English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٧
اخبار > دیدار رایزن فرهنگی ایران با اندیشمند اسلامی مالزیایی / تمجيد نقيب العطاس از ايرانيان


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رایزن فرهنگی ایران با اندیشمند اسلامی مالزیایی / تمجيد نقيب العطاس از ايرانيان

علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی با سید محمد نقیب العطاس، اسلام‌شناس، فیلسوف مالزیایی و بنیانگذار مؤسسه بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی ـ ایستاک ـ دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این دیدار که در منزل اندیشمند مالزیایی برگزار شد، رایزن فرهنگی كشورمان ضمن تقدیر از تلاش‌های علمی و فعالیت‌های مثمرثمر محمد نقيب العطاس، سلام جامعه علمی ایران را به وي ابلاغ کرد.

سید محمد نقیب العطاس 89 ساله که به علت کهولت سن، دوره بازنشستگی خود در منزل را سپری می‌کند، ضمن تشکر از محبت ایرانیان نسبت به خود، گفت: در سال‌های ممتد فعالیت‌های علمی خود در کشورهای مختلف این تنها ایرانیان بودند که درک بهتر و بیشتری از فعالیت‌ها و تلاش‌های من داشته‌اند.

وی سپس با اشاره به بزرگداشت خود توسط انجمن مفاخر ایران در تهران در سال 2002 و سفر به اصفهان و قم و بازدید از کتابخانه آیت‌الله مرعشی و ملاقات با شخصیت‌های علمی ایران، از میزبانان ایرانی خود تشکر كرد.

سید محمد نقیب العطاس در ادامه به ذکر توضیحات كوتاهي از  فعالیت‌های علمی اخیر خود و ارايه توضیحاتی در خصوص آخرین کتاب منتشره‌اش با عنوان «عدالت و طبیعت انسان» پرداخت و  از نگارش كتاب تازه خود خبر داد.

وي همچنين با اشاره به مباحث علمی مطرح در میان اندیشمندان اسلام در خصوص دین، پیامبران، آفرینش انسان و مسایل تاریخی، اظهار كرد: متأسفانه اغلب محققان جهان اسلام تحت تأثیر القائات اندیشمندان غربی و علوم جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی غربی قرار گرفته و مسایل و دیدگاه‌های اسلامی را طبق تفسیر و برداشت آنها از تاریخ آفرینش انسان و تاریخ پیامبران تفسیر و توضیح می‌دهند و دیدگاه‌های قرآنی را در این زمینه به فراموشی سپرده‌اند.

نقیب العطاس سپس با اشاره به فعالیت‌های علمی خود در مؤسسه بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی ـ ایستاک ـ و دستاوردهای علمی و تربیت محققان قابل توجه این مؤسسه و کتابخانه عظیمی که با تلاش و کوشش فراوان وي فراهم شده است، از وضعیت کنونی این مؤسسه که بلااستفاده مانده و دیگر آن نشاط علمی گذشته را ندارد، اظهار تأسف كرد و گفت: نتیجه دخالت سیاستمداران در مسایل علمی و ورود سیاست به عرصه اندیشه، نتیجه‌ای غیر از این نخواهد داشت.

مختصری از زندگینامه و آثار علمی محمد نقیب العطاس

پروفسور سید محمد نقیب العطاس، اسلام‌شناس، فیلسوف مالزیایی و بنیانگذار مؤسسه بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی ـ ایستاک ـ است. آثار مشهور وی عمدتاً در تربیت نسل جدید بر اساس مبانی اسلامی و نقد مبانی تربیت اخلاقی غرب نوشته شده است. از نظریه‌های جالب وی می‌توان به اسلامی کردن علوم انسانی در دانشگاه‌های جهان اسلام اشاره كرد. وی همچنین تحقیقات بسیاری در مورد عرفای منطقه جنوب شرق آسیا و نظریات عرفانی آنها از جمله حمزه فنصوری، رانیری و ... دارد.

 

 

نقیب العطاس در سال 1931 میلادی در شهر بوگور اندونزی زاده شده‌ و از سادات اندونزیایی است که نسبش به امام جعفر صادق (ع) می‌رسد و نسل سی‌وهفتم از شجره طیبه سادات فرزند رسول‌الله (ص) به شمار می‌رود. وی هنگامی که پنج سال داشت برای آموزش‌های اولیه توسط پدر و مادرش به شهر جوهور فرستاده ‌شد و تحصیلات ابتدایی خود را آن جا پی ‌گرفت. پس از آن به جاوه بازگشت و زبان عربی را در مدرسه‌ای به نام عروه الوثقی در سوکابومی اندونزی فرا گرفت.

