English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧
اخبار > برگزاري مراسم بزرگداشت ميلاد امام رضا (ع) در خارج از كشور


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري مراسم بزرگداشت ميلاد امام رضا (ع) در خارج از كشور

يين بزرگداشت ميلاد هشتمين اختر تابناك امامت و ولايت، امام رضا (ع) با حضور عاشقان و محبان اهل بیت (ع) به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم در كشورهاي ذيل برگزار شد:

 

هند(بمبئي)

مراسمی به مناسبت سالگرد با سعادت میلاد حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، در مسجد ایرانیان با حضور تعداد کثیری از اندیشمندان، علما و شیعیان با سازمان دهی شیعه علما  بورد ایالت مهارشترا و با همکاری هیئت اعزامی از تولیت آستان حضرت ثامن الحجج برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مولانا سید سرور عباسی ضمن عرض تبریک به مناسب میلاد با سعادت امام هشتم و آغاز دهه کرامت گفت: علی بن موسی، امام هشتم شیعیان، کنیه اش ابوالحسن و لقبش رضا است، ایشان به عالم آل محمد نیز شهرت دارند و نقل گردیده است که امام کاظم (ع) به فرزندانش می گفت: «برادر شما علی بن موسی، عالم آل محمد است.»

وي افزود: امام رضا 20 سال امامت را به عهده داشتند و مامون عباسی خلیفه وقت آن امام همام را به اجبار به خراسان آورد و به اکراه ولیعهد خویش کرد؛ مامون میان وی و بزرگان دیگر ادیان و مذاهب جلسات مناظره تشکیل می داد که همین جلسات باعث گردید همگی به برتری و دانش ایشان اقرار کنند.

مولانا شمشاد علی با اشاره به لقب یا ضامن آهو گفت: سلطان سنجر یا یکی از وزرای او فرزندی داشت که از نوعی بیماری صعب العلاج و مسری در رنج بود؛ به طوری که دیگران از وی دوری می کردند و بدین سبب غمگین و دل شکسته شده بود؛ روزی برای شکار بیرون رفت؛ ناگهان چشمش به آهویی افتاد؛ اسب را رکاب زد که آهو را بگیرد. آهو دوید تا به نزدیکی بنایی رسید و در آنجا پناه گرفت؛ فرزند وزیر اسب را به سمتی که آهو پناه گرفته بود؛ راند؛ زمانی که اسب به آن مکان نزدیک شد از حرکت باز ایستاد؛ پسر هر چه تلاش کرد، اسب حرکت نکرد؛ از این پیشامد متعجب شد و دانست که آن جا مدفن فرد بزرگواری است که در پیشگاه پروردگار مقام والایی دارد؛ به همین دلیل از اسب پایین آمد و با پای برهنه و با احترام به جانب آن قبر مطهر رفت؛ آنجا مرقد منور امام رضا (علیه السلام) بود. فرزند وزیر با خضوع و خشوع از خداوند خواست تا به حرمت این امام بزرگوار، او را شفا دهد و خداوند به برکت وجود مبارک امام رضا (علیه السلام) شفا را به او عنایت فرمود. پسر، این خبر مسرت بخش را به پدر رساند و از وی خواست تا برای ساخت گنبد یا عمارتی جهت گسترش روضه منوره حضرت رضا (علیه السلام)، مساعدت نماید. پدر نیز سجده شکر به جای آورد و با این درخواست فرزند موافقت کرد.

وی افزود: شیعیان دارای چنین بزرگوارانی هستند و همگی ما بایستی به آنها افتخار کنیم و منش و کردار زندگی آنها را سرلوحه کار خود قرار دهیم تا به قله های سعادت دست پیدا کنیم.

پس از سخنرانی شمشاد علی، حجت الاسلام مهدی ناجی ـ روحانی اعزامی کاروان ـ با اشاره به داستان حضرت یوسف (ع) در قرآن مجید گفتند: نذر و تبرکاتی که از بارگاه امام هشتم به شهر های مختلف فرستاده می شود، همانند پیراهن حضرت یوسف که برای شفا نزد حضرت یعقوب فرستاده است و پرچم بارگاه و تبرکات بدین منظور برای عاشقان خاندان عصمت و طهارت ارسال می گردد.  

در این مراسم محمد مهدی یکی از جانبازان دفاع مقدس و خادمین بارگاه ملکوتی امام هشتم، نیز حضور داشتند. دیگر سخنرانان نیز با اشاره به شمه ای از کرامات آن حضرت اعلام کردند که شیعیان و عاشقان خاندان عصمت و طهارت، کردار و منش آن امام همام را سرلوحه کارهای خود در زندگی قرار دهند.

 

 

هند (دهلی‌نو)

در ادامه سلسله برنامه‌های ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) و گرامیداشت دهه کرامت، مراسمي با عنوان خورشید ولایت با حضور حجت‌الله عابدی، وابسته فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در دهلی‌نو، اعضای کاروان زیر سایه خورشید از مشهد مقدس، علمای محلی و عاشقان خاندان امامت و ولایت در کربلا مسجد درگاه شاه مردان در دهلی‌نو، برگزار شد.

