English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٣٩٥
اخبار > انقلاب فیلیپین متأثر از انقلاب اسلامی ایران است


  چاپ        ارسال به دوست

استادیار دانشگاه مانیل:

انقلاب فیلیپین متأثر از انقلاب اسلامی ایران است

استادیار دانشگاه مانیل معتقد است انقلاب فیلیپین متأثر از انقلاب جمهوری اسلامی ایران است. این دو انقلاب ثابت کرد نیروهای مردمی با تکیه بر باورهای مذهبی و رهبری هوشمند می‌توانند ساختارهای قدرتمند را واژگون و ساختاری جدید ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ سیویلا، استادیار دانشگاه مانیل و فارغ‌التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته روابط بین‌الملل که آذرماه سال‌جاری كه با هماهنگی مرکز توسعه و همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی کشورمان در فیلیپین برای استفاده از یک فرصت مطالعاتی در ایران حضور یافت، گفت‌وگو کرده‌ایم.

* تسنیم:‌ در ابتدا، لطفاً در خصوص وضعیت زبان و ادبیات فارسی در فیلیپین بگویید؟

قدمت تدریس زبان و ادبیات فارسی در فیلیپین تقریباً به 20 سال گذشته برمی‌گردد. برای آموزش زبان و ادبیات فارسی برنامه آموزشی در دانشگاه دولتی فیلیپین تدوین شده که براساس آن به دانشجویان ارائه می‌شود.

بنده به عنوان استاد مطالعات خاورمیانه و روابط بین‌الملل بیشتر در حوزه علوم اجتماعی و سیاسی تدریس و پژوهش کردم و اکنون، بحث آموزش زبان و ادبیات فارسی با حمایت سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین صورت می‌گیرد، اما نیاز است تا بیش از گذشته تقویت شود.

* تسنیم:‌ آیا دانشگاه‌های فیلیپین از کرسی زبان و ادبیات فارسی برخوردار هستند؟

خیر. در دانشگاه‌های فیلیپین بیشتر به رشته‌های مختلف علوم پایه پرداخته می‌شود و شاید یکی از عواملی که آن‌طور که باید به زبان و ادبیات فارسی توجه نمی‌شود، همین مسئله آشنایی فیلیپینی‌ها نسبت به تمدن و فرهنگ ایران است.

در واقع لازمه آموزش زبان و ادبیات فارسی در فیلیپین، شناخت آنها با فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی است که به طور قطع، اتفاق این مهم نیازمند یک مدیریت علمی است.

* تسنیم:‌ در حوزه ترجمه و نشر مکتوبات فرهنگی دو کشور چه اقداماتی صورت گرفته است؟


از آنجایی که ارتباط با نخبگان و اندیشمندان کارآمدترین روش داد و ستد فرهنگی است و در پی آن می‌توان به چاپ و نشر کتاب به زبان‌های گوناگون در زمینه‌های فرهنگ ایرانی ـ اسلامی پرداخت، متاسفانه آن چیزی که من می‌دانم در فیلیپین اتفاق نیافتاده است.

در فیلیپین به دلیل کمبود مترجم آشنا به زبان فارسی، بحث ترجمه و نشر مکتوبات فرهنگی میان دو کشور به ندرت بوده و همواره نیازمند فراهم‌آمدن مقدمات این زمینه هستیم.

* تسنیم: تعامل فرهیختگان و دانشگاهیان ایران و فیلیپین به چه صورت است؟

تاکنون یک توافق‌نامه علمی ـ دانشگاهی با دانشگاه تهران داشتیم که در راستای آن تعدادی از اساتید جهت تدریس دروس ایران‌شناسی و زبان فارسی در مقطع ارشد و دکتری به فیلیپین اعزام شده‌اند که امیدوارم این سطح از همکاری‌های علمی ‌ـ دانشگاهی بیش از پیش تقویت شود.

* تسنیم:‌  لطفاً در خصوص توافق‌نامه‌های فرهنگی فی مابین دو کشور بگویید؟

توافق‌نامه‌های فرهنگی میان ایران و فیلیپین که با نظارت سفارت دو کشور به امضاء رسیده بسیار زیاد است. فعالیت‌ها و برنامه‌هایی که در حوزه فرهنگی و علمی در فیلیپین اجرا می‌شود، با همکاری رایزنی فرهنگی ایران صورت می‌گیرد.

تعاملاتی که میان رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه‌های فیلیپین محقق می‌شود، در سطح مطلوبی بوده است که از میان آن می‌توان به برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری که با استقبال دانشجویان و اساتید و اصحاب فرهنگی مواجه شده، اشاره کرد.

