English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧
اخبار > همايش «جمهوری اسلامی ایران؛ 39 سال مقاومت و تلاش» در سيرالئون


  چاپ        ارسال به دوست

همايش «جمهوری اسلامی ایران؛ 39 سال مقاومت و تلاش» در سيرالئون

به همت رایزنی فرهنگي كشورمان در سيرالئون همایش بزرگداشت 39 اُمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران با عنوان «جمهوری اسلامی ایران؛ 39 سال مقاومت و تلاش» برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين همايش با شرکت بیش از 500 تن از مسلمانان و مسیحیان از سازمان‌های مختلف اسلامی و مسیحی، اساتید دانشگاه، علما، ائمه جماعات مساجد، دانشجویان و دانش‌آموزان سيرالئوني در سالن کنفرانس میاتا در فريتاون (پايتخت) برگزار شد.

در این همایش تعدادی از شخصیت‌های اسلامی و سیاسی سيرالئون از جمله شیخ احمد تیجان سیلا، رهبر معنوی شیعیان سیرالئون، حاج الاری کول، سفیر سابق جمهوری سیرالئون در تهران، میثمی‌زاده، ريیس دانشگاه المصطفی شعيه سيرالئون، فودی جلو، مدیر امور فرهنگی وزارت توریسم و امور فرهنگی سیرالئون، حیدری، سرپرست موقت سفارت و عليرضا فرامرزی، رایزن فرهنگی ايران در سيرالئون به ایراد سخنرانی پرداختند.

شخصیت دینی امام (ره) عامل انگیزشی مردم ایران در پیروزی انقلاب

اولین سخنران این مراسم شیخ تیجان سیلا، رهبر معنوي شيعيان سيرالئون بود که موضوع سخنرانی خود را مسايل مربوط به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و حوادث دوران انقلاب اختصاص دا. وی تأثیر شخصیت دینی امام (ره) را به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل انگیزشی مردم ایران در پیروزی انقلاب دانست و بیان كرد: امام همواره صادقانه با مردم سخن می‌گفت و بر خودکفایی کشور و رفاه حال مردان زنان و کودکان تأکید داشت و با این روش کشور را در مسیر توسعه قرار داد.

شیخ سیلا که خود یکی از شاهدان عینی وقایع پیش و پس از وقوع انقلاب اسلامی بود در این خصوص گفت: من سال 1974 به عنوان دانش‌آموز به ایران سفر کردم و شاهد بودم که بسیار از طلاب و دانش‌آموزان به دلیل خواندن کتاب یا هرگونه جزوه‌ای متعلق به امام خمینی (ره) بازداشت می‌شدند. شاه سعی می‌کرد، در شخصیت امام نفوذ کرده و ایشان را با وعده ایجاد شرایط و موقعیت مناسب جهت رهبری در دو شهر قم و مشهد از ادامه نهضت اسلامی‌اش باز دارد؛ اما امام همواره دست رد بر سینه حکومت می‌زد.

غرب از انقلاب اسلامي ايران خشنود نيست

در ادامه خانم حاج الاری کول، سفیر سابق جمهوری سیرالئون در تهران در سخنراني خود ضمن برجسته کردن منافع به دست آمده از رابطه دوستانه سیرالئون با ایران گفت: کاری که ایران تا کنون برای ما انجام داده، هیچ کشور دیگری انجام نداده است. امروز ایران با تأسیس مدرسه، دانشگاه، کلینیک و مرکز فرهنگی، منافع فراوانی را عاید مردم سیرالئون کرده است.

وي که از سال 1996 تا 2008 میلادی به عنوان سفیر کشورش در جمهوری اسلامی ایران حضور داشت، در ادامه سخنان خود گفت: غرب از انقلاب اسلامی ایران خوشنود نبوده و به صراحت اعلام می‌کند که ما با انقلاب مشکل نداریم و مشکل اساسی ما کلمه «اسلام» است. این در حالی است مردم ایران همواره با انقلاب همراه بودند و من از نزدیک شاهد بسیار از جشن‌های مردمی در رابطه با تحقق انقلاب اسلامی بودم.

حاج الاری کول همچنین از جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی كشورمان در خصوص فعالیت‌های عام‌المنفعه ایران در کشورش، به ویژه آموزش جوانان سیرالئونی، سپاسگزاری و از برگزارکنندگان این همایش تشکر کرد و در پایان نیز سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به مقام معظم رهبری، دولت و مردم ایران تبریک گفت.