اين مراسم با قرائت محمدی، خادم حرم رضوی آغاز و با سخنان حجت الاسلام مهدی ناجی، از روحانیون در خصوص گوشه‌هایی از زندگی گهربار حضرت امام رضا (ع) ادامه يافت.

حجت‌الله عابدی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سخنانی، با بیان اینکه اسلام دین مهربانی و عطوفت است، اظهار کرد: امروز که گروه‌های افراطی و در صدر آنها گروه تروریستی داعش، متأسفانه به نام اسلام درصدد ارائه چهره خشن از اسلام هستند، ما باید بیش از پیش با داشتن اخلاق نیکو و ترویج آن، چهره رحمانی اسلام ناب و مکتب اهل بیت (ع) را به نمایش بگذاریم.

شعر و نعت مدیحه سرایان و سخنرانی دیگر علمای حاضر، و اهدای اقدلام به خدمتگذاران رضوی در هند، زینت بخش اين برنامه بود.

پاكستان (مولتان)
 جمعه ۱۳مرداد ۱۳۹۶همزمان با ایام دهه کرامت و به مناسبت سالروز ولادت باسعادت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و حضرت معصومه(س)، جشني به همت خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در شهر مولتان برگزار شد.


در این مراسم که در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مولتان برگزار شد، جمع زیادی از عاشقان اهلبيت(ع) اعم از شيعه و برادران اهل سنت شركت داشته و ارادت خود را به امام هشتم(ع) ابراز كردند.


تعدادی از علما و شعراي نامی ملتانی از جمله علامه سيد مجاهد عباس گرديزي، مولانا حامد سعيد كاظمي عالم اهل سنت و سيد اقتدار حسين نقوي در اين مراسم در خصوص شخصیت و زندگی امام رضا(ع)، تاثیرات وجود پربرکت ایشان در گسترش معارف اهل بیت(ع) و شریعت اسلام سخنرانی کرده و در ادامه تعدادی از مداحان پاکستانی به مدیحه سرایی پرداختند.


سهیل عابدی مجري برنامه بود و برنامه با تلاوت قرآن توسط مولانا ابو بکر آغاز گرديد سپس محمد جاوید عطاری نعت رسول اكرم(ص) را ارائه كرد.  

     
قبل از آغاز  برنامه، نمايشگاه فرهنگی وهنری رضوی(ع)  نيز توسط مولانا حامد سعید کاظمی از شخصیت های برجسته اهل سنت افتتاح شد.


 حامد سعید کاظمی ازعلماء اهل سنت سپس طی سخنانی در این برنامه  گفت:  آئمه طاهرين(ع) شخصيات قدسي بودند كه اگر ما با آنها همسو وهمگام شویم، مقام وشخصیت انسانی ما ارزش ومنزلتی والا پیدا می کند.

وي گفت: در حال حاضر تروريزم در  به خشونت کشاندن جامعه بخاطر دین نیست برای مسلک هم نیست  بلکه ریشه اش در نفس است درگردن کشی علیه خدا متعال ورسول (ص) دارد، ما امروز بیشتر ازگذشته به شناخت اسلام ناب از طریق اهل بیت (ع) داریم چرا که آنها اسوه وتجسم عملی اسلام حقیقی هستند .  

             
سید اقتدار حسین نقوی نیز طی سخناني در این مراسم گفت: که من ازمسئولان خانه فرهنگ ایران در برگزاري اين جشن با شکوه تشکر می کنم چون همیشه سبك زندگي حضرت امام رضا(ع) براي همه مسلمانان يك الگوي كامل نيز هست. مامون حاكم  وقت بنی العباس می تواند بر بدن خاکی مردم حکومت کند ولي امام آن كسي است که بر قلب ها ودلها ی مردم حکومت دارد و دین و سیاست از هم جدا نيست ما نمی توانيم هر دو را جدا بكنيم اگر دين و ديانت از سياست جدا بشود فقط رهبانيت و استبداد مي ماند.


 در پايان مراسم امام جمعه مركز شيعيان در اروپا، رضا حیدر نقوی  طی سخناني گفت: امروز ما همه مسلمانان اعم از شیعه وسنی در اين محفل فرخنده دور هم جمع شديم و اين وحدت وهمبستگی نيز به بركت ائمه طاهرين(ع) هست  وهركسي با معرفت به زيارت امام هشتم(ع) برود واز روح قدسی او مدد بگیرد درتحول درونی او تاثير زيادي داشته ونورانیت معنوی عمیقی را درخود مشاهده خواهد كرد و هر که زیارت قبر امام(ع) می کند آتش جهنم بر وي  حرام می شود.

لبنان

در ادامه برنامه‌هاي دهة كرامت و ميلاد مسعود ثامن‌الحجج امام علي بن موسي الرضا(ع)، محفل انس «امام بركات» ‌با همكاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان و به‌دعوت دانشكده دعوت اسلامي كه از مراكز دانشگاهي اهل‌سنت لبنان است، در مقر اين دانشكده، با حضور رايزن فرهنگي كشورمان و گروه اعزامي «زير سايه خورشيد» از آستان قدس رضوي برگزار شد.

