English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار > فراملي بودن انقلاب اسلامي ايران امري بديهي و روشن است


  چاپ        ارسال به دوست

رايزن فرهنگي كشورمان در لبنان:

فراملي بودن انقلاب اسلامي ايران امري بديهي و روشن است

محمدمهدي شريعتمدار با نقد عملكرد حزب التحرير لبنان و با الگو قراردادن انقلاب اسلامي كشورمان گفت: فراملي و فرامذهبي بودن انقلاب اسلامي ايران امري بديهي و روشن است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ادامه سلسله نشست‌هاي مركز الحضاره براي توسعه انديشه اسلامي در بيروت پيرامون نظريات دولت اسلامي و دولت نوين، نشست «خلافت و دولت نوين، پرسش‌هاي نظري و كاربردي» با سخنراني عثمان بخاش، مدير دفتر مركزي رسانه‌اي حزب التحرير، با حضور تعدادي از نخبگان در بيروت برگزار شد.

در اين نشست، عثمان بخاش درباره آزادسازي اصطلاحات از سلطه ارزش‌هاي غربي، پيدايش دولت نوين و نارسايي‌هاي آن، مفهوم دولت اسلامي و اشكالات عملي و اجرايي برپايي دولت خلافت سخن گفت و ديدگاه‌هاي حزب التحرير را كه پس از اخوان‌المسلمين، دومين حزب اسلامي كهن در جهان عرب محسوب مي‌شود (هر چند نتوانسته است طرفداران زيادي جذب كند) بيان كرد.

در ادامه اين نشست، محمدمهدي شريعتمدار، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان به نقد ديدگاه‌هاي بخاش پرداخت. وي در آغاز نقد خود گفت: سخنران نشست، در بيان نمونه‌هاي دولت اسلامي تنها به دو نمونه «آشتي اسلام با دولت نوين» و «نظام سياسي و كامل اسلامي» كه مورد تأييد حزب التحرير است، اشاره مي‌كند در حاليكه نمونه‌هاي ديگري، هم به ‌لحاظ نظري و هم عملي مي‌توان يافت كه يكي از نمونه‌هاي بسيار موفق آن، تشكيل دولت جمهوري اسلامي در ايران است.

محمدمهدي شريعتمدار همچنين در نقد خود، نسبت به مفاهيم و اصطلاحات به ‌كار رفته در سخنراني بخاش نكاتي را مطرح كرد. از جمله اين كه؛ سخنران بيعت را حق امت در عقد خلاقت دانست، در حاليكه طبق ادبيات حزب التحرير، خلافت بر اساس سنت پيامبر اكرم (ص) نمي‌تواند عقد ميان حاكم و محكوم باشد، همچنان كه مؤمنين موظف به بيعت با حاكم قلمداد شده‌اند و در نتيجه بيعت از ديد حزب التحرير يك وظيفه و نه يك حق است.

وي همچنين با توجه به اين كه بيش از شصت سال از تأسيس حزب مي‌گذرد اما هيچ پيشرفتي در ترويج يا اجراي انديشه حزب‌التحرير مشاهده نمي‌شود و به دو اصل اين حزب در تشكيل امت كه «ساختن افكار عمومي برآمده از آگاهي عمومي» و «درخواست ياري و نصرت از صاحبان قدرت» است، اشاره كرد و افزود: فارغ از نقد موجود نسبت به نظريات حزب التحرير و امكان اجرايي شدن آنها و نسبت به سخنراني مهندس بخاش كه بيشتر به كليات پرداخته، هيچ اشاره‌اي به ساز و كارها نكرده است، بايد گفت كه مقوله ساختن افكار عمومي بر مبناي آگاهي عمومي نشانگر اعتقاد حزب التحرير به سياست‌هاي گام به گام و طي مراحل طولاني براي آماده‌سازي اجتماعي است كه عملاً در تجربه اين حزب، پس از 60 سال و اندي، نه تنها شاهد حركت به‌سمت تحقق آن نبوده‌ايم، بلكه سير نزولي داشته است.

وي افزود: همچنين حزب التحرير ميان نخبه‌گرايي و كار مستقيم با مردم (مانند نمونه انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني) و ميان ملي‌گرايي و فعاليت در چارچوب يك ميهن و دولت ـ ملت با جهان وطني‌گرايي بايد انتخاب خود را انجام دهد، زيرا ادبيات منتشر شده از حزب، در اين زمينه ناكافي و مبهم است.

شريعتمدار همچنين در پاسخ به يكي از اعضاي سابق حزب كه اعلام كرد،‌ رهبران حزب پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران با امام خميني (ره) ملاقات داشته و به شرط فراملي و فرامذهبي بودن انقلاب، اعلام آمادگي براي بيعت كرده‌اند و پاسخي نشنيده‌اند، توضيح داد كه بر اساس ادبيات اعلام شده حزب التحرير، امام خميني داراي همه ويژگي‌هاي حاكم اسلامي است و با او در ايران بيعت شده و اعضاي حزب التحرير بر اساس ديدگاه‌هاي خودشان، مي‌بايست بيعت اطاعت از او را اعلام كنند، زيرا ادبيات حزب التحرير نه تنها شرطي براي بيعت قايل نيست، بلكه آن را واجب مي‌داند و علاوه بر آن فراملي و فرامذهبي بودن انقلاب اسلامي امري بديهي و روشن است و از قضا مخالفان انقلاب همواره كوشيده‌اند تا از راه ايجاد نعره‌هاي ملي و فرقه‌اي، اين انقلاب را در جهان اسلام منزوي كنند.

بنا بر اعلام اين خبر، اين سلسله نشست‌ها همچنان ادامه دارد. در نشست قبلي، شيخ نعيم قاسم، جانشين دبير كل حزب‌الله درباره تجربه حزب‌الله و دولت لبنان و در نشست پيش از آن، ابومحمد رفاعي، نماينده جهاد اسلامي فلسطين درباره تجربه اخوان‌المسلمين در دولت‌سازي سخنراني كردند كه در هر دو نشست، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ضمن حضور، به نقد ديدگاه‌هاي مطرح شده پرداخت.

انتهاي پيام/


١١:٤٢ - 1395/10/19    /    شماره : ٦٦٩٠٧١    /    تعداد نمایش : ١٤٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.