English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > بررسی تحولات منطقه با نگاهی به موضوع قدس در عراق


  چاپ        ارسال به دوست

با سخنراني معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار شد؛

بررسی تحولات منطقه با نگاهی به موضوع قدس در عراق

نشست علمی «بررسی تحولات منطقه با نگاهی به موضوع قدس» با سخنرانی عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سالن نشست‌های دانشگاه الکرخ بغداد، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این نشست که با حضور اساتید دانشگاه همراه بود، عباس خامه‌یار با طرح اين سؤال كه؛ با گذشت یکصد سال از انتشار بیانیه بالفور، وجود رژیم صهیونیستی در منطقه دارای چه معنایی است؟ بیان كرد: این سؤال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ به ویژه پس از گذشت یکصد سال از صدور موافقتنامه سایکس ـ پیکو كه منجر به تجزیه و تقسیم جهان اسلامی شد. این مرزها باعث از هم‌پاشیدگی‌ها، تفرقه‌انگیزی‌ها و پیروی کردن‌های کورکورانه شد و فرصت‌های با هم بودن، متحدشدن و فعالیت مشترک عربی را کاهش داده است.

وي تأكيد كرد: این دقیقاً همان چیزی است که در خلال بحران‌ها و درگیری‌های چندساله پس از تقسیم نامبارک به وقوع پیوست و در منطقه شاهد آن بوده و هستیم. محصول این قرارداد استعماری چیزی جز اجرای نقشه شوم غربی‌ها براي ایجاد رژیم صیهونیستی تحت عنوان سرزمینی ملی برای یهودیان در قلب جهان اسلامی نبوده است.

خامه‌یار در ادامه گفت: پس از گذشت یک قرن از سایکس ـ پیکو و بیانیه بالفور و گذشت هفتاد سال از تأسیس رژیم صهیونیستی و پنجاه سال از اشغال قدس، امروز بیش از هر وقت دیگری درخواهیم یافت که دست‌اندرکاران و سازندگان سایکس ـ پیکو به طور اساسی‌تر بر تثبیت بنیان‌های «وجود اسرائیل» در منطقه اصرار دارند.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با اشاره به دیدگاه جمهوری اسلامی ایران درباره مقابله با رژیم صهیونیستی بیان كرد: دیدگاه ایرانی بر این اساس استوار است که به این موضوع از منظر وجودی نگاه می‌کند. یا به عبارتی آن را یک تهدید در مقابل وجود اسلامی قلمداد می‌كند و به اشغال سرزمین یا یک منطقه عربی اکتفا نمی‌کند. تمام موضع‌گیری‌های ایران که در رأس آنها مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد، بر این اساس استوار است که رژیم صهيونیستی را عامل اصلی کلیه بحران‌ها و نابسامانی‌های موجود در منطقه می‌دانند، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انقلاب  اسلامی ایران جلوگیری از تثبیت و توسعه رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و منطقه است.

عباس خامه‌یار با اشاره به نظرات اندیشمند بزرگ الجزایری و مبارز ضداستعماری مرحوم «مالک بن نبی» که بیش از شصت سال قبل در کتابی خطرات و نقشه‌های استعماری را ترسیم کرده بود، اظهار كرد: این اندیشمند بزرگ عربی و اسلامی در بخشی از کتاب خود، اسرائیل را به مثابه خط مقدم جبهه استعمار غربی در جهان اسلام ذکر کرده است.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه با اشاره به ضرورت گفت‌وگوی اسلامی و راهبردی بیان كرد: گفت‌وگوی استراتژیک ما را به سوی کشف حقیقتی رهنمون می‌كند که از خلال آن درک خواهیم كرد؛ اسرائیل عامل اصلی تمامی بحران‌هایی است که در منطقه وجود دارد. نواختن بر ساز طایفه‌ای و فرو رفتن در طرح صهیونیستی از سوی برخی، امری ترسناک و واهمه‌انگیز است تا حدی که اختلافات سیاسی جای خود را به اختلافات مذهبی خطرناک داده‌اند.

وي افزود: اهتمام جمهوری اسلامی ایران همانا مبارزه با اختلافات شیعی ـ سنی و ایستادگی در برابر هر توطئه‌ای است که بخواهد سنی‌ها و شیعیان را در برابر یکدیگر قرار دهد.

این کارشناس ارشد مسايل منطقه‌ای در پايان سخنراني خود، با اشاره به ضرورت وحدت در جامعه اسلامی گفت: وحدت و نزدیکی بیش از پیش بین مسلمانان، باعث خواهد شد تا مسلمانان در باور و فهم خود به تعریف صحیحی از وجود اسرائیل دست یابند که به یک گفت‌وگوی اسلامی کلی با هدف نزدیک كردن افکار و آرا به دور از هرگونه دشمنی و کینه منجر شده و بتواند بحران‌های موجود در کشورهای منطقه را کنترل كند.

پس از پايان سخنرانی معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اساتید حاضر در نشست به ارايه نقطه نظرات خود و طرح سؤال پرداختند که عباس خامه‌یار به سؤالات مطرح شده، پاسخ داد.

انتهاي پيام/


١٣:١٤ - 1396/10/06    /    شماره : ٦٩٤٧٣٤    /    تعداد نمایش : ١٢٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.