English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٦
اخبار > برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو


  چاپ        ارسال به دوست

برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو

نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی مشترک ايران و هند، به مناسبت شصتمین سال قرارداد فرهنگی دو كشور در دهلی‌نو برپا شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ادامه سلسله برنامه‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، به مناسبت شصتمین سال قرارداد فرهنگی هند و ایران، نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی مشترک هند و ایران، 15 دي‌ماه با با اجرای گروه موسیقی نواحی «سرنا و زندگی» از شهر میناب كشورمان و با پیام وزیر نساجی هند در مرکز نمایشگاهی دیلی هات در دهلی‌نو، آغاز به كار كرد.

وزیر نساجی هند در پیام خود پس از ابراز شادمانی از برگزاری این نمایشگاه به عنوان جشن شصت سالگی روابط فرهنگی ایران و هند و تشکر از مشارکت نهاد هندی و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی برای برگزاری این نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی مشترک، آورده: هند دارای رابطه فرهنگی بسیار قوی با ایران است و صنایع دستی یکی از حوزه‌هایی است که در دوره‌های مختلف باعث تقویت این ارتباط شده است. اطمینان دارم نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی ایران فصل جدیدی را در ارتقاء سطح همکاری‌های بین هند و ایران در این حوزه خواهد داشت.

پس از آن، علي دهگاهی در سخنان خود، گفت: رابطه فرهنگی ایران و هند بسيار دیرینه است و به قرن‌های دور بر می‌گردد. روزی پانچا تنترا به عنوان یک اثر ادبی از هند به ایران آمد و به زبان پهلوی (زبان باستانی ایران) و از آن طریق به عربی و دیگر زبان‌ها ترجمه شد. روزی دیگر زبان فارسی به شبه قاره آمد و 700 سال به عنوان زبان رسمی و دیوانی در هند حضور داشت. اینها تنها بخشی از روابط فرهنگی این دو کشور به شمار می‌رود و امروز شما به هر کجای هند که سفر کنید، بقایای آثار هنری، خط نوشته‌ها و خوشنویسی‌های فارسی را بر بناها مشاهده می‌کنید.

رايزن فرهنگي كشورمان افزود: در کنار آن، نسخه‌های خطی و کتاب‌های بی شمار فارسی در مراکز و کتابخانه‌های هند را می‌توان به عنوان بخشی از این میراث مشترک نام برد. در مقابل تأثیرپذیری ما را هم از شبه قاره اخذ کرده‌ایم نمی‌توان نادیده گرفت.

وی در ادامه، گفت: جواهر لعل نهرو می‌گوید: «در بین هیچ دو ملتی عمق ارتباط به اندازه ایران و هند نیست»؛ این برداشت ناشی از ارتباط عمیق فرهنگی بین دو ملت است و اهمیت دادن به آن را در سفر اخیر جناب مودی، نخست وزیر هند به ایران و حضور در سمیناری با عنوان «دو تمدن بزرگ و باستانی» می‌توان جست‌وجو کرد.

در ادامه، آلوک کومار، به ظرفیت‌های بالای هند و ایران در حوزه همکاری‌های فرهنگی هنری به ویژه در زمینه صنایع دستی اشاره و بر تلاش و علاقه وزارتخانه برای تقویت و توسعه پایه‌های کارهای دستی تأكيد کرد.

مدیر توسعه وزارت نساجی هند گفت: صنایع دستی از حوزه‌های بسیار مهم در هند به شمار می‌رود که نقش مهمی را در صادرات و اقتصاد هند به خود اختصاص می‌دهد.

وی در سخنان خود، بيان كرد: ما برنامه‌های توسعه‌ای متعدد را برای ارتقاء این حوزه در حال اجرا هستیم و این نمایشگاه یکی از آنهاست که برای زنده نگه داشتن صنایع دستی و حمایت از صنعتگران خرد حمایت می‌کنیم تا صنعتگرانی که در مناطق دوردست و روستاها با خریداران اندک‌گذران زندگی می‌کنند بتوانند در بازارچه‌های بزرگتر فرصت حضور و عرضه محصولاتشان را داشته باشند و تعداد خریدارانی بیشتر با توان مالی بالاتر را در مقابل خود داشته باشند.

وی در پایان، يادآور شد: اینگونه نمایشگاه‌ها در گسترش تعامل تاریخی که هند با ایران داشته نقش بسزایی را ايفا می‌کند و حضور هنرمندان ایرانی و کارگاه هنری آنها زمینه تبادل دانش و مهارت افزایی و رویکردهای جدید هنرمندان هندی را فراهم می‌کند؛ لذا ما کوشش خواهیم کرد که حمایت‌های معنوی و مادی وزارتخانه در این زمینه تداوم داشته باشد.

آمارندرا خاتوا، مدیر کل شورای روابط فرهنگی هند نیز در سخنان خود، گفت: روابط فرهنگی بین دو کشور بزرگ ایران و هند دارای زمینه‌های گسترده‌ای است و صنایع دستی تنها یکی از آنها به شمار می‌رود و ما در تلاشیم که به گسترش هرچه بیشتر این روابط از جمله حمایت از برنامه‌های نمایشگاهی حاضر و هنرمندان صنایع دستی اهتمام داشته باشیم.

