English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٣٩٥
اخبار > رضايت وزير ارشاد از رويكرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي


  چاپ        ارسال به دوست

رضايت وزير ارشاد از رويكرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سيدرضا صالحي‌اميري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي صبح امروز (28 آذرماه) در جلسه شوراي مديران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي رضايتمندي خود را از رويكرد اين سازمان در مديريت جديد ابراز كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جلسه شوراي مديران، صبح امروز (28 آذرماه) با حضور سيد رضا صالحي‌اميري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و جمعي از معاونان و مديران سازمان در محل اين سازمان، برگزار شد.

در اين نشست، صالحي‌اميري در سخناني، ضمن تبريك ايام ميلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) و گراميداشت هفته وحدت، با اشاره شناخت خود از اين سازمان و فعاليت‌هاي آن افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي فعاليت‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور بايد اهداف خود را از طريق برنامه‌هاي كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت تبيين و پيگيري كند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تجميع فعاليت‌هاي فرهنگي، آموزشي، علمي و ديني را منطق كار فرهنگي در خارج از كشور برشمرد و افزود: ارائه تصوير واحد از نظام فرهنگي به خارج از كشور از ضرورت‌هاي فعاليت‌هاي فرهنگي در خارج از كشور به شمار مي‌آيد و همگي بايد براي تحقق اين مهم تلاش كنيم.

وي يكي از اهداف بلندمدت اين سازمان را تمركزگرايي در حوزه‌هاي فرهنگي، علمي و ديني در خارج از كشور دانست و افزود: ايجاد بسترهاي لازم در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي پذيرش مسئوليت‌هاي جديد به عنوان مأموريت‌هاي كوتاه‌مدت، بخشي ديگر از اهداف اين سازمان است.

رييس شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تأكيد بر ضرورت تمركز در فعاليت‌هاي فرهنگي خارج از كشور، موازي‌كاري در اين فعاليت‌ها را از مصاديق مخدوش شدن چهره نظام اسلامي در خارج از كشور برشمرد و افزود: موازي‌كاري در فعاليت‌هاي فرهنگي خارج از كشور منجر به اصطحكاك، اضمحلال و انحلال اين برنامه‌ها مي‌شود.

وي در ادامه، توفيقات ديپلماسي فرهنگي در خارج ازكشور را محصول هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي و انسجام فعاليت‌هاي فرهنگي در داخل كشور برشمرد و افزود: همكاري‌ها و هماهنگي‌هاي ميان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و ساير نهادهاي فرهنگي بايد با مرزبندي مشخص و بر پايه هويت مستقل سازماني صورت گيرد.

وي با اشاره به عملكرد مثبت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سه سال اخير، فلسفه حضور خود را در شوراي مديران اين سازمان، تشكر از اقدامات انجام شده برشمرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، پرسنل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي را توانمند و از سرمايه‌هاي نظام در حوزه‌هاي فرهنگي در خارج از كشور دانست و از دوره جديد مديريت در اين سازمان به عنوان عصر مطالبه‌گري ياد كرد و گفت: احياي جايگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سطح ملي، اثربخشي ديپلماسي فرهنگي و تدوين ديپلماسي فرهنگي با چشم‌انداز 10 ساله و برنامه‌ريزي براي رسيدن به اين چشم‌انداز از مطالبات اينجانب در دوره مسئوليت جديد است.

وي در سخنان خود، بر توجه و اهتمام بيشتر به موضوع ترجمه متون و همچنين، حضور مؤثر در شبكه‌هاي اجتماعي و انسجام درون سازماني تأكيد كرد.

صالحي‌اميري با اشاره به آينده روشن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خواستار تلاش جدي نيروهاي توانمند اين سازمان شد و عدم احساس خستگي را مهم‌ترين نياز امروز اهالي فرهنگ دانست.

در ابتداي اين نشست، ابراهيمي‌تركمان طي سخناني، ضمن تسليت فرارسيدن سالروز شهادت صادق گنجي، اولين شهيد اقتدار فرهنگي كشورمان به تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سه سال اخير پرداخت.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين گزارش، تلاش در جهت حرفه‌اي سازي سازمان، اتكاء به نيروهاي درون سازماني، هم‌افزايي و ارتباط با ساير دستگاه‌هاي فرهنگي در داخل كشور، ارتقاي روابط با ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ادارات كل استان‌هاي اين وزارتخانه، تهيه اساسنامه جديد اين سازمان و تصويب آن، تشكيل شوراهاي مشورتي، بازگرداندن مأموران به خارج از سازمان، تشكيل پايگاه مديريت دانش و ضابطه‌مند شدن جذب نيرو در سازمان، را بخشي از اقدامات اين سازمان برشمرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه، استانداردسازي فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براساس شاخص‌هاي بين‌المللي، راه‌اندازي گفت‌وگوهاي فرهنگي با جهان، تلاش در جهت قانون‌مندسازي فعاليت‌ها، احياي شوراهاي تخصصي از جمله كميته منابع انساني و قراردادها و ...، تسريع در روند شفافيت مالي نمايندگي‌هاي فرهنگي در خارج از كشور، توجه به مصوبات مغفول به گذشته و تلاش در جهت اجراي آنها همچون جايزه امام خميني (ره)، سازماندهي نهضت ترجمه و نشر از طريق اجراي طرح تاپ، اهتمام بيشتر به موضوع گفت‌وگوي اديان و راه‌اندازي گفت‌وگوهاي فرهنگي، حل مشكلات ارزي نمايندگي‌ها، سازماندهي فعاليت‌ها در بخش اعزام مبلغ، وضعيت مناسب سازمان در بحث دولت الكترونيك، را از رويكردهاي اين سازمان عنوان كرد.

در پايان اين نشست، عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل  و برخي از مديران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به ارائه ديدگاه‌هاي خود پرداختند.

انتهاي پيام/


١٢:٣٩ - 1395/09/28    /    شماره : ٦٦٧٦٠٥    /    تعداد نمایش : ٥٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
نخستین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند پایان یافت/ تأسيس مجمع گفتگوهاي فرهنگي ايران و هند/ صلح پايدار جهاني با گفتگوهای فرهنگی/ گفتگو ظرفيتی مناسب براي توسعه همه جانبه/ راه اندازی پایگاه اینترنتی و چاپ نشریات مشترک/ایران میزبان دومین دور گفتگوهای فرهنگی
ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام
رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال
زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند
عزم جدی برای تحقق و اجرایی شدن برنامه های فرهنگی وجود دارد
گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است
حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند
تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک
جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه

 

گزارش تصويري
 • افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي
  هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي با عنوان «نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه» امروز به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد.

 • افتتاح هفته فرهنگي الجزاير
  هفته فرهنگي الجزاير در تهران، بعد از ظهر ديروز (دوشنبه 22 آذر)با حضور وزراي فرهنگ ايران و الجزاير و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران افتتاح شد.

 • دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان، با حضور هیئت عالی دینی جمهوری اسلامی ایران 2 آذرماه به مدت دو روز در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم برگزار شد.

 • اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا
  اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگي ایران و اروپا به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همكاري رايزني فرهنگي كشورمان به میزبانی بنیاد دائره المعارف ایتالیا در رم برگزار شد.

 • ديدار ابراهيمي تركمان با پاپ
  ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیئت دینی و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سفر به ايتاليا، 3آذرماه ضمن حضور در واتیکان با پاپ فرانسیس دیدار و گفت‌وگو كرد.