در اين مراسم كه با برگزاري نماز جماعت مغرب توسط شيخ عبدالله جبري عضو تجمع علماي مسلمين و رئيس اين دانشكده و تلاوت قرآن توسط سيد محمد علي غياثي خادم آستان قدس رضوي آغاز شد، رئيس اين دانشكده با خوشامدگويي به حاضران، به‌ويژه كاروان «زير سايه خورشيد»، از تجربيات معنوي و روحاني خود در سفر به مشهد مقدس و زيارت مرقد مطهر امام رضا(ع) و برخورداري از بركات آن امام همام سخن گفت و از رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران براي فراهم كردن اين فرصت تشكر و قدردداني كرد.

پس از آن، حجت‌الاسلام و المسلمين ايماني معاون فرهنگي مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) كه همراه با كاروان «زير سايه خورشيد» به لبنان سفر كرده است، شمه‌اي از تاريخ زندگي امام رضا(ع) را بيان كرد و نقش انقلاب اسلامي و امام خميني(ره) را در دفاع از مسأله فلسطين براي حضار و نمازگزاران كه تعدادي از طلاب دانشكده دعوت اسلامي هم در ميان آنها بودند، تشريح كرد.

پس از وي، محمد مهدي شريعتمدار رايزن فرهنگي كشورمان دربارة نقش تاريخي امام رضا(ع) در عصر خود و آثار ماندگار آن سخن گفت.

از ديد رايزن فرهنگي كشورمان؛ بنيان‌گذاري نهضت علمي در جهان اسلام و تبديل شدن خراسان و ايران به مهم‌ترين پايگاه تمدن امت اسلامي، پايه‌ريزي گفتگوهاي اسلام و مسيحيت و ساير اديان و بيش از 40 مناظره‌اي كه در منابع تاريخي از اين امام همام ثبت شده كه در همة آنها آن حضرت بر اساس ديدگاه ها و منابع هر ديني با اتباع آن محاجه كرده است و بالاخره تجربه گرانسنگ او در ترسيم راهبرد اصلاح و مقاومت و معارضه بر ضد انحرافات و ستم در عين داشتن سمت ولايتعهدي خليفه وقت، سه عنصر مهم در سيرة امام رضا(ع) است كه شايسته بررسي و استخراج رهيافت‌هاي لازم براي جهان معاصر است.

تواشيح‌خواني يكي از مديران دانشكده در مدح پيامبر اكرم(ص) و اهل‌بيت(ع) آخرين برنامة محفل «امام بركات» بود و مهمانان دانشكده دعوت اسلامي پس از صرف شام، در نشستي صميمانه با مسئولان و استادان دانشكده شركت كرده، اعضاي كاروان زير سايه خورشيد نيز ضمن رونمايي از پرچم مطهر گنبد امام رضا(ع) و تبرك حاضران، بر معنويت اين نشست افزودند.

در اين نشست علاوه بر مديران،‌ استادان و دانشجويان اين دانشكده، برخي از ديگر از روحانيون اهل‌سنت لبنان مانند شيخ مؤمن رفاعي و شيخ منذر الزعبي از علماي صوفي منطقه عكار در شمال لبنان نيز حضور داشتند.

اين مراسم، آخرين برنامه از سري برنامه‌هاي كاروان «زير سايه خورشيد» در دو كشور لبنان و سوريه بود كه با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان و مراكز فرهنگي امام خميني(ره) لبنان به مدت ده روز ادامه داشت. كاروان زير سايه خورشيد، صبح امروز چهارشنبه بيروت را به مقصد مشهد مقدس ترك كردند.

زيمبابوه

مراسم جشن ميلاد امام رضا (ع) با حضور ایرانیان مقیم، شیعیان لبنانی، هندی و پاكستاني و نيز، مسلمانان زيمبابوه‌اي در مسجد آل محمد (ص) برگزار شد.

در اين مراسم، شجاع‌خاني، رایزن فرهنگی كشورمان در حراره ضمن اشاره به شخصيت والاي امام رضا (ع) گفت: افتخار مردم ايران است كه بارگاه ملكوتي حضرت امام رضا (ع) در ايران قرار دارد و همين امر موجب بركات زيادي براي ايرانيان بوده است.

سخنراني حجت‌الاسلام علي مهدوي، روحاني اعزامي از سوي مركز بين‌المللي تبليغ، پخش چند نماهنگ با زير نويس انگليسي و بيان گوشه‌هايي از زندگاني و شخصيت امام رضا (ع)، مسابقه فرهنگي، مولودي خواني و اجراي دكلمه دو شعر در مدح حضرت ثامن الحجج (ع) از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

همچنين، مراسمي با حضور و سخنراني شيخ امين جولا، رييس مركز امام خميني (ره) درباره شخصيت، فضايل و سيره امام رضا (ع) در مركز اسلامي امام خميني (ره) شهر كادوما، برگزار شد.

