English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > مراسم احیای شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در خارج از کشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم احیای شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در خارج از کشور برگزار شد

مراسم احیای لیالی قدر و شهادت مظلومانه مولی الموحدین، حضرت امام علی (ع) با حضور ایرانیان مقیم به همت نمایندگی‌های فرهنگی كشورمان در خارج از كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم معنوی در کشورهای ذیل برگزار شد:

پاکستان (اسلام‌آباد)

مراسم شب‌های قدر با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمين احد آزاديخواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و جمعی از ایرانیان مقیم در مسجد مجتمع مسکونی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، برگزار شد.

آزادیخواه درباره فضایل شب‌های قدر گفت: اسلام و قرآن همواره منادی وحدت و دوستی و صلح بوده‌اند و اتهام خشونت وارد کردن به اسلام، یک حرف بی اساس است.

وی ادامه داد: شب قدر که در واقع شب نزول قرآن است، بهترین فرصت است که ما زندگی خود را مبتنی با قرآن ادامه بدهیم.

 

قرائت دعای جوشن کبیر و مدیحه سرایی در مدح حضرت علی (ع) از دیگر برنامه های این مراسم بود. همچنین، گروه قرآنی و تواشیح ثقلين اعزامی از ایران در لیالی قدر با حضور در جمع ایرانیان مقیم اسلام‎‌آباد با اجرای برنامه های قرائت قرآن کریم و تواشیح خوانی و خواندن دعای جوشن کبیر فضای روحانی و ملکوتی را ایجاد کردند.

بمبئی (کلانشهر مومبای)

مراسم شب‌های قدر همانند سنوات گذشته در مسجد ایرانیان، سرکنسولگری ایران و هتل لاکی (در منطقه بندرا) با حضور سرپرست کنسولگری ایران، نماینده فرهنگی مومبای، اعضای نهادها و ارگان‌های وابسته به کشورمان برگزار شد.

در مراسم مسجد ایرانیان قرائت دعای جوشن کبیر توسط سیفی، مداح اهل بیت اعزامی از مرکز تبلیغ انجام شد و حجت الاسلام محسن ناصری در سخنرانی خود به شخصیت والای حضرت علی (ع) و شجاعت و جوانمردی و مهربانی و از خود گذشتگی آن حضرت اشاره کرد.

رییس خانه فرهنگ ایران ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت امیرالمومنین (ع) گفت: سراسر زندگانی امیرالمومنین علی (ع) مملو از فداکاری و اعمالی است که هر انسانی بی‌اختیار در برابر آنها سر فرود آورده و به عظمت و شخصیت وی ایمان می‌آورد.

همچنین، مراسمی مشابه نیز در سرکنسولگری با حضور سرپرست کنسولگری ایران، مسئول خانه فرهنگ کشورمان، کارمندان و اعضای نهادها و ارگان های ایرانی مقیم برگزار شد.

حجت الاسلام اسلامی با اشاره به تفاسیر قرآن کریم درخصوص شخصیت آن حضرت، گوشه هایی از زندگی پُر بار حضرت علی (ع) را تشریح کرد.

در ادامه مراسم، عاشقان خاندان عصمت و طهارت با مرثیه سرایی قاری و مداح اهل بیت (ع) شور خاصی به عزاداری پرداختند.

ترکیه

به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارزروم، مراسم افطاری و شب‌های قدر شب نوزدهم و شهادت مظلومانه مولی الموحدین، حضرت علی (ع) با حضور ایرانیان، دانشجویان مقیم و شیعیان عاشق اهل بیت (ع) برگزار شد.

حجت‌اسلام والمسلمین حسینی، رییس دانشکده الهیات دانشگاه تهران شعبه قم با بیان سخنانی در باره دعاهای قرآنی گفت: دعا و نیایش، عبادت و پرستش و تسبیح و ستایش‌ پروردگار از ارکان عالم هستی هستند. در این میان، انسان رابطه‌ ویژه و منحصر به‌ فردی با خدا دارد.

در ادامه این مراسم، رییس دانشکده الهیات دانشگاه تهران شعبه قم با هماهنگی نمایندگی فرهنگی کشورمان با مفتی استان ارزروم، مدیرکل  مرکز آموزش و تحقیقات علوم اسلامی سازمان دیانت ارزروم، رییس دانشکده الهیات دانشگاه ارزروم دیدار کرد.

آنکارا

همزمان با ماه مبارک رمضان و ایام لیالی قدر، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و با همکاری شهرداری کچه اورن، شب ایران در نهمین جشنواره بین‌المللی شبهای رمضان در منطقه کچه اورن آنکارا برگزار شد.

