English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧
اخبار > راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد


  چاپ        ارسال به دوست

خامه‌يار در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم:

راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد

معاون‌ بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تأكيد بر اينكه راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد، گفت: اگر انتفاضه مردم فلسطين با همين قدرت و وحدتي که ميان گروه‌هاي فلسطيني وجود دارد و حمايت مسلمانان ادامه يابد، پيروزي انتفاضه قطعا در سرنوشت قدس اثر خواهد داشت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هفته گذشته آمريکا، پيش نويس قطعنامه پيشنهادي مصر را که با اعلام قدس شريف به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي مخالفت مي‌کرد، وتو کرد و نماينده آمريکا در سازمان ملل، اين سازمان را به دشمني با رژيم صهيونيستي متهم کرد. ديگر اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد به اتفاق به قطعنامه پيشنهادي مصر راي مثبت دادند. در اين زمينه روزنامه جام‌جم با عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت‌وگو كرده است.

اقدامات ترامپ از ابتداي ورودش به کاخ سفيد شگفتي بسياري را به همراه داشت. خروج از معاهده پاريس، اجراي محدوديت‌هاي ضد مهاجرتي و ... آيا به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي در ادامه ساختارشکني‌هاي اوست؟

تصميم اخير ترامپ را نبايد آني و احساسي در نظر گرفت و به شخصيت او نسبت داد. سال‌ها بود که براي اين تصميم برنامه‌ريزي شده بود و طرحي کلان در ساختار سياست خارجي ايالات متحده به شمار مي‌رفت. اعلام اين تصميم بخشي از طرح سايکس پيکو 2 است که در آستانه صد سالگي طرح سايکس پيکو براي بازتجزيه خاورميانه مطرح شده است.

پس چرا ترامپ که روساي جمهور گذشته را به نوعي ترسو مي‌خواند، تصميم گرفت پس از 20 سال که کنگره طرح انتقال سفارت آمريکا به بيت‌المقدس را تصويب کرده بود، اجرايي کند؟ آيا پيش از اين امکان چنين اقدامي براي آمريکايي‌ها فراهم نبود؟

اين مسأله به ضعف مفرط جهان عرب در حال حاضر مرتبط است. غربي‌ها با اين تصور که جهان عرب فروپاشيده و اتحاد ميان مسلمانان وجود ندارد، دست به اين اقدام بزدند. در طول ساليان گذشته آمريکايي‌ها تلاش کردند تا در اذهان عمومي جهان عرب، دشمن فرضي به نام جمهوري اسلامي را جايگزين دشمن اصلي يعني اسرائيل کنند.

پيروزي جبهه مقاومت در گستره جغرافيايي منطقه نيز که پاکسازي جريان‌هاي تکفيري را در پي داشت، سبب شد صهيونيست‌ها و آمريکايي‌ها احساس خطر کنند و براي جلوگيري و پيشروي جبهه مقاومت دست به چنين اقدامي بزنند.

يعني آنها پيش بيني مي‌کردند که با چنين واکنشي در مخالفت با اين تصميم مواجه شوند؟

واکنش جهان اسلام نشان مي‌دهد ظاهرا آمريکايي‌ها دچار يک خطاي محاسباتي شده‌اند. آنها تصور مي‌کردند با يک خيزش زودگذر مواجه مي‌شوند که به سرعت مي‌توان آن را سرکوب کرد؛ اما ادامه، اعتراضات آنها را غافلگير کرد.

اما اين اعتراضات سبب نشد که آمريکا از تصميمش کوتاه بيايد و پيش نويس قطعنامه مصر را که همه اعضاي شوراي امنيت پشت آن بودند، وتو کرد.

در واقع، آمريکا با اين اقدام تمام قطعنامه‌هاي پيشين سازمان ملل در رابطه با مساله فلسطين را زير پا گذاشت. از سوي ديگر، با اين اقدام، مذاکرات سازش کارانه که از زمان انور سادات آغاز شده بود و در کمپ ديويد، اسلو، مادريد، شرم الشيخ که بر راهکار دو دولتي تأکيد داشتند نيز بي اثر شد. فرمان ترامپ نشان دهنده پايبند نبودن آمريکا به تعهداتش است و هيچ اطمينان و اميدي به روند به اصطلاح صلح در آينده وجود ندارد.