به مناسبت ولادت حضرت امام رضا (ع) مراسم جشني در مركز اسلامي امام حسين (ع) شهر موتاره و منطقه اپورت در 20 كيلومتري شهر حراره و ديگر مناطق زيمباوه، برگزار شد.

 

فيليپين

سالروز ولادت هشتمین ستاره تابناک عالم امامت و ولایت علی ابن موسی الرضا (ع) در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی گرامی داشته شد.

این بزرگداشت با قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری و حافظ روشندل از فیلیپین، استاد آرومپونی آغاز و رایزنی فرهنگی مقدم کارکنان سفارت جمهوری اسلامی، ایرانیان مقیم و جمعی از دانشجویان و پیروان خاندان عصمت و طهارت از کشور میزبان را گرامی داشت.

رایزن فرهنگی تاکید نمود مشارکت هموطنان عزیز در برگزاری ایام الله، عاملی در تشویق و ترغیب برای برگزاری چنین مناسبت هایی است.

 

سوئد

بمناسبت فرا رسیدن یازدهم ذیقعده سالروز ميلاد باسعادت و نورانی عالم آل محمد (ص)، هشتمين حجت سرمد، نگين درخشان طوس، ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) جشن باشکوهی با حضور جمع کثیری از مسلمانان و دوستداران آن حضرت از ملیت‌های مختلف روز شنبه 5 اوت در سالن اجتماعات مرکز برگزار شد.

برنامه های مراسم شامل قرائت قرآن کریم، اجرای تواشیح، سخنرانی مذهبی ، کلیپ مناسبتی، منقبت خوانی، اجرای مسابقات فرهنگی با اهدای جوایز بود.

 در این مراسم نورانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی به ایراد سخنرانی با موضوع امام رضا (ع) پرداخت.

 در بخشی از برنامه از پرچم متبرک امام رضا (ع) و نیز بمناسبت اعلام مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی از طرف یونسکو از کتاب مشهد 2017 رونمایی شد.

در حاشیه مراسم جشن، نمایشگاهی از آثار خطاطی و عکاسی هنرمندان با موضوع امام رضا (ع) برگزار شد.

 

افغانستان (كابل)

محفل گرامیداشت دهه کرامت و میلاد باسعادت هشتمین اختر تابناک امامت وولایت حضرت امام رضا (ع)و حضرت معصومه(س) در مرکز آموزشی طلوع پیروزی شهرکابل  برگزار شد.

در ابتدای این برنامه زندگینامه امام رضا (ع) به اختصار توسط استاد جعفر نادری و سپس سید مهدی موسوی اشعاری را در مقام و مننقبت آن حضرت قرائت نمود.

این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام حسن زاده پیرامون علل سفر امام رضا (ع) از مدینه به خراسان ادامه پیدا نموده و در پایان برنامه تعدادی از محصلین مرکز که دوره های آمورشی را با موفقیت طی کرده بودند گواهینامه پایان دوره خود را دریافت نمودند.  

برگزاری مراسم توسط مرکز فرهنگی امام زمان(عج)

مراسم جشن ولادت حضرت امام رضا(ع) توسط مرکز فرهنگی امام زمان۰عج) برگزار شد.

این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری جعفر حیدری آغاز و با مقاله خوانی سید حسین حسینی در مورد میلاد امام رضا(ع) ادامه پیدا نمود.

در ادامه برنامه حجت الاسلام والمسلمین مهدوی از اعضای هیات اعزامی آستان قدس رضوی در حالی که پرچم متبرک  امام رضا(ع) را با خود حمل می نمودند وارد مراسم شده و طی سخنانی به اهمیت حدیث سلسلةالذهب، وراویانش پرداخت.

سخنرانی بعدی این مراسم حجت الاسلام والمسلمین هادی بود که با قرائت آیه الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ پیرامون شخصیت ائمه (ع) سخنانی را ایراد نمود.

در بخش پایانی این مراسم آیت الله مجاهد در خصوص صفات شیعیان اهل بیت (ع) به ایراد سخنرانی پرداختند.

در پایان مراسم و پس از اقامه نماز جماعت ظهر وعصر ، حاضرین در مراسم با شور و شعف خاص و معنوی ، پرچم آستان قدس حضرت رضا(ع) را بر دیدگان اشک بار خود نهادند.

افتتاح نمایشگاه فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در كابل

مراسم افتتاح نمایشگاه فرهنگی و هنری امام رضا (ع) به مناسبت سالروز ولادت ثامن الحجج (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) در مرکز فرهنگی امام زمان (عج) كابل برگزار شد.

آيين افتتاحيه اين نمايشگاه با سخنرانی سید هاشمی، با موضوع فرمایشات امام رضا (ع) درباره امر به معروف و نهی از منکر، آغاز شد و در ادامه حجت‌الاسلام فصیحی، در خصوص ارتباط شیعیان با اهل بیت (ع) به ايراد سخنرانی پرداخت.