در این جشنواره بین‌المللی، محمد ابراهیم طاهریان فرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران، مصطفی آک شهردار کچه اورن، تنی چند از نمایندگان مجلس ترکیه، حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از مسئولین شهرداری و مقامات کشوری به همراه دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم آیاتی چند از کلام الله مجید توسط رحیم شریفی، قاری بین المللی اعزامی از کشورمان قرائت و سپس، سرود ملی دو کشور نواخته شد.

مصطفی آک، شهردار کچه اورن افزود: امشب در نهمین جشنواره بین المللی شب‌های رمضان در کچه اورن، میزبان کشور برادر و دوست خود هستیم.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ و هنر کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که دارای تمدن بزرگی است و میراث مشترک فرهنگی میان ایران و ترکیه وجود دارد.

شهردار کچه اورن با اشاره به روابط عمیق اقتصادی، سیاسی، فرهنگی میان دو کشور گفت: روابط سالهای اخیر میان دو کشور همواره دوستانه و از ثبات محکمی برخوردار است و فعالیت های فرهنگی میان دو کشور در جهت تقویت و توسعه این روابط است.

در ادامه این مراسم، طاهریان فرد، سفیر ایران در ترکیه گفت: این جشنواره فرصتی برای تقویت همکاریهای مشترک فرهنگی میان دو کشور است.

وی افزود: برگزاری جشنواره های بین‌المللی فرهنگی از سوی ترکیه و حضور جمهوری اسلامی ایران در این جشنواره ها کمک شایانی به توسعه روابط فرهنگی و معرفی ظرفیت های فرهنگی میان دو کشور می‌کند.

همچنین، گروه تواشیح سبطین با حضور در جایگاه همخوانی و تواشیح  نعت رسول مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) را به صورت تواشیح اجرا کردند.

از دیگر برنامه های این جشنواره فرهنگی، خلق یک تابلوی نقاشی به صورت زنده توسط علی قلی مردانی، هنرمند کشورمان، بود.

در ادامه این برنامه میرحامد سید نژاد، سعید هاشمی و پوریا بهلولی در قالب گروه موسیقی سماع قطعاتی از موسیقی سنتی کشورمان را به اجرا گذاشتند.

در پایان، هدایایی به رسم یادبود از سوی مسئولین برگزاری این جشنواره و سفیر کشورمان اهدا شد.

سپس با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران، شهردار، رایزن فرهنگی و مقامات دو کشور، غرفه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد.

بیشکک

مراسم شهادت مولای متقیان، امام علی ابن ابیطالب (ع) با حضور دوستداران اهل بیت (ع) در مسجد امام علی (ع) بیشکک برگزار شد.

در این مراسم معنوی، حجت‎الاسلام ایمانی به بررسی شخصیت والای آن حضرت پرداخت و محمد حسین سعیدیان، قاری اعزامی از جمهوری اسلامی ایران با تلاوت زیبا و دلنشین خود از کلام الله مجید معنویت بیشتری به فضای جمع بخشید.

در ادامه برنامه، دعای جوشن کبیر قرائت شد.

هند (بمبئي)

مراسم سوگواری شهادت امیرالمومنین حضرت علی (ع) در انجمن ایرانیان کلانشهر مومبای با حضور سرپرست سرکنسولگری، وابسته فرهنگی ایران، کارمندان نهادها و ارگان‌های مختلف و ایرانیان مقیم برگزار شد.

ابتدای این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید همراه بود. پس از آن حجت‌الاسلام اسلامی، ضمن عرض تسلیت به همه حاضرین و عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) گفت: اميرالمؤمنين على (ع) به شهادت تاريخ و اعتراف دوست و دشمن در كمالات انسانى نقيصه‏اى نداشتند و در فضايل اسلامى نمونه كاملى از تربيت پيغمبر اكرم (ص) بودند.

وي افزود: ایشان در علم و دانش داناترين ياران پیامبر اعظم (ص) و ساير اهل اسلام بود و نخستين كسى است در اسلام كه در بيانات علمى خود در استدلال آزاد و برهان را باز كردند و در معارف الهيه بحث فلسفى كردند و در باطن قرآن سخن گفتند و براى نگهدارى لفظش دستور زبان عربى را وضع فرمود و تواناترين عرب بودند.

اسلامي در ادامه سخنانش با اشاره به روز قدس گفت: جوانان فلسطینی دارای ایمان و همت والا هستند و با دستانی خالی و تنها با سنگ به مبارزه با دشمن مجهز به تمامی ابزارآلات دفاعی می‌پردازند و ما به عنوان شیعیان راسخ ائمه اطهار (ع) بایستی با حمایت و پشتیبانی خود نشان دهیم که در برابر ظلم و ستم خواهیم ایستاد و رفتن به راهپیمایی روز قدس وظیفه شرعی و نشانه‌ای از همت والای ما است.