آمريکا درصدد است با انتقال سفارتش به قدس، قبح اشغال بيت‌المقدس توسط صهيونسيت‌ها را بشکند؛ اما آنچه بيش از همه موجب نگراني است، پيامدهاي اين تصميم ترامپ است که براي جهان اسلام بويژه فلسطينيان خطرناک خواهد بود. احتمالا يهودي سازي قدس با سرعت بيشتري ادامه يابد و 400 هزار فلسطيني از کرانه غربي آواره شوند و به خارج از مرزهاي فلسطين اشغالي رانده شده و به جمع ديگر آوارگان فلسطيني اضافه شوند.

به نظر شما چه اقدامي مي‌تواند آمريکايي‌ها را از ادامه اين روند باز دارد؟

آمريکا نمي‌تواند با اقدام يکجانيه به خواسته‌هايش برسد. در اين مسير ترامپ تلاش مي‌کند در طول زمان، ديگر کشورهاي غربي را که رابطه خوبي با ايالات متحده دارند با خود همراه کند. چگونگي عملي شدن اهداف آمريکا به ادامه واکنش مسلمانان، ملت فلسطين، کشورها و بازيگران منطقه اي بستگي دارد. آنچه امروز شاهد آن هستيم انتفاضه ديگري است. به نظر مي‌رسد آمريکايي‌ها به صهيونيست‌ها توصيه کرده‌اند اين انتفاضه را با بردباري تحمل کنند و براي اين که خون کمتري ريخته شود و واکنش ديگر ملت‌ها را به همراه نداشته باشد، سعي کردند با قيام فلسطيني‌ها به صورت نرم تري برخورد کنند. با وجود اين، قيام انتفاضه فلسطيني‌ها ادامه دارد. در واقع، ادامه انتفاضه سرنوشت تصميم ترامپ را مشخص خواهد کرد و در صورتي که افکار عمومي در جهان عرب بيدار شوند، طراحان منطقه‌اي و عربي که در اتخاذ اين تصميم نقش داشتند، مجبور به مقابله با آن مي‌شوند.

با توجه به اين که آمريکا در شوراي امنيت پيش نويس قطعنامه مصر را که ديگر اعضاي شورا به آن راي داده بودند وتو کرد، آيا اجماع جهاني در مجمع عمومي سازمان ملل آمريکا را وادار به عقب نشيني مي‌کند؟

موضع‌گيري آمريکا در شوراي امنيت هزيه زيادي براي آمريکا داشت. کمتر زماني در شوراي امنيت شاهد اجماع همه اعضا روي مساله‌اي واحد بوديم که تنها يک کشور به تنهايي آن را وتو کند. اين موضوع، رسوايي براي آمريکايي‌ها و پيروزي براي فلسطيني‌ها بود، اما ارجاع اين موضوع به مجمع عمومي، تلاش آمريکا و صهيونيست‌ها را براي کارشکني به همراه خواهد داشت. آنها تمام تلاش خود را خواهند کرد تا اين موضوع مجددا در شوراي امنيت يا سازمان‌هاي بين‌المللي حقوق بشري ديگر مطرح نشود.

ولي اگر انتفاضه مردم فلسطين با همين قدرت و وحدتي که ميان گروه‌هاي فلسطيني وجود دارد و حمايت مسلمانان ادامه يابد و به همين شدت پيش رود، آمريکايي‌ها از مواضع خود عقب خواهند نشست. پيروزي انتفاضه قطعا در سرنوشت قدس اثر خواهد داشت.

نکته بسيار مهم اين است که تا چه اندازه آمريکا، رژيم صهيونيستي و کشورهاي وابسته به بلوک ايالات متحده در برابر واکنش مسلمانان آسيب پذير بودند.

تمام تلاش‌هاي ساليان سال آنها که براي عادي سازي روابط کشورهاي عربي با رژيم صهيونيستي و شکستن قبح اين اقدام صورت گرفته بود و همچنين کوشش‌هاي مستمر آنها براي جايگزيني جمهوري اسلامي ايران به عنوان دشمن فرضي جهان عرب به جاي رژيم اشغالگر قدس به عنوان دشمن اصلي مسلمانان، با واکنش مسلمانان و انتفاضه مردم فلسطين نقش بر آب شد.

كميل انتظاري

انتهاي پيام/


٠٩:٠٩ - 1396/10/04    /    شماره : ٦٩٤٥٢٠    /    تعداد نمایش : ١٣٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.