English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧
اخبار > مروری بر مبارزات و خدمات آیت‌الله محمدعلی تسخیری


  چاپ        ارسال به دوست

برشی از يك کتاب؛

مروری بر مبارزات و خدمات آیت‌الله محمدعلی تسخیری

کتاب «راهنامه و مرامنامه مروری بر زندگی، مبارزات و خدمات علامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» در سال 1393 به همت گروه انتشارات بین‌المللی الهدی (وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) منتشر شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، «راهنامه و مرامنامه مروری بر زندگی، مبارزات و خدمات علامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» عنوان كتابي است كه توسط عباس آریازند و محمود واعظی، گردآوری شده است.

انتشارات الهدي اين كتاب را در سال 1393 در قطع رقعی، 226 صفحه و با شمارگان 500 نسخه چاپ و منتشر كرد.

اين كتاب به مناسبت همایش بین‌المللی نکوداشت حضرت آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (با اشعار «صلاگر وحدت و بیداری اسلامی») تهيه و توليد شده است.

«زندگی و مبارزات آیت‌الله تسخیري تا طلیعه انقلاب اسلامی»، «فعالیت‌هاي بعد از پیروزي انقلاب اسلامی»، «آثار و تألیفات آیت‌الله تسخیري»، «وجوه شخصیتی آیت‌الله تسخیري»، «روش‌هاي تبلیغ و علل نفوذ کلام»، «دیدگاه آیت‌الله تسخیري در مورد جایگاه حقوق زنان»، «آیت‌الله تسخیري از منظر صاحب‌نظران»، «علامه تسخیري و شعر» و «نشان‌هاي دریافتی»، فصل‌هاي اين كتاب را شكل مي‌دهند.

در اين كتاب از يادداشت‌ها و مقالات انديشمندان مطرح جهان اسلام همچون حجت‌الاسلام رشاد، منوچهر متکی، حجت‌الاسلام نواب، صباح زنگنه، حجت‌الاسلام محمدجعفر علمی، عبدالقادر ادریسی، عبدالناصر جبري، محمد مصطفی حابس، سید محمد نجفی، زینب محمد عیسی، سمیر سلیمان، عبدالله کتمه تو، علاءالدین زعتري، توفیق علی وهبه، شیخ محمود خلف جراد عیساوي، محمد ارشد فاروقی، واصف احمد کابلی، مرتضی مرتضی عاملی، خالد ملا، شیخ مصطفی ملص، شیخ احمدالزین، عبدالرزاق قسوم، شیخ علی خازم، عبدالمجید عباس، عبدالمنعم زین، ابتهال عبدالامیر تمیمی، محمد هشام سلطان، علی رمضان الاوسی و ... درباره آيت‌الله تسخيري منتشر شده است.

در مقدمه اين كتاب به قلم محمود واعظي آمده است: در سی‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دومین سال خیزش و بیداری جهان اسلام و در پرتو هدایت‌گری‌های حکیمانه مقام معظم رهبری (دام‌ظله)، با ابتکار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و همکاری مجموعه نهادهای بین‌المللی، همایش بین‌المللی نکوداشت حضرت آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری با اشعار «صلاگر وحدت و بیداری اسلامی» برگزار شد.

حضرت آیت‌الله تسخیری نه تنها شخصیت معتمد و مکرم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران؛ بلکه شخصیت معتمد و محترم رجال و نهادهای معتبر بین‌المللی جهان اسلام است. می‌توان گفت که وجاهت بین‌المللی ایشان همواره در خنثی ساختن دسایس دشمنان ایران اسلامی و جهان اسلام، نقش تأثیرگذار داشته است.

در صفحات 88 و 89 اين كتاب در فصل«وجوه شخصیتی آیت‌الله تسخیري» ذيل عنوان «تسلط بر معارف اسلامی» آمده است: «آیت‌الله تسخیري همه مدارج علمی را در نجف و قم نزد اساتید برجسته هر دو حوزه پیموده است و در طراز علماي کم شمار روزگار ما قرار گرفته است که با مروري بر آثارش می‌توان به عمق دانش و احاطه او بر موضوعات فقهی و فلسفی پی برد. نمایندگی مؤثر از فقه شیعه در مجمع فقه اسلامی جده و در جمع علماي سایر مذاهب اسلامی و بحث‌هاي مؤثر او که منجر به تغییرات چشمگیري در میان آنان و دیدگاه‌هایشان شده است، خود گواه این توانایی و تسلط است. در یکی از کنفرانس‌هاي بین‌المللی تحت عنوان «اجلاس بین‌المللی فلسفه شرق» که در مسکو برگزار شده بود، ایشان به عنوان نماینده مسلمانان جهان، سخنرانی کرد و چنان بیان جامع و مستدلی از فلسفه اسلامی ارايه کرد که بسیاري از فلاسفه اروپایی و آمریکایی حاضر در جلسه از او به عنوان بهترین سخنران جلسه و یکی از شخصیت‌هاي فیلسوف جهان یاد کردند. مک‌کین، ريیس دانشگاه کاتولیک کالیفرنیا در پایان جلسه با اعجاب از عمق علمی و اندیشه‌هاي وي سخن می‌گفت و حتی در جلسه مطرح کرد. بحث‌هاي اقتصاد اسلامی و مبانی فقهی حاکم بر آن، سال‌ها موضوع مورد علاقه او بود و تأثیر بسیاري بر مجامع رسمی بین‌الملل اسلامی در این موضوع گذاشت و اعضاي مؤثر این مجامع، همواره منتظر نظر ایشان به عنوان پایه اصلی تصمیم‌گیري بودند. روش تحصیل ایشان که ترکیبی از روش سنتی حوزه و روش دانشگاهی در نجف بود و بعدها با مباحث قوي درس‌هاي استاد شهید مطهري و مراجع بزرگوار قم آمیخته شد، جایگاه معتبري در عرصه معارف اسلامی به او بخشید.»


١٥:٠٦ - 1396/11/16    /    شماره : ٦٩٨٠٧٤    /    تعداد نمایش : ١٠٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.