English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٧ مرداد ١٣٩٦
اخبار > انتقال علماء، كتاب و ترجمه از عوامل تمدن‌ساز است/علم آموزي اروپائيان از مسلمانان/ اسلام جميع‌ همه تمدن‌ها / ايرانيان پرچمدار بازسازی تمدن اسلامي


  چاپ        ارسال به دوست

ولايتي در سازمان فرهنگ:

انتقال علماء، كتاب و ترجمه از عوامل تمدن‌ساز است/علم آموزي اروپائيان از مسلمانان/ اسلام جميع‌ همه تمدن‌ها / ايرانيان پرچمدار بازسازی تمدن اسلامي

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل در مراسم هفته پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تاكيد بر اين كه اروپا علم را از مسلمانان آموخت، گفت: انتقال علماء، كتاب و ترجمه از عوامل تمدن‌ساز است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم گراميداشت «هفته پژوهش»، رونمايي از 110 اثر پژوهشي در حوزه روابط فرهنگي و بين‌المللي و همچنين معرفي پژوهشگران برتر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پيش از ظهر امروز (سه‌شنبه 30 آذر) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جمعي از پژوهشگران كشورمان و اساتيد اين حوزه و همچنين كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل حسينيه الزهرا (س) برگزار شد.

در اين مراسم، علي‌اكبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل در سخنراني خود با تقدير رونمايي از 110 اثر پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حوزه روابط فرهنگي و بين‌المللي، گفت: ترجمه و انتشار آثار پژوهشي در حوزه روابط فرهنگي و بين‌المللي به زبان‌هاي ديگر، ابتكاري است در راستاي انتقال فرهنگ اسلامي ـ ايراني كه پس از انقلاب اسلامي ايران تحول يافته است و پيش از آن، انتقال مفاهيم ارزشي و فرهنگي به جوامع ديگر، در كشور ما صورت نمي‌گرفت.

وي در ادامه با بيان اينكه موضوع فرهنگ ايراني به قدمت تاريخ بشر و فرهنگ اسلامي به قدمت تاريخ دين مبين اسلام است، افزود: ایرانی‌ها همیشه مردمی فرهنگی بودند و خواهند بود و بیشترین نقش را در تمدن اسلامی ایفا کرده‌اند و همچنان پرچمدار بازسازی و بازنگری تمدن اسلامي، ایرانیان هستند.

وی ضمن اشاره به چند نکته در خصوص اهمیت ترجمه به عنوان ابزاري براي انتقال فرهنگ یک قوم به قومی دیگر است، گفت: اسلام سعه صدری دارد كه آن را به ملت‌هاي مختلف منتقل کرده و موجب جهانی شدن همه دستاوردهايش شده است.

وي ادامه داد: در حاليكه بسیاری از مکاتب، مذاهب و روش‌ها نتوانستند بر اقوام و فرهنگ‌هاي دیگر مسلط شوند، اسلام در اين باره موفق عمل كرد. برخی اين بحث را مطرح مي‌كنند كه این تمدن مسلمانان و یا تمدن اسلامی است؛ پاسخ آن، هر دو تمدت‌هاست، یعنی هم تمدن اسلام و هم تمدن مسلمانان.

ولايتي همچنين گفت: هيچ كسي به اجبار دين مبين اسلام را نمي‌پذيرد، «لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ ...»؛ اسلام بر خلاف بسياري از مكاتب و مذاهب، هر سخن نيكي را قبول مي‌كند. زماني كه اسلام در جهان گسترش يافت، بهترين ارزش‌هاي هر قوم و فرهنگ و تمدني را پذيرفت و داخل مجموعه فرهنگ اسلامي قرار داد كه اين هنر اسلام است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تأکید کرد: زمانی كه اسلام با تمدن‌های دیگر مجاورت داشت آنها را نفی نکرد. گاهي ادعايي مبني بر كتاب‌سوزي مسلمانان مطرح مي‌شود؛ اين اتهام واهی است زيرا اسناد تاريخي موجود خلاف این ادعاي واهي را اثبات مي‌كند.

وي در سخنان خود، از مهم‌ترین راه‌های انتقال فرهنگ‌ها ترجمه آثار به زبان‌های مختلف دانست و گفت: حنین‌ بن اسحاق و اسحاق‌ بن حنین، پدر و پسری هستند که در قرون دوم و سوم 220 کتاب و رساله را از زبان‌هاي یونانی و سریانی به عربی ترجمه کردند. در نمونه‌اي ديگر، فارابی زبان یونانی یاد گرفت و دست به ترجمه كتاب «ما بعد الطبیعه» ارسطو كرد؛ چون ترجمه قبلي اين كتاب دچار اشکال بود.

انتقال علماء، كتاب و ترجمه؛ سه عامل مهم علم و تمدن

ولايتي در بخش ديگري از سخنانش به ترجمه کتب در تاریخ اسلام اشاره و تصريح كرد: از راه‌های دیگر انتقال فرهنگی ترجمه کتاب‌ها و انتقال دانشمندان بوده است. ابوریحان بیرونی، ابوسهل مسيحي و ابن‌سینا با اجبار به دربار غزنوی دعوت شدند. ابوريحان در دربار محمود عزنوي حاضر شد، ابوسهل مسيحي در مسیر فوت کرد و ابن‌سینا هم به دليل مذهب شيعه كه داشت، از خوارزم گريخت و ابتدا به دربار آل زيار و بعد به دربار آل‌بویه پناه آورد.