در ادامه سيفي، مداح اهل بیت (ع) در وصف آن امام همام به ذکر مصیبت پرداخت. پس از آن نماز جماعت برگزار شد.

ایروان

با فرارسیدن شب‌های قدر، مراسم دعا و نیایش با حضور جمع کثیری از مؤمنین در مسجد جامع کبود ایروان برگزار شد.

در این مراسم که مؤمنین تا سحرگاه به خواندن دعا و نیایش پرداختند، حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی‌فر، امام جماعت مسجد کبود و حجت‎الاسلام والمسلمین نمازی به ایراد سخنرانی پرداختند.

همچنین، محمدخانی، از مداحان اهل بیت (ع) به قرائت دعای جوشن کبیر، زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و دعای افتتاح و ذکر مصیبت در رسای حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) پرداخت.

به مناسبت ماه مبارک رمضان، سلسله جلسات آموزش قرآن، جزء خوانی قرآن کریم و قرائت دعای افتتاح از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان، برگزار شد.

دهلی‌نو

به مناسبت شب‌های قدر، مراسمی با حضور نماینده ولی فقیه، کاردار موقت ایران در هند، رایزن فرهنگی ایران، دیگر مسئولین و کارکنان نهادها، جمعی از دانشجویان، ایرانیان مقیم هند و خانواده های ایشان و همچنین افغانی‌های مقیم دهلی 1397 در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

این مراسم با قرائت محمود رنگرز، قاری اعزامی و ممتاز بین المللی آغاز و با دعای جوشن کبیر و مدیحه سرایی ادامه یافت.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح، رییس نمایندگی جامعةالمصطفی (ص) العالمیه در هند سخنان خود را در دو بخش شناخت مولی علی(ع) و وصیت نامه آن حضرت، ارائه کرد.

در دومین شب قدر، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور، نماینده ولی فقیه در هندوستان در خصوص فضیلت شبهای قدر و فضایل امام علی (ع) سخنرانی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید اصغر حسینی، مشاور فرهنگی آیت الله اعرافی در سومین شب قدر پیرامون اقسام فضل الهی و همچنین، اثبات امامت بر اساس سوره قدر به ایراد سخن پرداخت.

قزاقستان

مراسم گرامیداشت شب شهادت امیرالمومنین (ع) با شرکت ایرانیان مقیم و کارکنان نمایندگی‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی در محل رایزنی فرهنگی ایران در آستانه قزاقستان برگزار شد.

در این مراسم که پس از اقامه نماز جماعت و قرائت دعای جوشن کبیر توسط مداح اهل بیت (ع)، اعزامی از سوی اداره کل بین‌المللی تبلیغ برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن شاهمرادی، روحانی اعزامی از این مرکز به بیان مباحثی در خصوص حدیث شریف «المومن مرآت المومن» پرداخت.

همچنین همه روزه، نماز جماعت ظهر و عصر در محل نمازخانه سفارت جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان اقامه شد.

زیمبابوه

همزمان با برگزاري مراسم سوگواري شهادت اميرمؤمنان علي بن ابي طالب (ع) و احياي شب‌هاي بيست‌ويكم و بيست‌وسوم ماه مبارك رمضان در سراسر دنياي اسلام، اين مراسم در مسجد آل محمد (ص) هراره (پايتخت زیمبابوه) نيز با حضور رضا عسگري، رايزن فرهنگي كشورمان، كاركنان سفارت جمهوري اسلامي ايران در زیمبابوه و خانواده‌هاي آنان، خانواده‌هاي ايرانيان مقيم و جمعي از شيعيان زيمبابوه‌اي، لبناني، هندي و پاكستاني برگزار شد.

در مراسم شب بيست‌ويكم كه با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء آغاز شد و با قرائت قرآن كريم، دعاي افتتاح و جوشن كبير ادامه پيدا كرد، حجت‌الاسلام طالبي‌دارابي، ضمن اشاره به مناسبت شهادت اميرمؤمنان علي بن ابي طالب (ع) فضائل آن حضرت را در واپسين لحظات عمر پربركتش برشمرد و فرازهايي از سخنان حضرت را در وصيت به فرزندان و نزديكانش به زبان عربي ذكر كرد و گفت: از وصاياي آن امام بزرگوار در عمل به قرآن و تقوي و رعايت نظم و حقوق همسايگان مي‌توان به نگاه فراگير اسلام در حفظ و حراست از نقش فردي تا حضور اجتماعي و حفظ حقوق ديگران پي برد.

در ادامه نيز سوگواري، نوحه‌خواني و سينه‌زني توسط يكي از ايرانيان مقيم و مراسم ويژه شب احيا و قرآن به سر گرفتن انجام شد.

