English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٧
اخبار > ديدار رايزن فرهنگي ايران با روشنفكر تونسي


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار رايزن فرهنگي ايران با روشنفكر تونسي

 محمد اسدی‌موحد، رایزن فرهنگی ایران در تونس به منظور آشنایی بیشتر با افکار و آراي عبدالمجید الشرفی، متفكر تونسي، در محل بیت‌الحکمه تونس با وي ديدار و گفت‌وگو كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، متن پرسش و پاسخ مطرح شده در اين ديدار به شرح زير است:

ـ اسدي‌موحد: در بعضی از سایت‌های مجازی و رسانه‌ها نقل شده است که شما در کتاب «المصحف و القرائات» در اصالت و صحت قرآن تشکیک کرده‌اید و آن را تشبیه به انجیل و تورات كرده‌اید؟

ـ الشرفي: کتاب «المصحف و القرائات» در پنج جلد به مدت 10 سال زیر نظر اینجانب و با همکاری گروهی از محققین و با هدف جمع‌آوری نظریات و آراي مختلف علماي اسلام و متفکران درباره قرآن نوشته شده است و ما در آن کتاب هیچگاه حکم و نظریه قطعی را ارايه نداده‌ایم و در حقیقت این کتاب به عنوان منبع و مرجعی برای پژوهشگران قرآنی است. براي نمونه جلد اول را ملاحظه کنید؛ اینکه سوره «فاتحه» چه اسامی دارد و چندگونه قرائت شده و ما در این کتاب فقط به نقل آرا از شیعه و سنی و تمام علماي اسلام پرداخته‌ایم که می‌تواند یک مرجع جامع و موثق برای محققان باشد. آیا این معقول است که من سال‌های زیادی را برای پژوهش در قرآن عمرم را صرف کنم؛ ولی آن را قبول نداشته باشم؟ بنده اگرچه اعتقاد به پژوهش و تحقیق دارم و همواره از روشنفکری و پیشرفت علوم انسانی حمایت می‌كنم و صراحت بیان داشته و نظرات علمی را بدون هیچ ملاحظه‌ای بیان می‌کنم؛ ولی به اسلام و مسلمان بودنم افتخار می‌کنم و همواره از خداوند می‌خواهم بنده صالح او باشم.

ـ اسدي‌موحد: نقل شده است که گفتید زکات واجب نیست؛ بلکه یک امر اختیاری است؟

ـ الشرفي: کاملاً این بیان را تکذیب می‌کنم. در مکتوبات بنده این چنین جمله‌ای وجود ندارد؛ ولی بنده درباره زکات اعتقاد دارم که چون زکات برای رفع مشکلات اقتصادی قشر مستضعف و بی‌بضاعت است، باید زکات از طریق مالیات با راهکاری درست و مناسب جمع‌آوری و برای مستحقان و محتاجان صرف شود.

ـ اسدي‌موحد: نقل شده است که اعتقاد به عدم وجوب نماز دارید و گفتید نماز اختیاری است؟

ـ الشرفي: اینگونه نیست؛ بلکه من فلسفه نماز را از دیدگاه عرفانی بیان کرده‌ام و آن ارتباط مخلوق با خالق مي‌دانم و اگر از بیان بنده برداشت کرده‌اند که نماز واجب نیست، این برداشت اشتباه است.

ـ اسدي‌موحد: نقل شده است که شما قرآن را به انجیل و تورات تشبیه کرده‌اید؟

ـ الشرفي: بله، بنده اسناد و استحکام قرآن را با انجیل و تورات مقایسه‌ کرده‌ام و گفته‌ام تورات و انجیل سال‌ها و شاید یک قرن بعد از حضرت موسی و عیسی (ع) تدوین شد، در حالیکه قرآن کریم بلافاصله بعد از وفات رسول‌الله (ص) توسط اصحاب، قاریان و حافظان جمع‌آوری شد و این دلیل محکم و قوی بر اثبات و واقعی بودن قرآن است.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٥:٣٨ - 1397/02/08    /    شماره : ٧٠٤٢٦٣    /    تعداد نمایش : ٤١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.