سياست امام (ره) مبتني بر صداقت و عدالت بود

میثمی‌زاده، ريیس دانشگاه المصطفی در سيرالئون نیز در سخنرانی خود در اين همايش به معرفی شخصیت دینی و سیاسی امام خمینی (ره) پرداخت و در اين باره اظهار كرد: امام خمینی (ره) عالمی دینی، زاهد، متقی و فردی سیاسی بود و تفکر ایشان نیز مبتنی بر جدا نبودن دین از سیاست بود.

وي سپس در تشریح شخصیت امام (ره) اظهار كرد: توحید و موحد بودن امام خمینی (ره) در مقام ایمان و عمل منتج به استقامت و پایداری ایشان در راه آرمان‌هایش شد.

میثمی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود دو تفاوت عمده رهبری سیاسی امام (ره) با سیاسیون عالم را برشمرد و گفت : اول اینکه بر خلاف دنیای امروز که سیاست مبتنی بر دروغ و تزویر است، امام خمینی (ره) سیاست خود را بر مبنای صداقت و عدالت بنا گذاشته بود؛ دوم اینکه سیاست امام (ره) مبتنی بر حمایت از مستضعفین و استفاده از قدرت آنان بود در حالیکه در سیاست‌ورزی سیاسیون عالم، استفاده از سرمایه‌داران و مستکبرین معیار عملکرد سیاسی است.

ايران در مسير خواسته‌هاي خود استوار است

فودی جلو، مدیر امور فرهنگی وزارت توریسم و امور فرهنگی سیرالئون، سخنران بعدی این مراسم بود که طي آن با برجسته کردن برخی از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران و میراث ماندگار امام خمینی (ره) گفت: ما به عنوان مسلمان و به عنوان یک ملت باید به دنبال امام خمینی (ره) پا جای پای ایشان بگذاریم. باید اذعان کرد که ایشان هرگز تفاوتی میان اقشار مختلف جامعه اعم از ثروتمندان و فقیر قائل نبود و ثرتمندان را از فقرا جدا نمی‌کرد. ایشان همیشه رفتاری یکسان با تمامی مردم داشت.

مدیر امور فرهنگی وزارت توریسم و امور فرهنگی سیرالئون در ادامه ضمن اشاره به فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ايران در این کشور گفت: به تمامی ایرانیان به خاطر دستاوردهای عظیم‌شان در حکومتداری و به عنوان کشوری که همواره در راه حقیقت مبارزه کرده‌اند، تبریک می‌گویم. ایران کشوری است که علیرغم گذر از سختی‌هایی که غرب بر آنها اعمال کرده است، همچنان در مسیر خواسته‌های خود پایدار و استوار ایستاده‌اند.

وی از مسئولیت کشورمان درخواست کرد تا همچنان به انتقال علم و زیرساخت‌های توسعه‌یافته ایران به سیرالئون ادامه داده و به ویژه در گسترش روابط فرهنگی دو کشور اقدام كنند.

انقلاب اسلامي طليعه‌دار آزادي مردم ايران شد

عليرضا فرامرزی، رایزن فرهنگی ايران در سيرالئون نیز طی سخنانی ضمن تشریح وضعیت جامعه ایران پیش از انقلاب اسلامی، به ابعاد مختلف وابستگی رژیم پهلوی به غرب اشاره کرد و گفت: مردم ایران بیش از 50 سال تحت حاکمیت رژیمی زندگی کردند که هیچ ارزشی برای باورهای اسلامی مردم و استقلال سیاسی و اقتصادی کشور قائل نبود. به همین دلیل انقلاب اسلامی با همت مردم و به رهبری امام خمینی (ره) پیروز و نظام سلطنتی به سرعت سرنگون شد.

وي افزود: در این دوران ایران علیرغم برخورداری از منابع طبیعی به کشورهای خارجی وابسته بود و بسیاری از نیازهای ضروری خود را از خارج وارد می‌کرد و کمترین حمایتی از تولیدات داخلی نمی‌شد؛ تا اینکه پیروزی انقلاب اسلامی طلیعه‌دار روشنایی، آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی برای مردم ایران شد.