* تسنیم:‌در حوزه گفت‌وگوهای ادیان چطور؟

سازمانی تحت عنوان مطالعات فرهنگی و علمی بین اساتید فیلیپینی تأسیس شده که در راستای آن، رایزنی فرهنگی ایران گفت‌وگوهای دینی برگزار می‌کند. فیلپینی‌ها به دین مسیحیت گرایش دارند و تنها 9 درصد از آنها مسلمان هستند. بین مسلمانان و مسیحیان در فیلیپین گفت‌وگوی دینی و تمدن‌ها برگزار می‌شود که توانسته بسیار تأثیرگذار باشد و در پی آن، همکاری‌ها و اشتراکات خوبی بین مسیحیت و اسلام در فیلیپین ایجاد شود.

چندی پیش کنفرانسی با موضوع «عاشورا» در فیلیپین برگزار شد که برخی از اساتید مسیحی حضور داشتند و مطالب خود را ارائه کردند که تحقق این مهم نشاگر همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح میان دو دین است.

* تسنیم:‌ فیلیپین در حوزه مطالعات فرهنگی چه دستاوردهایی داشته است؟


از مجموعه برنامه‌هایی که به صورت تخصصی در دانشگاه‌های فیلیپین بدان توجه می‌شود، مسئله مطالعات فرهنگی است. در حال حاضر با اجرای برنامه مطالعات خاورمیانه که در آن از اساتید و پژوهشگران برجسته بهره گرفته شده، برای ارائه مطالعات فرهنگی به ویژه کشور ایران استفاده می‌شود.

این برنامه فرهنگی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران محقق شده در راستای افزایش سطح آگاهی‌های فیلیپینی‌ها نسبت به ایران و فرهنگ و تمدن دیرینه این کشور اسلامی مؤثر و سازنده خواهد بود.

* تسنیم:‌ وضعیت مسلمانان در فیلیپین چگونه است؟

مسلمانان در فیلیپین از تحصیلات بالایی برخوردارند و اغلب در دانشگاه‌ها به عنوان استاد و یا پژوهشگر مشغول به فعالیت هستند. همینطور مسلمانان شیعه فیلیپین در بالاترین مدارج علمی هستند و به دلیل مطالعات بسیاری که در حوزه‌های مختلف دارند، خدمات علمی به روز و سازنده‌ای را به همگان ارائه می‌دهند.

* تسنیم:‌ در خصوص دیدگاه فیلیپینی‌ها نسبت به توطئه اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی به عنوان یکی از اقدامات فریبکارانه رسانه‌های غربی و صهیونیستی، بگویید؟

متأسفانه دیدگاه فیلیپینی‌ها در خصوص چهره حقیقی اسلام و ایران، این سرزمین اسلامی منفی است، زیرا اطلاعات مربوط به اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی توسط بی‌بی‌سی منتشر می‌شود و برای مقابله با این پدیده زشت، اتحاد و ائتلافی بین رسانه‌های کشورهای اسلامی ضروری است.

اساتید دانشگاه‌ها و مسئولان فرهنگی فیلیپین درصدد آن هستند تا با برگزاری کنفرانس‌ و سمینارهای تخصصی در راستای معرفی اسلام حقیقی و ایران در فیلیپین تلاش کنند. در واقع، خواهان ایجاد فرصتی هستیم تا از طریق همکاری و همگرایی بتوان چهره زشتی را که رسانه‌های غربی از اسلام و ایران ارائه دادند را، زدود و اسلام واقعی را معرفی کنیم.

* تسنیم: برخی از دانشمندان فیلیپینی معتقدند که انقلاب فیلیپین متأثر از انقلاب جمهوری اسلامی ایران است. شما این قضاوت را قبول دارید؟ برداشت شما در این خصوص چگونه است؟

 بله همین طور است. براساس برداشت برخی از دانشمندان و اساتید فیلیپینی، انقلاب فیلیپین در سال 1986 متأثر از انقلاب جمهوری اسلامی ایران است. از دیگر مواردی که ما از انقلاب اسلامی ایران دریافتیم رهبری داهیانه امام خمینی(ره) و تأثیر انکارناپذیر ایشان بر حرکت‌های مردمی برای دفاع از حریم انقلاب اسلامی ایران بود. انقلاب اسلامی ایران، انقلاب آرامش و واقعی بود. این دو انقلاب ثابت کرد، نیروهای مردمی با تکیه بر باورهای مذهبی و رهبری هوشمند می‌توانند ساختارهای قدرتمند را واژگون و ساختاری جدید ایجاد کنند.

