English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی


  چاپ        ارسال به دوست

مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی گام‌هاي بلندي را برداشته و با برگزاري گفت‌وگوهاي ايران با جهان عرب، اروپا، شبه قاره هند و لهستان طي سال‌هاي اخير، هفته آينده ميزبان نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هر از گاهی سخن از دوستي و مودت جریان‌ها و احزاب سیاسی به ميان مي‌آيد، به نظر می‌رسد هموار شدن این مسیر نیز با گفت‌وگو كه همراه با اصل احترام به تفکر، اعتقادات و اندیشه طرف‌های گفت‌وگو باشد، حاصل می‌شود.

از آنجايي كه هیچ ملتی از فراگیری و استفاده از معارف سایر ملت‌ها و ملیت‌ها در تمام زمینه‌ها از جمله فرهنگ بی‌نیاز نیست، گفت‌‌وگوي فرهنگي نيز می‌تواند وسیله‌ای برای یافتن ارزش‌های مشترکی باشد که مبنای عمل قرار بگیرد.

این نگرش بر این باور است، با اتخاذ گفت‌وگوی فرهنگی مي‌توان زمینه‌ای برای اشاعه گفت‌‌وگو به دیگر حوزه‌های تعاملی نظیر سیاست و اقتصاد فراهم كرد؛ چه بسا كه این روش در بستری مستقل از دولت‌ها، میان ملت‌ها و نخبگان، دانشمندان و اندیشمندان اثرگذاري بيشتري خواهد داشت.

در حال حاضر از رهگذر این رویدادهاي بین‌‌المللی توانستیم گامی بلند به سوی معرفی فرهنگ ايراني ـ اسلامي به جهانیان برداریم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان نهادي كه متولي رسمي ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي ديگر مي‌‌باشد، نشان داد که در جهان پُرآشوب کنونی می‌توان با سازگاری و تأکید بر نقاط مشترک نسبت به مسائل بزرگ‌تر و دغدغه‌‌های اصلی جهان اسلام فكر کرد.

از اين‌رو تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی که با هدف ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها ايجاد شده، کوششی است جهت پُررنگ کردن نقش سازنده و مؤثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در شرایط پیچیده و پُرچالش دنیای معاصر، در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی كه يكي از راه‌های برقراري ارتباطات مفيد و تأثیرگذار بین‌المللی است، در سال‌هاي اخير گام‌هاي بلندي را برداشته و گفت‌وگوهاي ايران با جهان عرب، اروپا، شبه قاره هند و لهستان را در كارنامه فعاليت خود قرار داده است و به دنبال برگزاري چندين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي، ساختار و تمهیداتی را براي نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي در دي‌ماه امسال فراهم كرده است كه در ادامه مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی داريم:

·         نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا

با توجه به اهميت ایجاد و تقویت تفاهم، تعامل و همفكري بين نخبگان جوامع مختلف، نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا، 4 آذرماه سال 1395 از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایتالیا و به میزبانی بنیاد دایرةالمعارف ایتالیا برگزار و فرصتي براي تفاهم و همفكري بين اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی فراهم آمد تا با درک منافع مشترک به سوی ایجاد پیوندهای عمیق‌تری در محیط‌های شکننده و مضطرب بین‌المللی گام بردارند.

ابراهیمی‌ترکمان در سخنرانی خود در این مراسم، گفت: امروزه، برپایی اینگونه نشست‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که دریابیم منشأ بسياري از منازعات و چالش‌ها در روزگار ما، ریشه فرهنگی داشته و عمدتاً به سوءبرداشت‌ها و کاستی‌ها و نواقص موجود در فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. از این رو، در جهان متلاطم و آشوب‌زده كنوني كه روزبه‌روز بر پیچیدگی و مشكلات آن افزوده می‌شود، گفت‌وگو برای يافتن زمینه‌ها و بسترهايی براي نزديك کردن دیدگاه‌ها و فهم مشترک ملت‌ها از یکدیگر بیش از هر زمان دیگر اهميت یافته است.