سخنرانی آیت‌الله مجاهد، در مورد وظایف و خصوصیات شیعیان، پايان‌بخش اين مراسم افتتاحيه بود.

برگزاری محفل شعر خوانی رضای مهر در موسسه نما رسانه کابل

با هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل محفل شعر خوانی رضای مهر در موسسه نما رسانه برگزار شد.

این برنامه با قرائت آیاتی از کلام الله  مجید آغاز و سپس اولین نماهنگ از زندگانی حضرت رضا علیه السلام پخش شد .

 سپس مجری محفل در اولین بخش محفل از موسی ابراهیمی و شجاعی دعوت به عمل آورد تا اشعار خود را قرائت نمایند.

پس از قرائت اشعار توسط این افراد محفل با مولودی خوانی مداح اهل بیت (ع) هاشمی ادامه پیدا کرد.

در ادامه برنامه های محفل راحل و سیروس از شعرای اهل افغانستان به قرائت اشعار خوپرداختند.

در این بخش از محفل دومین نماهنگ از سیره امام رضا علیه السلام پخش شد و پس از آن با دعوت مجری سنچارکی معاون انتشاراتی وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان به ایراد سخنرانی پرداخته و موضوع سخنان خود را به  نقشه حاکمان عصر امام رضا علیه السلام برای نقل مکان آن حضرت از مدینه به خراسان قرار داد.

در بخش پایانی این محفل از برندگان مسابقه رضای مهرکه به مناسبت دهه کرامت برگزار شده بود تقدیر به عمل آمده وجوایز ی به آنان اهدا شد.

 

غنا

به مناسبت بزرگداشت میلاد حضرت امام علی ابن موسی الرضا(ع) وهمزمان با ایام بزرگداشت دهه کرامت و در روز ولادت آن حضرت مراسم جشنی با همکاری موسسه آل یاسین و حمایت رایزنی فرهنگی در مدرسه امام مهدی(عج) درمنطقه تما(Tema) در حومه آکرا در غنا برگزار شد.

دراین مراسم پس از سخنرانی  پیرامون شخصیت و سیره امام رضا(ع) و مسابقه ویژه ولادت آن حضرت به دانش آموزان برگزیده جوایزی اهداء شد.

 

افغانستان (جلال‌آباد)

به مناسبت دهه كرامت، محفل انس با قرآن كريم با حضور علماي ديني، مسئولان دولتي، اساتيد دانشگاهي، فعالان فرهنگي و اصحاب رسانه‌ به همت وابستگي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جلال‌آباد و با هماهنگي رايزني فرهنگي كشورمان در كابل در ولايت ننگرهار جلال‌آباد، برگزار شد.

در اين مراسم، برنامه‌هاي متنوع از سوي گروه تواشيح العباد و قاريان و حافظان بين‌المللي اعزامي از جمهوري اسلامي ايران اجرا شد.

 

تركيه (آنکارا)

 در سالروز ولادت حضرت ثامن الحجج ( ع ) و همزمان با دلدادگان حضرتش در ایران و سراسر جهان شیعیان و ارادتمند و علاقمندان به ساحت اهل بیت (ع )  در ترکیه در شهر ها ی مختلف و در مساجد و محافل دینی  من جمله در استانبول ؛ اغدیر ؛ قارص ؛ چروم ؛ بورسا ؛ ارزروم ؛ آنکارا ؛ مالاتیا و ..... با برگزاری مجلس جشن و برنامه های سخنرانی و مدیحه سرایی ارادت خویش را به هشتمین پیشوای شیعیان حضرت امام رضا (ع ) ابراز کردند .

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، مامورین اعزامی و ایرانیان مقیم در آنکارا با تجمع در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی كشورمان در ویژه برنامه ولادت که به همت رایزنی فرهنگی برگزار شده بود شرکت کردند.

 در این برنامه پس از برگزاری نماز جماعت و قرائت دعای کمیل، چند کلیپ در خصوص امام رضا (ع ) پخش شد، سپس حسن صفرخانی رایزن فرهنگی  كشورمان در خصوص نقش و جایگاه  امام رضا مطالبی را بیان کرد و با تکیه بر حدیث سلسه الذهب که امام رضا در سفر به مرو در نیشابور بیان داشته بود به شرح وبسط این حدیث بر اساس آیات و روایت پرداخت و براساس مفاد این حدیث شریف کلمه لا اله الا الله را بنیان و محور اساسی پیام انبیاء و ائمه و اولیای الهی دانست.  برنامه با مدیحه سرایی پايان يافت.

آذربايجان (باکو)

مراسم جشن میلاد امام رضا (ع) با حضور اصغر فارسی، رایزن فرهنگی جمهوري اسلامي ایران و جمع کثیری از شیفتگان امامت و ولایت، شعراء و مداحان جمهوری آذربایجان در محل سالن اجتماعات شهریار رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو، برگزار شد.

