English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
اخبار > برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش

همایش سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه استقلال، اقتدار ملی و پیشرفت در سی‌ونهمین سال پس از انقلاب» در داکا برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این همايش با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و موزه ملی بنگلادش در تالار مرکزی اين موزه برگزار شد و در آن بیش از 500 نفر از طبقات مختلف اجتماعی بنگلادش از جمله دانشگاهیان، علمای دین، دانشجویان، هنرمندان و دوستداران انقلاب اسلامی حضور داشتند.

همزمان با این همایش، هفته فیلم ایران و نمایش فیلم‌های ایرانی در تالار اصلی موزه ملی داکا براي مدت 6 روز، گشایش یافت.

جمهوری اسلامی ایران، کشوری برخوردار از اقتدار ملی در جهان

سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی ايران در بنگلادش در بخش آغازين اين همايش با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به اختصار به تبیین موضوع همایش در خصوص استقلال، اقتدار ملی و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از انقلاب پرداخت و در این باره اظهار كرد: هیچ کس تردید ندارد که رژیم گذشته شاهنشاهی در ایران یک رژیم وابسته به قدرت‌های خارجی بود و به جای خدمت به منافع مردم ایران، در جهت منافع بیگانگان حرکت می‌کرد.

وي افزود: به همین سبب، استقلال‌طلبی و قطع سلطه بیگانگان بر سرنوشت ملت ایران، یکی از خواسته‌ها و شعارهای اساسی در دوران انقلاب بود. امروزه مردم ایران با کمال افتخار و سربلندی می‌توانند ادعا کنند که به برکت انقلاب اسلامی، نظامی را پایه‌گذاری كرده‌اند که مستقل و آزاد، برخاسته از اراده ملت ایران، و در جهت قطع سلطه بیگانگان بوده است.

حسینی سپس با تشریح تفاوت مفهوم قدرت و اقتدار، جمهوری اسلامی ایران را کشوری برخوردار از اقتدار ملی در میان کشورهای منطقه و به ویژه جهان اسلام دانست.

وی گفت: اقتدار یک ملت و کشور از مقبولیت و ارزش‌های فکری، انسانی و اجتماعی آن سرچشمه می‌گیرد و اقتدارِ ایرانِ امروز ریشه در همین مقبولیت دارد.

پيشرفت‌هاي ايران پس از انقلاب اسلامي از نگاه انديشمند بنگلادشي

در ادامه محمد صدیق الرحمن، استاد بخش تاریخ و فرهنگ اسلامی دانشگاه داکا، مقاله مفصل خود را ارايه داد. وی در مقاله خود با ارايه اطلاعات و آمار، دستاوردهای ملت ایران در دوران پس از انقلاب را در 9 محور اساسی مورد بحث قرار داد. اولین محور مطرح شده، موضوع استعمارستیزی و استقلال‌طلبی ملت ایران بود و به دنبال آن، در مقاله خویش به محورهای دیگر مانند پیشرفت در زمینه‌های اقتصاد، آموزش، بهداشت، انرژی و همچنین علوم پزشکی، تکنولوژی و فناوری و بالاخره پیشرفت‌های ایران در مسایل امنیتی و دفاعی پرداخت.

در مقاله صدیق الرحمن، پیشرفت‌های ایران در حوزه فرهنگ و هنر نیز با اهمیت ویژه مورد بررسی قرار گرفته بود که از جمله شهرت جهانی فیلم‌های ایرانی، امروز از برجسته‌ترین نمادها در این زمینه حساب می‌آید.

وی تصریح كرد که فیلم‌های ایرانی در بنگلادش از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

این استاد دانشگاه داکا در جمع‌بندی مقاله خود اظهار كرد: همه ما می‌دانیم که ملت ایران تمام این موفقیت‌ها را در حالی به دست آورد که قدرت‌های استکباری همواره با تحمیل جنگ و تحریم‌های گوناگون بر سر راه آنان مانع‌تراشی كردند؛ اما تمام تلاش آنان ناکام ماند و تحریم‌ها باعث خیر برای این ملت واقع شد به طوری که آنان توانستند اقتدار ملی را در سطح عالی بروز دهند.

انقلاب مردم ايران هم اسلامي و هم فرهنگي است

انعام الحق، استاد سابق دانشگاه BUET و از هنرمندان برجسته بنگلادش هم در سخنرانی خود در اين همايش به تشریح موقعیت فیلم‌های ایرانی پرداخت و با ارايه آمار، افتخارآفرینی‌های ایران در زمینه فیلم در سراسر جهان را در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون برای حضار ارایه داد.

