English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٧ مرداد ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

استاديار دانشگاه دهلی‌نو:

اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است

اشراف و تسلط مقام معظم رهبری به هنر و ادبیات، باعث شگفتی شاعران فارسي زبان غيرايراني و اصحاب فرهنگ و هنر، می‌شود.

سيد كليم اصغر، استاديار بخش زبان فارسي دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو كه به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ایران در دهلی‌نو، جهت بهره‌مندي از فرصت مطالعاتي، پژوهش و مطالعه با موضوع تحقيقي «معرفي ادبيات انقلاب اسلامي ايران به زبان اردو» به كشورمان سفر كرد، در گفت‌وگو با خبرنگار اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني اين سازمان، از نگاه مردم هند به انقلاب اسلامی ايران و ديدار اخير خود با مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي)، ياد كرد.

حاصل اين گفت‌وگو در ادامه منتشر می‌شود:

در ابتدا، از خودتان بگوييد.

بنده در سال 1381 موفق به اخذ مدرك دكتري خود در زمينه زبان فارسي از دانشگاه تهران شدم. به مدت 11 سال به عنوان استاديار بخش زبان فارسي دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو مشغول به فعاليت هستم. علاوه بر تدريس زبان فارسي، ايرانشناسي، متون قديم و انقلاب اسلامي ايران در دانشگاه، به ترجمه و پژوهش در زمينه كتاب‌هاي فارسي به زبان اردو مي‌پردازم. تاكنون دو كتاب «مفقود سوم» و «اشك فولاد» را ترجمه و در هندوستان منتشر كرده‌ام.

از آنجايي كه به انقلاب اسلامي ايران و دفاع مقدس علاقه‌مندم، با هماهنگي خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو و حمايت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از فرصت مطالعاتي بهره‌مند شدم و به ايران سفر كردم تا با اين انقلاب عظيم‌شأن به صورت پژوهش‌محور، آشنا شوم. در نظر دارم تا پس از بازگشت به هند، كتاب «آشنايي با ادبيات انقلاب اسلامي (شعر)» را تا فروردين‌ماه سال آينده، تأليف و به چاپ برسانم.

نگاه مردم هند به انقلاب اسلامی ايران و دفاع مقدس چگونه است؟

امروزه هنديان علاقه‌مندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن اسلامی در فرهنگ و تمدن ایرانی و انقلاب اسلامي ايران آشنا و از آن بهره‌مند شوند. ادبیات دفاع مقدس به عنوان یکی از پُر مخاطب‌ترین حوزه‌های ادبیات در هند برشمرده مي‌شود، زيرا هنديان آدم‌هاي انقلابي هستند و می‌خواهند بدانند که انقلاب اسلامی ايران چگونه شکل گرفت و مردم ایران در دفاع مقدس چه نقشی داشتند.

مردم هند دوست دارند بدانند دلایل پیروزی انقلاب اسلامی چه بوده و مردم ایران با رهبري امام خميني (ره) در انقلاب چه تجربیاتی را کسب کرده‌اند. از اين رو، قسمتي از برنامه‌ آموزشي بخش زبان فارسي دانشگاه‌هاي هند، معرفي انقلاب اسلامی ايران و هشت سال دفاع مقدس است؛ چراكه، این یک فرصتي است تا هنديان را از طريق زبان، شعر و ادب فارسی با دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، آشنا كنيم.

در خصوص ديدار اخير خود با رهبر انقلاب اسلامي ايران بگوييد؟

همزمان با سالروز ولادت کریم اهل ‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی به ويژه شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی، میهمان ضیافت افطار رهبر انقلاب شديم. در اين ديدار، تعدادی از شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی به قرائت اشعار خود در حضور رهبر انقلاب پرداختند و اشراف و تسلط مقام معظم رهبری به هنر و ادبیات، باعث شگفتی اصحاب فرهنگ و هنر، شد.

اين نكته حائز اهميت است كه ايشان تنها، عالم دینی و رهبر سیاسی نيستند، بلكه ادیب و منتقد تيزبيني هستند كه با بزرگواری تمام، بخشی از وقت خویش را به دیدار با شاعران به ويژه شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی اختصاص می‌دهند.