فارسی در سخناني، با اشاره به ولادت با سعادت امام رضا (ع) القاب معروف آن حضرت را برای حضار شرح و تفسیر كرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو مقام رضا را بالاترین مقام توکل و تسلیم دانست و به موضوع فلسفه هجرت امام رضا (ع) پرداخت.

پس از آن، گروه جعفری و جاوید حسین، قطعاتی دلنشین و زیبا در وصف علی بن موسی الرضا (ع) اجرا كردند و شاعران اهل بیت (ع) همچون حاج الشن خزر، حاج سیار، حاج تیمور شعرهای خود را برای حضار سرودند.

در پایان این مراسم، برندگان مسابقه عکس، کلیپ و خاطره در خصوص زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) به ترتیب خانم‌ها زینب عباس اوا، گلزار اسد اوا و وصاله جعفر اوا اعلام شدند.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از تصاویر و پوسترهای حرم رضوی و کتاب‌های مرتبط با موضوع امام رضا (ع) در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شد.

 

آذربايجان (باکو)

مراسم جشن میلاد امام رضا (ع) با حضور اصغر فارسی، رایزن فرهنگی جمهوري اسلامي ایران و جمع کثیری از شیفتگان امامت و ولایت، شعراء و مداحان جمهوری آذربایجان در محل سالن اجتماعات شهریار رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو، برگزار شد.

فارسی در سخناني، با اشاره به ولادت با سعادت امام رضا (ع) القاب معروف آن حضرت را برای حضار شرح و تفسیر كرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو مقام رضا را بالاترین مقام توکل و تسلیم دانست و به موضوع فلسفه هجرت امام رضا (ع) پرداخت.

پس از آن، گروه جعفری و جاوید حسین، قطعاتی دلنشین و زیبا در وصف علی بن موسی الرضا (ع) اجرا كردند و شاعران اهل بیت (ع) همچون حاج الشن خزر، حاج سیار، حاج تیمور شعرهای خود را برای حضار سرودند.

در پایان این مراسم، برندگان مسابقه عکس، کلیپ و خاطره در خصوص زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) به ترتیب خانم‌ها زینب عباس اوا، گلزار اسد اوا و وصاله جعفر اوا اعلام شدند.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از تصاویر و پوسترهای حرم رضوی و کتاب‌های مرتبط با موضوع امام رضا (ع) در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شد.

ترکمنستان

جشنواره امام رضا (ع) با حضور هیأتی از جمهوري اسلامي ایران، نمایندگانی از وزارت خارجه و آکادمی علوم ترکمنستان و جمع زیادی از شیفتگان و دوستداران خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و همكاري سفارت ايران در تركمنستان و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرو در منطقه تاریخی و باستانی مرو قدیم برگزار شد.

در اين مراسم، محمدجواد ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی كشورمان در ترکمنستان در سخناني، به تاریخچه سراسر نور و مبارک حضرت امام رضا (ع) در «مرو» قدیم و انس و ارادت مردم منطقه به آن امام همام اشاره كرد.

سید محمد احمدی، سفیر كشورمان به اهمیت شهر مرو و کشور ترکمنستان اشاره کرد و وجود مقدس امام رضا (ع) و انديشه‌ها، روايات و زندگاني ايشان را براي جامعه بشری درس اخلاق و درس زندگي برشمرد.

کاکاجان بایرام اف، کارشناس ارشد علمی انستیتوی باستانشناسی و نژادشناسی آکادمی علوم ترکمنستان در سخنان خود، امام رضا(ع) را دانشمند بزرگ دینی و یک نمونه انسان کامل برای کل اسلام و بشریت دانست که خدمات گسترده‌اي از خود بجای گذاشته است.

گلدیمراد محمداف، مدیر بخش انستیتوی ملی نسخ خطی آکادمی علوم ترکمنستان دیگر سخنران ترکمن در این مراسم، گفت: گرامیداشت شخصیت‌های مشترک علمی و فرهنگی که با مساعدت سران دو کشور به صورت مستمر برگزار می‌شوند، در احیا میراث علمی و فرهنگی آن بزرگان مؤثر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر رحیمی، امام جمعه ابهر و مهمان وپژه جشنواره طی سخناني به بررسی بعد اخلاقی، انسان دوستی، علمی امام رضا (ع) در دنیای اسلامی پرداخت.

 

 نخجوان

مراسم گرامیداشت دهه کرامت در نخجوان به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری كشورمان در یکی از اماکن عمومی نخجوان با حضور  سرکنسول کشورمان، اعضا نمایندگی، ایرانیان مقیم و خانواده‌های آنان برگزار شد.

همچنین برنامه بزرگداشت میلاد اسوه کرامت اهل‌بیت(ع) امام رضا(ع) با حضور نیروهای محلی در محل سرکنسولگری برگزار شد.

در اين مراسم حسین آقازاده وابسته فرهنگی سرکنسولگری كشورمان در خصوص جایگاه اجتماعی، علمی و معنوی امام غریب الغربا(ع) گفت: حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) دارای خصایص و ویژگی‌های شخصیتی بی‌نظیر هستند و از آن جمله می‌توان به خصیصه بخشندگی آنان اشاره کرد.