وي همچنین، تأکید کرد: دین اسلام، گفت‌وگو و مناظره را روشي مناسب براي برقراري ارتباط ميان فرهنگ‌ها و اديان دانسته و به آن تصریح دارد.

در ادامه اين مراسم، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سخناني، با بیان اینکه اسلام بر پرهیز از خشونت، افراط و تحمیل نظر بر دیگران تأکید می‌کند، افزود: خشونت و افراط‌گرایی می‌تواند جهان و بشریت را با چالش‌های جدی مواجه کند و این موضوعات اصولاً منشأ دینی ندارند.

محمدمهدي مظاهری، ريیس مؤسسه فرهنگی اکو از ديگر سخنرانان اين دور از گفت‌وگوها بود كه نظم هژمونيك را مانعي براي گفت‌وگوي فرهنگ‌ها دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران حامی نگرشی به دین و انسان است که در آن کرامت و حقوق انسانی از ارزش والایی برخوردار است. در فرهنگ توحیدی ایرانی اعتقاد به کرامت انسان، سنگ بنای احترام به قواعد حقوق بشر است و ایران سلطه طلبی فرهنگی و نادیده انگاشتن فرهنگ‌ها و ارزش‌های بومی سایر ملت‌ها را از جمله عوامل بنیادی شکل گیری افراط گرایی مذهبی در خاورمیانه می‌داند و معتقد است گفت‌وگوهای فرهنگی و حقوق بشری ایران و اروپا باید از موضعی برابر و با احترام به ارزش‌های ملی و مذهبی ایرانیان صورت بگیرد.

در ادامه اين برنامه دو روزه، نسبت به استواري حقيقت گفت‌وگوها بر عقل و اندیشه، تبديل شدن گفت‌وگوهاي فرهنگی به فرآیند پایدار و نقش نخبگان به عنوان روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا تأكيد شد.

·         نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند

در ادامه پایدار ساختن فرهنگ گفت‌وگو و جمع‌آوری تجربیات ملی و منطقه‌ای، اين بار به جهت آنكه يافتن زمینه‌ها و بسترهايی جهت نزديك کردن دیدگاه‌ها و فهم مشترک ملت‌های آسیا از یکدیگر اهميت بسزايی دارد، گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند در دستور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قرار گرفت.

از اين رو، نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند با موضوع «اشتراکات فرهنگی ایران وشبه قاره؛ خرده فرهنگ‌های بومی در عصر جهانی شدن» به میزبانی شورای روابط فرهنگی هند و با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان و با شرکت اندیشمندان و فرهیختگانی از کشورهای هند، ایران، پاکستان، بنگلادش و افغانستان به منظور بررسی نقاط مشترک فرهنگی در دهلی‌نو برگزار شد.

ابراهیمی‌ترکمان به منظور توسعه روابط فرهنگی دوجانبه، ملاقات با مقامات عالی، بازدید از مؤسسات فرهنگی و مراکز علمی ـ دانشگاهی و همچنین، برگزاری نخستین دور اين گفت‌وگوها (24 دی‌ماه 1395) بنابه دعوت رسمی شورای روابط فرهنگی هند عازم این کشور شد.

رضي، ريیس دانشگاه گیلان در آيين افتتاحيه نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند با اشاره به کثرت نگارش آثار برجسته به زبان فارسی در هند، گفت: زبان‌های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد.

همچنين، اسماعیل آذر، عضو هیأت علمی دانشگاه و استاد زبان و ادبیات فارسی با اشاره به غنای زبان فارسی در طول قرون متمادی، گفت: رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است.

اين دور از گفت‌وگوها در روزهای 29 و 30 دی‌ماه 1395 با قرائت بیانیه‌ای در باب تأسيس مجمع گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و هند، صلح پايدار جهاني با گفت‌وگوهای فرهنگی، گفت‌وگو ظرفيتی مناسب براي توسعه همه جانبه، راه‌اندازی پایگاه اینترنتی و چاپ نشریات مشترک به پايان رسيد.