مراسم مشابهي نيز در شب بيست‌وسوم ماه مبارك رمضان برگزار شد. در اين شب نيز پس از اقامه نماز جماعت و قرائت سور مستحب و مخصوص قرائت در شب بيست‌وسوم ماه مبارك رمضان و نيز دعاي جوشن كبير، حجت‌الاسلام طالبي‌دارابي، به مناسبت اين شب به تفسير سوره قدر پرداخت و در ادامه مراسم احيا انجام شد.

کویته

همزمان با فرارسیدن لیالی قدر و شهادت حضرت علی (ع)، مراسم عزاداری و احیای این شب‌ها در محل کنسولگری ایران در کویته برگزار شد.

رفیعی، سرکنسول، عقدائی، مسئول خانه فرهنگ ایران، صیدی، مدیر به همراه کادر آموزشی مجتمع آموزشی والفجر، کارکنان کنسولگری، ایرانیان مقیم، به همراه خانواده خود حضور داشتند.

در این مراسم صیدی در خصوص مفاهیم قدر، اهمیت شب‌های قدر، ویژگی‌ها و اعمال شب‌های قدر مطالبی را بیان کرد , در ادامه نصیری، از مداحان اهل بیت (ع) به نوحه سرایی پرداخت و سپس، دعای جوشن کبیر قرائت شد.

تركيه (استانبول)

مراسم شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان و شب سوم قدر در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول با حضور روزه‌داران، ایرانیان مقیم، مسئولین و معلمین مدرسه ایرانیان استانبول، کارکنان و خانواده‌های سرکنسولگری و سایر ارگان‌های مستقر در استانبول، حجت‌الاسلام میر عباس صفوی، مبلغ و محسن طاهری، مداح و یادگاری قاری قرآن اعزامی از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بختیار اسدزاده، سرکنسول و عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول، برگزار شد.

اين مراسم با خواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد و پس از آن قاری قرآن به تلاوت زیبای آیاتی چند از قرآن کریم پرداخت.

سپس حاج محسن طاهری به مدح و روضه‌خوانی و سینه‌زنی ویژه شب شهادت مولای متقیان علی (ع) پرداخت.

در ادامه حجت‌الاسلام میر عباس صفوی در ادامه سخنرانی خود در شب‌های قبل در باب فضیلت شب‌های قدر و همراه ساختن فرزندان سخنرانی كرد.

در آخر این مراسم، حجت‌الاسلام صفوی ضمن خواندن دعای خاصه شب‌های قدر با توسل به ائمه اطهار (ع) مراسم قرآن بر سر گرفتن را در فضایی معنوی اجرا كرد.

آفريقاي جنوبي (پرتوریا)

همزمان با لیالی قدر ماه مبارک رمضان مجموعه برنامه‌هایی با حضور حجت‌الاسلام مختاری، ريیس دانشگاه مذاهب اسلامی در مدرسه امام خمینی (ره) پرتوریا (پايتخت آفريقاي جنوبي) برگزار شد. در این مراسم که به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر پا شد، سفیر و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران، معلمان مدرسه و ایرانیان مقیم شرکت داشتند.

بر اساس روال جاری در ماه مبارک رمضان در شروع هر یک از این لیالی ابتدا يک جزء از قرآن کريم قرائت و در ادامه دعای جوشن کبیر خوانده شد.

سپس حجت‌الاسلام مختاري، مبلغ اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مجموعه سخنرانی‌های در این شب‌ها درباره اهمیت شب قدر و نقش آن در زندگی انسان، تقدیر مشيت‌ها، روزی‌ها و قضا و قدرها سخنانی ایراد كرد و گفت: هر کس به میزان ظرفیت خود از این شب پربرکت بهره خواهد برد.

سپس مراسم مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی با اجرای ذاکر اهل بیت و هم‌سرایی عزاداران حضرت علی (ع) برگزار شد و در انتها مراسم احیا با گرفتن قرآن به سر و سایر اعمال مخصوص این شب‌ها به پایان رسید.

گروه تواشیح «طاها» در شب‌های 19 و 21 ماه مبارک رمضان با حضور در مسجد امام حسین (ع) دوربان به  اجرای همخوانی و قرائت قرآن کریم پرداختند.

این برنامه به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای فعالیت‌های قرآنی و برنامه‌های ماه مبارک رمضان در مسجد امام حسین (ع) شهر دوربان برگزار شد.

همچنین، شب 21 ماه مبارک رمضان همزمان با حضور ازغدی، عضو شورای انقلاب فرهنگی که میهمان این مسجد در آن ایام بود، همراه شد.

