English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٧
اخبار > حجت‌الاسلام گنابادي‌نژاد: خداوند تخريب‌گران محيط زيست را دشمن پيامبر (ص) مي‌نامد


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی / 6

حجت‌الاسلام گنابادي‌نژاد: خداوند تخريب‌گران محيط زيست را دشمن پيامبر (ص) مي‌نامد

معاون فرهنگي آستان قدس رضوي گفت: قرآن کریم تخريب‌گران محيط زيست را از دشمنان پیامبر اسلام (ص) معرفی می‌كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام حجت گنابادي‌نژاد، معاون فرهنگي آستان قدس رضوي در سخنراني خود با عنوان «الگوی مصرف از دیدگاه اسلام و تأثیر آن بر محیط زیست» در هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی كه با موضوع «اديان و محيط زيست» در لبنان در حال برگزاري است، گفت: از جمله مسايل مورد توجه اسلام نحوه تعامل انسان با محیط زیست است.

وي گفت: ضرورت حفظ بهداشت محیط یکی از موضوعات بسیار جدی و اساسی امروز جوامع انسانی است. مسايلی از این دست و هر آنچه را که جوامع مدرن و صنعتی امروز به اهمیت آنها پی برده، از مسايلی است که دین اسلام و پیشوایان ما در حدود 1400سال قبل آنها را متذکر شده‌اند و پیروان خویش را به رعایت قوانین و مقررات مربوطه و اجرای دستورات و قوانین اجتماعی و فردی ملزم کرده‌اند و برای حفظ و نگهداری محیط زیست و بهداشت آن، راهکار نشان داده‌اند.

وي ادامه داد: بر اساس فهمی که از دستورات دین اسلام داریم، اساس مصرف و قواعد کلی آن را می‌توان در چند دسته بیان کرد؛ از جمله در مصرف بر اساس نیاز. از معارف اسلامی اینگونه برداشت می‌شود که مصرفی که مورد نیاز باشد مجاز شمرده شده است. اگر چه نیاز هم امری نسبی است و نسبت به اشخاص مختلف، جوامع متعدد یا نسبت به دیگر پارامترها قابل تغییر است؛ اما اصل مصرف بر اساس نیاز واقعی مورد قبول است.

گنابادي‌نژاد افزود: در مقابل نیاز، آن است که انسان بدون احتیاج معقول بخواهد در زندگی شخصی یا اجتماعی خود مصرف فرانیاز داشته باشد. در معارف اسلامی از این مصرف غیرصحیح، به اسراف یاد می‌شود. خداوند درباره فرعون می‌فرماید: «إِنَّهُ كانَ عالِياً مِنَ الْمُسْرِفِينَ» (فرعون انسانی سرکش و از اسراف‌کنندگان است». واضح است که منظور خداوند تنها اسراف در خوردن و آشامیدن نیست و تمامی شئون زندگی فرعون را شامل می شود.

وي تأكيد كرد: بنابراین مسلمانان و مؤمنان باید در تمام زمینه‌ها از اسراف و زیاده‌روی خودداری کرده و راه اعتدال را در پیش گرفته و از اسراف در همه زمینه‌ها پرهيز کنند؛ زيرا اسراف در مصرف، هزینه‌های گزافی را بر محیط زیست تحمیل می‌کند.

معاون فرهنگي آستان قدس رضوي در بخش ديگري از سخنانش درباره مصرف بر اساس حفظ محیط زیست، اظهار كرد: قرآن کریم برخی از دشمنان پیامبر اسلام (ص) را اینگونه معرفی کرده و می‌فرماید: «نشانه آن، اين است كه) هنگامى كه روى برمى‌گردانند (و از نزد تو ای پیامبر! خارج مى‌شوند)، در راه فساد در زمين، كوشش مى‌كنند، و زراعت‌ها و چهارپايان را نابود مى‌سازند؛ (با اينكه مى‌دانند) خدا فساد را دوست نمى‌دارد.»

وي گفت: در این آیه مبارکه از بین بردن محصولات زراعی و باغی و از بین بردن حیوانات و چارپایان را از مصادیق فسادی دانسته است که خداوند از انجام آن خشنود نیست و کسانی که اینگونه با طبیعت و محیط زیست تعامل دارن از قوانین الهی سر پیچی کرده و مورد غضب خداوند هستند.

گنابادي‌نژاد همچنين درباره مصرف بر اساس عدم اضرار (ضرر رساندن) به همنوع، گفت: یک قاعده فقهی کلی در فقه اسلام است به عنوان قاعده «لا ضرر». این قاعده کلی بدین معناست که هر حرکت و رفتاری که از طرف فرد موجب ضرر رسیدن به خودش و یا اضرار به دیگران است باید کنار گذاشته شود حتی احکام الهی که  بعضاً در شرایط خاص موجب ضرر به فرد یا افراد خاصی می‌شود، باید تعطیل شود.

وي در پايان سخنانش گفت: دستورات ادیان الهی و دین اسلام در بیان  الگوی مصرف در صورتی که مورد استقبال و عمل مردم قرار بگیرد می‌تواند نتایج بسیار اثربخشی در سلامت محیط زیست داشته باشد.

بنا بر اعلام اين خبر، هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی (6 تا 8 تیرماه) با موضوع «اديان و محيط زيست» به همت مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليسای ارمنی حوزه سيليسی در آنطلياس لبنان در حال برگزاري است.

«محيط زيست و ارزش‌های مشترك اخلاقی در اديان الهی»، «تعامل رهبران اديان با محيط زيست: دو الگوی شاخص حضرت محمد (ص) و حضرت عيسی مسيح (ع)»، «تأثير محيط زيست سالم در زندگی فردی و اجتماعی از ديدگاه اسلام و مسيحيت» و «انسان و طبيعت در آموزه‌های اديان اسلام و مسيحيت»، نشست‌هاي اين دور از گفت‌وگوها هستند.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:٥٢ - 1397/04/07    /    شماره : ٧٠٨١١٦    /    تعداد نمایش : ١١٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.