English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
اخبار > 110 عنوان كتاب و نشريه سازمان فرهنگ در هفته پژوهش رونمايي مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

رباني خبر داد؛

110 عنوان كتاب و نشريه سازمان فرهنگ در هفته پژوهش رونمايي مي‌شود

رييس مركز مطالعات فرهنگي - بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از رونمايي 110 عنوان كتاب و نشريه اين سازمان در هفته پژوهش خبر داد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بحث روابط فرهنگي، يكي از عرصه‌هاي پيچيده‌ ارتباطات بين ملت‌ها و دولت‌ها محسوب مي‌شود و با توجه به وضعيت كنوني كه در حوزه‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي با آن مواجه هستيم، پرداختن به حوزه روابط فرهنگي و مطالعه در خصوص آن حايز اهميت بسياري است. يكي از كاستي‌هاي مشهود در عرصه روابط فرهنگي، نپرداختن به مطالعات عميق و پژوهش‌محور در خصوص اين روابط است كه متأسفانه در كشور ما كمتر به آن توجه مي‌شود و در حالي شاهد اين بي‌محلي به پژوهش فرهنگي هستيم كه به نظر مي‌رسد، روابط فرهنگي عرصه‌اي تخصصي و نيازمند پژوهش و مطالعه است. بر اين اساس بايد مطالعات فرهنگي را به عنوان تراز و عامل تبيين ساز و كار فعاليت‌هاي فرهنگي مورد تأكيد قرار داد. با توجه به شناخت همين الزامات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با راه‌اندازي مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي، پژوهش در اوضاع فرهنگي جهان را در دستور كار قرار داده و در اين عرصه صاحب محصولات قابل دفاع بيشماري است. به بهانه فرا رسيدن هفته پژوهش، گفت‌وگويي با محمدعلي رباني، رييس اين مركز انجام داديم و از وي درباره برنامه‌هايي كه براي هفته پژوهش اجرا خواهند كرد، پرسيديم.

 

هفته آخر آذر ماه هر سال در جمهوري اسلامي ايران، هفته پژوهش نامگذاري شده است و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين هفته، توليدات پژوهشي و مطالعات فكري خود را معرفي مي‌كند. با توجه به اينكه مركز تحت هدايت شما متولي اين امر در سازمان است، بفرماييد كه برنامه شما براي بزرگداشت هفته پژوهش چيست؟

در كشور براي تقويت رويكردهاي علمي و پژوهشي، هفته‌اي به نام هفته پژوهش تعيين شده كه در آن مجموعه دستگاه‌هاي مرتبط، تشويق مي‌شوند تا به سمت دستيابي به رويكرد علمي شدن حركت كنند. اين سازمان‌ها مراسم‌هايي را هم در اين موضوع برگزار مي‌كنند. از آنجايي كه يكي از وظايف اين سازمان، تبادل اطلاعات و به ويژه اطلاعات فرهنگي، حوزه‌هاي فرهنگي و پديده‌هاي فرهنگي كشورهاي مختلف براي مخاطبان داخل و همچنين ارايه اطلاعات فرهنگي از داخل براي مخاطبان خارجي است، بنابراين هفته پژوهش، فرصتي است براي معرفي اين رويكرد سازمان و هم عملكردي كه در حوزه چاپ و نشر كتاب و مجله و ساير فعاليت‌ها در حوزه پژوهش داشته است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم در اين هفته مراسمي را در روز سه‌شنبه 30 آذر با عنوان «تقويت رويكردهاي پژوهشي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي» برگزار خواهد كرد. اين سازمان معمولاً هر دو سال يكبار و يا سالي يكبار برنامه بزرگداشت هفته پژوهش را با دعوت از شخصيت‌هاي سرشناس و نامدار پژوهشي و فرهنگي كشورمان برگزار مي‌كند كه فرصتي است براي معرفي تازه‌هاي نشر مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي در سال قبل از آن. امسال هم خوشبختانه عليرغم مضيقه‌هاي مالي موجود در دستگاه‌هاي فرهنگي، توانسته‌ايم مجموعه‌اي در حدود  20 كتاب را به زبان فارسي در معرفي جامعه و فرهنگ كشورهاي مختلف و موضوعات فرهنگي چاپ و منتشر كنيم و در سایر حوزه ها همانند طرح تاپ و گزارش پایان ماموریت رایزنان فرهنگی نیز بیش از 70 اثر در هفته پژوهش ارائه خواهد شد.