مالزی

برنامه‌های ویژه شب‌های قدر و احیاء در محل مجتمع فرهنگی ام سی ای کوالالامپور از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مالزی برگزار شد.

حجت اسلام رجبعلی زمانی، روحانی اعزامی از ایران در سخنانی، لیالی قدر را زمینه ای برای بازگشت به سوی خدا و توبه دانست و گفت: خداوند رحمان درهای رحمت را در شب‌های قدر به روی انسان‌ها گشوده است و ما با تجمع در این مکان به دنبال بهره مندی از مزایای این شبهای عزیز هستیم.

وی ضمن یادآوری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که از سوی امام خمینی (ره) به عنوان روز قدس نام گرفت، اظهار کرد: این روز برای همه کشورهای جهان اسلام در حمایت از مردم مظلوم فلسطین حایز اهمیت است و علاوه بر این، انسجام مسلمانان می تواند منجر به نابودی رژیم اشغالگر قدس به عنوان بزرگترین دشمن جهان اسلام شود.

این مراسم با قرائت دعای جوشن کبیر و نوحه خوانی و عزاداری برای امام اول شیعیان که با حضور تعداد زیادی از ایرانیان برگزار شده بود، ادامه یافت.

همچنین از سوی رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین نیز، مراسم شب قدر بیست و سوم ماه مبارک رمضان برگزار شد و عزاداران امیر مومنان علی (ع) در سالن اجتماعات این نمایندگی فرهنگی، گردهم آمدند.

بای بادو، استاد دانشکده الهیات دانشگاه سانتا توماس و معاون رییس امور اجرایی کنفرانس آسیایی ادیان برای صلح در سخنرانی خود در این مراسم، ضمن تشریح فرازهایی از سخنان امام خمینی (ره)، ایشان را رهبری بزرگ قلمداد کرد.

جمعی از دوستداران خاندان اهل البیت (ع) از کشورهای فیلیپین، پاکستان و نیجریه، ایرانیان مقیم و اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در فیلیپین، محمد تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی در فیلیپین، حجج اسلام عبد الحسین خسرو پناه، رییس انجمن حکمت و فلسفه جمهوری اسلامی، مجتبی اکبری، رییس دانشکده بین المللی المصطفی شعبه مانیل و پابلیتو بای بادو، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیکی سانتا توماس (یو - اس - تی)، در این برنامه مشارکت داشتند.

گفتنی است؛ مراسم شب بیست و سوم ماه پُر فضیلت رمضان با حضور و اجرای گروه تواشیح بینات به همت رایزنی فرهنگی ایران در تایلند در محل حسینیه ولایت این نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

فیلیپین

در دومین شب از شب‌های لیالی قدر یکبار دیگر عزاداران و ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران گرد آمدند تا یاد و خاطره مولای متقیان علی (ع) را گرامی داشته و با بر سر گرفتن قرآن کریم تقدیر شایسته ای را برای خویش آرزو كنند.

برنامه با حضور جمعی از دوستداران اهل البیت از کشورهای فیلیپین، پاکستان، هند، عراق و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در فیلیپین و نيز تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مانیل، اعضاي سفارت، حجت‌الاسلام مجتبی اکبری، ريیس دانشکده بین المللی المصطفی شعبه مانیل، عبدالحسین خسروپناه، ريیس انجمن حکمت و فلسفه جمهوری اسلامی ایران، اعضاء گروه تواشیح «کوثر اصفهان» به سرپرستی غلامرضا شاه‌میوه، قاری و داور بین‌المللی مسابقات قرآنی که برای اجرای برنامه در ماه مبارک رمضان به این کشور آمده‌اند، آغاز شد.

برنامه با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط استاد آرامپونی، قاری بین‌المللی روشندل فیلیپینی قرآن کریم  و آقای گلبان از اعضاء گروه تواشیح «كوثر اصفهان» آغاز شد و سپس این گروه به اجرای برنامه پرداخت که مورد توجه قرار گرفت.

اجرای دعای روح‌بخش جوشن کبیر و زمزمه اسماء و صفات پروردگار بزرگ بخش دیگری از برنامه بود که حضار را به فیض رسانید. سپس حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، سخنرانی خود را ایراد كرد.

وي خاطر نشان کرد: در شبی که افضل‌تر از هزار ماه است و در شب شهادت حضرت علی (ع) گرد هم آمده‌ایم تا یاد و خاطره کسی را گرامی بداریم که هر کس  از هر دین و آيین و کیشی اگر شناختی از علی پیدا كند، انس شدیدی به او پیدا می‌کند؛ حال چه هندو باشد، چه مسیحی، چه بودايی و چه اهل سنت.

