English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

استاديار دانشگاه دهلی‌نو:

اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است

اشراف و تسلط مقام معظم رهبری به هنر و ادبیات، باعث شگفتی شاعران فارسي زبان غيرايراني و اصحاب فرهنگ و هنر، می‌شود.

سيد كليم اصغر، استاديار بخش زبان فارسي دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو كه به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ایران در دهلی‌نو، جهت بهره‌مندي از فرصت مطالعاتي، پژوهش و مطالعه با موضوع تحقيقي «معرفي ادبيات انقلاب اسلامي ايران به زبان اردو» به كشورمان سفر كرد، در گفت‌وگو با خبرنگار اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني اين سازمان، از نگاه مردم هند به انقلاب اسلامی ايران و ديدار اخير خود با مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي)، ياد كرد.

حاصل اين گفت‌وگو در ادامه منتشر می‌شود:

در ابتدا، از خودتان بگوييد.

بنده در سال 1381 موفق به اخذ مدرك دكتري خود در زمينه زبان فارسي از دانشگاه تهران شدم. به مدت 11 سال به عنوان استاديار بخش زبان فارسي دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو مشغول به فعاليت هستم. علاوه بر تدريس زبان فارسي، ايرانشناسي، متون قديم و انقلاب اسلامي ايران در دانشگاه، به ترجمه و پژوهش در زمينه كتاب‌هاي فارسي به زبان اردو مي‌پردازم. تاكنون دو كتاب «مفقود سوم» و «اشك فولاد» را ترجمه و در هندوستان منتشر كرده‌ام.

از آنجايي كه به انقلاب اسلامي ايران و دفاع مقدس علاقه‌مندم، با هماهنگي خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو و حمايت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از فرصت مطالعاتي بهره‌مند شدم و به ايران سفر كردم تا با اين انقلاب عظيم‌شأن به صورت پژوهش‌محور، آشنا شوم. در نظر دارم تا پس از بازگشت به هند، كتاب «آشنايي با ادبيات انقلاب اسلامي (شعر)» را تا فروردين‌ماه سال آينده، تأليف و به چاپ برسانم.

نگاه مردم هند به انقلاب اسلامی ايران و دفاع مقدس چگونه است؟

امروزه هنديان علاقه‌مندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن اسلامی در فرهنگ و تمدن ایرانی و انقلاب اسلامي ايران آشنا و از آن بهره‌مند شوند. ادبیات دفاع مقدس به عنوان یکی از پُر مخاطب‌ترین حوزه‌های ادبیات در هند برشمرده مي‌شود، زيرا هنديان آدم‌هاي انقلابي هستند و می‌خواهند بدانند که انقلاب اسلامی ايران چگونه شکل گرفت و مردم ایران در دفاع مقدس چه نقشی داشتند.

مردم هند دوست دارند بدانند دلایل پیروزی انقلاب اسلامی چه بوده و مردم ایران با رهبري امام خميني (ره) در انقلاب چه تجربیاتی را کسب کرده‌اند. از اين رو، قسمتي از برنامه‌ آموزشي بخش زبان فارسي دانشگاه‌هاي هند، معرفي انقلاب اسلامی ايران و هشت سال دفاع مقدس است؛ چراكه، این یک فرصتي است تا هنديان را از طريق زبان، شعر و ادب فارسی با دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، آشنا كنيم.

در خصوص ديدار اخير خود با رهبر انقلاب اسلامي ايران بگوييد؟

همزمان با سالروز ولادت کریم اهل ‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی به ويژه شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی، میهمان ضیافت افطار رهبر انقلاب شديم. در اين ديدار، تعدادی از شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی به قرائت اشعار خود در حضور رهبر انقلاب پرداختند و اشراف و تسلط مقام معظم رهبری به هنر و ادبیات، باعث شگفتی اصحاب فرهنگ و هنر، شد.

اين نكته حائز اهميت است كه ايشان تنها، عالم دینی و رهبر سیاسی نيستند، بلكه ادیب و منتقد تيزبيني هستند كه با بزرگواری تمام، بخشی از وقت خویش را به دیدار با شاعران به ويژه شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی اختصاص می‌دهند.

در این دیدار، مقام معظم رهبری در حوزه مسائل مربوط به موسیقی شعر و وزن و محتوای اشعار به نکات بسیار دقیقي اشاره كردند که خود شاعران هم از اشرافی که ايشان به حوزه شعر دارند، شگفت‌زده شدند. بالطبع، زمانيكه رهبر يك ملت با شاعران به ويژه نسل جوان روبرور مي‌شود، حتما جوانان آن كشور رشد مي‌يابند و اين، حاکی از ادب‌پروری ایشان است.

