English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
اخبار > آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود


  چاپ        ارسال به دوست

رییس جمهوري آذربایجان:

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود

الهام علی اف در مراسم امضاي دفتر یادبود رحلت رييس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام  از وي به عنوان سیاستمداري دوراندیش ياد كرد و گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حیدر علی اف، پُل روابط دوستی ايران و آذربایجان را بنا نهادند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دفتر یادبود رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، 21 دي‌ماه با همكاري رايزني فرهنگي ايران در محل سفارت كشورمان در جمهوري آذربایجان، گشايش يافت.

در مراسم امضاي اين دفتر يادبود، ريیس جمهوري آذربایجان، مسئولان، نخبگان باکو و سفرای کشورهای مختلف با حضور در محل سفارت كشورمان با سفیر، نماینده ولی فقیه و رایزن فرهنگی ايران دیدار و گفت‌وگو كردند.

الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان ضمن حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو، دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را امضاء کرد.

رییس جمهور آذربایجان با اشاره به تصویر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حیدر علی اف به ذکر خاطرات خود و حیدر علی اف از دیدار با آن مرحوم پرداخت و در دفتر یادبود از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان سیاستمداري دوراندیش یاد کرد و نقش مهم و تلاش‌های وي همراه با حیدر علی اف رییس جمهوری فقید آذربایجان در راستای برقراری و گسترش روابط دوستی و برادری دو کشور را مورد اشاره قرار داد.

الهام علی اف درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ضایعه سنگین دانست و به دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

رییس جمهوري آذربایجان همچنین، در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به نقش مهم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: آن مرحوم میراث به یادماندنی به جا گذاشته است و مردم ایران نیز، برای فعالیت‌های وي ارزش زیادی قائل هستند.

الهام علی اف با اشاره به اینکه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره از گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان حمایت می‌کرد، گفت: آن مرحوم با حیدر علی اف، رییس جمهوری فقید آذربایجان دوستی نزدیکي داشت و هر دو سیاستمدار پُل روابط دوستی را بنا نهادند و یک ریشه سالم در مناسبات دو کشور ایجاد و تلاش کردند تا روابط فی مابین در شرایط دوستی توسعه یابد.

رییس جمهوري آذربایجان دیدارهای خود با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سفر به ایران را خاطرنشان کرد و گفت: این دیدارها برای من خیلی تاثیرگذار و دارای تجربه خیلی خوبی بود.

الهام علی اف افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان سیاستمدار مدبر برای توسعه روابط دو کشور کارهای زیادی را انجام داد. بنده از این به بعد سعی می‌کنم از طرف خودم و در همکاری با همتای ایرانی روابط دوستانه و برادرانه جمهوری آذربایجان و ایران هرچه بیشتر گسترش یابد.

در ادامه این مراسم، مبارز قربانلی، ريیس کمیته امور دینی به همراه معاون خود در محل سفارت کشورمان در باکو حضور یافت و ضمن مذاکره با سفیر و رایزن فرهنگی ايران تأثر و تألم خود را اظهار و به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

ريیس کمیته امور دینی، ريیس جمهور اسبق و ريیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را عالم دینی و مفسری سیاستمدار دانست و گفت: کمتر مفسر و عالم دیني سراغ داریم که در عین حال مدیری مدبر و سیاستمداری شناخته شده است، مبارز هم باشد.

مبارز قربانلی به خدمات مرحوم آيت‌الله هاشمی رفسنجانی و کمک‌های ایشان و دولتشان در روزهای سخت آذربایجان به حیدر علی اف اشاره کرد و گفت: مردم و مسئولین جمهوری آذربایجان هیچگاه خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) که در زمان دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آذربایجان تأسیس شد را، فراموش نخواهند کرد.

حاج سلمان موسی اف، معاون شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده نیز، به نیابت از ایشان و به همراه علمای اداره مسلمانان قفقاز در اولین دقایق گشایش دفتر یادبود به سفارت ايران حضور يافت و ضمن تجلیل از مقام شامخ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دفتر یادبود را امضاء كرد.

رافائل حسین اف، نماینده و ريیس کمیسیون فرهنگی مجلس و ريیس موزه نظامی آذربایجان نیز با حضور در سفارت کشورمان دفتر یادبود را امضاء كرد.

همچنين، تعداد زیادی از سفرای کشورها با حضور در سفارت ایران در جمهوری آذربایجان حضور و تسلیت و تعزیت دولت و ملت‌های خود به مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) و دولت و ملت ایران و خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ابلاغ كردند. 

در مراسم امضای دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجاني، نمایندگان محافل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری آذربایجان و دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان در محل گشایش دفتر یادبود حاضر شدند و درگذشت وی را تسلیت گفتند.

ادای احترام سفیر ژاپن و سفرای برخی از کشورهای اروپايی در مقابل تصاویر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نظر خبرنگاران را به خود جلب کرد و انعکاس وسیعی در اخبار مربوط به این مراسم داشت. علاوه بر حضور سفرای کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، تاجیکستان، عراق، افغانستان، لیتوانی، ژاپن و ... در محل گشایش دفتر یادبود، تعداد زیادی از کارداران سفارتخانه‌ها از جمله کارداران سفارتخانه‌های برزیل، فلسطین، مکزیک و ... نیز به نیابت از دولت‌ها و ملت‌های خود در سفارت کشورمان در آذربایجان حاضر شدند و دفتر یادبود را امضاء كردند.

تلاش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای برقراری صلح و ثبات در منطقه

جواد جهانگیرزاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تلاش‌های زیادی برای تقویت روابط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان انجام داد. روابط تهران ـ باکو در دوره ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برقرار شده و ایشان روابط نزدیکی با حیدر علی اف رییس جمهوری سابق آذربایجان داشته است.

وي افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمان جنگ قره باغ نیز برای برقراری صلح و ثبات در منطقه تلاش‌های زیادی داشته و نیز کمک‌های فراوانی به نخجوان که در انزوا قرار گرفته بود، انجام داده است.

جهانگیرزاده همچنین، ضمن قدرداني از ارسال پیام تسلیت الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان به مقامات ایرانی درخصوص درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایران و جمهوری آذربایجان کشورهای دوست و برادر هستند و همواره در روزهای سخت در کنار یکدیگر قرار دارند.

وی در سخنان خود، علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران در توسعه هر چه بیشتر جمهوری آذربایجان را اعلام کرد.

سید علی اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوري آذربایجان نیز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یکی از علماء و سیاستمداران برجسته جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: ایشان قبل از انقلاب اسلامی طی سال‌های طولانی علیه رژیم شاه، آمریکا و رژیم صهیونیستی مبارزه کرده و متحمل شکنجه‌ها و چندین بار زندان شده است.

وي يادآور شد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از یاران وفادار امام خمینی(ره) و نیز، از دوستان دیرینه رهبر معظم انقلاب در راستای تقویت نظام جمهوری اسلامی تلاش کرده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

بنابر اعلام اين خبر، مراسم امضاي دفتر يادبود رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تا روز چهارشنبه، 22 دي‌ماه نیز ادامه خواهد داشت.

انتهاي پيام/
١٤:٣٠ - 1395/10/22    /    شماره : ٦٦٩٤١٦    /    تعداد نمایش : ١٥٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.