English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن


  چاپ        ارسال به دوست

محمدعلي ربانی در گفت‌وگو با مهر:

اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن

اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با شرکت 70 نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی از شبه قاره، آسیای مرکزی، قفقاز، ترکیه، جنوب شرق آسیا و همچنین جمعی از اندیشمندان و شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی کشورمان برگزار می‌شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از خبرگزاري مهر،  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای مأموریت خود در امر ایجاد و توسعه روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر، دیپلماسی فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است. این دیپلماسی به ویژه در سال‌های اخیر رشد و عمق بیشتری پیدا کرده است و با تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. این دبیرخانه در سال گذشته گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب را با حضور اندیشمندانی از ایران و چند کشور عربی برگزار کرد و برای امسال هم برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی را مد نظر خود دارد که در اواخر همین ماه در چند شهر کشورمان، برگزار خواهد شد. محمدعلي ربانی، رییس مرکز مطالعات فرهنگی ـ بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز رییس ستاد اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی، به پرسش‌های ما درباره ماهیت دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی و همچنین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، پاسخ داده که متن آن در ادامه می‌آید:

به عنوان سؤال اول، لطفاً درباره ایده‌هایی که به شکل‌گیری اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی منجر شد و در واقع هدف از برگزاری این اجلاس در ایران، کمی برایمان توضیح دهید.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی و برقراری و توسعه ارتباطات رسمی فرهنگی با کشورهای دیگر، با مد نظر قرار دادن مجموعه شرایطی که در منطقه و مناسبات بین‌المللی فرهنگی با کشورهای مختلف وجود داشت، سال گذشته پیشنهاد «تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی» را به شورای عالی این سازمان ارائه کرد که هدف از آن ایجاد فرصت و امکانی برای ارتباط مستمر بین نخبگان و گروه‌های مرجع ایرانی و غیرایرانی بود تا در کنار فضای رسمی روابط خارجی، مجموعه نخبگان علمی و دانشگاهی کشور را هم در تعاملات فرهنگی بین‌المللی فعال سازد.

همانطور که مستحضر هستید، در گذشته تاریخی، نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی، عامل اصلی روابط بین جوامع مختلف به شمار می‌آمدند و امروزه نیز عمده‌ترین و ماندگارترین بخش از مناسبات تاریخی جوامع  مربوط به ارتباطات و تعاملات فکری و فرهنگی است. فرهنگ به دلیل ظرفیت‌های گسترده موجود در آن  همواره مناسب‌ترین و موثرترین بستر و راهکار برای تعامل و گفت‌وگو میان ملت‌ها و یافتن زمینه‌ها و راهکارهای مناسب برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و  فهم مشترک میان ملت‌ها به شمار می‌آمده است. ظهور و گسترش علوم و تمدن‌ها نیز عمدتاً محصول ارتباطات و تعاملات فرهنگی میان جوامع بشری بوده که از طریق گفت‌وگوهای فرهنگی ضمن فراهم‌سازی امکان تبادل نظر آزاد و محترمانه میان افراد، گروه‌ها و نهادهای مرجع و تأثیرگذار، تأثیرگذاری‌های سازنده‌ای را در مسیر همزیستی و صلح و امنیت پایدار میان  ملت‌ها به دنبال داشته است. از این رو امروزه نیز در فضای ملتهب و پرچالش حاکم بر روابط بین‌الملل؛ گفت‌وگوهای فرهنگی بیش از گذشته می‌تواند به عنوان یک ضرورت اجتنابظ‌ناپذیر و یک راهکار مؤثر، امکان ارتباط و همفکری مستمر میان نخبگان را برای تشریک مساعی برای یافتن راهکارهای مناسب فرهنگی برای برون‌رفت از وضعیت موجود فراهم آورد.

جمهوری اسلامی ایران به ‌عنوان کشوری با سابقه تمدنی و فرهنگی چندهزار ساله و سرمایه‌های ارزشمند دینی و فرهنگی، همواره در این مسیر گام نهاده و بر بهره‌گیری از عنصر فرهنگ و گفت‌وگوهای فرهنگی برای ارتقای مناسبات دوستانه با سایر جوامع تأکید داشته است. تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که با همکاری و مشارکت مجموعه‌ای از نهادهای علمی و دانشگاهی ایرانی و غیرایرانی شکل گرفته، تلاشی است برای ایجاد بسترهای مناسب تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع ایرانی و غیرایرانی، جهت دستیابی به درک مشترک و گسترش همگرایی و همکاری در مسیر توسعه و گسترش مناسبات و همکاری‌های فرهنگی و دوستانه در فضای پیچیده و پرچالش بین‌المللی و منطقه‌ای.

