English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٤ مهر ١٣٩٧
اخبار > «جامعه و فرهنگ سیرالئون»


  چاپ        ارسال به دوست

برشی از يك کتاب؛

«جامعه و فرهنگ سیرالئون»

کتاب «جامعه و فرهنگ سیرالئون» در سال 1393 توسط گروه انتشارات بین‌المللی الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در 424 صفحه و با شمارگان 500 نسخه وارد بازار نشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کتاب «جامعه و فرهنگ سیرالئون» نوشته امیربهرام عرب‌احمدی، از مجموعه کتاب‌های معرفی جامعه و فرهنگ کشورهای مختلف است که به همت مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر می‌شود.

«کلیات»، «تاریخ»، «جامعه»، «سیاست و حکومت»، «فرهنگ»، «دین و مذهب»، «فرهنگ عامه»، «زبان و ادبیات»، «هنر»، «نظام آموزشی»، «رسانه و وسایل ارتباط جمعی» و همچنین «روابط با جمهوری اسلامی ایران»، فصول دوازده‌گانه اين كتاب براي معرفی جنبه‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه سیرالئون هستند.

همان گونه كه از نام اين كتاب مشخص است؛ مسأله مورد بررسي در اين پژوهش، عمدتاً در ارتباط با جامعه و فرهنگ سيرالئون است. كشور سيرالئون با طبيعتي بسيار زيبا و دل‌انگيز و ارزشمندترين مواهب طبيعي نظير جنگل‌هاي زيبا و هميشه سبز، سواحل دلپذير با انبوه گونه‌هاي ماهي‌هاي كمياب، خاك بسيار حاصلخيز و استعدادهاي بالقوه كشاورزي، بدون شك يكي از كشورهاي زيباي دنيا محسوب مي‌شود. اين كشور در زمره كشورهاي غني آفريقا است و داراي مردماني مهربان، صميمي، خونگرم، صبور و صادق است. متأسفانه كشور سيرالئون از دوره حاكميت استعمار بريتانيا و به ويژه از زمان استقلال، هيچگاه نتوانسته است از اين مواهب طبيعي در راستاي توسعه و پيشرفت سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي خود بهره گيرد.

در صفحات 73 تا 75 اين كتاب ذيل عنوان «جادو و جادوگری» آمده است: «یکی از شاخص‌ترین سنت‌های مردم سیرالئون اعتقاد آنها به جادو و جادوگری است. عموم مردم این کشور اعم از مسلمانان، مسیحیان و پیروان آیین‌های سنتی، براساس سنت‌های بر جای مانده از اجداد و پیشینیان خود به جادو و جادوگری اعتقاد دارند که البته در این میان پیروان آیین‌های سنتی جادو را بخشی از زندگی خود می‌دانند. جادو و جادوگری در کشور سیرالئون به عبارت کلی یکی از شیوه‌های تجلی و بروز قدرت است و جادوگران و افرادی که مدعی ارتباط با عالم ارواح می‌باشند در نزد مردم و حتی رؤسای قبایل از احترام زیادی برخوردارند و جدای از افراد عامی و بی‌سواد، حتی دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری نیز در بسیاری از موارد و برای رفع مشکلات خود به جادوگران مراجعه می‌کنند. جادوگران تحت عناوینی نظیر «پزشک جادوگر»، «پیشگو » و «شفادهنده» بخشی از زندگی مردم به شمار می‌روند و در مواقع بروز سختی و مشکلات پناهگاه مردم شهری و روستایی محسوب می‌شوند. در این کشور نیز نظیر دیگر کشورهای آفریقای سیاه، دو نوع جادوگر وجود دارد که شامل جادوگران شرور و موذی و پزشک جادوگران است. جادوگران شرور افرادی ترسناک هستند که با ارواح شریر در ارتباط بوده و معمولاً در مکان‌هایی دور از انظار عمومی و در قلب کلبه‌های جنگلی زندگی می‌کنند.

این قبیل جادوگران عمدتاً پیرزنانی زشت‌روی و ترشرو هستند که از طریق ارتباط با ارواح موذی زندگی انسان‌ها را دچار مخاطراتی جدی می‌سازند و به زعم بومیان موجب بروز سختی‌ها و مصائبی همچون قحطی، وبا و خشکسالی می‌شوند. این جادوگران مخوف از شناسایی خود به مردم پرهیز دارند و در صورتی که فرد یا افرادی به عنوان جادوگران شرور معرفی شوند، توسط مردم شهری و روستایی به طرز فجیعی به قتل می‌رسند. داستان‌های بسیار ترسناکی از این جادوگران در فرهنگ شفاهی مردم سیرالئون وجود دارد و در محافل و شب‌نشینی‌های شهریان و روستاییان، این داستان‌ها با شاخ و برگ فراوان نقل می‌شود. گروه دوم جادوگران را پزشک جادوگران یا پزشکان سنتی تشکیل می‌دهند. این افراد که از دانش وسیعی در زمینه شناسایی داروهای گیاهی برخوردارند و معمولاً داروهای گیاهی مختلفی را از پوست و ریشه درختان و علف‌های خودرو تهیه می‌کنند، با ارواح اجداد خود که انسان‌های خوبی بوده‌اند در ارتباط بوده و از این طریق تلاش می‌کنند مشکلات مردم را رفع کنند. این پزشک جادوگران معمولاً به عنوان واسطه‌ای بین انسان‌ها و ارواح در نظر گرفته می‌شوند و علاوه بر تجویز داروهای گیاهی عهده‌دار مشاغلی همچون پیشگویی، روح‌گیری، رفع چشم‌زخم، تهیه تعویذ و معرفی افراد جنایتکار و دزد هستند و از این طریق به مردم شهری و روستایی کمک می‌کنند. این پزشک جادوگران البته دارای تخصص‌هایی بوده و هر یک در زمینه خاصی تخصص دارند. افرادی که عهده‌دار روح‌گیری و جن‌زدگی مردم می‌باشند با دیگر پزشک جادوگرانی که با استفاده از اشیاء مختلف چشم‌زخم تهیه کرده و از این طریق ارواح موذی را از زندگی انسان‌ها دور می‌کنند کاملاً متفاوت می‌باشند.


١٨:٢٥ - 1396/10/20    /    شماره : ٦٩٥٧٥١    /    تعداد نمایش : ١٠٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.