غلامرضا انصاری، به برگزاري جشن شصتمین سال روابط فرهنگی ايران و هند اشاره و تصريح كرد: ایران اولین کشوری است که پس از استقلال هند روابط فرهنگی‌اش را با این کشور آغاز کرده و نشانگر اهمیت داشتن ارتباط بین دو کشور است.

سفیر كشورمان در ادامه، گفت: مجموعه این روابط و میراث مشترک دو کشور است که شکل دهنده هویت تاریخی و ملی آنهاست. صنایع دستی یکی از بخش‌های انعکاس‌گر این میراث غنی و باستانی مشترک است که علاوه بر نقش‌های فرهنگی در حوزه فرصت‌های شغلی و اقتصاد نیز تأثيرگذار است.

وي افزود: صنایع دستی سفیران فرهنگی یک ملت و یک کشور هستند که هرگز در ایفای نقش خود و انتقال پیام وا نمانده و کوتاهی نمی‌کنند. صنایع دستی نشانه خلاقیت و نبوغ و شکوه صنعتگرانی است که به ساخت آنها اهتمام دارند و توجه به چنین صنعتی ما را نه تنها ما را با پیشینه ساکنان آن مناطق و فرهنگ زندگی آنها آشنا می‌کند، بلکه سیر ماشینی شدن در آنجا را نیز به ما نشان می‌دهد.

انصاري بيان كرد: امروز، مطالعه این صنعت نشان می‌دهد که رابطه تمدنی دو سرزمین بزرگ ایران به سده‌ها بلکه به هزاره‌ها بر می‌گردد و همچنان دست نخورده باقی مانده است. ارتباطی که نتیجه رفت و آمد دانشوران، هنرمندان و عارفان بوده و مبنای آن عشق، مهرورزی و دوستی بوده است و از نمونه‌های بارز آن که در تاریخ آمده، 700 هنرمندی است که همراه عارف بزرگ میر سیدعلی همدانی در سده‌های دور از ایران به هند مهاجرت کرده و در کشمیر سکنی گزیدند.

وي در پايان سخنان خود اظهار امیدواری کرد، این‌گونه نمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها ضمن بازشناسی قرابت‌های فرهنگی و تبادل تجربیات جدید بین صنعتگران دو کشور به استحکام پایه‌های دوستی و توسعه روابط در حوزه‌های ذی‌علاقه بیانجامد.

در این نمایشگاه که با عنوان کارگاه و نمایشگاه هنرهای دستی و تبادل فرهنگی هند و ایران و با مشارکت مؤسسه هندی دستکاری هات سامیتی (Dastkari Haat Samiti) و حمایت شورای روابط فرهنگی هند و وزارت نساجی هند به مدت 15 روز دایر خواهد بود، 9 هنرمند با همکاری اداره کل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از جمهوری اسلامی ایران و همچنين، 165 هنرمند هندی حضور دارند.

هنرمندان كشورمان در رشته‌های احجام فلزی سنتی، معرق چوب، گلیم بافی، پاپیه ماشه، مینا کاری، پارچه قلمکار، مینیاتور، فیروزه کوبی و خوشنویسی، ضمن نمایش آثار هنری خود، مراحل ساخت آنها را نیز به صورت کارگاه در کنار هنرمندانی از سراسر هند ارائه می‌كنند.

مهمان خارجی امسال نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران است که در 10 غرفه (9 هنرمند و یک غرفه اختصاصی خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو) آثار و اقلام نمایشگاهی را ارائه كرده‌اند. دو سوم روز به صورت کارگاه‌های هنری است که در محل غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای تبادل تجربیات بین صنعتگران ایرانی و هندی و همچنین، بازدیدکنندگان است و مابقی روز نیز برای نمایش و فروش محصولات اختصاص دارد.

بنابر اعلام اين خبر، گروه موسیقی نواحی «سور، سرنا و زندگی» از شهر میناب متشکل از محمد قاسمی گوربندی (سرپرست)، جمشید میر رستمی، علی میر رستمی، عشاق نوایی و قنبر نوایی حکمی است.

انتهاي پيام/


١٤:٤٢ - 1395/10/22    /    شماره : ٦٦٩٤١٧    /    تعداد نمایش : ٥١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • هنرنمايي گروه موسيقي «شبديز» بوشهر در كشورهاي اسكانديناوي
  گروه موسيقي «شبديز» بوشهر، اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جشن‌هاي نوروزي ايرانيان كشورهاي 4گانه اسكانديناوي (دانمارك، سوئد، فنلاند و نروژ) را لبريز از حرارت جنوب ايران كرد.

 • ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  ديدار نوروزي ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي صبح امروز، 15 فروردين‌ماه با كاركنان اين سازمان برگزار شد.

 • مراسم افتتاحيه ششمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كليساي ارتدكس يونان
  ششمين دور نشست ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كليساي ارتدوكس يونان با موضوع «عقلانيت ديني؛ راهكار مقابله با خشونت و افراط‌گرايي»، دوشنبه 2 اسفند در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شد.

 • آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان
  آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران با حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، وزير فرهنگ تركمنستان و همچنین مقامات رسمی محلی و دیپلمات‌های مقیم این کشور، بعد‌ازظهر ديروز (دوشنبه 18 بهمن) در محل كاخ مقاملار مركز فرهنگي دولتي تركمنستان در عشق‌آباد برگزار شد.

 • آيين اختتاميه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب
  آيين اختتامیه نخستین اجلاس بین المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب چهارم بهمن ماه با حضور نمایندگانی از ده کشور عربی در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.