پس از بازگشت مجدد به شهر جوهور و هنگام فراگیری زبان انگلیسی در سال 1946تا 1951، با نسخه‌های خطی اسلامی در رشته‌های مختلف آشنا ‌شد. او در این مدت ‌توانست ادبیات کلاسیک انگلیسی را نیز یاد بگیرد. نقیب العطاس جوان، به دلیل موفقیت هایش در زمینه تحصیلی، از سوی حکام انگلیسی آن روز که به منطقه جهان مالایی تسلط داشتند، نامزد تحصیل در آکادمی نظامی انگلستان شد و از سال 1952 تا 1955 به فراگیری علوم نظامی در لندن مشغول شد.

در آکادمی نظامی انگلستان، دکتر العطاس با آثار عرفا و دانشمندان ایرانی همچون جامی آشنا شد، چنان که خواندن کتاب «لوایح» جامی تأثیری عمیق در وی ایجاد کرد. وی، تحت تأثیر اندیشه‌های عرفانی، تصمیم گرفت تا درباره عرفان مالایایی و اندیشه‌های عرفانی آنها کتابی بنویسد.

وی سپس از سوی مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل برای ادامه تحصیل دعوت شد و در همان ایام رساله‌ای درباره شرف‌الدین رانیری، عارف مالایایی در قرن هفدهم نوشته و مدرک فوق لیسانس خویش را دریافت کرد. پس از آن رساله‌ای در مورد اندیشه‌های عرفانی حمزه فنصوری عارف مشهور مالزیایی و اندیشه‌های وی نوشت و درجه دکتری خود را از مدرسه زبان‌های شرقی لندن دریافت كرد.

از نقیب العطاس آثار بسیاری در زمینه علوم اسلامی به چاپ رسیده است که بالغ بر بیش از بیست‌وپنج جلد کتاب و تعدا زیادی مقالات است که «درآمدی بر جهان‌شناسی اسلامی» (ترجمه دکتر مهدی محقق)، «اسلام و دنیاگرایی» (ترجمه احمد آرام)، «مراتب و درجات وجود» (ترجمه سید جلال‌الدین مجتبوی)، از جمله آنهاست که به زبان فارسی منتشر شده‌اند.

در سال 1381، از سوی انجمن مفاخر فرهنگی در تهران، طی مراسم رسمی از پروفسور نقیب العطاس تجلیل به عمل آمد و زندگینامه و ترجمه تعدادی از مقالات ایشان تحت عنوان «زندگینامه و خدمات علمی و فرهنگی متفکر و اسلام‌شناس برجسته، پروفسور دکتر سید محمد نقیب العطاس» از سوی انجمن مفاخر منتشر شد.

یکی از ماندگارترین فعالیت‌های این اندیشمند بزرگ مالایی، تأسیس مؤسسه بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی ـ ایستاک ـ مالزی است که مرکزی بزرگ برای تربیت نسلی از روشنفکران و اندیشندان مالایی و جهان اسلام به شمار می‌رفت. این مرکز که دارای کتابخانه غنی و امکانات بسیاری است و ساختمان آن به سبک معماری آثار اسلامی در اندلس ساخته شده، در سال‌های اخیر با توجه به سیاست‌های دولت پیشین مالزی و بازنشست کردن پیش از موعد پرفسور االعطاس، با وجود منایع غنی و امکانات علمی و پژوهشی و تجهیزاتی بسیار، دوران مهجوریت و فراموشی خود را سپری می‌کند.

 

نماي بيروني مؤسسه بين‌المللي انديشه و تمدن اسلامي (ايستاك)

 

این مؤسسه به ‌همت پرفسور سید محمد نقیب العطاس در سال ۱۹۹۱ (۱۳۷۰‌شمسي) در کوالالامپور، پایتخت مالزی، تأسیس شد و هدف از تأسیس آن  پیشبرد مطالعات و تحقیقات اسلامی و تربیت نسل جوان و به‌ وجود آوردن مرکزی برای نشر، تحقیق و مطالعه در حوزه تمدن اسلامی بود.

انتهاي پيام/ش


٠٩:٢٨ - 1397/04/13    /    شماره : ٧٠٨٤٠٨    /    تعداد نمایش : ٥٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.