در این دیدار، مقام معظم رهبری در حوزه مسائل مربوط به موسیقی شعر و وزن و محتوای اشعار به نکات بسیار دقیقي اشاره كردند که خود شاعران هم از اشرافی که ايشان به حوزه شعر دارند، شگفت‌زده شدند. بالطبع، زمانيكه رهبر يك ملت با شاعران به ويژه نسل جوان روبرور مي‌شود، حتما جوانان آن كشور رشد مي‌يابند و اين، حاکی از ادب‌پروری ایشان است.

از تاريخچه روابط فرهنگي بين ايران و هند بفرماييد؟

ايران و هند از ديرباز تاكنون داراي روابط بسيار خوبي هستند. تاریخ پیوند ایران و هند به هزاران سال پیش برمی‌گردد. موارد فراوان از شواهد و آثار تاريخي در دست است كه پيوندهاي بسيار صميمانه‌اي را ميان دو قوم ايراني و هندي نشان مي‌دهد. ايرانيان و هنديان هر دو از نژاد آريايي بودند كه در اين دو سرزمين سكني گزيدند.

هنديان، جمهوري اسلامي ايران را وطن دوم خود مي‌دانند و همواره براي توسعه روابط في مابين تلاش مي‌كنند. در اغلب بناهاي تاريخي اين كشور كه امروزه جهانگردان بسياري را جذب مي‌كند، عناصر فراواني از فرهنگ و تمدن ايران اسلامي وجود دارد. در این تبادل فرهنگی که بین این دو فرهنگ و کشور صورت گرفته است ما شاهد تأثیر هر دو فرهنگ از يكديگر هستیم.

چگونه مي‌توان حضور فرهنگي ايران در هند را تداوم و قدرت بخشيد؟

هند از اولين كشورهايي بود كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نظام جمهوري اسلامي ايران را به رسميت شناخت. نزدیکی و مراودات فرهنگی و اوج این همبستگی را مي‌توان از سال‌هاي بسيار دور روابط بين دو كشور كه دارای مدارک متقن تاریخی است، مشاهده کرد.

فرهنگ غني و كهن ايران در عرصه هنري و فرهنگي قابل توجه هنديان است، به گونه‌اي كه ثمره اين حضور فرهنگي در آثار تاريخي و هنري هند امروزه نيز به وضوح مشهود است؛ همينطور، موطن دوم شعرا و ادباي زبان فارسي بود. بر اثر تلاش‌هاي اين شعرا، ادبا و نويسندگان در حال حاضر ميليون‌ها نسخ خطي فارسي در كتابخانه‌هاي مختلف هند بر جاي مانده است.

خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو در قالب فعاليت‏هاي متنوع و گوناگون به همراه توانمندي‏ها و پيشرفت‏هاي علمي و فرهنگي نوين توانسته هنديان را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، آشنا کند.

هند را با تنوع ادیان و سازگاری که در بین این ادیان در آنجاست، می‌شناسند. آیا بحثی مانند افراط گرایی در هند متداول است؟

از گذشته‌های بسیار دور، فرقه‌ها و گروه‌های مختلفي در کنار هم زندگی می‌کنند، زيرا اصل ريشه پذیرش زندگی مسالمت‌آمیز و ايجاد تفاهم با ساير اديان در باورها و اندیشه‌های مردم هندوستان وجود دارد. ما و ايرانيان هيچ مشكلي نداريم و به يكديگر احترام مي‌گذاريم. خوشبختانه نه هنديان و نه ايرانيان به موضوع افراط گرايي و داعش اعتقاد ندارند. هنديان، همواره خود را از افکار افراطی که باعث تفرقه بین مسلمانان می‌شود، دور نگاه‌ داشته‌اند.

ترويج زبان فارسي، معرفي فرهنگ و تمدن ايراني ـ اسلامي و معرفي مباني انقلاب عظيم‌شأن از جمله برنامه‌هاي مهم خانه فرهنگ كشورمان در دهلي‌نو است، با وجود اين، آموزش زبان فارسي در هند به چه صورت است؟

در بسیاری از کشورها، مراکز مطالعات ایرانی و آموزش زبان فارسی فعال هستند، چه بسا در هند، اين ظرفيت قابل مشاهده است. در واقع، هر ملتی به هر میزان که در گسترش زبان مادری‌اش توانایی داشته باشد، یقیناً از توانایی تأثیرگذاری بیشتری بر افکار عمومی برخوردار خواهد بود.

زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این كشور و زبان فرهنگی و علمی به شمار می‌رفت. اما پس از استعمار، انگلیسی‌ها با زور، زبان انگلیسی را جایگزین فارسی کردند.

زبان فارسی، شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی و امیر خسرو دهلوی را در هند در خود پروراند. از دیگر شاعران نامدار فارسی زبان شبه قاره هندوستان، می‌توان از اقبال لاهوری ياد كرد كه همه اينها نشان از علاقه‌مندي هنديان به اين زبان شيرين است.

زبان فارسی حدود 800 سال در هند سابقه دارد و اكنون با توجه به علاقه‌مندي دانشگاهيان و نخبگان هندي به زبان فارسي، تعداد 33 دانشگاه معتبر اين كشور داراي بخش فارسي و اتاق ايران هستند كه با بهره‌گيري از 300 استاد به صورت واحدهاي اختياري و اجباري براي تمامي رشته‌هاي تحصيلي در مقاطع مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري، تدريس مي‌شود.

از چه منابع آموزشي براي آموزش زبان فارسي در هند استفاده مي‌شود؟

کتاب‌هاي آموزش زبان فارسی نوشته «یدالله ثمره» و «احمد صفارمقدم» و لوح‌هاي فشرده با موضوعيت معرفي فرهنگ ايراني از جمله منابع آموزشي دانشگاه‌هاي هند است.

همچنين، فيلم و انيميشن‌هاي ايراني به زبان فارسي براي آموزش بهتر در كلا‌س‌هاي آموزش زبان و ادبيات فارسي استفاده مي‌كنيم، زيرا زبان فارسي بستر معرفي فرهنگ و تمدن ايران‌زمين را به جهانيان مهياء مي‌كند.

براي توسعه آموزش زبان فارسي كدام راهكار را تأكيد مي‌كنيد؟ كرسي‌هاي دانشگاهي، كلاس‌هاي آزاد، كلاس‌هاي رايزني‌هاي فرهنگي، دوره‌هاي دانش‌افزايي متمركز يا ...

در دنیای کنونی، ظرفیت‌های جدیدی در عرصه‌های آموزشی فراهم شده و نظام آموزش زبان در دنیا در حال تجربه کردن شیوه‌های جدیدی است، از اين رو بايد با استفاده از بسترهای نوظهور چون فضاي مجازي و آموزش الكترونيكي جهت احیای ظرفیت‌های زبان فارسی استفاده کنیم و به سمت نوین‌سازی روش‌های آموزش زبان فارسی گام برداريم.

بالطبع افزايش اتاق ايران، كرسي‌هاي دانشگاهي، دوره‌هاي دانش‌افزايي، سمينارهاي تخصصي معرفي آداب و سنن ايران‌زمين و زبان شيرين فارسي و راه‏اندازي كتابخانه‌هاي تخصصي زبان فارسي در دانشگاه‌ها و مراكز علمي معتبر هند مي‌تواند در مسير شناساندن ايران‌شناسان، شرق‌شناسان و دانشجويان غير ايراني با زبان فارسي، مثمرثمر باشد.

نكته قابل توجه در خصوص گسترش هرچه بیشتر آموزش زبان و ادبیات فارسی در هند، تشویق فارسی‌آموزان برتر و شناسایی آن‌ها برای تقویت بیشتر دانش زبانی آنان و حضورشان در جامعه زبانی است كه با برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزايي، علاوه بر آشنايي با فرهنگ رفتاری ايرانيان و زبان شيرين اين كشور اسلامي نيز، با مهارت‌های زبانی و روش‌های تدریس زبان در ايران، آشنا مي‌شوند.

به طوركلي، زبان فارسی می‌تواند مهم‌ترین بستر انتقال و نشر ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنين، تمدن و فرهنگ کهن ایرانی به هنديان باشد.