در این بیانیه، بنابه پيشنهاد ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با توافق طرفين مقرر شد تا دور بعدي نشست گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و شبه قاره، سال آينده با همكاري مشترك مراكز فرهنگي و دانشگاهي ايران و مجامع آكادميك و فرهنگي كشورهاي هند، افغانستان، پاكستان و بنگلادش در ايران برگزار شود.

·         گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب

سیاست استعمار، همواره بر اختلاف‌افکنی و دوری کشورهای اسلامی از یکدیگر بوده است كه پُررنگ کردن اختلافات کوچک از جمله راهکارهایی است که قدرت‌های استکباری و استعماری برای پیشبرد این هدف به کار می‌برند. این مسأله ضرورت ارتباط و گفت‌وگو در میان کشورهای اسلامی را دو چندان كرد كه برای جلوگیری از اختلافات و به تبع تندروی‌ها، ضرورت برگزاري اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و جهان عرب احساس شد.

در اين راستا، ساختار و تمهیداتی برای ایجاد شبکه‌های نخبگان، فرهیختگان و دانشگاهیان ایرانی و عرب ایجاد شد و این چیزی بود که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جهت ابهام‌زدایی فکری و ایدئولوژیکی در باره‌ تشیع، انقلاب و فرهنگ ایران در ذهنیت نخبگان عرب، به دنبال آن بود.

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، (2 بهمن‌ماه) با حضور 85 تن از انديشمندان كشورهاي الجزاير، تونس، مصر، مراكش، سوريه،  لبنان، عراق،  اردن، كويت و  عمان در قالب شش كميسيون مختلف شامل ظرفيت‌هاي علمي ايران و جهان عرب براي تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، روابط فرهنگي  و ادبي ايران و جهان عرب و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانيت، رسانه و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و عرب، جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي و همچنين جوانان ايران و جهان عرب و جايگاه آنان در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي در حسينيه الزهراي (س) اين سازمان افتتاح شد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه نقش عمده آن واسطه‌گري و متصل كردن ظرفيت‌هاي فرهنگی و علمی داخل و حارج در مسیر توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی و همچنین، معرفی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی است، با بهره‌گیری از این ظرفیت، شش پیش‌نشست در کشورهای تونس، لبنان، قطر و ایران براي هموارسازي مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم و نقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها برگزار كرد.

ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پُل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين گفت‌وگوها، ضمن تأكيد بر اينكه اين سازمان پُل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است، گفت: ما باور داریم که با توجه به تنوع فرهنگی در جهان امروز، گفت‌وگوهای فرهنگی راهی است به سمت شناخت بیشتر و در پی آن تعامل سازنده میان فرهنگ‌های مختلف که چشم‌انداز روشنی از همکاری و مشارکت در حوزه‌های گوناگون را فراروی ما قرار می‌دهد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين، اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مدیر روابط فرهنگی بین‌المللی ایران با سایر کشورها و ملت‌های جهان، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی را با هدف رسیدن به راه‌های برون رفت از بحران‌ها و ناسازگاری‌های موجود از یک سو و تحکیم و تقویت پیوندهای فرهنگی ایران و کشورهای از دیگر سو ارائه داده است که با استقبال و پذیرش مسئولان عالی در ايران و نخبگان و فرهیختگان ایرانی و عرب روبرو شده است.

وي در سخنان خود، تأكيد كرد: نکته مهم این گفت‌وگوها این است که نهادهای تولید کننده علم و دانش در ایران و کشورهای عرب با یکدیگر شبکه‌ای از ارتباطات سودمند را سامان داده‌اند و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نقش مدیریتی و پیوند دهندگی را به عهده گرفته است که تجربه‌ای تازه در حوزه دیپلماسی فرهنگی است.

