English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧
اخبار > «افراط‌گرایی در اروپا»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك کتاب؛

«افراط‌گرایی در اروپا»

كتاب «افراط‌گرایی در اروپا» شامل مقاله‌هاي گروهی از نویسندگان غربي است كه به سفارش مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زبان فارسي برگردان شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان، در سال 1394 كتاب مجموعه مقالات «افراط‌گرایی در اروپا» را در 302 صفحه، قطع رقعي و شمارگان 300 نسخه، چاپ و منتشر كرد.

«افراط‌گرایی خشن و غیرخشن: دو روی یک سکه؟»، «دهه از دست رفته؛ بازاندیشی افراط‌سازی و افراط‌گری»، «مولان شدن؟ مهاجران زن غربی به داعش»، «افراط‌گرایی اسلامی در منطقه بالکان»، «جهادی‌گرایی، اسلام تندرو، تروریسم و بالکان غربی»، «تبدیل بالکان به خلافت با وهابی‌ها ـ خطری نوظهور برای امنیت بالکان در اروپا»، «شبکه‌های داعش در منطقه بالکان»، «کوزوو: رشد پنهانی افراط‌گرایی اسلامی»، «پیکارجویان خارجی آلبانیایی‌تبار در گروه داعش»، «تروریسم افراطی اسلامی در بریتانیا: کاهش اهمیت القاعده و پاکستان»، «ریشه‌های افراط‌گری: جامعه دفاع از انگلیس و چالش ضدجهادی»، «بلژیک چگونه به یکی از صادرکنندگان اصلی پیکارجویان جهادی تبدیل شد»، «سوئد گرفتار افراطی‌گرایی روزافزون» و «خطر جهادگرایان برای ایتالیا»، مقالات اين كتاب را شكل مي‌دهند.

در معرفي اين كتاب آمده است: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشوری كه همواره قربانی تروریسم و خشونت بوده تلاش‌های فراوانی را برای ریشه‌كنی این پدیده شوم در ابعاد و حوزه‌های گوناگون به عمل آورده است. یكی از این اقدامات، پیگیری مبارزه با خشونت و افراطظگرایی در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی است كه تصویب قطعنامه مبارزه با افراط‌گرایی در سازمان ملل در سال 2013 از آن جمله است. به دلیل اهمیت پدیده افراط‌گرایی دینی و تأثیرات فرهنگی و سیاسی آن در جهان اسلام، مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای وظایف خود در امر رصد و پایش تحولات و پدیده‌های فرهنگی بین‌المللی و همچنین انعکاس تحلیل‌ها و تحقیقات علمی پژوهشگران خارجی به مراکز علمی و فرهنگی داخل کشور؛ طرح‌ها و پروژه‌های متعددی را از جمله برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی و چاپ و نشر مقالات و تحقیقات در خصوص افراط‌گرایی و گرایشات تكفیری، صورت داده است.

مجموعه مقالات حاضر، دیدگاه‌های ارایه شده توسط نویسندگان و پژوهشگران مطرح جهان درباره اشكال مختلف خشونت‌های گروه‌های تروریستی، افراط‌گرایی و گروه‌های تكفیری است که به رغم معایبی كه ممكن است در نحوه تحلیل‌های بعضاً یک‌جانبه و همراه با گرایش غرب‌گرایانه نویسندگان آن داشته باشد، اما می‌تواند برای نویسندگان و پژوهشگران داخلی در خور توجه باشد. بررسی ریشه‌ها و منابع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افکار افراط‌گرایانه، سیاست دولت‌ها در راستای مبارزه با افراط‌گرایی و نقش نهادهای مدنی و رسانه‌ها در ترویج و یا مبارزه با پدیده افراطظگرایی از جمله دیگر مباحث مطرح شده در این مجموعه مقالات است كه مورد توجه نویسندگان آن قرار گرفته است.»

در اين كتاب و در مقاله «شبکه‌های داعش در منطقه بالکان» نوشته گوردون باردوس و ترجمه فارسي علی اره‌چی، مي‌خوانيم: «یکی دیگر از رهبران وهابی در کشور بوسنی با نام «نصرت اماموویچ » در دسامبر سال 2013 میلادی احساس خطر کرد و به سوریه گریخت و در آنجا به گروه «جبهه النصره » ملحق شد. وزارت خارجه آمریکا در سپتامبر 2014 میلادی، اماموویچ را به عنوان تروریست بین‌المللی معرفی کرد. همچنین یک جهادگرای افراطی اهل کوزوو با نام «لاودریم مهاجری» مدت‌ها پیش از مشهور شدنِ «محمد اموازی» ملقب به «جان جهادی»، ویديوهایی از خودش را در حال بریدن سر زندانیان در شبکه اجتماعی فیسبوک قرار داده بود و به همین علت به عنوان تروریست بین‌المللی شناخته شد.

گستره طرح مقابله با افراط‌گرایان منطقه بالکان که با داعش در ارتباط هستند به آن سوی اقیانوس اطلس نیز کشیده شده است. در فوریه سال 2015، پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) شش نفر را در ایالت‌های میسوری، ایلینوی و نیویورک، به اتهام عضویت در یک گروه بوسنیایی ـ آمریکاییِ حمایت از داعش بازداشت کرد. یکی از این بازداشت‌ شدگان با نام «رامیز هودژیچ» مانند بلال بوسنیچ، عضو سابق گردان المجاهدین بود. یکی دیگر از افراد بازداشت شده با نام «رامو پازارا » اهل سنت لوئیس (که معاون یکی از امرای داعش با نام «عمر الشیشانی » بود) در سپتامبر 2014 در سوریه کشته شد.

فاز دوم طرح مقابله با شبکه هواداران و حامیان داعش در منطقه بالکان، به‌روزرسانی چهارچوب قضایی و حقوقی در بسیاری از کشورها بود. همه کشورهای جنوب شرقی اروپا قوانین جزایی جدیدی را به تصویب رسانده‌اند که طبق این قوانین، شرکت در جنگ‌های خارجی و نیز سربازگیری یا حمایت مالی از این جنگ‌ها ممنوع است. مؤسسات اسلامی رسمی (و بسیاری از سیاستمداران مسلمان) در سراسر این منطقه نیز علیه این خشونت‌ها اعتراض کرده‌اند و توحش داعش را محکوم می‌کنند. این مؤسسات از جوانان درخواست کرده‌اند که از حضور در جنگ‌های تحریم نشده نیز بر حذر باشند.

هرچند سرکوبی شبکه‌های داعش در منطقه بالکان مورد استقبال بوده است، اما نمی‌توان با اطمینان خاطر گفت که آیا این طرح موفق به متوقف کردن خیل داوطلبان این منطقه برای پیوستن به گروه‌های افراط‌گرا شده است یا خیر. همچنان هنوز مشخص نیست که آیا راهبرد فعلی مبارزه با تروریسم می‌تواند به زیرساخت شبه نظامی افراطی منطقه به صورت مؤثری آسیب برساند یا خیر. در این راستا دو اقدام مهم باید صورت گیرد: اول بستن مجراهای مالی این شبکه‌ها و دوم خنثی کردن تبلیغات شبکه‌های داعش و دیگر گروه‌های افراط‌گرا. اجرایی کردن این دو برنامه ممکن است دشوارترین بخش مبارزه علیه گروه‌های تروریستی در منطقه جنوب‌ شرق اروپا باشد.»


١٨:٤١ - 1396/10/05    /    شماره : ٦٩٤٦٨٢    /    تعداد نمایش : ١٢٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.