آیا  با توجه به اهمیت جايگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي حجم فعالیت های چاپ ونشر  راضي‌كننده می باشد ؟

البته بحث كتاب در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي منحصر به مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي نيست و مراكز ديگر سازمان به خصوص مركز ترجمه و نشر كه متولي ترجمه معكوس از زبان فارسي به زبان‌هاي ديگر است، در اين باره فعال هستند و آثار خود را در هفته پژوهش رونمايي خواهند كرد.  مركز ترجمه امسال حدود 40 كتاب را در راستاي طرح «تاپ» منتشر كرده كه جاي تقدير دارد. مضاف بر اينكه بخشي از فعاليت‌ها و عملكرد مجموعه نمايندگي‌هاي ما در خارج از كشور در حوزه چاپ و نشر و  پژوهش و مطالعه است. همچنين بخش‌هاي ديگر سازمان مانند اداره‌كل امور زنان و خانواده، كتابخانه مركزي، اداره‌كل امور فرهنگي ايرانيان خارج از كشور و بنياد انديشه هم منشوراتي را در حوزه وظايف خود داشته‌اند. بر اين اساس در مراسم هفته پژوهش امسال قریب به  100 عنوان از تازه های نشر رونمايي خواهد شد. مضاف بر اینکه این آثار صرفا مربوط به سالجاری است مرکز مطالعات سال گذشته نیز از مجموعه ای حدود 20 کتاب از منشورات خود که عمدتا  به موضوع افراط گرایی اختصاص داشت سال گذشته طی مراسمی با حضور آقای دکتر ولایتی رونمایی کرد  بنابراين به نظر مي‌رسد كه منشورات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از رقم مناسبي برخوردار می باشد.

 همكاران سازمان  كه قاعدتاً كارشناسان متخصص كشور در بحث ارتباطات فرهنگي بين‌المللي هستند چه سهمی از اين پژوهش ها و منشورات را بر عهده دارند ؟

بخشی  از آثار مطالعاتي و تحقيقاتي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي توسط كارشناسان آن تهيه و تدوين شده است. اين را نيز بايد عنوان كنم كه؛ هفته پژوهش صرفاً براي معرفي چاپ و نشر كتاب نيست؛ بلكه فرصتي است براي معرفی عملكرد پژوهشي سازمان و نمايندگي‌‌هاي فرهنگي آن در خارج از كشور. ما حدو 2 ماه قبل فراخواني منتشر و همكاران سازماني را تشويق كرديم تا در عرصه پژوهش، فعاليت‌هاي خود را منعكس كنند. برخي از همكاران ما مقالاتي در نشريات علمي ـ پژوهشي و يا كتاب‌هايي را چاپ كرده‌اند؛ بنابراين در 5 رشته فراخوان داديم تا فرصت مشاركت و معرفي تلاش‌هاي پژوهشي خود را داشته باشند. آثار مكتوب در رشته‌هاي «مقالات منتشر شده در نشريات علمي»، «تدوين كتاب و ترجمه كتاب»، «ارايه مقاله با موضوع پژوهش و آسيب‌شناسي فعاليت‌هاي پژوهشي در سازمان»، «طرح‌هاي پژوهشي» و « رساله پايان مأموريت» به دست ما رسيده و كار داوري آنها به پايان رسيده است.

آثار برتر تشويق مي‌شوند؟

نفرات اول علاوه بر دريافت تقديرنامه از  رياست محترم سازمان، به يك دوره سفر مطالعاتي در خارج از به مدت چند هفته تا يك ماه، اعزام خواهند شد. نفرات دوم و سوم هم در كنار تقديرنامه  جوايز تشويقي دريافت خواهند كرد. البته اينها بهانه‌اي است كه همكاران ما براي انتشار مطالعات و پژوهش‌هاي خود ترغيب شوند.