از تاريخچه روابط فرهنگي بين ايران و هند بفرماييد؟

ايران و هند از ديرباز تاكنون داراي روابط بسيار خوبي هستند. تاریخ پیوند ایران و هند به هزاران سال پیش برمی‌گردد. موارد فراوان از شواهد و آثار تاريخي در دست است كه پيوندهاي بسيار صميمانه‌اي را ميان دو قوم ايراني و هندي نشان مي‌دهد. ايرانيان و هنديان هر دو از نژاد آريايي بودند كه در اين دو سرزمين سكني گزيدند.

هنديان، جمهوري اسلامي ايران را وطن دوم خود مي‌دانند و همواره براي توسعه روابط في مابين تلاش مي‌كنند. در اغلب بناهاي تاريخي اين كشور كه امروزه جهانگردان بسياري را جذب مي‌كند، عناصر فراواني از فرهنگ و تمدن ايران اسلامي وجود دارد. در این تبادل فرهنگی که بین این دو فرهنگ و کشور صورت گرفته است ما شاهد تأثیر هر دو فرهنگ از يكديگر هستیم.

چگونه مي‌توان حضور فرهنگي ايران در هند را تداوم و قدرت بخشيد؟

هند از اولين كشورهايي بود كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نظام جمهوري اسلامي ايران را به رسميت شناخت. نزدیکی و مراودات فرهنگی و اوج این همبستگی را مي‌توان از سال‌هاي بسيار دور روابط بين دو كشور كه دارای مدارک متقن تاریخی است، مشاهده کرد.

فرهنگ غني و كهن ايران در عرصه هنري و فرهنگي قابل توجه هنديان است، به گونه‌اي كه ثمره اين حضور فرهنگي در آثار تاريخي و هنري هند امروزه نيز به وضوح مشهود است؛ همينطور، موطن دوم شعرا و ادباي زبان فارسي بود. بر اثر تلاش‌هاي اين شعرا، ادبا و نويسندگان در حال حاضر ميليون‌ها نسخ خطي فارسي در كتابخانه‌هاي مختلف هند بر جاي مانده است.

خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو در قالب فعاليت‏هاي متنوع و گوناگون به همراه توانمندي‏ها و پيشرفت‏هاي علمي و فرهنگي نوين توانسته هنديان را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، آشنا کند.

هند را با تنوع ادیان و سازگاری که در بین این ادیان در آنجاست، می‌شناسند. آیا بحثی مانند افراط گرایی در هند متداول است؟

از گذشته‌های بسیار دور، فرقه‌ها و گروه‌های مختلفي در کنار هم زندگی می‌کنند، زيرا اصل ريشه پذیرش زندگی مسالمت‌آمیز و ايجاد تفاهم با ساير اديان در باورها و اندیشه‌های مردم هندوستان وجود دارد. ما و ايرانيان هيچ مشكلي نداريم و به يكديگر احترام مي‌گذاريم. خوشبختانه نه هنديان و نه ايرانيان به موضوع افراط گرايي و داعش اعتقاد ندارند. هنديان، همواره خود را از افکار افراطی که باعث تفرقه بین مسلمانان می‌شود، دور نگاه‌ داشته‌اند.

ترويج زبان فارسي، معرفي فرهنگ و تمدن ايراني ـ اسلامي و معرفي مباني انقلاب عظيم‌شأن از جمله برنامه‌هاي مهم خانه فرهنگ كشورمان در دهلي‌نو است، با وجود اين، آموزش زبان فارسي در هند به چه صورت است؟

در بسیاری از کشورها، مراکز مطالعات ایرانی و آموزش زبان فارسی فعال هستند، چه بسا در هند، اين ظرفيت قابل مشاهده است. در واقع، هر ملتی به هر میزان که در گسترش زبان مادری‌اش توانایی داشته باشد، یقیناً از توانایی تأثیرگذاری بیشتری بر افکار عمومی برخوردار خواهد بود.

زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این كشور و زبان فرهنگی و علمی به شمار می‌رفت. اما پس از استعمار، انگلیسی‌ها با زور، زبان انگلیسی را جایگزین فارسی کردند.

زبان فارسی، شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی و امیر خسرو دهلوی را در هند در خود پروراند. از دیگر شاعران نامدار فارسی زبان شبه قاره هندوستان، می‌توان از اقبال لاهوری ياد كرد كه همه اينها نشان از علاقه‌مندي هنديان به اين زبان شيرين است.

