English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > بررسي و تحليل تحولات اخير قدس


  چاپ        ارسال به دوست

در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي انجام شد؛

بررسي و تحليل تحولات اخير قدس

نشست تخصصي «بررسي و تحليل تحولات اخير قدس و شكست هيمنه نظام سلطه در جهان» با سخنراني عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين اين سازمان برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عباس خامه‌يار در سخنراني خود در اين نشست به بررسي تحولات اخير سرزمين‌هاي اشغالي و قدس شريف و طرح ترامپ در انتقال سفارت اين كشور از تل‌آويو به قدس پرداخت.

رييس كميته فلسطين در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين نشست با تبريك ميلاد حضرت مسيح (ع) و اشاره به تولد آن حضرت در فلسطين و بيت‌اللحم و جايگاه قدس و مسجدالاقصي به عنوان معراج‌گاه حضرت پيامبر (ص) و اولين قبله و سومين حرم مسلمانان گفت: به اين مسأله به عنوان بحث اعتقادي و ايدئولوژيكي بايد نگاه كرد و از نظر مسايل ديني و اعتقادي آنچه امروز اتفاق مي‌افتد، يك مقطع مهم تاريخي است كه نمي‌توان از آن به راحتي گذشت و كشورمان هم در همه سطوح با همه ديدگاه‌ها نسبت به خطر آنچه اقدام ترامپ در پي دارد، از همان لحظات نخستين با بررسي همه‌جانبه درصدد برنامه‌ريزي و چاره‌جويي در برابر اين قضيه برآمد و علت طرح اين اقدام از سوي دولت آمريكا يك اقدام پيچيده و متفاوت از ساير تصميمات سياست‌گذاران آمريكايي است.

وي افزود: به دنبال  اقدامات ترامپ از ابتداي شروع به كارش در مسند رياست جمهوري، مانند خروج از معاهده پاريس، اجراي محدوديت‌هاي ضدمهاجرتي عليه مسلمانان، باعث شد كه او را به عنوان يك سياستمدار تازه كار در جهان قلمداد كنند؛ ولي اين تصميم جداي از تصميمات ديگر اوست و اين يك تصميم آني و احساسي نيست؛ بلكه پروژه‌اي است كه از سال‌ها قبل برنامه‌ريزي شده و اكنون زمان عملياتي كردن آن فرا رسيده است.

خامه‌يار ادامه داد: اعلام اين تصميم بخشي از طرح سايکس ـ پيکو 2 است که در آستانه يكصد سالگي طرح سايکس ـ پيکو براي باز تجزيه جهان اسلام و كشورهاي ديگر و تثبيت مرزهاي اسرائيل مطرح شده است و بر همين اساس خانم ترزا مي، نخست‌وزير انگليس، چندي پيش در جشن يكصدمين سالگرد اين بيانيه با افتخار از اين قضيه ياد كرد و پيام اين جشن را حمايت از رژيم غاصب اسرائيل بيان كرد. بنابراين ما اين  قضيه را بايد در قالب يك سياق و برنامه تحليل كنيم، يعني ادامه سلسله برنامه‌هاي متحورانه ترامپ نسبت به اين قضيه را جداگانه ببينيم و خود اقدام ترامپ را هم مستقل تعريف كنيم و اين يك برنامه كاملاً اتفاقي نيست و واقعيت اين است كه طراح اصلي اين برنامه، مثلت سه‌گانه كشورهاي انگليس، اسرائيل و آمريكا هستند.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ادامه داد: اين امر تنها جابجايي فيزيكي سفارت نيست؛ بلكه بخش اعظم قضيه، تأكيد بر پيامدهاي اين اقدام است كه يكي از مهم‌ترين اين پيامدها، از بين رفتن حقوق فلسطينيان در اين امر است و اين طرح به منزله از بين رفتن توافق‌ها و معاهده‌هاي بين‌المللي امضا شده و حقوقي فلسطيني‌ها به شمار مي‌رود و راه را براي اجراي بقيه طرح‌ها باز مي‌كند و جهش آشكار و فراگيري براي يهودي‌سازي در بيت‌المقدس انجام مي‌شود و آثار تاريخي  اسلامي و مسيحي در بيت‌المقدس از بين مي‌رود.

خامه‌يار ادامه داد: بحث ديگر، بازآوارگي ميليون‌ها مهاجر فلسطيني ساكن در كشورهاي اردن، سوريه و لبنان است كه اميدي براي بازگشت به خانه‌هايشان نخواهند داشت و اين باعث شروع درگيري‌هاي مذهبي و سرآغاز آوارگي ديگر فلسطيني‌هاي ساكن در سرزمين‌هاي اشغالي به ويژه كرانه غربي است. مسأله اصلي، پيامدهاي بعدي اين توافق است؛ اين تصميم از 20 سال قبل گرفته شده و هيچ رييس جمهوري جرأت اجراي انجام اين طرح را نداشت.