خطیب شب قدر در ادامه سخنان از همگان خواست در این ایام دل‌ها را صاف و خلوت كرده و با خدا انس بگیرند و تأکید کرد شرکت در چنین جلساتی نشانه الطاف خداوند به شرکت‌کنندگان است و آنان را دوست دارد که پایشان را به چنین جلساتی می‌کشد.

بلاروس

مراسم بزرگداشت احیای شب‌های قدر و سوگواری شهادت امیرمؤمنان حضرت علی (ع) در جمع ایرانیان مقیم شهر مینسک در بلاروس برگزار شد.

در این برنامه‌ها سفیر ایران، مسئولان و کارکنان بخش‌های مختلف سفارت کشورمان به همراه خانواده‌هایشان و تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در شهر مینسک حضور داشتند.

قرائت دعای جوشن کبیر و انجام مناسک مربوط به این شب‌ها از جمله برنامه های این مراسم بود. مراسم شبهای نوزدهم و بیست و یکم ماه رمضان در سالن اجتماعات سفارت ایران در مینسک و مراسم شب بیست و سوم در محل بیت الزهرا(س) برگزار شد.

آنکارا

همزمان با فرارسیدن لیالی قدر، شیعیان و محبان اهل بیت (ع) در شهرهای مختلف من جمله استانبول، اغدیر، قارص روم، مالاتیا، بورسا و آنکارا ویژه برنامه‌های لیالی قدر را با حضور در مساجد و حسینیه‌ها برگزار کردند.

ایرانیان مقیم آنکارا نیز با حضور در رایزنی فرهنگی ایران و شرکت در ویژه برنامه‌های این شب پر فضیلت، از ساحت معنوی این شب بهره مند شده و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا میزبان مؤمنان و روزه داران در این این شب گردید.

پس از قرائت فریضه نماز جماعت مغرب و عشاء در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، زمزمه‌های آسمانی دعای افتتاح زینت بخش این تجمع شد و در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین الهی منش، روحانی اعزامی از مرکز سخنانی را در باب خودشناسی و معرفت نفس و ارزش و قدر انسان در ساحت کتاب و سنت و ارزش و قیمت شب قدر بر اساس ایات و روایت ایراد کرد.

در ادامه این مراسم شرکت کنندگان با قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر، با خدای خویش و اسماء هزار گانه الهی در جوشن کبیر نجوا کردند.

گفتنی است؛ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در طول ماه مبارک رمضان، همه شب میزبان و میعادگاه مومنان روزه دار است. برگزاری مراسم های فرهنگی و معنوی، دعا و نیایش، سخنرانی مذهبی و برپایی سفره ی افطاری بخشی از برنامه های فرهنگی این نمایندگی در ایام الله مبارک رمضان است.

همچنین، مراسم بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان با قرائت قرآن کریم و نیایش با حضور ایرانیان مقیم و همکاران نهادهای مستقر در آنکارا برگزار شد.

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین الهی منش، روحانی اعزامی از مرکز، قرائت دعای جوشن کبیر، اجرای گروه تواشیح سبطین، مرثیه سرایی و مداحی از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

ژاپن

با حضور جمعی از ایرانیان و دانشجویان مقیم مراسم احیای شب نوزدهم قدر، عصر روز یکشنبه 13 خردادماه در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد. در این مراسم با شکوه که همزمان با اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز شد، دعای پرفیض جوشن کبیر قرائت گردید و در ادامه نیز حجت‌الاسلام و المسلمین یاری از خطبای برجسته کشورمان طی سخنانی به اهمیت جایگاه ایمان و دین داری به ویژه در زمان غیبت امام زمان(عج) پرداخت و در ادامه نیز خندان از همکاران سفارت جمهوری اسلامی ایران به مداحی و ذکر مصیبت پرداخت.

در ادامه این برنامه نیز مراسم به سر گرفتن قرآن انجام شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین یاری با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران و دعوت رایزنی فرهنگی از سوی مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این برنامه شرکت كرد.

همچنين با حضور اعضا و همکاران سفارت جمهوری‌اسلامی، ایرانیان و دانشجویان مقیم مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و شب قدر، عصر روز سه شنبه ۱۶ خردادماه در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

این مراسم که از طریق شبکه مجازی و اینستاگرام رایزنی فرهنگی به صورت مستقیم پخش می‌شد، همزمان با اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز شد و پس از آن نیز دعای پرفیض جوشن کبیر قرائت شد.

در ادامه این مراسم نیز حجت‌الاسلام یاری طی سخنانی به اهمیت جایگاه شب بیست و یکم و فضائل حضرت امیر (ع) پرداخت و در ادامه نیز خندان از همکاران سفارت جمهوری اسلامی ایران به مداحی، ذکر مصیبت و عزاداری پرداخت.

این مراسم باد قرآن سر گرفتن به پایان رسید.