رایزن فرهنگی كشورمان سپس با انتقاد از سیاست خارجی نظام سلطنتی و تصویب قانون کاپیتولاسیون در زمان شاه، بیان كرد: به دنبال اتخاذ این چنین سیاستی، جنایات وحشتناکی از سوی سازمان امنیت رژیم پهلوی بر علمای دین و مردم مستضعف ایران اعمال شد. با تصویب این قانون خارجی‌ها این امکان را داشتند تا هرگونه جنایتی را بدون اینکه از سوی قوه قضايیه و دادگاه مورد تعقیب قرار بگیرند، انجام داده و به کشور خود بازگردند.

وي تأكيد كرد: این مایه شرمساری ملت ایران بود و به همین دلیل شاه مورد اعتراض امام خمینی (ره) و علمای دین قرار گرفت و از وی خواسته شد، نسبت به سیاست‌های داخلی و خارجی خود بازنگری جدی داشته باشد اما گوش شنوایی وجود نداشت.

فرامرزي سرآغاز انقلاب اسلامی را سال 1963 میلادی برشمرد و گفت: انقلاب اسلامی پس از آن آغاز شد که امام خمینی (ره) در اعتراض به قانون کاپیتولاسیون، در جمع طلاب به سخنرانی پرداخت که نتیجه آن دستگیری و تبعید امام به ترکیه و عراق بود تا صدای نهضت جدیدی که ایشان آغاز کرده بود، خاموش کنند. انقلاب امام خمینی (ره) همچون انفجار نوری بود که مشتعل شد و مسیر توسعه و بیداری اسلامی را برای تمامی کشورها هموار ساخت.

رايزن فرهنگي ايران در سيرالئون در ادامه ضمن تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: امروز ایران قدرتمند و استوار است. همانگونه که دنیا در حال تغییر است، ایران نیز در حال تغییر است. ایران در حال تکامل و ایفای نقش و توسعه ژئوپلیتیک خود در منطقه است.

وي همچنين با تشریح ضرورت توسعه دفاعی گفت: جهان ما همیشه مکانی دوستانه نیست. ایران همواره از جوانب مختلف مورد اذیت و آزار قرار گرفته است. قدرت‌های غربی در دوره‌های مختلف ایران را به دليل استقلال‌طلبی‌اش مورد رنجش قرار داده‌اند. از کودتای آمریکایی علیه دولت مصدق گرفته تا حمایت از تروریسم و حمله ددمنشانه رژيم بعث عراق به مردم ایران به مدت 8 سال؛ اما ایران هرگز سر تسلیم فرود نیاورد و برای دفاع از خود به توسعه سیستم دفاع هوایی و دریایی خود پرداخت. ایران از اینکه کشوری ضعیف باشد پرهیز داشته و با نمایش اقتدار، حفظ کرامت و غرور و مقابله با چالش‌های پیش رو برای دیگر کشورها الهام‌بخش شد.

فرامرزي تأكيد كرد: ایران همچنین به صورت تعیین‌کننده‌ای با تهاجم سعودی به یمن، اشغال فلسطین توسط رژيم صهيونيستي و انتشار تروریسم تحت حمایت غرب و برخی کشورهای منطقه به مخالفت پرداخته است. 39 سال پس از پیروزی انقلاب ایران استوار ایستاده است. البته با چالش‌هایی نیز مواجه است؛ اما نقش غیرقابل انکار و تعیین‌کننده خود را در جهان ایفا می‌کند.

رفتارهاي نابحق بين‌المللي عليه ايران ادامه دارد

در پایان اين همايش هم حیدری، سرپرست سفارت ایران در سیرالئون سخنان خود را اينچنین آغاز کرد: جمهوری اسلامی ایران در ۳۹ سال پیش با راهپیمايی‌هاي عظیم و سراسری مردم به رهبری امام خمینی (ره) و غلبه بر رژیم دیکتاتوری شاه، مستقر شد. از هنگام ورود رهبر کبیر انقلاب تا پیروزی نهايی فقط ۱۰روز طول کشید و به همین دلیل به دهه مبارک فجر نامگذاری شد.

وي ادامه داد: نزدیک به ۴ دهه جمهوری اسلامی ایران با فراز و نشیب فراوان توطئه‌های داخلی، خارجی و منطقه‌ای مواجه بوده است. از آنجايی که مردم با بصیرت ایران نظام و انقلاب را از آن خود می‌دانند، در کلیه این مراحل سخت طولانی با دادن شهدا و جانباز و مجروح بسيار، با هدایت داهیانه بنیانگذار جمهوري اسلامي ایران و پس از ایشان با راهنمايی‌های شاگرد برومند ایشان و رهبر بزرگوار فعلی حضرت آیت‌الله خامنه ای، از این نظام حمایت و محافظت كرده و می‌كند که این روند همچنان ادامه دارد.