ابراهيمي‌تركمان افزود: ما در جمهوري اسلامي ایران و با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، این راه را آعاز کرده‌ایم و برآنیم با توکل بر خداوند متعال این مسیر را ادامه بدهیم و امیدواریم با همکاری و همراهی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی نخبگان و فعالان عرصه فرهنگ در جهان بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و همگان در آینده نزدیک شاهد نتایج درخشان چنین گفت‌وگوهایی باشیم.

فكري: فرهنگ عنصر درهم تنيده با گفت‌وگو است

مسعود فكري، دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در سخنراني خود از فرهنگ به عنوان عنصر در هم تنيده با گفت‌وگو ياد كرد و گفت: اين عنصر فرهنگي در ريشه‌دار كردن گفت‌وگو نقش مهمي دارد؛ زيرا فرهنگ ريشه‌هاي تاريخي و اجتماعي دارد و بنيان‌هايي كه بر اساس اين پايه استوار مي‌شوند، ساختمان‌هايي مستحكم خواهند بود.

فكري همچنين با بيان اينكه، مسأله گفت‌وگو منحصر به يك فكر نيست و به جايگاه و ديدگاه صاحب‌نظران و متفكران بستگي دارد، افزود: فرهنگ ريشه‌هاي تاريخي و اجتماعي دارد و بنيان‌هايي كه بر اساس اين پايه استوار مي‌شوند، ساختمان‌هايي مستحكم خواهند بود.

طهرانچي: شكوه جوامع اسلامي جز با همگرايي ممكن نيست

محمدمهدي طهرانچي، رييس دانشگاه شهيد بهشتي و رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، در سخنراني خود در اين آيين با بيان اينكه با تمسك به آيات قرآني و ميراث فرهنگي بايد در فهم متقابل ايران و جهان عرب گام برداريم، گفت: آموزه‌هاي ديني و ميراث فرهنگي ايران و جهان عرب، زمينه‌هاي گفت‌وگوهاي فرهنگي و توسعه مرادوات علمي بين ايشان را ممكن ساخته است.

طهرانچي در پايان سخنانش با تأكيدي دوباره بر اينكه كشورهاي منطقه در حل معضلات منطقه‌اي نيازمند گفت‌وگو و وحدت هستند و بدون گذار از مرحله گفت‌وگو نمي‌توان به وحدت رسيد، بيان كرد: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب و هم‌افزايي علمي و دانشگاهي مي‌تواند موجبات ارتقاي منطقه غرب آسيا را فراهم سازد و مقدمه نيل به اين مهم، شناخت و درك متقابل از طريق گفت‌وگوست.

جواد عزيز الموسوي: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايده‌آل‌ترين مكانيزم براي توسعه همه جانبه است

جواد عزيز الموسوي، رييس پيشين دانشگاه بغداد و مشاور علمي وزير علوم عراق در سخناني، همكاري بين مؤسسات و نهادهاي علمي را يكي از عوامل تحكيم و تقويت گفت‌وگوهاي فرهنگي دانست و گفت: گفت‌وگوهاي فرهنگي منجر مي‌شود كه جوامع و كشورها بدون ويراني و خرابي، همزيستي مسالمت‌آميز داشته باشند.

وي همچنين، به امضاي تفاهم‌نامه‌ بين مراكز علمي و دانشگاه‌هاي ايران و عرب جهت توسعه همكاري‌ها اشاره كرد و گفت: امروزه، نخبگان ما تحصيلات عاليه خود را در ايران اسلامي مي‌گذارنند. در اين مسير، سفرهاي دو ملت بسيار كارساز بوده و توانسته اين سطح از روابط را تقويت كند و پيوندهاي گفتمان دو كشور را توسعه دهد.

مشاور علمي وزير علوم عراق، گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب را بهترين و ايده‌آل‌ترين مكانيزم توسعه مناسبات فكري و علمي بين نخبگان ايران و عرب دانست.