مالزی

 مراسم احیاء نوزدهم ماه مبارک رمضان و نخستین شب قدر همزمان با ضربت خوردن مولای متقیان امام علی (ع) با حضور ایرانیان و شیعیان مقیم مالزی و در کشورهای مختلف جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه برگزار شد.

این مراسم توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی همزمان با شب ضربت خوردن نخستین امام شیعیان و نخستین شب از لیالی قدر، با مشارکت تعداد زیادی از اساتید، دانشجویان کارکنان نهادهای دولتی و ایرانیان مقیم این کشور در مرکز فرهنگی ام سی ای (MCA ) شهر کوالالامپور برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین رجبعلی زمانی، از روحانیون اعزامی از کشورمان به عنوان سخنران این مراسم اظهار کرد: موضوع ارتباط انسان با خدا از مهمترین مباحث در اعتقادات دینی بشمار می‌رود و در عین حال دارای این مفهوم است که انسان سراپا نیازمند برقراری رابطه با خالق است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبیین فضایل شبهای قدر به بیان گوشه هایی از زندگانی امیر المومنین پرداخت.

این مراسم با قرائت دعای جوشن کبیر و دیگر دعاهای ویژه شب های احیاء به پایان رسید.

علاوه بر کوالالامپور، مراسم احیاء شب نوزدهم رمضان در دیگر شهرها و مناطق مالزی از جمله سردانگ، شهر جوهور و پینانگ با حضور ایرانیان مقیم برگزار شد.

ایرانیان و شیعیان مقیم فیلیپین نیز این مراسم را در محل رایزنی فرهنگی ایران در مانیل همزمان با برنامه های محفل انس با قرآن کریم ، سخنرانی خسرو پناه و حضور گروه تواشیح کوثر برگزار کردند.

رایزنی فرهنگ سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک نیز به مناسبت ماه رمضان برنامه های ویژه‌ای را اجرا کرد. این مراسم بخصوص در دهه پایانی ماه مبارک و مقارن با لیالی قدر و شهادت امیرالمؤمنین (ع) با حضور گروه تواشیح «بینات» اعزامی از ایران، برپایی مراسم احیا شب های قدر برای ایرانیان مقیم تایلند و اجرای تواشیح در مساجد شیعی و سنی تایلند و میانمار در حال برگزاری است.

اتیوپی

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، مراسم مذهبی در همه شب‌های ماه رمضان برگزار شد. این مراسم که شامل نماز جماعت، جزء‌خوانی قرآن کریم، دعای افتتاح، سخنرانی مذهبی و مداحی اهل بیت (ع) بود، هر شب با حضور اعضای سفارت و ایرانیان مقیم برپا شد.

همچنین به مناسبت شهادت امام علی (ع) و شب‌های قدر، برنامه ویژه‌ای توسط رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی برگزار شد.

طی برنامه‌های شب های قدر که با حضور سفیر، رایزن فرهنگی، اعضای سفارت و ایرانیان مقیم آدیس‌آبابا (پايتخت) برگزار شد، پس از افطار، اقامه نماز جماعت، جزء‌خوانی قرآن کریم، قرائت دعای افتتاح و جوشن کبیر، انجام شد و سپس حجت‌الاسلام شیخ تبار، مبلغ اعزامی از ایران، سخنرانی مذهبی و روضه‌خوانی داشتند و سپس مراسم ویژه احیای شب‌های قدر برپا شد.

تركمنستان

ويژه برنامه هاي ماه مبارک رمضان با حضور کارکنان نهادهای ایرانی مقیم، کارکنان سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ايرانيان مقيم در مسجد الزهرا (س) عشق آباد تركمنستان برگزار شد.

 مراسم جشن ميلاد امام حسن مجتبي  (ع)، مراسم شب قدر و بزرگداشت ياد امام خميني (ره)، عزاداري شهادت امام علي (ع) و بزرگداشت روز جهاني قدس از جمله برنامه های این ایام بود.

استانبول

در ادامه برنامه‌های وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول به مناسبت ماه مبارک رمضان، مراسمی با عنوان «شب رمضان ایرانی» در منطقه مال تپه استانبول برگزار شد.

در این مراسم، عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، علی قلیچ، شهردار منطقه و جمعی از نخبگان منطقه اعم از نویسندگان، هنرمندان، پرسنل اداری دستگاههای دولتی و سایر اقشار منطق حضور داشتند.

قلیچ شهردار مطالبی را در تمجید از تاریخ و تمدن ایران اسلامی بیان کرد و گفت: تاکنون علاوه بر دوستی بین دو کشور، همکاری‌های مشترک در اجرای برنامه های فرهنگی جهت معرفی فرهنگ غنی ایران اسلامی داشتیم.