بر این اساس فعال‌سازی ظرفیت دانشگاه‌ها و گروه‌های مرجع فکری در عرصه روابط فرهنگی با سایر جوامع  هدف اساسی از تشکیل دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی در سازمان بوده که خوشبختانه پیشنهاد تأسیس این دبیرخانه سال گذشته در شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصویب و مرکز مطالعات فرهنگی و بین‌المللی سازمان نیز به عنوان متولی دبیرخانه وظایفی را به عهده گرفت.

اولین تجربه فعالیت دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی نیز سال گذشته در چارچوب گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب شکل گرفت که با حضور 80 میهمان از کشورهای مختلف عربی تشکیل و دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب و مجامع وابسته به آن نیز با هدف تسهیل ارتباط و همفکری نخبگان فرهنگی و دانشگاهی ایران و عرب فعال شد. متأسفانه امروزه در حوزه روابط سیاسی با جهان عرب که بخشی از آنها همسایگان ما هستند و اجزای مهم جهان اسلام را تشکیل می‌دهند، چالش‌هایی وجود دارد  به نظر می‌رسد فراهم کردن فضایی برای گفت‌وگوی فرهنگی میان نخبگان ایران و عرب می‌تواند در کاهش  این چالش‌ها مؤثر واقع شود. در اجلاس بهمن‌ماه سال گذشته، 8 مجمع در دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب در مراکز مختلف دانشگاهی کشور تشکیل شد که از جمله آنها می‌توان به مجمع زنان ایران و جهان عرب، مجمع جوانان ایران و جهان عرب، مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان عرب و مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب، اشاره کرد.

در ادامه فعالیت‌های دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی و با توجه به اولویت و اهمیت آسیا، در ماه جاری (دی‌ماه 1396)، اولین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی برگزار می‌شود. گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان آسیایی نیز به دلیل ظرفیت‌های متنوع و گسترده فرهنگی موجود در این منطقه از اولویت‌های اساسی دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی به شمار می‌آید. این دبیرخانه افتخار دارد در ادامه نشست‌های منطقه‌ای گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی که سال گذشته در سه کشور  هند، مالزی و قزاقستان برگزار شده بود، نخستین اجلاس بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی را با موضوع «تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصت‌های همگرایی و همکاری» طی روزهای 23 تا 25 دی‌ماه سال جاری در تهران و شهرستانظهای مشهد، بابلسر و همدان برگزار کند. در برپایی  این اجلاس که هدف اصلی آن فراهم‌سازی امکان همفکری و تبادل نظر مستمر و سازنده میان نخبگان آسیایی است، بیش از 70 تن از نخبگان و شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی طی نشست‌های تخصصی که به میزبانی و همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بوعلی سینای همدان، دانشگاه مازندران،  مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌وگوی همکاری آسیا برگزار خواهد شد با همتایان ایرانی خود پیرامون مباحث و موضوعات فرهنگی گفت‌وگو و تبادل نظر خواهند نمود. به نظر می‌رسد این گفت‌وگوهای فرهنگی به جهت جاذبه‌های آن و ظرفیت‌های فرهنگی کشورمان، مورد اقبال مخاطبین قرار خواهد گرفت. در توسعه و گسترش روابط با جوامع آسیا، باید از ظرفیت‌ها و بسترهای فرهنگی به جهت پایداری و کارکردهای سازنده و ماندگار آن بهره‌گیری بیشتری نمود و نخبگان علمی و فرهنگی آسیا نیز قطعاً در این مهم می‌توانند سهم و نقش مؤثر وسازنده‌ای به عهده گیرند.