آشنا: تنها مسير نپيموده سیاستمداران حضور در عرصه فرهنگ است

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی ريیس جمهور در اين آيين، با اشاره به توسعه سطح تعاملات فرهنگي ایران و جهان عرب گفت: کشورهای مسلمان نیاز به وحدت و توسعه منابع انسانی و مشارکت مردمی دارند.

وي در ادامه، به نقش فرهنگ در برون رفت از بحران‌هاي منطقه‌اي اشاره كرد و گفت: تنها مسير نپيموده سیاستمداران حضور در عرصه فرهنگ است.

در حاشيه برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب كه توسط جمعي از رسانه‌هاي جمعي ايران و ديگر كشورها پوشش خبري مي‌شد، با برخي از چهره‌هاي فرهنگي و نخبگان علمي كشورهاي الجزاير، تونس، مصر، مراكش، سوريه، لبنان، عراق، اردن، كويت و عمان در خصوص تأثیر اين دور از گفت‌وگوها و چگونگي استمرار بیداری اسلامی، گفت‌وگو شد.

منذر المنصر، پژوهشگر و استاد دانشگاه تونسی در اين زمينه، گفت: گفت‌وگو میان کشورهای اسلامی به ویژه در شرایطی  کنونی منطقه که تفرقه به اوج رسیده، ضرورت دارد.

وي اظهار كرد: گفت‌وگوهای فرهنگی تأثیر زیادی در نزدیک شدن کشورها برای مقابله با چالش‎هاي منطقه‌اي دارد، بنابراين در اين خصوص ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد.

همچنين، حیدر عبدالرزاق المهنا، نويسنده و روزنامه‌نگار کویتی، گفت‌وگوهاي فرهنگي را ضامن استمرار بیداری اسلامی دانست و گفت: گفت‌وگوهای فرهنگی میان ایران و جهان عرب، نقش مهمی در نزدیک شدن دیدگاه‎ها در راستای تقویت وحدت در مواجهه با دشمنان و بیداری ملت‎ها دارد.

فاطمه بن محمود، نویسنده و روزنامه‌نگار تونسی در تشريح برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب افزود: طرح گفت‌وگوي فرهنگی که از سوی ایران به کشورهای همسایه پیشنهاد شده و دنبال می‎شود یک طرح راهبردی و بسیار مهم است. بدون شک دستاوردهای این گونه گفت‌وگوها بسیار عظیم خواهد بود و نتایج مثبت فراوانی در آینده خواهد داشت. این گفت‌وگوها بهترین راهکار برای مقابله با تفکرات افراطی و تندروانه است.

در ادامه اين دور از گفت‌وگوها، شش كميسيون مختلف شامل ظرفيت‌هاي علمي ايران و جهان عرب براي تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، روابط فرهنگي و ادبي ايران و جهان عرب و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانيت، رسانه و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و عرب، جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي و همچنين  جوانان ايران و جهان عرب و جايگاه آنان در دانشگاه‌های شهيد بهشتي، فردوسي مشهد، علامه طباطبایی، الزهرا (س)، امام خميني(ره) قزوين و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي قم برگزار شد.

اختتاميه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در جوار آستان امام رضا (ع)

در اين ميان، انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و مراسم اختتاميه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در جوار آستان مقدس حضرت امام رضا (ع)،  فرصتی بی‌نظیر بود تا شاهد انسجام، همگرایی و اتحاد جامعه اسلامی فارغ از هر ملیت و قومیت و رنگ و نژاد و پوست باشیم.

سید رضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بيان سخناني در اين مراسم، با تاكيد بر اين كه تعامل كشورهاي اسلامي با همدلي و همگرايي امكان پذير است، گفت: اسلام میراث بزرگ فرهنگی در دنیای پرهیاهوست.

در ادامه، غلامرضا اعواني، ريیس پيشين موسسه حکمت و فلسفه ایران در سخنراني خود، اظهار كرد: در دوره همکاری‌های فرهنگی و علمی ایران و جهان عرب از قرن دوم تا هفتم هجری، تمدن اسلامی در اوج بود.