وي گفت: فیلم ایرانی نه فقط از لحاظ داستان جذاب است؛ بلکه از لحاظ فنی و هنری نیز بسیار قدرتمند و نوآور بوده است؛ بر اين اساس با اینکه فیلم‌های ایرانی، از جذابیت‌های ارزان فیلم که امروزه بیشتر بدان تکیه می‌شود مانند خشونت‌ها و مسایل جنسی بهره نگرفته؛ اما می‌بینیم که برنده بالاترین جایزه در سطح رقابت‌هاي سينمايي شده است.

انعام الحق اضافه كرد: این رشد فرهنگی ایران نشان می‌دهد که انقلاب ایران نه فقط اسلامی بوده؛ بلکه انقلاب فرهنگی هم بوده است و بنده معتقد هستم اگر روند ترقی و پیشرفت ایران در زمینه فرهنگی همینطور ادامه یابد، سینما و هنر ایران روزی در جهان حرف اول را خواهد زد.

ايران هميشه تاريخ متمدن بوده است

محبوب الاسلام، ريیس دانشگاه بین‌المللی دافودیل بنگلادش نيز در سخنان خود با اشاره به سفر 2 ماه قبل خود به ایران گفت: برای معرفی ملت عزیز ایران نزد شما حضار گرامی فقط دو نمونه از مشاهدات خودم را که در سفر اخیر بدان نایل آمدم برایتان نقل می‌کنم. یکی اینکه ما در این سفر توفیق داشتیم از موزه تهران بازدید کنیم. واقعاً عجیب بود چون دیدم آثار 7 هزار و 200 سال قبل را هم در این موزه نگهداری می‌کنند. گرچه آن زمان هنوز دین مبین اسلام ظهور نکرده بود، ولی ایران در آن زمان هم متمدن بوده است.

وي افزود: نمونه دیگر اینکه ما را بردند به بازدید از کتابخانه. این هم بسیار دیدنی بود. چون ما در دانشگاه‌های خود می‌بینیم که استفاده از کتابخانه‌ها و مراجعه‌ها بسیار کم است؛ ولی کتابخانه‌های ایران واقعاً یک مرکز تحقیق و مطالعه برای دانشجویان و محصلین است و این برای من خیلی جالب بود.

محبوب الاسلام تأكيد كرد: امروز که ما شاهد پیشرفت‌های سریع ملت ایران در علم و دانش هستیم، پیداست که دانشجویان آنجا به درس و مطالعه اکتفا نمی‌کنند؛ بلکه در تحقیق و اختراع و ابداع نیز جدی هستند.

شرارت‌هاي دشمن نتوانست مانع پيشرفت مردم ايران شود

واعظی، سفیر ايران در داكا هم در سخنان خود ابتدا سالگرد سی‌ونهمین پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و در ادامه با تمرکز بر موضوع همایش، به تاریخ مقاومت‌های ملت ایران که همواره با شرارت‌ها و عداوت‌های استکبار جهانی مواجه بوده است اشاره كرد.

واعظی با گلایه از رفتارهای غیرمعقول و خلاف ضوابط و مقررات بین‌المللی توسط دولت آمریکا در قبال مردم صبور و صلح‌دوست ایران، گفت: در مقابله با این تحریم‌ها و مزاحمت‌های آنان، ملت ایران امروز موفق شده استقلال خود را حفظ كند و اقتدار ملی را در سطح بسيار بالایی به اثبات برساند.

سفیر كشومان در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله فلسطین اشاره كرد و گفت: 25 سال پیش، وقتی که رهبران فلسطین در نشست اسلو، برای صلح راه مذاکره را برگزیدند، ایران در همان زمان گفت که این راه درستی نیست و راهی اشتباه را انتخاب می‌کنید. امروز بعد از گذشت قریب به 25 سال، مسئولین فلسطین تازه اعتراف می‌کنند که به غرب اعتماد ندارند.

وي افزود: ملت ایران از مسلمانان شیعه و سنی و مسیحی و ... تشکیل شده‌اند و با حق و حقوقشان و با آرامش کامل دارند در کنار یکدیگر با همزیستی مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند و در همه زمینه‌ها در مسیر رشد و ترقی حرکت می‌کنند.