عبدالرضا راشد در سخنان خود، مطالبی را در خصوص ضرورت معرفی فرهنگ دو کشور از سوی نهادهای مدنی و شهرداری بیان کرد.

وابسته فرهنگی کشورمان در ادامه به همکاری رو به رشد دو کشور برادر و دوست و مسلمان دو کشور ایران و ترکیه اشاره و بر لزوم تقویت روابط در ابعاد و سطوح مختلف تاکید کرد.

در پایان یکی از هنرمندان ایرانی مقیم استانبول به اجرای قطعات موسیقی ایرانی پرداخت.

گرجستان

مراسم افطاری و قرائت آیات قرآن کریم و مراسم شب‌های قدر با حضور قوام شهیدی، سفیر و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر و روستاهای مختلف مسلمان نشین گرجستان برگزار شد.

مسلمانان گرجستان با حضور در مساجد و حسینه های مناطق مسلمان نشین سراسر این کشور، پایان یک ماه روزه‌داری و فرارسیدن عید سعید فطر را جشن گرفتند.

به همین مناسبت مراسم ویژه عید سعید فطر با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان، حاج رامین ایگیدوف، رییس اداره مسلمانان ، جمعی از کارکنان سفارت ایران، نماینده جامعه المصطفی(ص)، طلاب، روحانیون و جمعی از ایرانیان مقیم گرجستان در محل مسجد جمعه تفلیس برگزار شد.

همچنین، نماز عید فطر در مسجد جمعه به امامت شیخ ماهر محمد اف، مسجد اهل بیت(ع) در منطقه سوغانلو و مؤسسه آل البیت(ع) اقامه شد.

شیخ ماهر محمداف در خطبه های نماز عید، ضمن تبریک عید سعید فطر گفت: همه مسلمانان باید در همه عرصه‌ها و زمان‌ها اعتقادات خود را حفظ کنند.

وی افزود: عید فطر، تجلی وحدت و اجتماع بزرگ مسلمانان است، عیدی که مسلمانان بعد از یک ماه بندگی و عبادات جشن می‌گیرند.

مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران به بیان فلسفه عید فطر و اقامه نماز عید فطر و اتحاد و وحدت مسلمانان پرداخت.

ژوهانسبورگ

همزمان با دومین شب قدر از لیالی ماه مبارک رمضان، مراسمی با حضور حجت الاسلام و مسلمین مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و جمعی از ایرانیان مقیم و محبان اهل البیت (ع) به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و مرکز اسلامی در ژوهانسبورگ برگزار شد.

در این مراسم پس از قرائت قرآن کریم، دعای افتتاح و جوشن کبیر قرائت شد. سپس، حجت الاسلام رضایی، امام جماعت و رییس مرکز اسلامی درباره اهمیت شب قدر و نقش آن در زندگی انسان سخن گفت.

در ادامه، حجت الاسلام مختاری درباره مناقب و فضایل حضرت امیرالمومنین (ع) سخنانی ایراد کرد. در پایان این برنامه به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) به عزاداری و نوحه خوانی پرداخته شد.

کراچی

همزمان با ماه مبارک رمضان، برنامه‌های دینی و قرآنی با حضور حجت‌الاسلام علی راجی به همت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی در کراچی برگزار شد.

امامت نمازهای جماعت مغربین و سخنرانی در محل خانه فرهنگ کشورمان در کراچی، امامت نمازهای جماعت ظهر و عصر و سخنرانی در محل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کراچی، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در محل نمایندگی فرهنگی با حضور ایرانیان مقیم، قرائت دعا و انجام اعمال شب‌های قدر و سخنرانی در خانه فرهنگ کشورمان و حسینیه ایرانیان از جمله این برنامه‌ها بود.

همچنین حمزه یزدانیفر، قاری و استاد قرآن کریم و گروه تواشیح تسنیم ارومیه از اواسط ماه مبارک رمضان تا اواسط ماه شوال به اجرای برنامه‌های متنوع دینی و قرآنی پرداخت.

برگزاری کارگاه‌های متعدد آموزشی تلاوت و تجوید قرآن کریم، تلاوت در مسجد جامع یثرب، بزرگترین مسجد شیعه در کراچی پس از پایان نماز جمعه با حضور جمعی از شخصیت‌های بزرگ فرهنگی پاکستان، تلاوت در شبکه های بزرگ و پرطرفدار تلویزیونی پاکستان، تلاوت قرآن در کنفرانس مسئله قدس در اندیشه امام خمینی (ره) بمناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی از جمله این برنامه‌هاست.

انتهای پیام/ص.ش


١١:١٣ - 1397/03/19    /    شماره : ٧٠٦٩٨٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.