وابسته فرهنگی سرکنسولگری افزود: جایگاه و شان امام رضا(ع) در اذهان و دل‌های ایرانیان و آذربایجانی‌ها به‌ویژه نخجوانی‌ها به‌گونه‌ای همسان بسیار والا است. زائران نخجوانی در سفر به عتبات عالیه هنگام بازگشت، حتما به زیارت حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) می‌روند. از سوی دیگر، بنا بر اعتقاد عمومی مردم نخجوان مدفن یکی از فرزندان امام رضا(ع) در شهر نخجوان و برادر امام رضا(ع) امام‌زاده عقیل در روستای نهرم نخجوان قرار دارد. به‌بیان‌دیگر، حب و ارادت به اهل‌بیت(ع) و جایگاه امام رضا(ع) و خواهرانش نقطه اشتراک مومنان ایران و نخجوان است.

منصور آیرم سرکنسول کشورمان نیز در سخنانی روایتی از سراج الله امام رضا(ع) در خصوص 5 خصیصه مهم برای مومنان گفت: احترام به امام رضا(ع) و خواهران ایشان از ویژگی برجسته در میان شیعیان ایران و جمهوری آذربایجان و نخجوان است، چرا که  مدفن خواهران امام رضا(ع)؛ حضرت حکیمه(س) در باکو و حضرت رحیمه(س) در نارداران واقع هستند و این گردهم آیی ها می‌تواند به شناخت بیشتر از خصایص مذهبی این امام همام منجر شود.

گفتنی است در مساجد جمهوری خودمختار نخجوان مراسم‌های گرامیداشت ولادت امام رضا(ع) برگزار شد.

 

اسپانیا

به مناسبت ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام رضا (ع)، مراسم جشنی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در محل نمازخانه سفارت كشورمان در اسپانیا، برگزار شد.

این مراسم که با قرائت دعای پرفیض کمیل آغاز شد، پس از ادای فریضه مغرب و عشاء، دانش‌آموزان مدرسه سفارت به قرائت دکلمه و شعر در مدح امام هشتم شیعیان حضرت امام رضا (ع) پرداختند.

سخنراني پيرامون مقام والاي حضرت امام رضا (ع) و تقدیر از دانش‌آموزان فعال در برنامه‌های فرهنگی رایزنی كشورمان از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

 

اندونزي

به همت مرکز فرهنگ اسلامی ایران در اندونزی (ICC) و با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، جشن ولادت امام رضا (ع) در محل اين مرکز اسلامی، برگزار شد.

در این مراسم که با حضور کاروان فرهنگی ـ تبلیغی رضوی «زیر سایه خورشید» اعزامی از آستان قدس رضوی برگزار شد، سخناني در خصوص جايگاه والاي حضرت امام رضا (ع) بيان شد.

لبنان

جشن ميلاد امام رضا (ع) به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با حضور ايرانيان مقيم، ديپلمات‌ها و كاركنان نهادهاي ايراني در لبنان و خانواده‌هاي آنان در محل حسينيه سفارت کشورمان در شهر بيروت، برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم محمد جواد پناهي، قاري بين‌المللي قرآن کريم آياتي از كلام‌الله مجيد را تلاوت کرد سپس، گروه تواشيح ياسين بابلسر چند قطعه فارسي و عربي در مدح امام رضا (ع) و اهل بيت (ع) اجرا کرد.

در ادامه، ضمن تقدير و اهداي جوايز رايزني فرهنگي كشورمان به برگزيدگان و شرکت کنندگان در دوره آموزشي روخواني قرآن کريم و افرادي که هم نام حضرت امام رضا (ع) بودند، هدايايي تقديم شد.

محمدرضا صفري، از قاريان قرآن كريم ابتهالي در مدح حضرت زهرا (س) قرائت كرد و سيد امير حسين متوليان، از مداحان اهل بيت (ع) به مديحه سرايي پرداخت.

اجراي برنامه توسط گروه اعزامي آستان قدس رضوي با عنوان «زير ساية خورشيد»، سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين ايماني مقدم، معاون فرهنگي مجمع جهاني اهل بيت(ع) و از اعضاي گروه اعزامي و اهداي تنديس ويژه جشن زير سايه خورشيد از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

سوريه

به مناسبت سالروز فرخنده ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) مراسم جشنی از سوی دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) با حضور شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني دو كشور در صحن حرم مطهر حضرت زینب (س) برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، گروه تواشیح در مدح امام رضا (ع) به اجراي برنامه پرداخت. پس از آن، حجت‌الاسلام سامر عُبید از مدرسین جامعةالمصطفی (ص) العالميه در زینبیه سخنرانی کرد.

در ادامه، نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی در مصلی زینبیه اقامه شد.

یونان

آيين بزرگداشت میلاد فرخنده امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) با حضور ایرانیان مقیم و کارکنان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی كشورمان در آتن برگزار شد.