کشورهای دعوت شده در چه سطحی در این اجلاس شرکت می‌کنند؟

در این اجلاس 70 نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی آسیایی که از رؤسا و مسئولین دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی و پژوهشی و همچنین نویسندگان و اندیشمندان از کشورهای مختلف از شبه قاره، آسیای مرکزی، قفقاز، ترکیه، جنوب شرق آسیا می‌باشند به همراه جمعی از اندیشمندان و شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی کشورمان حضور خواهند داشت. در این اجلاس، 5 دانشگاه به عنوان مقر دبیرخانه‌های فرعی فعال خواهند شد که شامل دانشگاه‌های مازندران (به عنوان دبیرخانه مجمع گفت‌وگوهای نخبگان ایران و آسیای میانه و قفقاز)، دانشگاه فردوسی مشهد (به عنوان مقر دبیرخانه گفت‌وگوهای ایران و شبه قاره)، دانشگاه تهران و به صورت خاص دانشکده مطالعات جهان این دانشگاه (به عنوان متولی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای جنوب شرقی)، دانشگاه بوعلی سینای همدان (به عنوان دبیرخانه همکاری‌های علمی و فرهنگی کشورهای‌های عضو دی هشت) می‌باشد.

این اجلاس می‌تواند مقدمه‌ای برای توافق جهت همکاری‌های مشترک و مستمر مراکز علمی و فرهنگی در قالب دبیرخانه به شمار آمده و مجموعه‌ای از فعالیت‌ها از قبیل برگزاری نشست‌های دوره‌ای، چاپ و نشر فصلنامه به زبان‌های مختلف، تبادل هیأت‌ها و مبادله دانشجو و نیز نشست‌های کارگاهی با رویکردهای فرهنگی را سامان دهند. همچنین در آسیا مجموعه‌ای از نهادها و سازمان‌ها همانند اکو، آ.سه.آن و بین‌المجالس فرهنگی میان کشورها به شمار می‌روند؛ از جمله گروه دی8، سازمان آ.سه.آن و بین‌المجالس هم‌اکنون فعال می‌باشند که از ظرفیت مناسبی جهت توسعه ارتباطات جوامع آسیایی برخوردار می‌باشد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند از این ظرفیت‌ها برای توسعه ارتباطات فرهنگی میان ایران و کشورهای آسیایی، استفاده کند و یکی از اهداف دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی هم فعال کردن این ظرفیت‌ها در مسیر تسهیل روابط با کشورهای دیگر است.

با توجه به موضوع مورد بحث در این اجلاس، طبیعتاً چالش‌ها و مسائل فرهنگی که قاره آسیا به شکل خاص با آنها روبه‌رو است، مورد توجه دبیرخانه این اجلاس خواهد بود. مایلم مهمترینِ این چالش‌ها را از زبان شما به عنوان رییس ستاد اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی، بشنوم.

ما چون در آغاز این کار فرآیندی هستیم، عمده تأکیدمان روی مسائل و دغدغه‌های مشترک از قبیل میراث مشترک فرهنگی و معنوی کشورهای آسیایی است؛ به عنوان مثال، عرفان و میراث ادبی، از جمله حلقه‌های وصل عمده ما با شبه قاره و شرق آسیا و آسیای مرکزی به شمار می‌رود که موضوع بسیار مهمی نیز می‌تواند در مواجهه با چالش‌های مشترکی که امروزه در آسیا مطرح می‌باشد همانند افراط‌گرایی و تروریسم به شمار آید. ظرفیت‌هایی که امکان فهم و همکاری مشترک را نیز فراهم می‌سازد. ما در عین حال از دغدغه‌ها و چالش‌هایی که امروزه در آسیا وجود دارد، غافل نبوده‌ایم که عمده‌ترین آنها افراط‌گرایی است؛ لذا در یکی از کمیسیون‌های اجلاس، یکی از موضوعاتی که روی آن بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت، راهکارهای کاهش آسیب‌های مرتبط با افراط‌گرایی و تندروی‌های مذهبی در آسیاست؛ اینکه چطور می‌شود از ظرفیت عرفان به عنوان یک میراث معنوی مشترک در آسیا در مواجهه با افراط‌گرایی استفاده کرد؟ موضوع  میراث ادبی و گرایشات معنوی و عرفانی در شبه قاره، آسیای جنوب شرقی و حتی آسیای مرکزی، حلقه وصل مستحکمی است که قطعاً نخبگان ما را در رسیدن به یک فهم مشترک در بهره‌گیری از این میارث مشترک معنوی در آسیا کمک کرده، می‌تواند ساز و کارهای مناسبی را در مواجهه با گسترش خشونت و افراط‌گرایی در منطقه، ارائه نماید. معنویت‌گرایی و عرفان یک میراث مشترک آسیایی است که  هم حلقه وصل فرهنگ و تمدن ایرانی با این جوامع  و هم سازوکار و پادگفتمان مناسبی در مقابل افراط‌گرایی و محسوب می‌گردد. چراکه چالش‌هایی مانند افراط‌گرایی به ویژه در آسیا، هرچند ممکن است بروز و ظهور سیاسی و امنیتی داشته باشند، اما ماهیتی فرهنگی دارند و قطعاً با رویکردهای فرهنگی می‌توان به مواجهه منطقی با آن برخاست. از این رو تحلیل درست و علمی این چالش‌ها توسط نخبگان در محیط‌های علمی و فرهنگی می‌تواند راهکارهایی مبتنی بر خرد جمعی که در سازوکارهای گفت‌وگوهای فرهنگی شکل گرفته باشد را ارائه دهد. این مهم می‌بایستی در قالب نهادها و مراکزی انجام شود که امکان همفکری مستمر نخبگان ایرانی و غیرایرانی در آن فراهم باشد که دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی در همین راستا تأسیس شده و امیدواریم این دبیرخانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز کمیسیون ملی یونسکو، ثبت شود و در آینده مجموعه مراکز علمی و دانشگاهی ما بتوانند سهم و نقش بیشتری را در حوزه ارتباطات فکری و فرهنگی با نخبگان و مراکز علمی و فرهنگی سایر جوامع به عهده گیرند.