* تسنیم:‌ در برخی از گزارش‌ها آمده که رییس انجمن دوستی فیلیپین و ایران معتقد است که از تمام ظرفیت‌ها برای همکاری دو کشور استفاده نشده است، نظر شما در خصوص این مسئله چیست؟

همکاری‌های ما آنطور که باید هنوز توسعه نیافته است، با این که ظرفیت‌های زیادی برای همکاری وجود داشته ولی در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و تجاری و دانشگاهی کوتاهی شده است. لازمه توسعه این روند در گام اول، شناخت مردم دو کشور از یکدیگر است.

آنچه در راستای روابط بین دو کشور ماندگارتر خواهد بود، توسعه همکاری‌های فرهنگی است که در نهایت به توسعه اقتصادی کمک شایانی می‌کند. شایسته است رویکرد و چشم‌انداز خود را از موقعیت کنونی و آینده روابط روشن کنیم.

* تسنیم:‌ اکنون با گذشت 51 سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و فیلیپین، تاریخچه و آینده این روابط را چگونه بررسی می‌کنید؟

اخیراً کنفرانسی با حضور محققان ایران و فیلیپین برگزار شد که در پی آن، تمامی نظریه‌های مربوط به روابط دو جانبه دو کشور در آینده‌ تبیین و بررسی شد.سعی ما بر این است تا از حوزه فرهنگ و هنر روابط خود را با ایران اسلامی بسط و توسعه دهیم، چراکه این سرزمین اسلامی دارای دستاوردهای فرهنگی و توانمندی‌های بسیاری است که می‌تواند الگویی در مسیر رشد و پیشرفت کشورمان باشد.

* تسنیم:  در پایان، نگاه شما نسبت به طرح «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» که توسط رئیس جمهوری منتخب ایران برای نخستین‌بار از تریبون سازمان ملل متحد مطرح شد، چگونه است؟ آیا از این شعار در فیلیپین استقبال می‌شود؟

روحانی، فردی سیاستمدار و با تجربه است. با توجه به اینکه شناخت زیادی از ایران و فرهنگ دیرینه این کشور نداریم، اما در دوره اصلاحات در ایران که بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها مطرح شد، حمایت‌های بسیاری کردیم. ما به دنبال صلح، دوستی و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز هستیم. تنها کشوری که در خاورمیانه به موضوع گفت‌وگو تأکید دارد، ایران است. از این رو، توانسته امنیت خود را حفظ کند و همین موضوع است که منجر به پیشرفت روزافزون این کشور شده است.

در شرایط امروز منطقه و جهان که دشمنان دین به دنبال ارائه تصویری خشن از دین هستند، هدف ما و ایران یکی است و خواستار گام ‌برداشتن در مسیری مشترک با ایران هستیم تا در آینده نزدیک، روابط دو کشور بیش از پیش گرم و صمیمی‌تر شود. ایران در شرایط حساس‌ترین منطقه خاورمیانه و فیلیپین در شرق آسیا می‌توانند روابط گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

انتهای پیام/


١٣:٠٨ - 1395/10/05    /    شماره : ٦٦٨١٦٢    /    تعداد نمایش : ٣٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
نخستین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند پایان یافت/ تأسيس مجمع گفتگوهاي فرهنگي ايران و هند/ صلح پايدار جهاني با گفتگوهای فرهنگی/ گفتگو ظرفيتی مناسب براي توسعه همه جانبه/ راه اندازی پایگاه اینترنتی و چاپ نشریات مشترک/ایران میزبان دومین دور گفتگوهای فرهنگی
ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام
رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال
زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند
عزم جدی برای تحقق و اجرایی شدن برنامه های فرهنگی وجود دارد
گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است
حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند
تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک
جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه

 

گزارش تصويري
 • افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي
  هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي با عنوان «نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه» امروز به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد.

 • افتتاح هفته فرهنگي الجزاير
  هفته فرهنگي الجزاير در تهران، بعد از ظهر ديروز (دوشنبه 22 آذر)با حضور وزراي فرهنگ ايران و الجزاير و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران افتتاح شد.

 • دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان، با حضور هیئت عالی دینی جمهوری اسلامی ایران 2 آذرماه به مدت دو روز در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم برگزار شد.

 • اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا
  اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگي ایران و اروپا به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همكاري رايزني فرهنگي كشورمان به میزبانی بنیاد دائره المعارف ایتالیا در رم برگزار شد.

 • ديدار ابراهيمي تركمان با پاپ
  ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیئت دینی و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سفر به ايتاليا، 3آذرماه ضمن حضور در واتیکان با پاپ فرانسیس دیدار و گفت‌وگو كرد.