به دنبال برگزاری چندین نشست مقدماتي در زمینه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب به میزبانی کشورهای قطر، تونس و لبنان، نخستين دور رسمی این گفت‌وگوها با حضور جمعی از نخبگان ایرانی و عرب به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه فردوسی مشهد از تاریخ سوم تا پنجم بهمن ماه 1395در تهران و مشهد مقدس با قرائت بيانيه پاياني به كار خود پايان داد.

در اين بيانيه آمده است: تقويت همدلي و همكاري فكري و فرهنگي ميان دو حوزه بزرگ فرهنگي ايران و جهان عرب همواره منبعي الهام‌بخش و مؤثر براي صلح و ثبات، پيشرفت و گسترش فرهنگ اسلامي بوده است. يكي از راهكارهاي مناسب و تأثيرگذار جهت ايجاد اين همدلي و همكاري، رسيدن به درك و فهم مشترك و يافتن راه‌حل مؤثر براي برون‌رفت از چالش‌هاي حاكم بر منطقه و جهان اسلام، برقراري گفت‌وگوهاي فرهنگي مستمر ميان نخبگان و انديشمندان است.

·         دومين دور گفت‌وگوي فرهنگی ايران و اروپا

از آنجايي كه ايران و ايتاليا همواره در اين زمينه به يكديگر نگاه مثبتي داشته‌اند و داراي پشتوانه ميراث فرهنگي و فرهنگ كهن هستند، گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا (ايتاليا) براي دومين بار، 14 ارديبهشت‌ماه امسال با موضوع «نقش هنر در گسترش تعامل و همكاري‌هاي علمي و فرهنگي» و با مشاركت دانشگاه تهران و دايره‌المعارف تره‌كاني در محل باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، به پیشینه فرهنگی کهن ایران و ایتالیا اشاره و تصریح کرد: ايران و ايتاليا پيشينه فرهنگی كهن و ارزشمندي داشته و داراي توان فرهنگی بسيار بالايی هستند. از اين رو، همکاري دو كشور ايتاليا و ايران در زمينه هاي فرهنگی و هنري بسيار ضروري است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كار فرهنگی را پايه و ستون ساير اقدامات در روابط بين دو كشور برشمرد و گفت: آينده روشنی در پسا گفت‌وگوهاي فرهنگی ایران و ایتالیاست.

وينچنزو آمندولا، معاون وزير امور خارجه ايتاليا در سخنرانی خود در این آیین، ضمن تأیید صحبت های رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مبنی بر اینکه گفت‌وگوهاي فرهنگی ايران و ايتاليا ادامه يافته و مصوبات آن جهت تداوم و گسترش روابط فرهنگی دو كشور به مرحله اجرايی و عملياتی برسد، گفت: امروز ما اینجاییم که نه تنها گفت‌وگوی سازنده در مسیر توسعه روابط فی مابین داشته باشیم، بلکه به آشنایی یکدیگر دست یابیم.

وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا در رُم و امضای توافقنامه های فرهنگی، گفت: اولین دور این گفت‌وگوها سرآغازی برای ارتباط پُر فایده ایران و ایتالیا را به همراه داشت؛ چراکه دو کشور از دیرباز تاکنون توانستند روابط مثمرثمری در زمينه همکاري‌هاي علمی، فرهنگی، بازرگانی و باستانشناسی با یکدیگر داشته‌اند.

در ادامه اين نشست يك روزه، از هنر به عنوان بستری پایدار برای گفت‌وگوی فرهنگی بین کشورها و تأثير ارتباطات فرهنگی در تعامل بین ملت‌ها ياد شد.

گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان

آبان‌ماه امسال به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران، شاهد برگزاري گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان با عنوان «در جستجوی خانه دوم» بوديم. اين گفت‌وگوی فرهنگی با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفيت‌هاي علمي و دانشگاهی بين دو كشور، با مشارکت مرکز مطالعات فرهنگي بين‌المللي و دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود به تشريح روند پذيرش مهاجران لهستاني در ايران پرداخت و گفت: در سال 1968 ايران و لهستان با همديگر موافقتنامه فرهنگي امضا كردند تا بر اساس آن دفاتر فرهنگي خود را در 2 كشور تأسيس كنند كه تا كنون رخ نداده است.

وي خطاب به معاون نخست‌وزير لهستان، اظهار كرد: ما پيشنهاد مي‌كنيم كه لهستان در تهران و ايران هم در ورشو، دفتر و رايزني فرهنگي خود را احداث كنند. بر اين اساس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي خود را براي تحقق اين امر اعلام مي‌كند و اميدواريم كه كه هر چه زودتر شاهد انجام اين امر مهم باشيم.

ايران؛ ميزبان نخبگان فرهنگي آسيايي

به نظر می‌رسد امروزه نخبگان جهان و سایر اندیشمندانی که نگران شرایط موجود و گسترش خشونت در جوامع مختلف هستند، بیش از هر زمان دیگر نیازمندند تا از مسیر گفت‌وگوی فرهنگی به راهکارهای عملی در فائق آمدن بر این پدیده دست یابند.

اين چنين است كه در طرح گفت‌وگوهاي فرهنگي، دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بنا دارد تا گروه‌های مرجع و مراکز دانشگاهی داخل و خارج را گردهم آورد تا به صورت مستمر به تبادل نظر و همفکری پرداخته و مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها را هموار سازند.

امروز با توجه به تنوع فرهنگی در آسیا و فرصت‌های تعامل و گفت‌وگو، مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم و نقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها در حوزه آسیایی با پیش‌بینی شش كميسيون دنبال مي‌شود.

به گفته محمدعلي رباني، ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی اين سازمان و دبیر اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، مقدمات برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي از سال گذشته آغاز شده و این مهم با برگزاري سه نشست منطقه‌اي در مالزي، هند و آسياي ميانه (قزاقستان) که با همكاري و همفكري مراکز دانشگاهی این کشورها برگزار شده بود، فراهم شد.

وي مي‌افزايد: ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي و چالش‌هاي فرهنگي در آسيا از محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها خواهد بود.

رباني در ادامه، اظهار مي‌كند: فراخوان مقاله، فصلنامه، برگزاري نشست‌هاي علمي پيرامون چيستي و چرايي گفت‌وگوهاي فرهنگي، تشكيل كميته‌هاي علمي و اجرايي و هماهنگي براي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها از جمله اقدامات مقدماتی است كه از سوي دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پيگيري و در دست اقدام می‌باشد.

به طور كلي، اين مسيري كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيش رو دارد، به عنوان يك روش و شيوه نو در ديپلماسي فرهنگي با توجه به مجموعه مقتضيات و شرايط منطقه حائز اهميت است و يكي از رسالت‌هاي اصلي اين سازمان محسوب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي فرهنگي و علمي كشور را در قالب سازوکارهای مختلف در مسیر مناسبات فرهنگی فعال كند.

اين گزارش حاكي است، اين دور از گفت‌وگوها، 23 دی‌ماه افتتاح مي‌شود و در قالب كميسيون‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي جانبي و اختتاميه با میزبانی مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور در شهرهاي تهران، مشهد، مازندران، همدان و یزد ادامه مي‌يابد. علاوه بر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نيز، دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه همدان، دانشگاه یزد، مرکز دايرةالمعارف بزرگ اسلامي، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي ACD و مؤسسه فرهنگي اكو در اجرای این برنامه که با حضور 80 تن از نخبگان آسیایی برگزار خواهد شد، مشارکت و همکاری خواهند داشت.

گزارش از مهسا صبوري

انتهاي پيام/


٠٨:٢٠ - 1396/10/19    /    شماره : ٦٩٥٦٣١    /    تعداد نمایش : ١٤٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.