتید و معلمان اين دوره که برای ما کلاس‌های مختلف تدریس کردند، آشنا شديم.

از اين رو، هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی رسماً آغاز شد. اين دوره در طول سه هفته، به جز پنجشنبه و شنبه برگزار شد كه ادبیات کلاسیک فارسی، ادبیات معاصر فارسی، نگارش و دستور زبان فارسی، ایرانشناسی، شفاهی و واژه‌ها و اصطلاحات، را آموزش دادند.

همه درس‌هایي که داشتیم در اثر تلاش معلمان برای ما بسیار مفید واقع شد و برای تقویت سطح مان خیلی کمک کرد. علاوه بر آن، از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي فرهنگي تهران بازدید کرديم.

همینطور، در طول یک ماه توانستیم تقریبا از همه اصلی‌ترین و عمده‌ترین مكان‌هاي دیدنی بازدید کنیم كه از ميان آنان می‌توان به کاخ سعد آباد، دریاچه خلیج فارس، موزه دفاع مقدس، کتابخانه ملی، پل طبیعت، برج میلاد، جماران، موزه آزادی، شهر کتاب و بازار تجریش اشاره كرد.

در طول اقامتم در تهران، خاطرات شيريني دارم. هر زمان که از مكان‌هاي ديدني بازديد مي‌كردم، بسيار احساس لذت داشتم زيرا از نزديك شاهد تاریخ كهن ایران، انواع صنایع دستی ایرانیان، قشنگی معماری مساجد، اماكن مذهبی و وسعت بزرگی شهر تهران بودم.

در بين روزهاي برگزاري اين دوره آموزشي و بازديد از اماكن ديني تهران، روز دختران براي ما بسيار خاطره انگيز شد. آن روز، بنیاد سعدی برای همه دختران روسری‌های رنگارنگ مختلف هديه داد.

همچنین، مراسم‌های دیگر مربوط به کشورهای مختلف مثل روز استقلال فرانسه و اسپانیا هم از طرف بنیاد سعدی برگزار شد. علاوه بر آن، روزهای تولد دانشجویان بسیار یادم می‌آید، مخصوصأ روز تولد دختر هم اتاقم در خوابگاه. آن روز همگي تصمیم گرفتیم که به او تبریک بگویم و یک هدیه ناگاهانی برگزار کنیم و همچنین، به همدیگر قول داده بودیم که او باید از هیچ چیز خبر نداشته باشد. او در طول روز از تبریک نگفتن دانشجویان دیگر بهش بسیار عصبانی و دلخور شده بود. اما وقتی که شب بعد از شام همه دانشجویان وارد اتاق مان شدند و شروع به خواندن «مبارک مبارک، تولدت مبارک» كردند، او خیلی متعجب شد و از شگفتی و خوشحالی، اشک می‌ریخت.

یک خاطره دیگر که با من اتفاق افتاده، این بود که یک روز ما توی باغ کتاب گردش کرده بودیم، من می‌خواستم برای خودم یک کتاب را بخرم. اما آن کتاب يك كتاب معمولی نبود. قبل از سفر کردن به ایران من یک هدفی داشتم که حتما وقتی که به ایران می‌آیم کتاب قرآن كريم را براي خودم بخرم. همینطور که من کتاب قرآن را نگاه مي‌كردم، یک خانم ایرانی پیش من آمد و گفت که او می‌خواهد این کتاب را به عنوان هدیه برايم بخرد. من که بسیار تعجب کردم، از این نشانه مهماندوستی و مهربانی و صمیمیت مردم ایرانیان بسيار خوشحال شدم.

همزمان با روزهاي پاياني سفر به ايران، آزمون پايان دوره هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، برگزار شد و در ادامه سلسله برنامه‌هاي سفر به ايران، از شهرهاي کاشان، اصفهان بازديد كرديم.

با برگزاري چهارمین نشست «قند پارسی» در روز يكشنبه، اول مرداد، مراسم اختتامیه هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی برگزار شد و به تمامي دانشجویان ۴۴ کشور جهان گواهینامه آموزشي اعطاء شد.