واعظی همچني به بحث اقتدار ملی اشاره و در اين باره گفت: باور داریم که هر ملتی توانایی‌هایی دارد؛ براي نمونه اگر مردم مظلوم و ستمدیده یمن برای دفاع از خود با موشک به خاک عربستان حمله می‌کنند، این مسأله توانایی‌های ملی این مردم را می‌رساند. حال اگر مسؤلین آمریکا خواستند با نشان دادن لوله فلزی موشک، اثبات كنند که ایران موشک را به یمن داده است، ادعای گزافی بیش نیست. همینطور وقتی جمعی از مردم ایران به برخی سیاست‌های دولتشان اعتراض می‌کنند، این بسیار اشتباه است که آقای ترامپ، بلافاصله حمایت خود را از آن گروه معترضین که بعضاً شورش‌گر بودند اعلام می‌کند. واقعا این کار غیر معقول نیست؟ آیا دموکراسی این است؟

سفير كشورمان در داكا در بخش ديگري از سخنانش با الهام از آیه شریفه «وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ» اظهار كرد: واقعاً اگر ما ایمان داشته و ثابت قدم باشیم مقتدر خواهیم بود و در بالا قرار خواهیم داشت.

حكومت ديكتاتوري شاه آزادي و مساوات را از بين مي‌برد

عبدالرزاق، انديشمند بنگلادشي هم با بيان اينكه تمدن ایران بسیار کهن است، گفت: آزادی و مساوات از جمله آن مواردی است که انسان‌های متمدن همواره تشنه آن بوده و هستند. حکومت‌های دیکتاتور خودشان را در طبقه مرفه قرار می‌دهند و آزادی و مساوات را از بین می‌برند. در نتیجه ملت عقب می‌ماند.

وي افزود: حکومت شاهنشاهی ایران هم همین مشکل را داشت؛ بنابراين مردم ایران برای حقوق و عزت خودشان قیام کردند و به رهبری حضرت امام خمینی (ره) موفق شدند حق خود را بازپس گیرند.

عبدالرزاق در بخش دیگری از سخنان خود به شباهت‌های بین دو ملت و دولت ایران و بنگلادش پرداخت و گفت: دو ملت در فاصله کمتر از یک دهه مستقل شدند. زبان فارسی در دوره‌ای ازتاریخ، در سرزمین ما زبان رسمی بوده است. هنوز حدود ده هزار الفاظ فارسی در زبان بنگلاش به کار می‌رود. تمام اینها نشانه‌های رابطه عمیق بین دو ملت برادر و دوست است.

وزیر سابق دولت بنگلادش در بخش ديگري از سخنانش از دولت ترامپ به دليل تلاش برای خدشه‌دار ساختن توافقنامه هسته‌ای ايران با غرب، به شدت انتقاد كرد و رييس جمهور ايالات متحده آمريكا را روانی خواند.

وي همچنين در خصوص فیلم‌های ایرانی با اشتیاق وارد بحث شد و گفت: بزرگ‌ترین امتیاز فیلم‌های ایرانی این است که برای جامعه «پیام» دارد و در تربیت و سالم‌سازی جامعه بسیار مؤثر است. این ویژگی‌های فیلم‌های ایرانی را می‌توان در سه ویژگی خلاصه کرد؛ آموزشی و تربیتی هستند، منعکس‌کننده مسایل اجتماعی هستند و تشویق براي اصلاح جامعه و ایحاد تحول مي‌كنند.

ملت ايران با اقتدار به سمت پيشرفت حركت مي‌كند

محمد فیض‌اللطیف چودری، مدیرکل موزه ملی بنگلادش هم كه آخرين سخنران اين همايش بود، با گفتن اينكه انسان آزاد است و صاحب اختیار خودش، گفت: دولت‌های استکبار جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اين كشور عداوت می‌ورزند.

وي افزود: در زمان پيروزي انقلاب اسلامي كه هنوز جوان بودم؛ به خاطر وجود توطئه و شرارت دشمنان براي ملت ايران نگران بودم؛ ولی امروز می‌بینیم که این ملت نجات پیدا کرد و با اقتدار تمام، به طرف ترقی و پیشرفت در حال حرکت است.

انتهاي پيام/


١٤:٣٤ - 1396/11/24    /    شماره : ٦٩٨٧٥٢    /    تعداد نمایش : ١٠٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.