نمایش فیلم‌های مطرح ایرانی در سطح بین‌المللی و ارائه مطالب دیگری از تاریخ مشترک ایران و هند تا چه اندازه در كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي مؤثر است؟

هنديان علاقه خاصي به تماشاي فيلم‌هاي ايراني دارند. هر سال در ماه مبارك رمضان فيلم و سريال‌هاي ايراني با موضوعيت ديني و مذهبي چون يوسف پيامبر (ع) در تلويزيون هند پخش مي‌شود. همينطور، فيلم سينمايي «سلام بمبئي» به عنوان محصول مشترك ايران و هند اكران شد و توانست علاقه‌مندان بسياري را از دو كشور به خود جلب كند.

از آنجايي كه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، حرفه‌ای کاملا تخصصی است، سعي ما بر اين است كه چرخه یادگیری و شیوه‌های مختلف یادگیری را مدنظر قرار دهيم تا بهترین روش آموزش را در كلاس‌هاي زبان فارسي به كار گيريم. اساتيد دانشگاه‌هاي هند بازخورد آموزشي را يكي از اركان آموزش علمی زبان فارسي در دستور كار خود قرار مي‌دهند و با نمايش فيلم ايراني به زبان فارسي، افزایش تعامل با زبان شيرين فارسی و درگیر شدن با آن را، فراهم مي‌كنند.

