English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧
اخبار > بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی


  چاپ        ارسال به دوست

در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي انجام شد؛

بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نشست تخصصی «بررسی و تحلیل بحران‌هاي جنوب شرق آسیا؛ اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی» را برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، معاونت بين‌الملل اين سازمان نشست تخصصی «بررسی و تحلیل بحران‌هاي جنوب شرق آسیا؛ اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی» را با سخنرانی حسين کمالیان، سفیر پيشين ايران در كشورهاي تایلند و میانمار برگزار كرد.

در ابتداي اين نشست، قربانعلي پورمرجان، مديركل فرهنگي آسيا و اقيانوسيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: كشور ميانمار با داشتن بيش از 60 ميليون نفر جمعيت و دومين كشور بزرگ در حوزه «آ.سه.آن» يكي از كشورهاي پرتنش در جنوب شرق آسياست. اين كشور توانست در چند سال اخير، به حكوت 49 ساله نظاميان پايان دهد. بانيان صلح و صلح‌جويان جهان هم در همان ايام تلاش كردند تا خانم «آن سان سوچي» كه مدت‌هاي زيادي را در زندان به سر مي‌برد، از زندان آزاد شود.

سوچي ارمغان خشونت

وي ادامه داد: افراد زيادي تصور مي‌كردند كه با آزادي خانم سوچي، صلح و امنيت به ميانمار بازخواهد گشت و قوميت‌هاي مختلفي كه در اين كشور زندگي مي‌كنند؛ به خصوص مسلمانان به يك وضعيت خوبي خواهند رسيد. اما قضيه برعكس شد. عليرغم تلاش‌ها و سخنان خانم سوچي قبل از به دست گرفتن قدرت، صلح و امينت حاصل نشد و حتي وضعيت مسلمان به خصوص در منطقه راخين بدتر هم شد تا جايي كه مهاجرت‌هاي گسترده‌اي به كشورهاي اطراف به خصوص به كشور بنگلادش صورت گرفت.

650 هزار نفر آواره مسلمان

پورمرجان افزود: بر اساس آمار كميسيون مهاجرت، بيش از 650 هزار نفر آواره مسلمان ميانماري در كشورهاي اطراف به خصوص بنگلادش حضور دارند.

وي همچنين گفت: وضعيت اسفبار مسلمانان باعث شد كه ديگر كشورها به فعاليت‌هاي دولت ميانمار حساس شوند و حتي كشورهاي حوزه «آ.سه.آن» و همچنين دريافت‌كنندگان صلح نوبل نسبت به وضعيت مسلمانان ميانمار ورود كنند و كار به سازمان ملل كشيده شد.

پورمرجان در ادامه بيان كرد: تحليل‌هاي ارايه‌شده در خصوص وضعيت مسلمانان ميانمار با واقعيت‌هاي موجود در منطقه متفاوت است. به همين دليل از آقاي كماليان كه از نزديك مسايل مسلمانان ميانمار را رصد كرده‌اند، براي تبيين و تحليل و همچنين ريشه‌يابي اين وضعيت، دعوت به عمل آورده‌ايم.

استفاده از ظرفيت هاي مشترك

در ادامه اين نشست، حسين كماليان، سفير پيشين ايران در كشورهاي تايلند و ميانمار سخنان خود را بيان كرد و در آغاز به تعامل خوب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و وزارت خارجه اشاره كرد و گفت: از زبان و درك مشترك نسبت به مجموعه تحولات منطقه‌اي بين اين سازمان و وزارت امور خارجه، سرمايه خوبي ايجاد شده كه هم بر سياست خارجي و هم بر حوزه فرهنگي تأثيرگذار است.

وي تأكيد كرد: سياست خارجي نيازمند فعاليت‌هاي فرهنگي است و اين نياز، يك نياز اصلي و اساسي است. سياست خارجي نمي‌تواند بي‌نياز از امور فرهنگي و مجموعه فعاليت‌هايي باشد كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي انجام مي‌دهد. بايد اين سرمايه مشترك را قدر بدانيم و روز به روز بر آن بيافزايم و آن را تقويت كنيم.

كماليان تأكيد كرد: تحولات ميانمار را نمي‌شود در خود ميانمار خلاصه كرد؛ بلكه بايد نگاه منطقه‌اي و بين‌المللي هم به آن داشته باشيم.

وي همچنين بيان كرد: كشورهاي چين، هند، و تايلند، تأثير مستقيمي بر وضعيت سياسي و فرهنگي ميانمار دارند.

ميانمار،كشور كريستالي

كماليان گفت: تركيب جمعيتي ميانمار يكي از عوامل مهم تحولات اين كشور است. ميانمار با بيش از 44 قوم و نژاد و گروه‌هاي مختلف يك كشور كريستالي است و هر منطقه‌اي از آن نوع خاصي از فرهنگ، گويش، و آداب و رسوم دارد.

ميانمار، جامعه اي روستايي

وي ادامه داد: اگر چه آمار رسمي از جمعيت ميانمار وجود ندارد و آمار موجود هم خيلي قابل اعتماد نيست، اما جمعيت اين كشور، تقريباً 65 ميليون نفر است. از اين تعداد، فقط 24 درصد در شهرها زندگي مي‌كنند. اين آمار نشان مي‌دهد كه با يك جامعه روستايي مواجه هستيم.

ميانمار؛ ام القراي بوديسم

كماليان با بيان اينكه ميانمار جزو كشورهاي كمتر توسعه يافته است، افزود: 90 درصد جامعه ميانمار بودايي هستند. آنان خودشان را ام‌القراي بوديسم مي‌دانند و معتقدند كه افكار و فرهنگ بوديسم از اين كشور نشر مي‌يابد.

ميانمار،حكومت نظاميان

وي به سابقه تاريخي مشكلات مسلمانان در اين كشور اشاره كرد و گفت: حدود 6 ميليون نفر از جمعيت ميانمار را مسلمانان تشكيل مي‌دهند كه تقريباً يك ميليون نفر آز آنان در منطقه راخين زندگي مي‌كنند. در ميانمار، حكومتي حاكم است كه نظاميان بر اكثر اركان مهم آن مسلط هستند.

كماليان به احزاب مهم ميانمار اشاره كرد و گفت: سه حزب «ليگ ملي براي دموكراسي»، «همبستگي و توسعه» و همچنين «جنبش 969» از احزاب مهم و فعال ميانمار هستند. همچنين بيشترين مسايل ضداسلامي از طريق «آشين ويراتو» از راهبان افراط‌گرا و نژادپرست «جنبش 969» صورت مي‌گيرد.

ظرفيت سازي براي مسلمانان

سفير پيشين كشورمان در تايلند و ميانمار با اشاره به اين كه اعتماد جوامع بين‌المللي و همچنين افكار عمومي از اين كشور سلب شده است، گفت: بايد ظرفيت‌سازي مسلمانان را با توجه به شرايط و تحولات منطقه‌اي افزايش دهيم.

وي در پايان سخنانش راهكارهاي را پيشنهاد داد و در اين خصوص گفت: جنگي بين اسلام و بوديسم وجود ندارد و بايد از ظرفيت‌هاي مشترك استفاده كنيم.

انتهاي پيام/


١٦:٣٧ - 1396/10/13    /    شماره : ٦٩٥٢٧٥    /    تعداد نمایش : ١٢٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.