وي سپس با بيان اينكه انتقال علما، كتاب و ترجمه، سه عامل مهم انتقال علم، فرهنگ و تمدن است، ادامه داد: اسلام جمع‌كننده همه تمدن‌ها است و اروپا، علم خود را با استفاده از تلاش‌هاي علمي مسلمانان آموختند و بارور كردند. اين تأثير به اندازه‌اي است كه؛ كاغذ و باروت اختراع چيني‌هاست اما اروپايي‌ها آن را به نام مسلمانان مي‌شناسند. اعداد 0 تا 9 اختراع هندي‌هاست اما در كشورهاي اروپايي به آن اعداد عربي مي‌گويند. بر اين اساس تأكيد مي‌شود كه مسلمانان در شكل‌دهي تمدن‌ بشري، نقش اساسي داشته‌اند.

فرهنگ امروز مسلمانان در بیداری اسلامی جلوتر از غرب است

ولایتی در ادامه سخنان خود، افزود: غربی‌ها معتقدند هر چه تمدن وجود دارد برای آنهاست در حالیکه تمدن متعلق به تمام بشر است نه یک قوم خاص. ما دلایل متعددی داریم که نشان می‌دهد مسلمانان تمدنی را که از یونان و روم گرفتند بسیار بر آن افزودند. حتی در تاریخ آمده که فیثاغورث حدود 10 سال در ایران زندگی می‌کرد و بسیاری از علومش را از ایرانیان و هندی‌ها آموخت. بنابراین بسیاری از کتب ما که در بخش دوم ترجمه در اروپا منتقل و ترجمه شد، برای طالبان علم در اروپا سرآمد شد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل يادآور شد: فرهنگ امروز مسلمانان در بیداری اسلامی جلوتر از غرب است، امروز مشخص است که فرهنگ غرب منحط شده و مناظرات اخیر کاندیداهای آمریکا این امر را تأیید می‌کنند، چرا که هر کدام سعی داشتند یکدیگر را به بی‌اخلاقی و بی‌ارزشی متهم کنند. این مناظرات درپوش را از جامعه‌ای که دچار ضدارزشی و بي‌اخلاقی شده برداشته است، بنابراین غرب امروز احتیاج به فرهنگ ما دارد.

وي تأكيد كرد: ما در سایه بیداری اسلامی و پرچم‌داری ایران در برابر چهره وارونه‌ای که غرب از اسلام نشان می‌دهد، ایستاده‌ایم.

ولايتي در سخنان پاياني خود، ضمن تبریک انتخاب مجدد ابراهیمی‌ترکمان به عنوان ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جلسه شورای عالی اين سازمان، گفت: دكتر ابراهيمي‌ترکمان، فرد شایسته‌ای هستند و خداوند بر طول عمرشان بیفزاید.

فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ معطوف به مديريت روابط فرهنگي بين‌المللي است

در ابتداي اين مراسم، قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي سخناني، ضمن تسليت فرارسيدن سالروز شهادت صادق گنجي، اولين شهيد اقتدار فرهنگي كشورمان به مديريت و راهبری روابط فرهنگي بین‌المللی و سياست‌گزاري و هماهنگی برنامه‌ها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اشاره كرد.

وي اظهار كرد: مجموعه فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي معطوف به مديريت روابط فرهنگي بين‌المللي است. آنچه كه در طول اين مدت بر آن تلاش شده، انتقال فرهنگ ايراني و اسلامي به جهانيان بوده كه اين روند با بهره‌گيري از بدنه كارشناسي سازمان محقق شده است.

سليماني افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تلاش است تا با بهره‌گیری از دانش سازماني و توان فرهیختگان در قالب فعاليت‏هاي متنوع و گوناگون مخاطبان خود را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران آشنا کند.

وي همچنين، بيان كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر اين باور است كه برنامه‌ريزي در امور فرهنگي بين‌المللي بايد براساس تحقيق، پژوهش و مطالعه باشد تا اثربخشي برنامه‌ها را شاهد باشيم. از اين‌رو گفت‌وگوهاي دینی میان ادیان الهي پیرامون چالش‌ها و گرفتاری‌های بشر و همچنين، گفت‌وگوهاي فرهنگي در دستور كار قرار داده است كه می‌تواند به بسیاری از رنج‏هاي جامعه انساني پایان دهد.

سليماني در پايان سخنان خود، يادآور شد: مجموعه كار علمي كه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طراحي و توليد مي‌شود، مُتكي بر دانش و فضيلت است، چراكه اگر غير از اين باشد نتيجه نهايي آن سودمندي حاصل نخواهد شد.

بنابر اعلام اين خبر، در ادامه اين مراسم رونمايي از 110 اثر پژوهشي در حوزه روابط فرهنگي و بين‌المللي و همچنين، معرفي پژوهشگران برتر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي صورت گرفت.

انتهاي پيام/


١٢:٣٧ - 1395/09/30    /    شماره : ٦٦٧٨٠٥    /    تعداد نمایش : ١١٦٥خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي در مشهد مقدس
  نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي 11 مرداد و در جريان پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

 • نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ
  نشست گروه 16 نفره از مسئولان، رؤساي دانشكده‌ها، شخصیت‌های علمی و اساتید دانشگاه‌‌هاي لبنان با عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه دوشنبه 23 مرداد در محل اين سازمان، برگزار شد.

 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.