English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٤ مهر ١٣٩٧
اخبار > «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی»

كتاب «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» نوشته محمد اماني، به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» را در 112 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در پنج فصل «بررسی نظری مفهوم گفتگو و ضرورت آن»، «بررسی شرایط و الزامات گفتگو»، «مهارت‌های يك گفتگوی اثربخش»، «موانع گفتگوي فرهنگی» و «ويژگي‌هاي مذاکره‌کننده موفق»، تدوين و نگارش شده است.

در مقدمه اين كتاب به قلم نويسنده آمده است: «گفتگو به عنوان یک ابزار ارتباطی در همه لایه‌ها و سطوح مختلف زندگی انسان‌ها مورد توجه است. گفتگو نیز مانند نفس کشیدن، به عنوان یکی از نیازهای ضروری و اولیه انسان محسوب می‌شود. انسان از بدو تولد تا وارد شدن به محیط اجتماعی برای رفع نیازهای روانی و واقعی خود از گفتگو استفاده می‌کند. به موازت افزایش سطح نیازها و وابستگی‌های متقابل انسان‌ها به یکدیگر، نقش و اهمیت گفتگو نیز به مراتب افزایش می‌يابد. بنابراین توجه به مهارت و هنرگفتگو، می‌تواند در کیفیت مدیریت وابستگی متقابل و بهبود زندگی اجتماعی، تأثیر به سزایی داشته باشد.

گفتگو میان ملل مختلف دنیا از گذشته تا کنون مورد توجه بوده است ولی با توجه به شرایط جهانی و افزایش تکنولوژی ارتباطی، گفتگو و ارتباط میان ملل و فرهنگ‌های مختلف بیش از گذشته احساس می‌شود. بنابراین استفاده از هنر و مهارت گفتگو برای شناختن و شناساندن خود به ملل و فرهنگ‌های دیگر می‌تواند کارآمدتر و مناسب باشد.

با هدف افزایش مهارت گفتگوي فرهنگی، مطالب کتاب «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» در پنج فصل تنظیم شده است. فصل اول به بررسی مفهوم گفتگو، ضرورت آن، انواع گفتگو و تفاوت آن با مذاکره پرداخته شده است. در فصل دوم شرایط اولیه و الزامات گفتگوی اصولی از منظر روان‌شناسی ارتباطی مورد توجه است. فصل سوم به مهارت سخن گفتن و گوش دادن و فصل چهارم به موانع فرهنگی گفتگو اختصاص یافته است. ویژگی‌های يك مذاکره‌کننده موفق موضوع فصل پنجم است كه در آن اصول و مهارت‌هايي كه يك رايزن فرهنگي براي مذاكره با مخاطبان خود بايد آنها را رعايت كند، آورده شده است.»

در صفحه 22 اين كتاب ذيل عنوان «تفاوت گفتگو با مذاکره» مي‌خوانيم: ممکن است در یک نگاه کلی و اجمالی در مورد تفاوت‌های مفهومی و کارکردی دو لغت «گفتگو» و «مذاکره» چیزی به ذهن خطور نکند و این دو کلمه را هم معنی و مترادف هم به کار ببریم و یا اینکه ضرورتی برای آگاهی این تفاوت‌ها در خود احساس نکنیم. در حالی که مراحل و فرایند و همچنین هدف «گفتگو» و «مذاکره» متفاوت از هم هستند. اهمیت این مسأله زمانی آشکار می‌شود که گفتگو جنبه فرهنگی و بین‌المللی پیدا کند. همانطور که می‌دانیم گفتگو دارای حوزه‌های وسیعی است مانند گفتگوهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و یا فرهنگی.

مراحل و فرایند گفتگوی فرهنگی به مراتب حساس‌تر و ظریف‌تر از دیگر حوزه‌های گفتگو است. وقتی از گفتگوهای فرهنگی صحبت می‌کنیم یعنی با ارزیابی و بررسی مجموعه‌ای از باورها، ارزش‌ها و هنجارهای یک ملت و یا جامعه سر و کار داریم. ادوارد تایلر، در تعریف فرهنگ می‌گوید: فرهنگ زمانی خودش را نشان می‌دهد که ما همه چیز را فراموش کرده‌ایم. این بدین معناست که فرهنگ جزو ضمیر ناخودآگاه ما محسوب می‌شود و بدون آنکه ما از چگونگی آن مطلع باشیم همه فعل و انفعالات را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؛ لذا وارد شدن به این حوزه، مهارت و بصیرت بالایی می‌طلبد.

 


١٨:٢٦ - 1396/09/26    /    شماره : ٦٩٣٩٨٧    /    تعداد نمایش : ١٠٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.