انتهاي پيام/


١٢:١٨ - 1396/03/29    /    شماره : ٦٨٠٥٨٦    /    تعداد نمایش : ٣٥٥خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه بوعلي سينا همدان با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ (خبر)
 تشكيل کمیسیون‌های تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد (خبر)
 پنجاهمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 دانشجوي ايران‌شناسي دانشگاه ايروان: فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران باعث آشنايي من با زبان فارسي شد (خبر)
 دانشجوی هندی زبان فارسی: به کشمیر «ایران کوچک» می‌گویند (خبر)
 سازمان فرهنگ جنايات اخير رژیم صهيونيستي بر عليه ملت فلسطين را محكوم كرد (خبر)
 فارسي‌آموز لهستاني: علاقه‌مند به فرهنگ و رسوم ايرانيان هستم/ دوباره به ایران سفر مي‌كنم (خبر)
 مديون جمهوري اسلامي ايران هستيم (خبر)
 فارسی‌آموز آرژانتینی: تحقیق درباره نگاه اسلام به زن مسلمانم کرد/فارسی زبان تبلیغ انقلاب اسلامی است (خبر)
 بازدید ملكوتي‌تبار از نمایشگاه دائمی هنرمندان خراسان رضوی (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
 فارسي‌آموز بلاروسي: دوره دانش‌افزايي موجب انتقال فرهنگ ايراني ـ اسلامي مي‌شود (خبر)
 فارسي‌آموز هندي: علاقمند به ترجمه آثار شُعراي ايراني هستم (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گسترش زبان فارسی در جهان از وظایف سازمان فرهنگ است (خبر)
 قهرمان سليماني: زبان فارسي، زبان فرهنگ است (خبر)
 حدادعادل: فارسي‌آموزان در بازگشت به کشور خود گزارشگر ایران واقعی باشند (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» آغاز مي‌شود (خبر)
 انتشار نخستين شماره فصلنامه «فرهنگ ملل» (خبر)
 شركت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه الكامپ (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی (خبر)
 سازمان فرهنگ نقش بسزايي در ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی دارد (خبر)
 برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ (خبر)
 برگزاري نشست عفاف و حجاب در سازمان فرهنگ (خبر)
 زبان فارسي، ابزار ارتباطي و فرهنگي با جهان (خبر)
 همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ براي آموزش زبان فارسي در جهان (خبر)
 ديدار هیأت امناي دانشگاه مولانا هند از دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي مشهد (خبر)
 پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در مشهد برگزار مي‌شود (خبر)
 طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند (خبر)
 ايران در زمره ده كشور توليدكننده كتاب در جهان است (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي ايران و آفریقای جنوبی (خبر)
 رسانه‌ها نقش بسزايي در جلوگيري از اسلام هراسی و ايران هراسي دارند (خبر)
 اجراي تئاتر موزیکال ملی جمهوری آذربایجان در تالار هنر (خبر)
  اجرای برنامه ارکستر ملی آذربایجان در اصفهان (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي آذربايجان در تالار وحدت تهران (خبر)
 ابراهيمى‌تركمان: پيوستگى فرهنگى ميراث مشترك ايران و آذربايجان است (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي (خبر)
 هفته فيلم جمهوري آذربايجان در تهران افتتاح شد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از برج ميلاد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ابوالفضل قارايف: ايران و آذربايجان ريشه‌هاى مشترك تاريخى دارند (خبر)
 صالحى‌اميرى: مرز فرهنگي بين ايران و آذربايجان وجود ندارد (خبر)
 نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در فرهنگستان هنر افتتاح شد (خبر)
 فرهنگ به وسیله كتاب به نسل بعدی منتقل می‌شود/ ترجمه كتاب؛ زمینه‌ساز روابط مشترک كشورها (خبر)
 آمادگي جمهوري آذربايجان براي حضور فعال در برنامه‌هاي «تبريز 2018» (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان آغاز تقویت روابط فرهنگی دو کشور است (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان افتتاح مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز جهاني قدس (خبر)
  بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حمايت از سپاه پاسداران (خبر)
 50 سال خاطره يك نسخ‌شناس روسي (خبر)
 ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محكوميت حوادث تروريستي تهران (خبر)
 اهدای قرآن نفیس طباخ‌ به‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
  ایران پرچمدار وحدت و تنش زدایی است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشتارمردم بی گناه کابل را محکوم کرد (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
 فرهنگ راهبردي سازمان فرهنگ مبتني بر ارزش‌هاي انقلاب است (خبر)
 دانشگاه مذاهب اسلامی جلوه‌اي از تقریبی است (خبر)
  انجمن نسخ‌شناسان در روسيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ايران همواره به دنبال وحدت و تقريب جوامع اسلامي است/ گفتگوي بيناديني ضرورت است (خبر)
 تكفيري‌ها همه جهان را به نام اسلام جعلي تهديد مي‌كنند/نقش بسزاي علما در معرفي اسلام رحماني (خبر)
 اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي گامي عملي براي توسعه روابط دو كشور است (خبر)
 کیفیت آثار افغانستان در نمایشگاه کتاب امسال تحسین‌برانگیز است (خبر)
