English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧
اخبار > حجت‌الاسلام مبلغي: اهميتي كه محيط زيست در آيات قرآن دارد


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی / 5

حجت‌الاسلام مبلغي: اهميتي كه محيط زيست در آيات قرآن دارد

ريیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: اينكه در قرآن مجید چهار واژه مهم در ارتباط با توازن زیست محیطی ارايه شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام احمد مبلغي، عضو مجلس خبرگان رهبري و ريیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، در سخنراني خود با عنوان «پیامبر اسلام (ص) و محیط زیست» در هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی كه با موضوع «اديان و محيط زيست» در لبنان در حال برگزاري است، درباره فوايد مترتب بر گفت‌وگوی ادیان پیرامون محیط زیست، گفت: محیط زیست موضوعی مهم برای گفت‌وگوی بین ادیان است. این به دلیل فايده‌های بزرگی است که با  این گفت‌وگوها به دست می‌آید.

وي افزود: فایده نخست، تقویت همگرایی بین ادیان است. اگر بپذیریم دیدگاه‌های مشترک بین ادیان نسبت به محیط زیست جدی و پایه‌ای است و نیز بپذیریم مشترکات در محیط زیست مشترکاتی مربوط به واقعیت‌های ملموس زندگی و طبیعی است، این نتیجه به دست می‌آید که بیان این مشترکات و تمرکز بر آنها می‌تواند به طور مؤثر همگرایی و هماهنگی میان ادیان را افزایش دهد.

وي در ادامه تقویت انگیزه‌ها به صورت اجتماعی برای حفاظت از محیط زیست را فايده دوم گفت‌وگوي بين‌الادياني با موضوع محيط زيست برشمرد و تکامل ایمان دینی در گرو سالم‌سازی محیط زیست را ديگر فايده اين امر مهم دانست.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري در بخش ديگري از سخنانش درباره بررسی دیدگاه پیامبر اسلام (ص)  پیرامون چند مسأله مهم زیست محیطی، اظهار كرد: توازن زیست محیطی یکی از مفاهیم کلیدی در زمینه محیط زیست است که به معنای برخورداری نظام طبیعت از اجزايی دارای روابط دینامیکی، در هم تنیده و بهره‌مند از چرخه‌های هماهنگ است که طبیعت را قادر می‌سازد تا حیات بر روی زمین را حمایت، و تداوم آن را تضمین کند.

وي تأكيد كرد: به دلیل آنکه توازن زیست محیطی اساسی‌ترین عامل تضمین‌کننده حیات بر روی کره زمین است، هرگونه تلاش در جهت برهم زدن این توازن، آسیب‌های اساسی و ویرانگری را نسبت به نظم زیست محیطی ایجاد می‌کند. بر این اساس برهم زدن این توازن یک ناهنجاری و عمل ضداخلاقی بزرگ است.

مبلغي با گفتن اينكه در قرآن مجید چهار واژه مهم در ارتباط با توازن زیست محیطی ارايه شده است، در يكي از اين آيه‌ها آمده است؛ «السَّمَاء رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِيزَانَ» (آسمان را برافراخت و توازن و عدل  را بر نهاد). اين آیه که در آن کلید واژه «میزان» ذکر شده است، از این جهت جالب توجه است که متضمن دو چیز است؛ یک خبر و یک توصیه، ابتدا از برقرار  ساختن یک «وضع طبیعی متوازن» خبر می‌دهد؛ سپس از انسان‌ها می‌خواهد که نسبت به این نظم و توازن رفتارهای طغیان‌گر (و برهم ‌زننده) را انجام ندهند (أَلَّا تَطْغَوْا فِي الْمِيزَانِ/ طغیان نکنید در میزان).

وي افزود: به عبارت دیگر در آیه دو نکته گفته شده است؛ یکی آنکه طبیعت بر اساس یک نظم و توازن قرار داده شده است. در این رابطه از کلمه وضع (یعنی نهادن و قرار دادن) استفاده شده است. دیگر اینکه از انسان‌ها خواسته شده بر نظم و توازن  طبیعی طغیان نکنند.

مبلغي همچنين گفت: اندیشه «طبیعت، ملك بشر است» از جمله رویکردها و اندیشه‌های کلان حقوقی است که امروزه جایگاه محوری و برجسته‌ای در ادبیات و حقوق زیست محیطی به خود اختصاص داده است. این اندیشه، این چارچوب حقوقی را ارايه می‌کند که ملكيت افراد، مؤسسه‌ها و دولت‌ها نسبت به طبيعت، يك ملکیت نهایی و مطلق نیست که بتوانند در  آن، دخل و تصرف‌هایی کنند که آن را تخریب، و نسل‌های آتی را از منابع و ذخایر آن محروم كنند. این اندیشه (تعلق طبیعت به بشریت) هم در قرآن و هم در کلام پیامبر (ص) به مثابه یک اصل کلان ارايه شده است.

ريیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش در خصوص جایگاه حیوانات در چرخه حیات، گفت: اگر بپذیریم که حیوانات بخشی از طبیعت هستند، و بپذیریم که اجزاء طبیعت، دارای رابطه دینامیکی و توازن‌بخش هستند، نقش حیوانات در  محیط زیست آشکار می‌شود. یکی از مسايل مربوط به «نقش حیوانات در محیط زیست»، مساله «تأثیر منفی انقراض ِ حیوانات  بر محیط زیست» است. مصادیق و موارد انقراض‌های گونه‌هایی از حیوانات که به محیط زیست آسیب می‌رسانند، بسیار است.

وي در ادامه با طرح اين سؤال كه؛ آیا برای حیوانات یک جایگاه مهم در پروسه‌های زیست محیطی و چرخه زندگی در محیط زیست در کار است؟ آیا دین، مسأله مهم «عدم تجاوز به حیوانات» را مورد توجه قرار داده یا به آن توجه نکرده است؟ ادامه داد: پاسخ این است که در متون دینی به آیات و روایات بسیاری بر می‌خوریم که به شدت از کشتن حیوانات و اذیت کردن آنها و بی‌حرمتی به آنها  نهی کرده است.

بنا بر اعلام اين خبر، هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی (6 تا 8 تیرماه) با موضوع «اديان و محيط زيست» به همت مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليسای ارمنی حوزه سيليسی در آنطلياس لبنان در حال برگزاري است.

«محيط زيست و ارزش‌های مشترك اخلاقی در اديان الهی»، «تعامل رهبران اديان با محيط زيست: دو الگوی شاخص حضرت محمد (ص) و حضرت عيسی مسيح (ع)»، «تأثير محيط زيست سالم در زندگی فردی و اجتماعی از ديدگاه اسلام و مسيحيت» و «انسان و طبيعت در آموزه‌های اديان اسلام و مسيحيت»، نشست‌هاي اين دور از گفت‌وگوها هستند.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:٤٧ - 1397/04/07    /    شماره : ٧٠٨١١٥    /    تعداد نمایش : ٨١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.