در این مراسم، علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان پیرامون شخصیت والای علمی و معنوی امام رضا (ع) به ايراد سخنراني پرداخت. وي گفت: امام رضا (ع) نه تنها در میان مردم مدینه زادگاهش و شهر اقامتش بلکه در کل بلاد اسلامی محبوبیت و شهرت بالایی داشت و مردم از دور و نزدیک مسایل و مشکلاتشان را به محضر ایشان می‌بردند و از مهر و مساعدت و راهنمایی و علم ایشان بهره مند می شدند.

 

افغانستان (مزارشریف)

جشن میلاد حضرت امام رضا (ع) با حضور محبان اهل بيت (ع) در هیئت جنت‌الحسین شهر مزارشریف واقع در خیابان شهدای دیپلمات ایران برگزار شد.

این مراسم با اقامه نماز جماعت به امامت قاری تقی و قرائت دعای کمیل با مداحی سید مومن حسینی آغاز شد و با قرائت آياتي چند از كلام الله مجيد توسط قاری بصیر محمدی ادامه یافت.

در ادامه، حجت‌الاسلام سید باقر احمدی، از كارشناسان ديني در مورد کمیت و کیفیت اعمال در اسلام و شخصيت والاي امام رضا (ع)، سخن گفت.

پاكستان (كراچي)

جشنواره  میلاد  حضرت  امام رضا (ع) با حضور محمدی، سرکنسول و باقری، مسئول خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ایران در كراچي، حجج اسلام شیخ میرزا یوسف حسین، امام جمعه و جماعت مسجد شیعیان، نور ایمان، از رهبران حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان و از مؤسسین و مسئولان حزب جبهه متحده علمای شیعه و اهل تسنن و فداحسین شگری، ريیس حوزه علمیه بنیاد امام حسین(ع)، غلام محمد جعفری، استاد دانشگاه امام خمینی (ره) و محمد حسین ريیسی، استاد حوزه علمیه معصومین (ع)، علامه علی کرار نقوی، از خطبای معروف شیعه، سید محمدتقی نقوی، استاد حوزه جامعه علمیه و جمعی از علماء در سالن اجتماعات خانه فرهنگ کشورمان در کراچی، برگزار شد.

تلاوت آیاتی چند از كلام الله مجيد، نمایش کلیپ زیبای صلوات مخصوص امام رضا (ع) و کلیپ زیارت نامه امام رضا (ع)، منقبت خوانی، اجراي سرود، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ريیسی و باقري، مسئول خانه فرهنگ كشورمان، پرسش و پاسخ از حاضرین و اعطاء جوایز به برندگان از جمله برنامه‌هاي اين مراسم بود.

حجه‌الاسلام والمسلمین محمد حسین رئیسی استاد و معاون حوزه علمیه امام خمینی(ره) در سخناني گفت: برای بیان فضایل و ویژگی های وجودی و معنوی این بزرگواران و چشمه های فیاض الهی و همچنین برای تربیت نفوس انسان ها و جامعه مسلمان دهه مبارک کرامت فرصت بسیار مغتنمی است.

وی افزود: وجود مبارک امام رضا(ع) و امام زادگان دیگر در ایران اسلامی از بدو ورود تا کنون منشا خیرات و برکات و موفقیت های چشمگیر زیادی برای مردم مسلمان ایران گردیده است.

در ادامه محمد رضا باقري وابسته و مسئول خانه فرهنگي كشورمان با موضوع: « ایران و ایرانیان در کلام پیامبرگرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین علیهم السلام» به ايراد سخنر اني پرداخت.

تركيه (استانبول)

جشن میلاد ثامن الحجج (ع) با همکاری وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول و با حضور شیعیان، دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، کارکنان و خانواده‌های سرکنسولگری و سایر ارگانهای جمهوری اسلامی ایران مستقر در استانبول در محل مسجد والده خان استانبول برگزار شد.

در این مراسم بختیار اسدزاده، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول، عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، حجت الاسلام و المسلمین یوسفی، نماینده جامعة المصطفی در استانبول، مسئولین مجتمع‌های آموزشی فجر 1 و 2 و معلمین سرکنسولگری و جمعی از فرهیختگان شیعی و ایرانیان مقیم حضور داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین یوسفی در سخنرانی خود با اشاره به ویژگی‌های و اخلاقي حضرت امام رضا (ع) گفت: شیعیان بايد از اخلاق امام رضا (ع) الگو بگیرند. تمام فسادها، بی اخلاقی ها متاثر از بی دینی و طغیان نفس است.

در ادامه، میکائیل گورل، مداح اهل بیت (ع) به مولودی خوانی و مدح و ستایش امام هشتم و ائمه (ع) پرداخت.

اين مراسم با اهداي هدايايي به رسم يادبود از سوي وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به كساني كه نام آنها رضا و علی بود، پايان يافت.

انتهاي پيام/


٠٩:٢٥ - 1396/05/15    /    شماره : ٦٨٣٥٦٦    /    تعداد نمایش : ١٤٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.