 فرهنگ ايران علاقمندان زيادي در كره جنوبي دارد/ اعلام آمادگي همكاري ويژه با سازمان فرهنگ (خبر)
 گردهمايي مبلغان غيرايراني در مشهد و قم (خبر)
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا برگزار مي‌شود (خبر)
  مراسم جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 قرابت فرهنگي ايران و بوسني پُر رنگ است (خبر)
 سومين جايزه جهاني اربعين به كار خود پايان داد (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
  بازديد رؤساي دانشگاه‌هاي بوسني از دانشگاه علوم پزشكي تهران (خبر)
 زبان فارسی جايگاه والايي در بوسني دارد (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 ديدار قائم مقام وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با رئيس فرهنگستان هنر (خبر)
 دغدغه ايران مقابله با هجمه‌هاي اسلام‌هراسي است (خبر)
 آثار علماي عثماني به زبان عربي و فارسي است (خبر)
 دوران کاریزما سپري شده و عصر توليد دانش است (خبر)
  آيين اختتامیه سومین جایزه جهانی فیلم و عکس اربعین برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي فرمانده بسيج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 تلاش براي حفظ صلح مقدس است/منطقه بالكان بخشي از زبان فارسي (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ در پي درگذشت «اسماعیل حاکمی‌والا» (خبر)
 تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود/ضرورت درك مشترك براي حل مسأله فلسطين/استراتژي صهيونيست حذف فرهنگ‌ها (خبر)
 ايران در حمايت از فلسطين ايستاده است (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 ديدار دانشجويان دانشگاه امام حسين (ع) با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 گفت‌وگوی ادیان زمینه‌ساز توسعه صلح و امنیت پایدار است (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برپايي جشن نوروز در 31 كشور جهان (خبر)
 ارادت ویکتور الکک به اهل بیت(ع) ويژه بود (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 بازديد نمايندگان فرهنگي در حال اعزام از مراكز فرهنگي و ديني قم (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 دستاوردهاي ايران مرهون مقاومت خستگي‌ناپذير ملت است (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي بين ايران و شرق آسيا برگزار شود (خبر)
 ضرورت پاسخ مثبت اعراب به گفتگوی ایرانی - عربی‎ (خبر)
 رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: مطالبات رهبران ديني از حكومت‌ها شفاف باشد (خبر)
 آيت‌الله بهشتي: پيروان اديان ايران را موطن اجدادي خود مي‌دانند (خبر)
 اسقف اعظم سركيسيان: گفت‌وگو براي فهم متقابل و زندگي مسالمت آميز است (خبر)
 يونسي: گفت‌وگوي ديني هم‌انديشي براي مقابله با خشونت است (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 تهران مدرن، کاشان تاریخی و اصفهان زیبا (خبر)
 مراسم افتتاحيه ششمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كليساي ارتدكس يونان (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 حمايت از فلسطين اصلي جداناپذير از اهداف انقلاب اسلامي ايران است (خبر)
 پيشرفت‌هاي ایران افتخار جهان اسلام است (خبر)
 شاهنامه فردوسی مردم جهان را با فرهنگ ایرانی پیوند داده است/تاثیر نهضت ترجمه در ارتباطات فرهنگی (خبر)
 نگاهي به فعاليت‌هاي انتشارت بین‌المللی الهدی (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 روابط علمي نقش بسزايي در صلح و دوستي دارد/ديپلماسي علمي از اهداف مهم ايران اسلامي (خبر)
 تحولات ایدئولوژیک در جهان و گسترش زبان فارسی (خبر)
 توپ‌های آیت‌الله ... (خبر)
 ريشه و تبار بلغارها به ايران باز مي‌گردد (خبر)
 مردم تركيه به شعراي ايراني علاقمندند (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز الگوي اسلامي و ايراني پيشرفت (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 آيين گراميداشت سي‌وهشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 توسعه گردشگري، تبادل هيأت‌ و برنامه‌هاي مشترك (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران را نمی‌توان به حاشیه برد/ معنویت انقلاب اسلامی عامل بالندگی آن در جهان (خبر)
  استاد دانشگاه لبنان: ایران می‌تواند «الگوی فرهنگی» امت اسلام باشد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري سازمان فرهنگ و بنياد قداست مادري روسيه (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسي با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 انتشار شماره 356 نشريه عربي زبان «الوحده» (خبر)
 صدور «ویزای فرهنگی رایگان» بين ایران و افغانستان (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ديدار رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ با اسقف سركيس داويديان (خبر)
 استاد دانشگاه سلطان قابوس عمان: گفت‌وگو راهكار خروج از بحران منطقه‌اي است (خبر)
  مدير مؤسسه انتشارات بین‌المللی الهدي منصوب شد (خبر)
 پژوهشگر تونسی: گروه‌های تروریستی جايگاه و آینده‎ای ندارند (خبر)
 استاد دانشگاه لبنان: گفتگوی ایران و جهان عرب در راستای منافع جوامع اسلامی است (خبر)
 رئیس شورای مشورتی کتابخانه کویت: تولد داعش براي تجزيه امت اسلامي است/ تقريب فرهنگي منجر به وحدت امت اسلامي (خبر)