آیا دبیرخانه اجلاس، راهکار مشخصی برای اجرایی شدن بحث‌هایی که از سوی نخبگان فرهنگی قاره آسیا در این اجلاس مطرح می‌شود، دارد؟

نام این دبیرخانه «گفت‌وگوهای فرهنگی» است نه «گفت‌وگوی فرهنگ‌ها» و تفاوت این دو، در عملیاتی و اجرایی شدن و خروجی مباحث می‌باشد. در واقع در این اجلاس شخصیت‌ها و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی، پیرامون مسائل فرهنگی و برای رسیدن به فهم مشترک و جهت عمل مشترک، با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کنند؛ یعنی مدلی از مذاکره که امروزه در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در دنیا رایج است. آنچه اشاره کردید، هدف اصلی ما نیز هست؛ به این معنا که به دنبال این نیستیم که این اجلاس تبدیل شود به یک نشست علمی صرف که مقالاتی در آن خوانده شود و تمام. اینکه ما موضوعاتی را برای طرح و بررسی مشخص کرده‌ایم، برای منضبط کردن فکرها جهت بحث پیرامون آنهاست؛ وگرنه اصل روش، گفت‌وگو پیرامون مسائل فرهنگی است. ما پیش‌بینی کرده‌ایم که در پایان این اجلاس سه‌روزه، بیانیه پایانی هم صادر شود که در آن پیش‌بینی برای توافق جهت تأسیس دبیرخانه‌های فرعی و مجامع، و همچنین پی‌ریزی زمینه‌های همکاری‌های مشترک هم تصمیم‌گیری‌های لازم فراهم آید.

یکی از کمیته‌های اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی به موضوع میراث مشترک فرهنگی و تاریخی اختصاص دارد. با توجه به گنجینه غنی تاریخی و فرهنگی که در جای جای این قاره کهن وجود دارد و البته بخش زیادی از آن هم در معرض خطر است از جمله در کشور ما، بفرمایید میهمانان این بخش در چه سطحی در اجلاس حضور پیدا خواهند کرد و دیگر اینکه آیا طرح خاصی برای احصای این مسائل و ارائه آنها به نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در این رابطه، دارید؟

تعدادی از اساتیدی که ما به این اجلاس دعوت کرده‌ایم، از متخصصین این حوزه هستند و قطعاً برای حل مشکلات حوزه میراث فرهنگی مشترک، احیای این میراث و بهره‌گیری از آنها برای گسترش همکاری‌های فرهنگی به ارائه راهکار خواهند پرداخت. میهمانان ما از کشورهای مختلف در حوزه مسائل فرهنگی و ارتباطات فرهنگی اصاحب نظر بوده و امکان پرداختن به این موضوع و توافق مشترک در این زمینه نیز فراهم است.

انتهای پیام/


١٥:٠١ - 1396/10/18    /    شماره : ٦٩٥٦١٥    /    تعداد نمایش : ١٠١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.