زبان فارسی حدود 800 سال در هند سابقه دارد و اكنون با توجه به علاقه‌مندي دانشگاهيان و نخبگان هندي به زبان فارسي، تعداد 33 دانشگاه معتبر اين كشور داراي بخش فارسي و اتاق ايران هستند كه با بهره‌گيري از 300 استاد به صورت واحدهاي اختياري و اجباري براي تمامي رشته‌هاي تحصيلي در مقاطع مختلف كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري، تدريس مي‌شود.

از چه منابع آموزشي براي آموزش زبان فارسي در هند استفاده مي‌شود؟

کتاب‌هاي آموزش زبان فارسی نوشته «یدالله ثمره» و «احمد صفارمقدم» و لوح‌هاي فشرده با موضوعيت معرفي فرهنگ ايراني از جمله منابع آموزشي دانشگاه‌هاي هند است.

همچنين، فيلم و انيميشن‌هاي ايراني به زبان فارسي براي آموزش بهتر در كلا‌س‌هاي آموزش زبان و ادبيات فارسي استفاده مي‌كنيم، زيرا زبان فارسي بستر معرفي فرهنگ و تمدن ايران‌زمين را به جهانيان مهياء مي‌كند.

براي توسعه آموزش زبان فارسي كدام راهكار را تأكيد مي‌كنيد؟ كرسي‌هاي دانشگاهي، كلاس‌هاي آزاد، كلاس‌هاي رايزني‌هاي فرهنگي، دوره‌هاي دانش‌افزايي متمركز يا ...

در دنیای کنونی، ظرفیت‌های جدیدی در عرصه‌های آموزشی فراهم شده و نظام آموزش زبان در دنیا در حال تجربه کردن شیوه‌های جدیدی است، از اين رو بايد با استفاده از بسترهای نوظهور چون فضاي مجازي و آموزش الكترونيكي جهت احیای ظرفیت‌های زبان فارسی استفاده کنیم و به سمت نوین‌سازی روش‌های آموزش زبان فارسی گام برداريم.

بالطبع افزايش اتاق ايران، كرسي‌هاي دانشگاهي، دوره‌هاي دانش‌افزايي، سمينارهاي تخصصي معرفي آداب و سنن ايران‌زمين و زبان شيرين فارسي و راه‏اندازي كتابخانه‌هاي تخصصي زبان فارسي در دانشگاه‌ها و مراكز علمي معتبر هند مي‌تواند در مسير شناساندن ايران‌شناسان، شرق‌شناسان و دانشجويان غير ايراني با زبان فارسي، مثمرثمر باشد.

نكته قابل توجه در خصوص گسترش هرچه بیشتر آموزش زبان و ادبیات فارسی در هند، تشویق فارسی‌آموزان برتر و شناسایی آن‌ها برای تقویت بیشتر دانش زبانی آنان و حضورشان در جامعه زبانی است كه با برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزايي، علاوه بر آشنايي با فرهنگ رفتاری ايرانيان و زبان شيرين اين كشور اسلامي نيز، با مهارت‌های زبانی و روش‌های تدریس زبان در ايران، آشنا مي‌شوند.

به طوركلي، زبان فارسی می‌تواند مهم‌ترین بستر انتقال و نشر ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنين، تمدن و فرهنگ کهن ایرانی به هنديان باشد.

نمایش فیلم‌های مطرح ایرانی در سطح بین‌المللی و ارائه مطالب دیگری از تاریخ مشترک ایران و هند تا چه اندازه در كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي مؤثر است؟

هنديان علاقه خاصي به تماشاي فيلم‌هاي ايراني دارند. هر سال در ماه مبارك رمضان فيلم و سريال‌هاي ايراني با موضوعيت ديني و مذهبي چون يوسف پيامبر (ع) در تلويزيون هند پخش مي‌شود. همينطور، فيلم سينمايي «سلام بمبئي» به عنوان محصول مشترك ايران و هند اكران شد و توانست علاقه‌مندان بسياري را از دو كشور به خود جلب كند.

از آنجايي كه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، حرفه‌ای کاملا تخصصی است، سعي ما بر اين است كه چرخه یادگیری و شیوه‌های مختلف یادگیری را مدنظر قرار دهيم تا بهترین روش آموزش را در كلاس‌هاي زبان فارسي به كار گيريم. اساتيد دانشگاه‌هاي هند بازخورد آموزشي را يكي از اركان آموزش علمی زبان فارسي در دستور كار خود قرار مي‌دهند و با نمايش فيلم ايراني به زبان فارسي، افزایش تعامل با زبان شيرين فارسی و درگیر شدن با آن را، فراهم مي‌كنند.

انتهاي پيام/


١٢:١٨ - 1396/03/29    /    شماره : ٦٨٠٥٨٦    /    تعداد نمایش : ٥٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.