 افتتاح پنجمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 تجديد ميثاق رئيس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 ديدار پژوهشگر ايتاليايي با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي سازمان فرهنگ (خبر)
  آيين اختتاميه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب (خبر)
 پنجمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 استاد علوم سیاسی در لبنان: شكافي ميان ايران و جهان عرب نيست/ مسئله فلسطین موضوع اساسی جهان اسلام (خبر)
 رييس جنبش احرار بحرین: ایران هزینه حمایت از مسائل جهان اسلام را مي‌پردازد (خبر)
  مراسم افتتاحیه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب پايان يافت (خبر)
 صالحی‌امیری: همدلي و همگرايي تنها با خردورزي امكان پذير است/اسلام میراث بزرگ فرهنگی در دنیای پرهیاهو (خبر)
 اعوانی: دوران طلايي تمدن اسلامي تعامل ايران و جهان عرب بود/ايران مركز حكمت جهان اسلام (خبر)
  ابراهيمي‌تركمان: «تمدن اسلامي» با گفت‌وگو بازتوليد مي‌شود/ گفت‌وگو با محور فرهنگ قابل اعتماد‌ترين نوع روابط (خبر)
  اختتامیه نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب آغاز شد (خبر)
 وزیر پيشين جوانان تونس: گفت‌وگو بهترین دیپلماسی ملت‌هاست (خبر)
  رئیس دانشگاه علامه طباطبائی: نزديكي سياست و فرهنگ موجب تنازع در هويت فرهنگي مي‌شود/رهايي فرهنگ از سياست در عصر ارتباطات/ عدم محدويت فرهنگ به زبان/ ايرانيان خالق مهمترين آثار فرهنگ عربي/ عدم استحاله شدن ايرانيان با پذيرش اسلام (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
  بازسازی تمدن اسلامی باید با همکاری ایران و عرب پیگیری شود (خبر)
 خامه‌يار: وحدت با فرهنگ‌سازی عقلانیت تقویت می‌شود (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 مهلت ارسال آثار به جايزه جهاني اربعين تمديد شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب (خبر)
 آشنا: فرهنگ در همگرايي‌ ملت‌ها بيشترين نقش را ايفا مي‌كند (خبر)
 حداد عادل: اختلافات ايران و جهان عرب با گفت‌وگوهاي فرهنگي مرتفع مي‌شود (خبر)
 متكي: پيوستگي ايران و جهان عرب را نمي توان انكار كرد (خبر)
 حدادعادل: اساس پیوند ما با جهان عرب اسلام است/ انتشار سالانه 3 هزار کتاب به زبان عربی / ايرانيان مؤلفان برجسته کتاب‌های اسلامی (خبر)
 آشنا: تنها مسير نپيموده سیاستمداران فرهنگ است/تعامل فرهنگي راه خروج از بحران منطقه‌اي (خبر)
 انديشمند عماني: فعاليت‌ ايران در مسير گفت‌وگوهاي فرهنگي تاثيرگذار است (خبر)
 جواد عزيز الموسوي: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايده‌آل‌ترين مكانيزم توسعه همه جانبه است/تحصيل نخبگان عرب در ايران (خبر)
 طهرانچي: شكوه جوامع اسلامي جز با همگرايي ممكن نيست (خبر)
 فكري: فرهنگ عنصر درهم تنيده با گفت‌وگو است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب آغاز شد (خبر)
 عرفان و تصوف، اعتدال ایرانی و زبان فارسی در سرزمین ۷۲ ملت (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از باغ موزه دفاع مقدس (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب افتتاح مي‌شود (خبر)
 استقبال مردم سنگاپور از هنرهاي تجسمي و سينماي ايران (خبر)
 تدوين سند زيارت توسط سازمان فرهنگ از برنامه‌هاي مهم راهبردي است (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 پیام تسلیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت درگذشت علی شریعتمداری (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
 آیت الله هاشمی رفسنجانی نام نیکی در اذهان به یادگار گذاشت (خبر)
 آیت الله هاشمی رفسنجانی به لقاء الله پیوست (خبر)
خبرهاي مهم
هفتمین فستیوال جهانی موسیقی محلی و فوللکور بلغارستان برگزار مي‌شود
کارگاه شیعه‌شناسی در آلمان برگزار می‌شود
دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود
تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان
امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس
برگزاری هفته فیلم ایران در بوسنی
ساخت مستند مساجد ايران توسط تلويزيون «طوبی» سنگال
درخشش دانش‌آموزان اندونزيايي در مسابقات بین‌المللی «پایا»
6000 واژه فارسی در زبان ترکی نشان از پيوند ديرينه فرهنگي ايران و تركيه است
فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم
نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود
شبي با فرهنگ و هنر ايراني در تونس
نمايش فیلم «اینجا بدون من» در بغداد
فعالان فرهنگي اوگاندا با فرهنگ و هنر ایران آشنا شدند
پايان دوره آموزشي اسلام و مسيحيت در زيمبابوه
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • برگزاري نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي در مشهد مقدس
  نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي 11 مرداد و در جريان پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

 • نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ
  نشست گروه 16 نفره از مسئولان، رؤساي دانشكده‌ها، شخصیت‌های علمی و اساتید دانشگاه‌‌هاي لبنان با عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه دوشنبه 23 مرداد در محل اين سازمان، برگزار شد.

 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.