وي تأكيد كرد: دلايل عملياتي كردن اين طرح از سوي ترامپ در شرايط كنوني را مي‌توان اينگونه مطرح كرد: ضعف مفرط در جهان عرب و افزايش فضاي ناامني و اختلافات دروني و طبقاتي در اين كشورها، خصوصيات و ويژگي‌هاي شخصي ترامپ، پيروزيهاي جبهه مقاومت، توافق پنهان و نيمه‌آشكار بين شخص ترامپ و خاندان آل‌سلمان در برابر پرداخت پول و انرژي و از نظر سياسي جايگزيني تهران و قدس كه از آن بعنوان «معامله قرن» ياد مي‌كنند و عادي‌سازي روابط بين كشورهاي عربي و اسرائيل و آشكار ساختن اين روابط.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه اين نشست به اشتباه محاسباتي آمريكا و دولت ترامپ در اجرايي‌شدن  اين طرح كه با تشويق آل‌سعود و دولت‌هايي مثل امارات انجام شد، اشاره كرد و گفت: آنها فكر كردند كه بعد از اعلام اين خبر، انتفاضه‌اي شروع مي‌شود و به زودي به خاموشي مي‌گرايد و بعد مي‌توانند اين طرح را اجرايي كنند و به رژيم اشغالگر قدس هم گفتند كه برخورد نرمي با انتفاضه فلسطين داشته باشد و از طرف ديگر، خيز بلند كشورهاي اسلامي و غيراسلامي را در مخالفت با اين طرح و حمايت از مردم فلسطين در برابر اين قضيه پيش‌بيني نمي‌كردند.

وي ادامه داد: در چند سال اخير اين اجماع جهاني ملت‌ها و گروه‌هاي رسمي و غيررسمي در حمايت از قدس بي‌سابقه بوده است و اين حمايت و پشتيباني فراتر از مذهب و هرگونه نگرش و مرزهاي سياسي بوده است و عمق اين برخورد جهاني با آمريكا را بايد در رأي منفي 128 كشور عضو شوراي امنيت سازمان ملل در مخالفت با اجراي اين طرح مشاهده كرد و اين يك رسوايي بي‌سابقه براي آمريكا در تاريخ به شمار مي‌رود. آمريكايي‌ها در طي سال‌ها با داشتن حق وتو، 80 بار از آن استفاده كردند كه  43 بار از آن  در دفاع از اسرائيل در سازمان ملل بوده است؛ ولي اين بار عملاً واشنگتن مات شد.

خامه‌يار در بخش ديگري از سخنانش درباره آشكار بودن اهداف نظام سلطه براي ملت‌ها در جهان امروز گفت: با مشاهده فيلم‌ها از شبكه‌هاي مختلف در مخالفت با اجرايي شدن طرح ترامپ، ما بايد بتوانيم از اين فرصت و حمايت‌ها عليه نظام سلطه و كشورهاي غربي استفاده كنيم و باتوجه به فضاي موجود در جهان و كشورهاي عربي و براي افكار عمومي كشورمان چند نكته قابل ذكر است.

وي در شرح اين نكات گفت: از نظر اعراب، آمريكايي‌ها ديگر شريكي براي روند صلح در قضيه فلسطين به شمار نمي‌روند. مسأله ديگر پايان ابهت و افشاي چهره واقعي برخي از كشورهاي عربي. مسأله بعدي فريز شدن پرونده اختلافات شيعه و سني است.

خامه‌يار سپس در خصوص مسأله متزلزل بودن امنيت اسرائيل گفت: به نظر مقام معظم رهبري، ضعف اين رژيم نشان‌دهنده قوت و توان جبهه مقاومت در آزادسازي سرزمين‌هاي عراق، سوريه و شكست داعش و نيروهاي تكفيري تنها در طول 3 سال است؛ جنگي كه به اعتقاد كشورهاي غربي بايد 30 سال طول مي‌كشيد و اين امر به مدد نيروي ايمان نيروهاي جبهه مقاومت صورت گرفت و اين مسأله براي كشورهاي غربي و اسرائيل و با توجه به بحران اقتصادي موجود در كشورهاي عربي بسيار نگران‌كننده است و اين پيروزي، فرصت و امكان خدادادي براي ملت‌هاي ما به شمار مي‌رود.

رييس كميته فلسطين در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پايان سخنان خود درباره نقش اين سازمان در عرصه فرهنگي در شرايط كنوني اظهار كرد: بايد از اين خيز و اجماع جهاني ايجاد شده در برابر اين قضيه، استفاده بهينه كرده و با توجه به فرمايشات امام (ره) و مقام معظم رهبري (مدظله العالي) مبني بر اولويت قرار دادن مبارزه با رژيم صهيونيستي، برنامه قدس را به صورت مناسبتي نبينيم و فعاليت‌هاي فرهنگي را بنابر بر شرايط موجود در طول سال و سال آينده پيش‌بيني كنيم.

انتهاي پيام/


١٧:٠٢ - 1396/10/09    /    شماره : ٦٩٤٩٥٧    /    تعداد نمایش : ١٠٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.