وي افزود: کسب استقلال واقعی سیاسی و برقراری حکومت مردمسالاری دینی، از مهم‌ترین دستاوردهای نظام جمهوري اسلامي ایران است که در سایه آن توانست شاخص‌های قابل توجهی در رعایت و اجرای اصول مردمسالاری، اعطای حقوق سیاسی به شهروندان و ... به دست آورد.

حيدري همچنين گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از پشت سرگذاشتن توطئه‌ها و تروریسم داخلی، جنگ ۸ ساله علیه کشورمان که با حمایت‌های بین‌المللی از صدام همراه بود و پس از آن با پیروزی در مبارزه با تروریسم منطقه‌ای، هم‌اکنون با تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی به بهانه نیل به توسعه و پیشرفت در علوم مختلف، حقوق بشر و سلاح‌های دفاعی از جمله موشک که برای دفاع از کشورمان در برابر تجاوزات خارجی برنامه‌ریزی شده است، مواجه شد که متاسفانه این رفتار نابحق بین‌المللی کماکان ادامه دارد.

سرپرست سفارت ايران در سيرالئون در بخش ديگري از سخنانش بيان كرد: جمهوری اسلامی ایران در وضعیتی که خود با مشکلات عدیده داخلی و منطقه‌ای و تحریم‌های ظالمانه بین‌‌المللی مواجه بوده و هست، از ابتداي پیروزی انقلاب تا کنون در سیاست خارجی با سخاوت بی‌نظیرخود روند توسعه روابط با کشورهای آفریقايی را وجه همت خودش قرار داده و این روند کماکان بر اساس منافع مشترک طرفین ادامه دارد. هم اکنون در بیشتر کشورهای آفریقايی، سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی به همراه دیگر مراکز فرهنگی، علمی و بهداشتی فعالانه حضور دارند. همینطور شاهد روند توسعه راه‌اندازی سفارتخانه‌های آفریقایی در تهران هستيم. این پدیده بیانگر اراده مثبت و علاقه رهبران طرفین آفریقايی با رهبران ایران است.

وي ادامه داد: روابط دیپلماتیک بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سیرالئون از سابقه دیرینه برخوردار است. سفارتخانه‌های دو کشور در پایتخت‌های یکدیگر حضور فعالانه دارند. به تازگي شاهد سفر هیأت پارلمانی سیرالئون به تهران بودیم. رایزنی فرهنگی، دانشگاه المصطفی و کلینیک ایران در فریتاون (پايتخت) در زمینه‌های مختلف به عنوان بازوهای مؤثر سفارت و دولت جمهوری اسلامی ایران به ارايه خدمات به دولت و مردم فهیم سیرالئون مشغول هستند.

حيدري در پايان سخنانش گفت: مایلم امروز و در اینجا از تصمیم جدی دولت متبوعم راجع به دیگر کمک مهم توسعه اقتصادی به سیرالئون در خصوص ایجاد یک مرکز آموزش فنی، حرفه‌ای و مهندسی در آینده نزدیک که به امر تعلیم و ارتقاي مهارت‌های آموزشی جوانان در رشته‌های علمی و کاربردی مؤثر بوده و موجب اشتغالزایی برای جوانان جویای کار می‌شود، یاد کنم. و در آخر، برای دولت و مردم جمهوری سیرالئون در همه امور به ویژه در تداوم روند دموکراسی و برگزاری انتخابات سالم و بدون بروز هرگونه خشونت و تنش، آرزوی موفقیت دارم.

بنا بر اعلام اين خبر، در پايان اين همايش به تعدادي از فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر کمیته امداد امام خمینی (ره) که طی دو سال گذشته دوره‌های مختلف آموزشي خود را گذرانده‌اند، مدارک مورد قبول مراجع آموزشی سيرالئون اعطا شد.

همچنين در حاشيه اين همايش نمایشگاه عکس و نمایشگاه کتاب و صنایع دستی از سوي رايزني فرهنگي كشورمان برپا شده بود كه با استقبال مدعوین مواجه شد.

انتهاي پيام/

 


١١:٠٥ - 1396/11/25    /    شماره : ٦٩٨٨٦٢    /    تعداد نمایش : ١٤٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.