پس از گذشت 31 روز از سفرم به ايران، مي‌توان گفت بهترین و فراموش نشدنی‌ترین ماه زندگی‌ام را در اين كشور گذارندم. ایران كشوری داراي تمدن غنی و تاریخ و میراث فرهنگی ماندگار است و بسیار خوشحالم كه به این كشور سفر كردم.

گفتني است، نظر به اهمیت زبان فارسی و اهتمام در ترویج دومین زبان جهان اسلام، اساتید و دانشجویان زبان فارسی از ۴۴ کشور جهان به همت بنیاد سعدی و همکاری‌ نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و دانشگاه علامه طباطبایی (ره) برای شرکت در هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی بنیاد سعدی از ۱۲ تیر امسال در کشورمان حضور يافتند و صبح تا ظهر در کلاس‌های درس مورد تعليم قرار گرفتند و بعد از ظهر را عموماً به بازدید از مناطق تهران گذرانند كه اميد است در پی عزیمت فارسی‌آموزان خارجی به کشورمان بتوانیم روش‌های به روز و مدون آموزشی زبان و ادبیات فارسی را ارائه و به رشد این زبان شیرین در افکار فارسی‌آموزان، دست یابیم.

گزارش ارسالي از وابسته فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان

انتهاي پيام/


١١:٠٣ - 1396/07/24    /    شماره : ٦٨٧٨١٤    /    تعداد نمایش : ١٣٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 شماره جدید فصلنامه «ایران‌نامه» در آلماتی منتشر شد (خبر)
 انتشار شماره‌های جديد فصلنامه روسي‌زبان «ایران‌نامه» در آلماتي (خبر)
 برگزاري «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاه ژمپو آلماتي (خبر)
 برپايي نمايشگاه هنري ايران در آلماتي (خبر)
 چاپ دوم كتاب آموزش زبان فارسي در آلماتي (خبر)
 انتشار شماره‌های جديد فصلنامه روسي‌زبان «ایران‌نامه» در آلماتي (خبر)
 گراميداشت «روز سعدي» در آلماتي (خبر)
 جشنواره نوروز ايراني در آلماتي برگزار شد (خبر)
 برگزاري المپیاد زبان فارسی در آلماتی (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در آلماتي (خبر)
 نمايش «رستم و سهراب» در قزاقستان (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه روسي‌زبان «ايران‌نامه» در قزاقستان (خبر)
 برگزاري سمينار استادان زبان فارسي دانشگاه‌هاي آلماتي (خبر)
 آموزش زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 شماره‌هاي‌ جديد فصلنامه «ایران‌نامه» در قزاقستان منتشر شد (خبر)
 برگزاري نشست «تاريخ و گسترش دين در منطقه و قزاقستان» در آلماتي (خبر)
 برگزاري شب شعر سعدی در قزاقستان (خبر)
 کاشت نهال دوستی ایران در قزاقستان (خبر)
 اعطاي بالاترين نشان دانشگاه فارابي قزاقستان به معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 شماره جديد فصلنامه «ایران‌نامه» در آلماتی منتشر شد (خبر)
 همكاري‌هاي علمي و فرهنگي ايران و قزاقستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 فراخوان همایش «تبادلات فرهنگی و تمدنی ایران و قزاقستان» (خبر)
 پايان کلاس‌های آزاد آموزش زبان فارسی در آلماتي (خبر)
 شب شعر مولانا در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 هفته زبان وادبيات فارسي در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 پذیرش دانشجوي زبان فارسی در دانشگاه آبلای خان قزاقستان (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزش نگارگری در دانشگاه هنر آلماتی (خبر)
 اعزام دانشجویان زبان فارسی قزاقستان به ايران (خبر)
 جديدترين شماره فصلنامه «ایران‌نامه» در قزاقستان منتشر شد (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه با آکادمی هنر قزاقستان (خبر)
 کلاس‌های فشرده زبان فارسی برای نسل دوم ایرانیان مقیم آلماتی افتتاح شد (خبر)
 نمايشگاه «صنایع دستی و هنر ایران» در قزاقستان برپا شد (خبر)
 اجراي موسیقی سنتی اصيل ایراني در قزاقستان (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.