فعاليت‌هاي پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي راضي‌كننده هستند؟

هر ساله سهم قابل توجهی از برنامه بودجه نمايندگي‌هاي فرهنگي  به برنامه‌هاي پژوهشي اختصاص دارد؛ هر چند باید اذعان نمود هنوز توجه لازم به امر پژوهش وتحقیق در حوزه روابط فرهنگی بین المللی که به دلیل تحولات و پیچیده گی های آن حائز اهمیت می باشد صورت نمی گیرد . به نظر مي‌رسد امروزه بیش از هر زمان دیگر نیازمند توجه به پژوهش و مطالعه و از جمله رصد و پالايش دائم در حوزه تحولات فرهنگي وبین المللی می باشیم و  سازمان فرهنگ می تواند از طریق پژوهش های علمی و همچنین ترجمه و نشر كتاب ، نیاز مراکز علمی وفرهنگی کشور را دراین خصوص پاسخ گوید .

مخاطبان محصولات پژوهشي شما چه گروهي از جامعه هستند؟

ارتباطات فرهنگی امری دو سویه و دو وجهی است .قطعا همانگونه که سازمان وظیفه دارد تا نیازهای مخاطبین ومجامع علمی و دانشگاهی دیگر جوامع به مطالعات ایران ،انقلاب اسلامی ،اسلام وشیعه را پاسخ گوید  ،یقینا برخوردار كردن مجموعه مراكز علمي و دانشگاهي ما از نتیجه مطالعات وپژوهش هلی صورت گرفته در خصوص تحولات فرهنگي در كشورهاي مختلف،نیز  از جمله وظايف سازمان و به عهده مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي آن  است. بر اين اساس يكي از تلاش‌هاي ما همين است كه از طريق برگزاري  نشست‌ها ،ارائه تحلیل ها و  مقالات و سفارش تدوين كتاب‌ ویا ترجمه آن  در خصوص تحولات فرهنگي رخ داده در كشورهاي مختلف ، محتواي علمي مناسب و منطبق با واقعيات روز را را به دانشگاه‌ها  ومراکز فرهنگی کشور ارايه داد.

ابزار شما براي اين انتقال چيست؟

روش ها وشیوه های مختلفی پیش بینی شده است .همانگونه که اشاره شد تهیه وارائه تحلیل ها ی علمی ،رصد وپایش تحولات وپدیده های فکری وفرهنگی در دنیا و همچنین ترجمه ونشر منابع وکتاب هایی که در مراکز علمی وفرهنگی جهان نوشته شده است از جمله این روش ها وابزارهاست که در مرکز مطالعات نیز بدان پرداخته می شود.خوشبختانه امسال در گسترش رویکردهای علمی در سازمان ،توانستيم فصلنامه «مطالعات فرهنگي بین المللی » را راه‌اندازي كنيم. شماره‌هاي اول و دوم آن منتشر شده و نسخه‌هاي سوم و چهارم آن زير چاپ است. پيگير هستيم تا رتبه علمي  پژوهشی اين نشريه را از وزارت علوم دريافت كنيم. اين نشريه فرصتي است براي تولید ادبیات و تحليل علمي تحولات فرهنگي در كشورهاي مختلف توسط نخبگان .مضاف بر آن تاسیس انجمن علمی روابط فرهنگی بین المللی را نیز در دست اقدام داریم و تشریفا اداری تاسیس این انجمن در وزارت علوم در جریان می باشد.

به عنوان آخرين سؤال، ميهمانان برنامه ويژه شما در هفته پژوهش چه كساني هستند؟

برگزاري هفته پژوهش، تبديل به بهانه‌اي مناسب شده تا از تعدادی از مسئولین وشخصیت های فرهنگی کشور جهت حضور در این برنامه دعوت بعمل بیاوریم. امیدواریم این برنامه امکان نخستين ديدار آقاي دكتر صالحي‌اميري، وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي را فراهم آورد.

انتهاي پيام/


١٤:٥٦ - 1395/09/28    /    شماره : ٦٦٧٦٠١    /    تعداد نمایش : ١٧٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.